חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ח"כ שלי יחימוביץ – לא משחק כפול אלא קידום ס"ד דרך מוקדי-כוח

נושאים דעות, פוליטי ב 31.05.09 6:08

טל וולפסון, חבר מפלגת העבודה,  יוצא להגנתה של ח"כ שלי יחימוביץ בתגובה למאמרו של תומר רזניק, חבר מרצ. ח"כ יחימוביץ היא פוליטיקאית ערכית, השייכת לשמאל המפוכח המקדם את המציאות כדי שתהיה קרובה להשקפת עולמה

תגובה ל"המשחק הכפול של שלי יחימוביץ'" / טל וולפסון

בפרקי אבות כתוב: "כל שמעשיו מרובין מחכמתו חכמתו מתקיימת, וכל שחכמתו מרובה ממעשיו אין חכמתו מתקיימת". במשפט הזה גלומים בעיני שני סוגים של שמאל – שמאל מתחסד שהצדקנות שלו ותחושת המוסרנות הפנימית היא החשובה ביותר, ומנגד שמאל מפוכח, שמתלכלך בפוליטיקה, ומודד עצמו בסופו של יום במה שהוא עשה ובכמה הוא קידם את המציאות כדי שתהיה קרובה יותר להשקפת עולמו. וברור שבחלוקה הגסה הזו ח"כ שלי יחימוביץ' שייכת לסוג השני של השמאל.

ברשימה שהועלתה פה בשבוע שעבר מועלות טענות כלפי ח"כ שלי יחימוביץ' שבמידה רבה סותרות את עצמן. מצד אחד ניתנה סקירה מרשימה שמפרטת מדוע מדובר בפרלמנטארית מעולה שחוקקה מספר רב של חוקים תוך זמן קצר מאוד בפוליטיקה, ומצד שני טענות כאילו מדובר בהונאה ובאחיזת עיניים. כאילו אין משמעות לכל החוקים הללו והם בסה"כ מס שפתיים. קשה להבין מאיפה מגיעה הביקורת הזו ומה המטרה שלה. האם היא הייתה רוצה לראות את ח"כ יחימוביץ' מחוץ לכנסת? האם היא טוענת שיש ח"כ אחרים שמבטאים השקפה סוציאל-דמוקרטית בצורה טובה יותר? אם כן מיהם? קצת תמוה לקרוא ביקורת בלי להבין מה היא מציעה.

אחת הטענות כלפי ח"כ יחימוביץ' היא המשיכה שלה למוקדי כוח, כאילו יש בכך משהו מגונה. בעיני אין שום פסול במשיכה לכוח בתנאי שהוא משמש לתיקון עולם ולא לניפוח אגו וקבלת טובות אישיות. יתרה מזאת, אני חושב שמי שנכנס לפוליטיקה ועושה זאת על מנת להשפיע צריך לצבור כמה שיותר כוח וליצור קשרים עם כמה שיותר אנשים. הרי מהי הפוליטיקה אם לא לקדם אג'נדה דרך מוקדי כוח? ח"כ יחימוביץ' אמרה לא פעם שהיא בחרה במודע לעבוד בתוך מסגרות גדולות משום שהן המשפיעות באמת, ואכן כולנו יודעים שאת כל החוקים שהיא העבירה היא לא יכלה לעשות בלי גיבוי של הקואליציה ושל מפלגת העבודה. אז נכון שיש מפלגות שמאל אחרות שמגישות המון הצעות חוק מאוד צודקות ונכונות, אבל בסופו של יום יחימוביץ' מצליחה גם לחוקק חוקים ולא רק להסתפק בלהציע אותם. אני חושב שטמון כאן גם מסר לדור הצעיר שרוצה להשפיע איפה כדאי לו להיות – במסגרות קטנות שהשפעתן מוטלת בספק או במסגרות גדולות.

לח"כ יחימוביץ' קווים אידאולוגים ברורים שהיא לא מוכנה לעבור עליהם גם במחיר אובדן תמיכה אלקטוראלית. אפשר היה לראות זאת לפני חודשים מספר בעת תקופת הבחירות לראשות עיריית תל-אביב, בהן תמכה ברון חולדאי וסירבה לתמוך בח"כ דב חנין משום שאינו ציוני. ידוע לכל שבבחירה זו איבדה תומכים שהיו לה, אבל זו דוגמה לפוליטיקאית שהולכת עם מה שהיא מאמינה בו גם במחיר אובדן קולות. צריך לזקוף לזכות יחימוביץ' גם את שהביאה איתה לעולם הפוליטי תרבות של שיח אידיאולוגי, דבר שלא מקובל בפוליטיקה הישראלית: היא שולחת לתומכים שלה עדכון שבועי בו היא מנמקת את הבחירות שהכריעה בהן (ולא מנסה להסתיר או לעמעם עמדות), מגיעה לאן שמזמינים אותה ומנסה בצורה כנה לדון באידיאולוגיה על ידי ארגון סמינרים, התכתבות שוטפת עם אזרחים וכו'.

אז אפשר לחשוב שח"כ יחימוביץ' משחקת משחק כפול, שהיא לא אדם ערכי באמת והיא עושה הכול למען הכיסא והמשכורת. אבל אפשר לקלף את שכבות הציניות ולהבין שבפוליטיקה אתה נמדד לא בדיבורים או בכתיבה באינטרנט, אלא בעשייה ממשית במציאות. ובמישור הזה ח"כ שלי יחימוביץ שמה את מבקריה בכיס הקטן.

הכותב חבר מפלגת העבודה והתנדב בקיץ לפני כשנתיים אצל ח"כ יחימוביץ'.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

12 תגובות

 1. נדב פרץ :

  דבר עובדות: איזה הישגים הביאה לשלי 'הקירבה למוקדי הכוח'? או במלים אחרות, איזה חוקים העבירה שלי בזכות הברית שלה עם עיני וברק?

  כדאי להזכיר: את החקיקה המשמעותית שלה – חוק הגנת השכר, הארכת חופשת לידה וכו' – שלי העבירה בתקופת פרץ, וחלק ממנה השלימה בראשית תקופת ברק. מאז שהיא הצטרפה למחנה ברק, שמענו ממנה בעיקר אפולוגטיקה שמצדיקה את מעשי פואד-בוז'י.

 2. דני בלוך :

  לטל עם כל ההערכה לשלי יחימוביץ' היא לא היחידה ובתחום החקיקה בענייני חברה, סביבה וזכויות אדם השיגו לא פחות ממנה זהבה גלאון ורן כהן ממר"צ, מיכאל מלכיאור מהעבודה (בענייני סביבה גם אופיר פינס ואיתן כבל מהעבודה), גם דב חנין.וצודק נדב בעניינים התלויים במפלגת העבודה עיקר הישגיה היו בימי עמיר פרץ.

 3. לטל ונדב :

  א. משהו לזכותה של ש"י: אינני יודע לענות בשליפה לטענתך לגבי חוקים שעברו בתקופת ברק אבל אני חושב שהישגי החקיקה הפרטית של יחימוביץ' הם לא בהכרח הדבר החשוב, אעפ"י שזה הדבר שמזוהה איתה יותר מכל – הדגל שלה.

  הדבר החשוב הוא שותפות במעגל פנימי של קבלת החלטות בנושא סדרי עדיפויות במאבק. הדבר התקין במפלגה הוא שמוסדות המפלגה מתעדפים וקובעים קווים אדומים, אלא שדבר כזה לא היה גם בימי פרץ (ואנו כאן פרסמנו דיווח עצוב של יהושע בן משה מישיבת מרכז שהיתה אמורה לדון בתקציב וחוק ההסדרים של 2007 – http://www.blacklabor.org/?p=293).

  לעומת המצב הזה, החבירה לברק ולעיני הפכה את יחימוביץ' לשחקנית מפתח בקביעת סדרי עדיפויות. נכון ששכר המינימום של פרץ נזרק לכלבים וזה חמור מאוד, אבל כן עלו בתעדוף נושאים כמו עצירת הפרטות במשרד הרווחה. אילולא ש"י, כל מה שהיינו מקבלים מברק זה מאבק עיקש על הגדלת תקציב הביטחון (ובכך אינו שונה משר הביטחון פרץ לצערי) ועל הגדלת קצבאות הזקנה (מתוך קריצה לבוחרי הגמלאים וקדימה).

  ומשהו לטל – לי בלטה מאוד הפניית הגב של יחימוביץ' לאתר הזה. כל עוד הופנתה בו ביקורת נוקבת כלפי פרץ ומחנה ברק – זה כנראה היה נראה לה אתר נורא דמוקרטי ויפה, והיא המליצה בחוגים שערכה לאנשים לשלוח מכתבים לחכים דרך עבודה שחורה (עדות שמיעה של אחד מחברינו). ברגע שהתחילו להישמע כאן קולות ביקורתיים כלפיה, אנחנו הפכנו לאוויר. נסיונות להזמין אותה להתראיין לאתר (גם בעזרתך) לפני הבחירות ולשכנע את המתלבטים – לא צלחו. לכן אין זה פלא שיש כאן מעגל קסמים של אובדן אמון. את המעגל הזה יכולה לשבור יחימוביץ' בעצמה אם תואיל לרדת מהאולימפוס ולענות למלעיזים בעצמה באמצעות ראיון ולא דרך סניגורים.

  אם אתה רוצה לעזור לשקם את תדמיתה בקרב אנשי השמאל הכלכלי-חברתי – תביא אותה לראיון באתר. פה זה לא "הגדה השמאלית" אבל גם לא מגרש ביתי.

  איתי

 4. ועוד קוריוז בעניין יחסי ש"י-ע"ש :

  באתר של ש"י ישנה מגיבה קבועה בשם יסמין עיני. אינני יודע אם היא אחת מארבעה ילדיו של עופר.

  אם תבדקו בגוגל את שמה תראו כמה דוגמאות לדבריה – כולה הערכה והערצה לש"י.

  בסוף 2007, בערך בתקופה בה הפנתה ש"י גב לע"ש, לכוח לעובדים וכו' כתבה יסמין עיני טוקבק באתר, בתגובה לטוקבק שלי. אני הפצרתי במגיבים על נושא מסוים לשלוח מיילים לחכים והעתק לע"ש. יסמין ענתה:

  "תגובה לאיתי אשר:
  מניסיון בשום אופן לא לכתוב לשרים דרך עבודה שחורה (למרות שהם עושים עבודה טובה) כי אז הם מזהים שזה מאורגן. כתבתי פעם דרך עבודה שחורה ולא ענו לי ואז באופן אישי וענו לי תוך 9 ימים. אני חושבת שהם מתייחסים יותר ברצינות למכתבים אישיים."

  [יש לציין כי הבחורה מעולם לא פרסמה כאן מכתב ולכן הטענה כתבתי דרך עבודה שחורה נראית לי שקרית]

 5. מורה באולפן :

  שלי צדיקה בסדום!!!

 6. ZivP :

  התמיכה בחולדאי כצעד ערכי?

  חולדאי שידוע כימין כלכלי, שקיצץ בעובדים על ימין ועל שמאל, שמעביר את העיריה לעבודה של עובדי קבלן (משהו שהיחימוBיץ' יצאה נגדו בעברה), שמזניח את האוכלוסיות החלשות של העיר ועוד ועוד.

  איזה גאוה שהיא תמכה בו כנגד כל מה שהיא מנסה לייצג.
  ברור שהיא עשתה את זה רק כי לדבריה (או לשקריה, אם לדייק) חנין אינו עומד בתקוה.

  חכם מצידה לשלוח איזה דרדק מעריץ לענות במקומה. ככה היא לא צריכה לבזבז שקרים על אתר זניח יחסית.

  אבל זו בדיוק הבעיה שלה – היא לא יותר מבועה של חוכמת יחצנות זולה.

 7. דניאלה-לנדב :

  די , די. מה זה נמאס כבר מהחיטוט בעפעפיה של שלי יחימוביץ'. מה אתם רוצים ?
  ולנדב-עמיר פרץ? תזכיר לי…אה, זה שנרדם בישיבת הסיעה על פיטורי 800 מורי האולפנים. נזכרתי. סדר יום סוציאל דמוקרטי להפליא. כן, נזכרתי בעוד משהו – על הכתף של יולי תמיר.

 8. תומר רזניק :

  היי טל,

  שלחתי למערכת ע"ש מאמר תגובה-לתגובה, ובה התייחסותי לטענותייך.

  תומר.

 9. עבודה שחורה » ח”כ שלי יחימוביץ התנהלות לא סוציאל דמוקרטית- תגובה לתגובה :

  […] ח"כ שלי יחימוביץ – לא משחק כפול אלא קידום ס"ד דרך מוקדי-כ…  8 תומר רזניק, דניאלה-לנדב, ZivP, מורה באולפן, ועוד קוריוז בעניין יחסי ש"י-ע"ש, לטל ונדב […] […]

 10. משחק כפול 2 – תגובה לטל וולפסון « כמאל :

  […] טל וולפסון, בלוגר ואיש מפלגת העבודה, בחר לפרסם מאמר תגובה לדברי ב’עבודה […]

 11. האזרח דרור :

  לטל

  עד עכשיו לא ברור מדוע שלי תמכה בחולדאי, מלבד היותו "ציוני" כמובן. כל שאר הטענות שלה בדבר היות תל אביב עיר נהדרת ממקמות אותה הכינשהו במחנה הימין.

  חשיבה של שילוב על סביבה וחברה – לא מצאתי כזו אצל שלי יחימוביץ – אולי היא מקדמת ערכים של ס"ד – אבל אלו ערכים משנות ה-50 – לא משנות ה-2000.

  מדוע שלי לא משתפת פעולה עם גופים חוץ מפלגתיים – או באינטרנט – עם אתר עבודה שחורה, ואתרים נוספים? הנסיון ליצור רושם כאילו כל הפעילות באינטרנט שיש היא של חברת כנסת אחת – דומה קצת להערצה עיוורת – ולא עושה לגברת שום שירות חיובי.

 12. זיסקינד כוכבה :

  צפיתי בתכנית הלילה אמש . זה לא חדש שבעלי ההון נצמדים הרי דרכם הם יכולים להגיע לסודות הכמוסים במדינה. בעלי עובד שנים רבות במשרד של עו"ד ברנדס ולמרות שהוא יודע ומכיר את קרובי משפחתו של בעלי וייחוסם הוא מעולם לא שואל לשלומו ואינו יודע אם יש לו ילדים וכמה. כשהוזמן לחתונת בננו הוא גם הביט לעברנו וכך כל צוות המשרד. זה גורלו של פקיד זוטר. הערותיך תמיד צודקות ועצוב שאין לנו גיבוי כי כל שעת עבודת דחק חשובה לנו.

  יישר כח וירבו כמותך שמעלים את נושא הכנועים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.