חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ביבי נתניהו ויובל שטייניץ – קוסם, מריונטה ומציאות עגומה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 8.07.09 6:05

הצמיחה הניאו-ליבראלית בשלושים השנים האחרונות משמעותה אי צמיחה ל-90% מהאוכלוסיה. מחקרים מוכיחים שצמיחה זו, בניגוד לצמיחה בעידן מדינת הרווחה, רק העמיקה פערים, ומדיניותם של רה"מ, בנימין נתניהו, ושר האוצר, יובל שטייניץ, משרתת את בעלי ההון בלבד.

מאת: ק. טוכולסקי

העיתונות הכלכלית מתחילה בחגיגות 100 הימים לכהונת ממשלת הקוסם ביבי ו-37 השודדים. במסגרת החגיגות יתקיפו עיתונאי החצר של שלטון ההון את הפזרנות של מינוי שרים וסגני שרים במספר שיא ובעלות שיא, ואת הכניעה לכאורה של ביבי בפני יו"ר ההסתדרות. לעומת זאת יצויינו לשבח התקציב האחראי יחסית, ההבטחות לדיאטה נוספת למגזר הציבורי והורדות המיסים המהוות כפי שהקוסם בעצמו אוהב ללהג "דלק סילוני לצמיחה".

הרחק מכותרות המאמרים של העיתונות הכלכלית, מהדיון המלומד בכנס קיסריה או במבצרי הניאו ליבראליות של עיתונאים, פרופסורים לכלכלה, משרד האוצר ובנק ישראל נמצאת המציאות. במציאות אין צמיחה ל-90% מהאוכלוסייה עוד מימי כהונתו של הקוסם במשרד האוצר. המגזר הציבורי גווע מרעב ואם בטנו נראת מנופחת מרחוק, מבט מקרוב יעיד על ריקנותה, והמיסים לציבור הרחב עולים כשרק בעלי ההון משלמים פחות.

בואו נתחיל מהסוף, הקוסם והמריונטה המלומדת שלו במשרד האוצר מתעקשים להפחית מיסים בזמן שהכנסות המדינה מצטמקות והוצאותיה גדלות. בעלי חברות ומי שמשלמים מס הכנסה יזכו להנחות שיפרסו לאורך 7 שנים. במקביל היות ואי אפשר באמת לקיים את המדינה על מגוון השירותים ההולך ומצטמצם שהיא נותנת על הכנסות כה נמוכות, מעלים הקוסם והמריונטה מיסים שפוגעים בבעלי הכנסות נמוכות. בעל הון לא ירגיש את עליית המע"מ באחוז, לא על פירות וירקות ולא על מכוניות יוקרה. שכיר במעמד הבינוני ובעצם כל אחד מהעשירון השמיני ומטה ירגישו את הנטל גדל על גבם. בעל הון לא יתרגש כאשר ידרש לשלם עוד 90 ש"ח בחודש לקופת החולים, אולי הוא לא ידע איפה לשים את העודף במטבע של עשרה שקלים משטר של מאה, מהעשירון התשיעי ומטה ירגישו את זה המשלמים טוב, טוב. בשקט, בשקט, בחסות אחיזת עיניים מתוקשרת היטב הקוסם והמריונטה ממשיכים בהליך העברת נטל המס מבעלי היכולת לחסרי היכולת, ממי שנהנים מטובה של הארץ למי שבקושי מסתדרים.

המגזר הציבורי שמן, זועק הקוסם ומקהלת השטרסלרים עונה אחריו אמן. בשבוע שעבר התפרסם שהמדינה לא גבתה כמעט 2 מיליארד ש"ח של אגרות בגלל העדר כוח אדם. בבתי החולים קורסים תחת נטל המשמרות, עובדים סוציאליים שמרוויחים שכר רעב שובתים לא בשביל כסף אלא בשביל תקנים, והקוסם מבטיח שעוד מעט יהיו פחות עובדי מדינה. המגזר הציבורי כה רזה עד שהוא אינו מסוגל עוד לבצע כלל רגולציה רצינית, איך יוכל עלה נידף זה לחסום את ביריון ההון בהשתוללותו הפראית? אבל לקוסם ולמריונטה ולשלל משוררי החצר בעיתונות הכלכלית, האמת היא הפרעה בדרך לייעול שלטון ההון, לא יותר.

הנקודה העיקרית, הצמיחה, כמו טיפות של מים על שפתיו של גווע מצמא במדבר, מזליף לנו הקוסם את הסיסמא "צמיחה" על שפתנו החרבות, אולם לא מים חיים מרטיבים את שפתנו. הצמיחה הניאו ליבראלית בישראל בפרט ובעולם ככלל הייתה בשלושים השנים האחרונות צמיחתו של שלטון ההון. כל מחקר, כל גרף, כל איסוף נתונים מוכיח שהצמיחה הניאו ליבראלית בניגוד לצמיחה בעידן השיא של מדינת הרווחה, רק העמיקה את הפערים בין עשירים וכל השאר, בשיעור ההון הנמצא ברשותם. כל מי שאינו בעל הון הלך ונהיה עני יותר וכל מי שיש לו הון הלך והתעשר. גם הצמיחה של הקוסם, תעלול אחיזת העיניים הגדול של השנים 2003-2005, שירתה את בעלי ההון בלבד. המתנות להון בדמות הפרטות שנתניהו מביא בחוק ההסדרים, הפחתת המיסים לעשירים והעלאת המיסים שפוגעים בעיקר בחלשים, חיסול המגזר הציבורי, כולם משולבים יחדיו, כולם משרתים את אותה המטרה. הקוסם משרת את ההון ואותו בלבד, אשליות ולהטוטים של זריזות ידיים, מריונטות, חזרה בלתי פוסקת על סיסמאות ריקות מתוכן, כולם נועדו לאחז את עיני הציבור מחדש, כולם נועדו להמון נבער שימשיך לזעוק ביבי לשלטון בזמן שביבי מורידם לתהום, כולם נועדו לשמר בקרב המעמד הבינוני אשלייה של ביטחון, סלידה מהחלשים והערצה לעשירים, כולם נועדו בשביל להחליש את הרגולציה ולחסל את מדינת הרווחה. ממשלת הקוסם והשודדים כבר 100 ימים בשלטון ומדיניותה הכלכלית ההרסנית כבר מופעלת במלוא עוצמתה. המיסים לעשירים יורדים, המיסים לפשוטי העם עולים, מדינת הרווחה מחוסלת נכסי הלאום מופרטים, העשירים צומחים, אנחנו לא ואת כל זה הספיק הקוסם לעשות ב-100 ימים, קל מאוד כשכל מה שצריך לעשות זה להמשיך את המדיניות של קודמיך.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ע :

    הצמיחה הרי מחלחלת…
    הביטוי הציני הזה, שגור בפי האובות והידעונים, כדי לשכנע אותנו שגם התחתונים "יהנו" מהצמיחה.
    הביטוי עצמו מעיד על ערך התאוריה ומעורר חלחלה.
    למיטב ידיעתי, המים שמחלחלים לתוך האדמה, נקלטים על ידי השורשים, הקבורים באדמה ומאפשרים לצמח לעלות מעלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.