חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמיר פרץ ורן כהן בפגישת המטה הסוציאל-דמוקרטי

נושאים מידע על פעילויות, פוליטי ב 21.06.09 6:04

עמיר פרץ ורן כהן נשאלו  מה לעשות כדי להביא את מעמד העובדים ואת תושבי הספר המרחבי לבחור במפלגות סוציאל-דמוקרטיות. התמקדות בתחום החברתי, העברת מסר והקנייה של תחושת שייכות יובילו להרחבת השורות

בתחילת הפגישה מסר מרכז המטה מידע על הכוונה לכונן את המטה כעמותה רשומה ועל פגישות שקיים עם נציגי גופים שונים במטרה לבחון אפשרויות של שיתוף פעולה ואולי גם התלכדות.

המגעים הם בינתיים בבחינת גישושים שאינם מחייבים את המטה.

במידה ונגיע להצעות מעשיות הן יובאו למטה לדיון והחלטה.

הקמת עמותה רשומה נחוצה משתי בחינות עיקריות.

ראשית, אפשרות לקבל תרומות, שכן קרוב לוודאי שבהמשך נזדקק לכסף עבור פעילויות. מאליו מובן שנושא הכסף ינוהל בשקיפות ולפי כל הכללים המקובלים שקיימים בחוק העמותות של המדינה.

שנית, עד כה ההשתתפות בפגישות המטה הייתה מקרית למחצה. יש לנו כ-100 חברות וחברים ברשימות התפוצה, אבל מתוכם מגלים עניין ופעילות בערך כ-20 עד 30 איש. מגיעים גם אנשים שקראו באינטרנט על הפגישות, מבלי שהודיעו קודם לכן על הצטרפות או מישהו ששמע על פגישה מסוימת. זה בסדר, כי הפגישות שלנו פתוחות, אבל במידה ונגיע לשלב של החלטות על דרכו של המטה, הפורום המחליט לא צריך להיות מקרי, אלא מורכב מאנשים ש"התפקדו" וגילו מחויבות כלפי המטה.

המהלך המעשי יתחיל בקרוב ואז יימסרו כל הפרטים הרלוונטיים.

ההצטרפות למטה היא וולונטארית. גם מי שלא יצטרף ימשיך להיות מוזמן לדיונים.

נושא הדיון היה ההצבעה של מעמד העובדים ותושבי הפריפריה – מדוע הם אינם מצביעים עבור השמאל גם כאשר השמאל נאבק למענם.

הפותחים היו ח"כ עמיר פרץ ממפלגת העבודה, וח"כ לשעבר רן כהן ממרצ. שניהם סיפרו על ניסיונם כמחוקקים חברתיים בכנסת ועל התוצאות הפוליטיות של פעילותם.

שניהם הדגישו את התמקדות השמאל בתחום המדיני והזנחתו את התחום החברתי וכן את היחס המתנכר של גורמי השמאל הממוסד בעבר אל הציבור המזרחי כגורמים המרכזיים לפניית הציבור הזה ברובו אל הליכוד ושאר מפלגות הימין.

הימין ידע לאמץ אל קרבו את נציגי העולים המזרחים ובגין נתן להם תחושת שייכות. עם זאת, כאשר פעלו אנשי שמאל למען השכבות מעוטות ההכנסה פעולה משמעותית, כמו סיוע למאבקי עובדים, הגדלת שכר המינימום והפעלת חוק הדיור הציבורי, הייתה תגובה חיובית של הצבורים האלה שהתבטאה גם בתוספת משמעותית של קולות עבור מפלגות שמאל.

בדיון שהתפתח עלו הצעות שונות כיצד לחדש את הקשר בין השמאל לשכבות הללו, אבל קשה לומר שהסתמנה דרך ברורה.

סומנו שני עקרונות:

  • מסר רלונטי
  • מתן תחושת שייכות אמיתית בפנייה אל האנשים שאת אמונם אנו מבקשים

לשאלה שהופנתה אל עמיר פרץ בדבר עתידה של קבוצת ארבעת ה"מורדים" במפלגת העבודה לא ניתנה תשובה ברורה, כי המצב עדיין לא ברור. עמיר מעריך כי בסופו של דבר תקום תנועה חדשה, אבל לא סימן שום מהלך קונקרטי בכיוון זה.

שתי הערות לגבי השתתפות:

א.       מבין 25 חברי המטה שהשתתפו היו רק שתי נשים. אינני יודע למה לייחס זאת, האם למיעוט הנשים בקרב חברי המטה, או לגורמים אחרים. מכל מקום, אני קורא לנשים חברות המטה לגלות יותר פעילות ומזמין כל אישה שקרובה לנו בדעותיה להצטרף.

ב.       בדרך כלל אני מבקש מהחברים שמתכוונים להופיע לפגישות לאשר את הגעתם. יש כאלה שמאשרים ומגיעים, יש מי שמודיעים מראש שלא יוכלו להגיע, יש כאלה שמגיעים ללא אישור ויש המאשרים ולא מגיעים. אני חוזר ומבקש מכל מי שמתכוון להגיע לאשר את הגעתו (חשוב לנו כדי לדעת היכן להתכנס) וממי שמאשר, באמת להגיע.

השתתפו בפגישה – כ-25 מחברי המטה ועוד 5 אורחים.

בברכת התחזקות לסוציאל-דמוקרטיה ולשמאל.

סיכום פגישת המטה – 18 ביוני 2009

סיכם: אורי יזהר – מרכז המטה

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.