חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרפורמה במקרקעי ישראל – הדרת הציבור מניהול הקרקע

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 3.06.09 6:04

האגודה לצדק חלוקתי קיימה בשבוע שעבר כנס בנושא "הרפורמה במקרקעי ישראל יוצאת לדרך – מי בעד?" להלן קטע מסיקור הכנס, מהאתר של האגודה לצדק חלוקתי

 

 הקמת רשות מקרקעין חדשה במקום מינהל מקרקעי ישראל – על בסיס מה?

כל הדוברים הסכימו כי יש מקום לשקול רפורמה ניהולית במינהל מקרקעי ישראל. אולם השאלה, כפי שהוצגה ע"י פרופ' דפנה ברק- ארז, היא האם זה אומר בהכרח לחסל את הגוף ולהפריט את מתן השירותים לחוכרים באמצעות מיקור חוץ. לטענתה של פרופ' ברק – ארז, לא נעשתה בחינה אמיתית האם מבנה רשות המקרקעין החדשה אכן יעיל יותר והתשתית, שעל בסיסה מוקמת הרשות, אינה ברורה. מצד אחד, ייתכן כי מדובר בשינוי קוסמטי בלבד. מצד שני, ייתכן והשינוי הוא הרבה יותר מהותי ממה שמנסים להציג ובפועל מנסים להפריט באופן סמוי את ניהול המקרקעין. מתן חלק מהשירותים בדרך של מיקור חוץ יכול לרמז על שינוי מהותי, לפיו ניהול של משאב הקרקע ייעשה בידי גורמים פרטיים.

הדרת הציבור מניהול המקרקעין

הדוברים התייחסו לכך כי הרפורמה המוצעת, במעטה של שינוי פרוצדוראלי, מחסלת את האלמנט של ייצוג הציבור בניהול משאב הקרקע, אשר הינו משאב ציבורי ייחודי ויקר ערך. 

כיום קובע חוק מינהל מקרקעי ישראל כי חלק מנציגי הממשלה במועצת מקרקעי ישראל יהיו אנשי אקדמיה ונציגי ציבור. אמנם, גם הרכבה של המועצה כיום מדיר ייצוגם של מגזרים מסוימים והחלטותיה לעיתים לוקות בחוסר שקיפות, אולם עדיין קיים בה ייצוג לקבוצות שונות בחברה הישראלית, כגון נציג לענייני איכות הסביבה, נציגים לפריפריה ולמיעוט הערבי. הצעת הרפורמה, מבטלת את ייצוג הציבור ומותירה את קביעת המדיניות הקרקעית בידיהם של עובדי מדינה ונציגי קק"ל.

להמשך קריאה היכנסו לכאן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.