חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה גפני, התנגד לקיצוץ הזיכוי במס לאקדמאים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 6.07.09 6:09

ביום שלישי הקרוב תתכנס ועדת הכספים להצבעה על קיצוץ הזיכוי במס לסטודנטים בוגרי תואר ראשון, במסגרת חוק ההסדרים. משמעות הקיצוץ: הפחתה של כ-100 שקלים מההחזר החודשי לו זכאים הבוגרים. א', סטודנטית באוניברסיטת ת"א, מבקשת מיו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, להתנגד למהלכי האוצר

לכבוד

ח"כ משה גפני (יהדות התורה)

יו"ר ועדת הכספים

א.נ,

 הנדון : קיצוץ הזיכוי במס לאקדמאים

נדהמתי לשמוע כי ביום שלישי הקרוב מתעתדת ועדת הכספים של הכנסת לקצץ את הזיכוי במס לסטודנטים בוגרי התואר הראשון. משמעות הקיצוץ הינה הפחתה של כ- 100 שקלים מההחזר החודשי לו זכאים בוגרים עם סיום התואר. שער בנפשך – כיצד היה הציבור מגיב להעלאה של אלף ומאתיים שקלים בשנה בשכר הלימוד.

כיום פקודת מס ההכנסה קובעת כי 'מי שיסיים תואר ראשון זכאי לנקודת זיכוי אחת בשלוש השנים שלאחר סיום לימודיו. כמספר שנות לימודיו- עד שלוש שנים". הסטודנטים לתואר שני זכאים לזיכוי בשיעור חצי נקודת מס.

משרד האוצר מניח כי הזיכוי במס לסטודנטים לתואר ראשון צריך להיות זהה לסטודנטים לתואר שני. השגיאה בהנחה זו היא כי הסטודנטים מתארים מתקדמים נמצאים בשלב אחר בחייהם: גילם הממוצע גבוה בחמש שנים מאלו לתואר ראשון (29 לעומת 24), חלקם הגדול נשוי, בעל משפחה, ומחזיק בעבודה קבועה. אפילו ממבט חטוף בידיעונים ניתן לראות כי עיקר המסלולים לתואר שני באוניברסיטת ת"א הם לימודי ערב המתאימים לבעלי משפחות ועבודה קבועה!

 הסטודנט לתואר ראשון מתקשה יותר במציאת עבודה, רכישה והשכרת דירה. אני פונה אליכם לא ללכת שולל אחר הכרזות האוצר ולחשוב לפני שאתם מצביעים ביום שלישי. הקיצוץ במס שקול להעלאת שכר לימוד ויהווה עוד מכשול לצעירים המשכילים בישראל להתפתח ולמצוא את מקומם בחברה.  אני פונה אליך להתנגד להצעת האוצר!

בברכה,

א' (סטודנטית לספרות שנה ב')

הודעת אגודת הסטודנטים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. אוהד ק :

  באמת שלא נראה כל כך נורא. אם בוגר התואר עומד ברף המס אין סיבה מיוחדת שהוא ישלם פחות מס מעובד קשה יום אחר שלא זכה להשכלה אקדמית.

  זה שונה מאוד מהגדלת שכר הלימוד, שהינו בגדר חסם בפני ניידות חברתית של החלשים. לעומת זאת, נקודות הזיכוי הן בגדר הקלה לחזקים, שהתואר כבר באמתחתם. 

 2. רן לבנה :

  אני חולק עליך אוהד,

  היום ישנן עשרות נקודות וחצאי נקודות זיכוי במס מהן נהנות אוכלוסיות שונות :נשים, נשואים, בעלי ילדים, עולים, אזרחים ותיקים, חיילים משוחררים וכיוב'.

  הפטור ממס לבעלי תואר ראשון מוגבל לשלוש שנים ע"מ להקל הבוגרים בקליטתם בשוק העבודה, הקמת משפחה רכישת דירה וכיוב'… היותו של הפטור מוגבל (אין לי אפשרות להדגיש את המילה האחרונה)לשלוש שנים היא זו שהופכת את הזיכוי ממ'הורדת מס לעשירים' לזיכוי בעל גוון סוציאל-דמוקרטי.

  באשר לטענה כרי אין שום סיבה שצעיר בעל תואר יקבל זיכוי לעומת זולתו שאינה בעלת תואר אקדמי :
  בד"כ צעירים שאינם לומדים נהנים מזיכוי של נקודה לשלוש שנים בשל שירותו בצה"ל. סטודנטים לא נהנים מהטבה זו מכיוון ש-95% מהם משתכרים מתחת ל-2500 ש"ח לאורך לימודי הבי.אי (עפ"י מחקר שנעשה באגודה בתל-אביב בימים אלה).

  במכתב לפעילי האגודה נכתב כי האגודה איננה מתנגדת למיסים; נהפוך-הוא, בעבר הוצע (בתגובה לדו"ח שוחט) כי שכר הלימוד יוצמד לשכר המינימום, כשעל האקדמאים יוטל מס\אגרה מיוחדת שתגלם בתוכה את שכר הלימוד.

 3. רן :

  מתנצל בדיעבד על היעדר סימני פיסוק … 🙂 אי אפשר לערוך את התגובות אחרי שהן עולות..

 4. אוהד ק :

  כפי שציינת נקודות זיכוי ממס ניתנות לאוכלוסיות מגוונות בדר"כ לאחת משתי מטרות: מתן תמריץ כלכלי או סיוע לנזקקים לכך.

  השיקול של שוויון מול חיילים משוחררים הוא שיקול זר עבור המתכנן המרכזי מה גם שהוא לא משיג את המטרה באפקטיביות. שכן חלק לא מבוטל מהסטודנטים לא ביצעו כלל שירות כזה או שהם כבר נהנו מהזיכוי קודם לכן.

  לגבי הצורך במתן תמריץ כלכלי ללימודים באקדמיה – אני חושב שאין צורך ממשי כזה. קודם כל כיוון שמחקרים אינספור מראים שלימודים אקדמאים מגדילים את כושר ההשתכרות בעשרות אחוזים ושנית כיוון שהרוב המוחלט של הסטודנטים לא עושה את התחשיב הזה בעת קבלת ההחלטה ללמוד.

  לגבי הצורך לסייע לבוגרי תואר שמקימים משפחה – זה טיעון לא רלוונטי שכן מי שמקים משפחה זכאי לנקודות זיכוי בלי קשר והעובדה שהוא אקדמאי (כלומר שייך לאוכלוסיה חזקה יותר) לא צריכה ליצור העדפה כלפיו.

  הטיעון האחרון – סיוע בהשתלבות האקדמאים בשוק העבודה וסיוע לבוגרי תואר חלשים הוא גם טיעון חלש, שכן ישנן דרכים יעילות יותר לסייע בהשתלבות האקדמיים בשוק העבודה (מתן זכאות לדמי אבטלה למי שסיימו לימודים למשל). שים לב, שדווקא אלו שלא מצליחים למצוא עבודה תקופה ממושכת לא ייהנו בתקופה זו מהזיכוי. 

 5. לקסי :

  לאוהד ק.
  "… הרוב המוחלט של הסטודנטים לא עושה את התחשיב הזה בעת קבלת ההחלטה ללמוד…"
  ומה עם אלה שלא נעשו סטודנטים בגלל "התחשיב הזה"?
  יש כמה וכמה לומדים מצטיינים בכוח ולא בפועל בשל סיבות כלכליות.
  הטבה כלכלית, אפילו הבטחה לעתיד של הקלה כזו עשויה לעזור.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.