חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עליות הבורסה – המשך מדיניות השוק החופשי

נושאים כלכלת בית ב 3.06.09 6:10

הרווחים בבורסה אינם סימן להתאוששות מהמשבר הכלכלי, אלא תוצאת תמיכה מלאכותית של גורמים אינטרסנטיים. במקום לתקן באמת את המערכת הכלכלית  בכיוון מדינת רווחה כדי להימנע מהמשבר הבא,  נמשכת מדיניות הכלכלה הניאו ליבראלית שתוביל למשבר הבא

מאת: ק. טוכולסקי

 עליות חסרות בסיס

בזמן שהיצור מואט, עובדים הולכים הביתה, החוב הלאומי עומד בפני גידול מסוכן והשקל שומר על ערכו היציב מול הדולר בצורה מלאכותית רק בזכות קנייה סיטונאית של דולרים, הדבר האחרון לו יכול היה הדיוט מלומד לצפות הוא עליית הבורסה. אולם בישראל ארץ המוגבלויות הבלתי אפשריות, שום דבר שקשור בשימור מערכת כלכלית שמיועדת להבטיח את שלטון ההון אינו בלתי אפשרי. הבורסה לא עולה בשל נס כלכלי שקרה למערכת בישראל אלא בשל ביטחונם של המשקיעים ברולטת ההון הניאו-ליבראלית שמה שלא יהיה הם לא יפלו.

אין טעם לחפש בסיס ריאלי לעליות בשוק ההון בישראל. מי שמבקש להבין איך חברות שלא יכלו רק לפני שבועות בודדים לעמוד בתשלומי הן לבעלי אגרות החוב שלהם רושמים עכשיו רווחים, לא ימצא תשובה בהתאוששות של סקטור יצרני כל שהוא במדינה. משחקי חשבונאות יצירתית, איגוחים נוספים של חברות  והאמונה התמימה עד כדי טמטום בכוחו המופלא של השוק החופשי מהוות חלק ניכר מההתאוששות המופלאה של חברות אחזקות בורסאיות. הציבור עצמו מאפשר בהוצאותיו את ההתאוששות, כאשר חברת אחזקות מסוימת מודיעה על רווח שנובע בעיקרו מרווחיה מבנק וחברת סלולר, ברור למדי שאילולי היו בישראל עמלות בנקים ומחירי סלולר מהגבוהים בעולם המערבי, כה גבוהים שניתן להרוויח מהם גם בזמן משבר, לא היו חברות אחזקות מצליחות להראות רווחים. לא יצירתיות, ולא ניהול חכם הם המפתח ליצירת הון בישראל אלא עשיקתו של ציבור הצרכנים במחירים ועמלות גבוהים להחריד, בכל תחום מעמלות הבנקים ועד מחירי המזון ברשתות. לגורמים אלו עלינו להוסיף את העיתונות הכלכלית שמינון סיקורי הזעם ההיסטריים שלה במהלך המשבר הלך ופחת לטובת חזרה הדרגתית לתפקידה המסורתי, שידול הציבור להשקעה בבורסה, אצל המפרסמים והבעלים של עיתוני הכלכלה.

לתמיכה המלאכותית של גורמים אינטרסנטיים בניפוח המחודש של שוק ההון אפשר להוסיף גם את הדחיפה המשמעותית שמעניק בנק ישראל לשוק ההון. במצב של משבר כלכלי נוטים בעלי היכולת לחסוך משהו, להפקיד את כספם בחסכונות סולידיים, אולם בנק ישראל חיסל את הריבית בישראל והוריד את ערך הכסף באמצעות הורדת הריבית לרמה הנמוכה בהיסטוריה של מדינת ישראל. הבנק המרכזי שוקל להמליץ גם על הטלת ריבית שלילית על הכסף בחשבונות העובר ושב של האזרחים כל זאת בכדי לפתותם להשקיע מחדש בשוק ההון, שם בשל המשבר הצעות מפתות וחסרות כל כיסוי עולות כפורחות, בכדי לפתות משקיעים מיואשים.

במקום להתמודד עם המשבר הנוכחי באמצעות תיקון המערכת הכלכלית תיקון יסודי ומקיף שיקצץ בכוחם של ספקולנטים, יגביר את הפיקוח על השוק החופשי ויחזק את מעורבותה של המדינה באמצעות שליטה בשוק, השלטון בישראל, הממשלה והבנק המרכזי בוחרים לחזק את המערכת הקיימת באמצעות ערבויות להלוואת ועידוד של השקעות כספי החיסכון של הציבור בשוק ההון. במקום להיות מזועזעים מהתוצאות הצפויות של עליות חסרות שערים חסרות כיסוי בשוק ההון מעדיפים מי שאמונים על חוסנה של כלכלת ישראל לנפח עוד בועה. זאת התוצאה של מדיניות כלכלית המוכתבת בידי משרתי ההון ומבוצעת בידי חסידים שוטים של הכלכלה הניאו ליבראלית. מה כבר אפשר לצפות מאותם גורמים שחיסול מדינת הרווחה, שקיעת המדינה בחובות וצמיחת פערים אדירים בין בעלי הון לכל השאר מעולם לא נתפסו בעיניהם לבעיה. בעוד מספר חודשים, כאשר אחיזת העינים הנוכחית של שוק ההון תקרוס מול מציאות של משבר כלכלי שלא יעלם רק בגלל טריקים שטיקים ומינופים בורסאיים חסרי בסיס, הציבור יתבקש שוב לשלם את המחיר. שוק ההון ישוב לקרוס, כפי הנראה בצורה חמורה יותר מהאחרונה ואיתו יקרסו שוב החסכונות של הציבור לטווח ארוך, הפנסיות, קופות הגמל וקרנות ההשתלמות. כל עוד החסכונות של הציבור יהיו בני ערובה של שוק ההון אין לציבור שום ביטחון כלכלי לעתיד.

הגיע הזמן שקברניטי המשק יתפכחו מאמונת ההבל שלהם בשוק החופשי ובכלכלה הניאו-ליבראלית. אם הם לא יעשו זאת כדאי לציבור האזרחים להבין שללא שינוי מערכתי ופוליטי כולל שיביא לראשונה מאז 1977 שלטון שאינו רואה את מטרתו בשירות בעלי הון רק הוא ישלם את מחיר קיומה של כלכלת העועים הקיימת.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. לקסי - ערד :

  יש גם תופעה דומה – במישור העולמי – במשק הנפט.
  עכשו כבר "כולם יודעים" שהעליה המטורפת במחירי הנפט לפני כשנתיים, נגרמה כתוצאה של מחסור מלאכותי שיצרו ספקולנטים (קרנות גידור). כשאותם ספקולנטים נזקקו למזומנים הם שפכו לשוק את מצבורי הנפט שלהם. זו היתה הסיבה העיקרית של הצלילה החדה במחירים.
  עכשו אותו סוג של ספקולנטים רואה בהעלאה מלאכותית של מחיר הנפט את מקור התשואה החשוב לצבירת הון נוסף. כספים פנויים שאין להם יכולת אחרת לעשות כסף מכסף עושים זאת דרך הנפט.
  זו הסיבה לעליית המחירים עכשו.
  החמדנות אינה נחלת ישראל בלבד, אלא שכאן היא בברכת הממשלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.