חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא יותר מאשר עד מדינה תקשורתי

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 27.05.09 6:08

התקציב החדש אינו רק אשמתו של שר האוצר הנוכחי, יובל שטייניץ, אלא גם של ח"כ רוני בר-און, שר האוצר הקודם, שמקבל במה תקשורתית כדי להציג את עצמו כאדם שאין לו אחריות וקשר למצב הכלכלי או לתקציב הנוכחי

מאת ק. טוכולסקי

ממעמקי הספסלים האחוריים של האופוזיציה, היכן שיחדיו עם שאר השרים לשעבר של מפלגת השלטון הקודמת (עיין ערך קדימה), מעביר שר האוצר לשעבר את זמנו בהתכוננות לשיבה לשלטון בחסות מסע תעמולה תקשורתי שיכתב מן הסתם בידי טובי משוררי החצר של התקשורת הפרטית. כעת מוצא השר לשעבר וכנראה גם בעתיד את הזמן להטיח בוץ בממשל הנוכחי ובתקציב שהעביר כחלק מסע ההסתה כנגד תקציב שמנהלת התקשורת הכלכלית הפרטית, שאתנני ההפרטות והורדות המיסים לא מספקות אותה לנוכח השלכת מספר פירורים חברתיים לעובדים ועניים.

 

אין ספק שהתקציב הנוכחי אינו הגיוני, הוא לא משרת את צרכי האזרחים והוא חסר מקורות מימון בשל התעקשותה של הממשלה שלא למסות את בעלי ההון באופן רציונלי ופרופורציונלי להון שהם מפיקים מעמלם של העובדים וטובה של המדינה. כל זאת נכון, אלא שאחריותו של שר האוצר לשעבר למצב אינה פחותה מזו של שר האוצר הנוכחי כשם שאחריותה של הממשלה הקודמת למצב הכלכלי הגרוע אינה פחותה משל זו הנוכחית. קל מאוד לומר בראיון ש: "כל תהליך התקצוב הוא הרס כללי של המוסכמות ברמה של חלם", אלא שהליך התקצוב החלמאי בישראל אינו חדש, הוא מלווה אותנו מאז 1977 וביתר שאת מאז גיבוש התוכנית הכלכלית של 1985. חלמאות היא האמונה שפחות מיסוי על בעלי הון ומעסיקים תטיב עם החברה, כשם שזו חלמאות להאמין שחיסול העבודה המאורגנת וההפרטות משרתות את הציבור ואת הצדק החברתי והחלוקתי, מדיניותו של שר האוצר הקודם הייתה חלמאית כזו של שר האוצר הנוכחי, לא פחות ולא יותר.

 

שר האוצר לשעבר הידוע בכשרונו הריטורי, מנצל את יכולתו הלשונית העשירה בכדי להטיח רפש בממשלה הנוכחית, אולם הוא אינו מגנה אותה בשל הפערים הסוציו-אקונומיים המתרחבים, גם לא בשל החורבן של המעמד הבינוני ושקיעת העניים בניוון. הוא מדבר על אחריות תקציבית, שם הקוד האורווליאני לכל מדיניות שאינה מטיבה רק עם העשירים ומבטיחה להם מיסים נמוכים עד כדי גיחוך, רכוש מדינה בפרוטות ועובדים-עבדים חסרי זכויות. אולם חוסר האחריות שלו עצמו לא נידון, שכן לא הוא ולא מראיינו רואים בהתפוררות הסולידריות החברתית בישראל וחיסולה של מדינת הרווחה בעיה.

 

אזרחי ישראל יכולים להמשיך לצפות במופע המאורגן היטב בידי העיתונות הפרטית בו מנהיגים ושרים המשרתים את ההון בלבד מוצגים כל אחד בתורו כמושיע ונבל בהתאם לשירות שהם נותנים לבעלי ההון השולטים בתקשורת. הם גם יכולים לבחור להרהר לרגע האם המופע המטופש הזה לא נמאס עליהם, האם לא הגיע הזמן להפסיק ולהצביע למפלגות שבין הרטוריקה הממומנת היטב שלהם ומעשיהם בפועל אין שום קשר. שחוסר האחריות שלהם בכל הנוגע לטובת המדינה ואזרחיה הביא אותנו לסיפו של חורבן כלכלי חברתי, לקיפאון מדיני, הסתגרות ועוינות תוך מעמדית בשל הבדלים דתיים ואתניים. שר האוצר לשעבר אם ישוב למשרתו ימשיך את אותה מדיניות שהוא מגנה עכשיו בהבדלים סמנתיים מינורים. שר אוצר ממרצ או חדש עשוי להביא לשינוי אמיתי ואזרחי ישראל צריכים לזכור זאת בבואם להצביע בפעם הבאה. הבחירה היא בין משרתי ההון בקדימה, הליכוד, ישראל ביתנו והעבודה או משרתי החברה בחד"ש, אגודת ישראל ומרצ.

 

התקציב החדש אכן רע, הוא לא אחראי, לא מציאותי ולא מקדם את החברה בישראל, את מדינת הרווחה ואת הצדק החלוקתי. כל זאת לא משנה את העובדה שהראיון האחרון של שר האוצר לשעבר הוא לא יותר מאשר עדות של עד מדינה ברמה התקשורתית. הוא קיבל במה להציג עצמו כפרשן נטול פניות תמורת אי אזכור אחריותו שלו למציאות הכלכלית, וגם לתקציב המוצע. המדיניות הכלכלית שאימצה את רוב סעיפי המדיניות הכלכלית של הממשלה הקודמת שהוא עצמו הביא לממשלה הקודמת לא הועלתה על הכתב באחריותו של מישהו אחר אלא באחריותו שלו. לנו כאזרחים נשאר רק לבחור בין המשך הצבעה למפלגות שמשרתות את אותם אדונים וממשיכים לקדם את אותה מדיניות או לבחור במי שיישם מדיניות אחרת למעננו באחריות וברצינות. <–>

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.