חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים 2009 – שלב ב'

נושאים כלכלה ותקציב, פוליטי ב 21.05.09 6:05

המסמך החדש והסופי של החלטות הממשלה בעניין התקציב וחוק ההסדרים פורסם באתר של שלי יחימוביץ. המאבק לא הסתיים, ואנו זקוקים לעזרתכם

 

חברים יקרים, עברנו לשלב ב',

היכנסו לאתר של שלי יחימוביץ , בו נמצא מסמך החלטות הממשלה החדש.

 

חלק מסעיפיו לביצוע מיידי וחלק אחר, הטעון חקיקה, יובא לכנסת.

 

על חלק זה – עדיין ניתן להיאבק.

 

·         המסמך אינו כולל את סעיפי עסקת החבילה בין ההסתדרות, המעסיקים והממשלה.

 

תודה, לאיתמר כהן שהפנה את תשומת לבנו והחל במשימת הפרשנות לטקסט,

 

( טקסט שכותב עליו בתגובית דודו : "אופן הגשת המסמך, אם הוא הוגש כך לשרים, ממש מעורר תדהמה על איכויות אלה שהכינו אותו בכתב. אם מי מהשרים יצליח לקרוא כהלכה מה שכתוב במסמך – יהיה עלינו לשפרו בשכר. " )

 

 

יצור החשמל יופרט * תקודם תכנית "ברית המועצות"

* ותזכורת: כח"כ מן השורה, יו"ר הכנסת רובי ריבלין התנגד בתוקף לחוק ההסדרים

 

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' פרסמה באתר שלה את הגרסה המעודכנת של חוק התקציב וההסדרים ל-2009,  כפי שהתקבלה בממשלה.

מעיון ראשוני במסמך עולות הנקודות המרכזיות הבאות:

 

הפרטת ייצור החשמל

הממשלה תמשיך לקדם את הפרטת ייצור החשמל: משרדי התשתיות הלאומיות והאוצר אמורים לדווח עד אוגוסט 2009 על השלמת הרגולציה בתחום.

הסבר: ע"פ טענות האוצר ותומכי ההפרטה, ההפרטה תקטין את הבזבוז והשחיתות בחברת החשמל. ע"פ מתנגדי הרפורמה (שכותב שורות אלה נמנה עמם), אין להפריט שירותי יסוד שהם באחריות המדינה, והפרטות דומות בחו"ל נחלו כישלון חרוץ. כתבתי על כך כחלק מהראיון עם החשכ"ל לשעבר, ד"ר זליכה.

 

שידורי טלויזיה: "ברית המועצות" יוצאת לדרך

מתחילת 2012 יעברו שידורי הטלויזיה המסחריים משיטה של זיכיונות (כנהוג כיום), לשיטה של רישיונות.

הסבר: בשיטה הנהוגה כיום, הזכיינים משדרים מכוח מכרז, שקובע את גובה ההשקעה שלהם בהפקות מקור ובז'אנרים שונים, מתוך מטרה לעודד את היצירה הישראלית ולהעלות את רמת השידורים. בפועל, כידוע, הזכיינים "מצפצפים" על החוק, תוך שהם משתמשים בכוחם התקשורתי כדי לתקוף באופן בוטה ח"כים הגונים (כמו ארדן וכחלון), שדרשו מהם למלא את התחייבויותיהם למדינה.

כדי לפתור את הבעייה מקודמת שיטה של רישיונות, שעל פיה התחרות בשוק התקשורת המשודרת תגדל (כלומר, לגופים המשדרים יהיה קשה יותר להרוויח מפרסומות), וב"תמורה", הדרישות מהזכיינים יהיו נמוכות יותר.

למידע נוסף: הקלות בגובה מאות מיליוני ₪ לזכייניות ערוץ 2; מאבק ארגוני היוצרים בזכייניות; יו"ר הכנסת רובי ריבלין על שיטת הרשיונות.

כמו כן, תקודם התכנית לאיחוד מועצת הרשות השנייה עם מועצת הכבלים והלוויין, שידועה גם בכינוי "ברית

לפוסט המלא והמעודכן של איתמר כהן.

 

 

 

וכעת כמאמר "המשורר" גיא זוארץ :  בחרו לכם סעיף אחד וצאו לדרך !

 

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

18 תגובות

 1. לקסי - ערד :

  1. החלשה של קלקולי אגף הקצבים
  2. השגי עיני: משא מסויג, מתן גדול ורע

  1. בראיון בתכנית "דין ודברים" ברשת ב' אמר פרופ' יצחק גל-נור (בעבר נציב שרות המדינה), שאחת הרעות החולות בהתנהגות אנשי אגף התקציבים הוא ניהול מו"מ ישירות עם הפוליטיקאים. הוא הגדיר את הנוהג הזה כדבר שלא ייעשה. הוא גם הביע תקווה שהמכה שקיבל אגף התקציבים "תכניס אותו לפרופורציות" גם בענין זה.
  להלן ציטוט מכתבה ב"כלכליסט":
  "הקמת רשות האנרגיה הוכנסה על ידי הממונה על התקציבים, רם בלינקוב, להסכם הקואליציוני בין ישראל ביתנו והליכוד…"
  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3286723,00.html

  נצטרף לתקוה של גלנור.

  2. ענין אחר: "פשרות עיני".
  המשא שהושא הוא אמנם השג לעובדים המאורגנים בישראל.
  על המתן אנחנו לומדים…
  בלילה שחלף הועלה המס על הדלק.
  קיצוץ רוחבי… שהוא מס לכל דבר על מי שנזקק כמעט לכל.
  מע"מ, על שני סעיפי ההזק.

  אבל עמדת כל מי שינסו לנגוס באלה תהיה הרבה יותר חלשה שכן הנציג הבכיר ביותר של העובדים בישראל כבר הגדיר את גבולות ההשגים.
  חמור ביותר ורע מאוד!

 2. אריה גור :

  היום למדתי שהנציג הבכיר ביותר של העובדים גם מרויח לא רע בכלל. כבר לא בדיוק ברור לי היכן בדיוק צריך למקם את עופר עיני על הסרגל שמצידו האחד עניי הארץ ומצידו השני בעלי ההון…

 3. יונתן :

  חברת החשמל הגיעה לחוב ענק של עשרות מיליארדים,ביןהשאר בגלל וועד עובדים חזק מדי(זה עם היד על השלטר) הפרטת החמל בהחלט עשויה לשפר את מצב השירותים ועלותם.
  אם מקבלים את הטענה שחובת המדינה לדאוג לשירותי היסוד(ומי בדיוק קבע שחשמל במחיר מסוים הוא "שרותי יסוד"?)אזי יש לדרוש שהמדינה תנקוט בצעדים שיבטיחו מיטיביות בשירותים אלו גם אם הם כוללים הפרטה ר"ל.

  לגבי המעבר מזכיון לרשיון בתקשורת,אכן תחרות חופשית היא דבר נוראי,מצבנו הרבה יותר טוב עכשיו כשיש רק 3 ערוצים עם מספר זכייניות מוגבל שיכולות לבוא בדרישות ולקיים את דרישות הרגולטור כרצונן.
  אין ספק שמדובר כאן בהרס התרבות של ממש(כמובן שבפנ י יוצרים תמיד קיימת האפשרות ליצור סדרות איכות מעניינות לציבור שהפקתן תשתלם אבל לאמה לעודד דברים שכאלו כשאפשר להתבכיין במקום).

 4. איתמר כהן :

  יונתן –
  הפרטת החשמל – יש הרבה מאוד שחיתות ובזבוז בחברת החשמל. השאלה היא האם הפרטה תפתור את הבעייה. לדעתי, להפריט דבר כזה כדי להילחם בשחיתות, זה כמו לשרוף את הבית כדי להילחם ביתושים.
  הדרך האמיתית להילחם בשחיתות היא בדיוק מה שעושים באתר הזה – מודעות ומעורבות ציבורית עמוקה.
  באופן עקרוני, אם נניח שבשל השחיתות בחברת החשמל הציבור בישראל מפסיד מיליארד דולר בשנה (וכאן אני סתם זורק מספר), באופן אישי אני מעדיף שהמיליארד דולר האלה יפרנסו 10,000 משפחות בישראל (של עובדי חברת החשמל), במקום משפחה אחת – של בעל הון, שיחזיק חברה מופרטת ויעסיק עובדי קבלן.

  רשיונות –
  אם תשים לב, לא טענתי בטקסט שאני מתנגד למעבר לרשיונות. ציינתי את המצב הקיים, שמהווה דוגמא בולטת ומצערת לכוח העצום של בעלי ההון, שחזקים בהרבה מנבחרי הציבור. אני באמת לא יודע מה עדיף – זכיונות או רשיונות.
  הפתרון האמיתי לטעמי, הוא בכלל בכיוון אחר – תיקון השידור הציבורי.

  עניין אחרון – בניגוד למה שאתה כותב, היו סדרות איכות, שהביאו רייטינג מאוד גבוה. ה"בעייה" איתן – לפחות ע"פ ראיונות וכתבות רבים שקראתי – לא היתה רייטינג, אלא שני דברים אחרים: א) העלות של הפקת סדרה איכותית הרבה יותר גבוהה מהפקת זבל. ב) יש טענה של מפרסמים, שעל פיה סאטירה או דרמה מעמיקות מדי גורמות לצופה ל"מצב רוח רע" שמונע ממנו להיות צרכן טוב (שמושפע מפרסומות): כאשר אדם צופה בזבל ו"מכבה את המוח שלו" הוא צרכן הרבה יותר טוב, מסתבר.

 5. קדימה לפרויקט עופר עיני :

  גולשי האתר מוזמנים לכתוב טורים מגובים בעובדות המנתחים פעולות של עופר עיני לחיוב ולשלילה.

  אריה – אני בטוח שיש לך מה לתרום אך שאלת השכר אינה העיקר אלא הטפל.

  איתי

 6. יונתן :

  איתמר,הבעיות בחברת חשמל הן לא של שחיתות מסוג מעטפות טלנסקי(לכאורה,לכאורה) אלא נובעות מריכוזיות יתר,שים לב שכל התפתחות במשק החשמל דורשת גם את התהליך של חברת החשמל,
  גם של משרד התשתיות וגם של ועד חברת החשמל (שבכוחו להשבית את כל המשק) מהון להון דברים לא מתקדמים והגענו לחברת חשמל שנמצאת בחוב עצום של 45 מיליארד ש"ח.
  לו חברה פרטית היתה מתנהלת כמו חברת חשמל היא כבר היתה פושטת רגל,מכיוון וחברת חשמל אינה בסכנת סגירה היא לא חייבת להתייעל(ההתייעלות שלה כפופה לשיקולים פוליטיים בלבד ויכולה להעצר ע"י ועד העובדים)
  לכן חייבים להפריט,פירוק החברה לחברות שונות יביא לתחרות בין החברות וליעול(וכן יעילות זה הדבר החשוב),מן הסתם צריך לעשות את ההפרטה בצורה כזאת שכולם ירוויחו ממנה(הן הקונים\זכיינים והן המדינה כאשר רווח המדינה הוא במחיר ובשיפור בשירות).
  הפרטה אינה הוצאת מניות החברה לשוק והעברת גרעין השליטה דה פקטו לאותו אדם/חברת אחזקות אלא פירוק למספר רב של חברות(נניח חברה לכל תחנה,חברות תחזוקה אזוריות,חברות תחזוקה וניהול הרשת וכן הלאה) ומכירתן,אם כל מה שעושים זה למכור את גרעין השליטה זאת לא הפרטה אלא סתם טמטום.
  חברות רבות מביאות לתחרות ויעול,מונופול ממשלתי או עסקי מביא לבעיות כפי שהביא למצב הקיים.

  אני לא חושב שהדרך שאתה מעלה לתיקון בעיות נכונה,תיקון בעיות וצמצום הבזבוז הם עניינים מסובכים שרוב הציבור לא מבין ומכיוון והם דורשים מעורבות לאורך זמן אין לציבור את הסבלנות לדון בהם.
  אני מהנדס תעשיה וניהול ומתמחה ביעול מערכות ואני יודע כמה השקעה וזמן וירידה לפרטים צריך כדי לשפר קו יצור אחד(שהוא דבר די ברור),מערכת קצת יותר ערטיאלית וגדולה ומסובכת היא דבר שלא ניתן להסביר וגם השיפור של מערכות כאלו לא נעשה בעדינות אלא ע"י קיצוצים רוחביים קשים ומתן יד חופשית למנהלי המחלקות(קרי אנשי המקצוע בדרג הניהולי) להחליט איך לייעל את המחלקה שלהם.

  רשיונות הא השיטה העדיפה,רשיונות זהים לזכיונות בכך שהמדינה יכולה לדרוש תנאים מסוימים כתנאי לרשיון\זכיון ובניגוד לזיכיון מאפשרים תחרות.
  השידור הציבורי משמעו להפיף את התקשורת למדינה,בכסף וארגון ובסופו של דבר גם מבחינת תוכן.
  המציאות מראה שגופים ששייכים למדינה לא מתייעלים כראוי ולכן השידור הציבורי תמיד יצטרך שיתקנו אותו.

 7. ליונתן :

  1. כתבת – "לו חברה פרטית היתה מתנהלת כמו חברת חשמל היא כבר היתה פושטת רגל". ייתכן מאוד שאתה צודק זה לא אומר שכל הניהול במגזר הפרטי הוא טוב ויעיל יותר מהניהול במגזר הציבורי. אדרבה, ישנן חברות רבות שפושטות את הרגל, גם ענקיות ובעלות מסה. במקרה של הפרטת תשתית לאומית פשיטת רגל משמעה לא רק פגיעה בבעלי המניות אלא פגיעה בציבור המשתמשים כולו כפי שקרה עם הפרטת הרכבות בבריטניה. ממשלה אחראית לכן תצטרך לתת כל הזמן רשת ביטחון לחברה הפרטית כדי שלא תקרוס, ומכאן ששוב אתה חוזר לנקודת ההתחלה שלך שאין אינטרס להתייעלות.
  2. ככל הידוע לי מה שמציע האוצר לרפורמה בחח"י הוא לפרק לחברות שכ"א מהן אחראית לתחום אחר – כלומר שוב אין כאן באמת תחרות המייצרת התייעלות כי כל חברה נותרת מונופול בתחומה. זה דומה למצב עם קווי תחבורה ציבורית שנלקחו מהקואופרטיבים אגד ודן וחולקו לזכיינים כגון קווים ונתיב אקספרס. בכל אזור החברה הפרטית היא מונופול בתקופת המכרז ולכן השירות במקרים רבים גרוע מזה שהיה בימי אגד/דן למרות הירידה במחיר (אני נוכחתי בזה במילואים בדרום וגם כאן באתר התפרסמו תלונות למשל על בקעת אונו). גם בסיום תקופת המכרז החלוקה מחדש לא תלויה ברמת שביעות הרצון של הלקוחות. עידוד התחרות במובן זה משמעו שהחברות מתחרות מי תציע במכרז את השירות במחיר הזול ביותר – וזה לעתים
  קרובות בא על חשבון העובדים (שביתת מטרודן), הבטיחות וזיהום האוויר. סכנות דומות קיימות גם לגבי חברת החשמל.
  3. הדעה הגורפת שאי אפשר לייעל ולשפר שירות ציבורי היא קשקוש. הדוגמה הטובה ביותר בעיני היא המהפכה שחולל אריה דרעי בלשכות מנהל האוכלוסין של משרד הפנים, מהפכה שמחזיקה מעמד גם היום.
  בדואר לעומת זאת המעבר ל"חברת דואר ישראל" (חצי דרך להפרטה) עשה רע (שוב זה רושם אישי של עומד בתורים, לא מחקר כמותי).
  4.
  השידור הציבורי הוא לא יעיל, השידור הפרטי (קשת-שמשת וכו' אין לי טלויזיה) הוא זבל. מה עדיף?

  איתי

 8. יונתן :

  לאיתי,אני לא אומר שכל ניהול פרטי הוא טוב,סה"כ הניהול במגזר העסקי טוב יותר פשוט מחוסר ברירה.

  אם ההצעה היא ליצור מונופולים בתחומים שונים זאת אכן הצעה גרועה.
  העובדים בחברת חשמל יצטרכו לספוג הרעת תנאים בכל מקרה גם אם ההתייעלות תהיה ע"י המדינה.

  עדיף זבל יעיל מזבל לא יעיל,הכי עדיף ריבוי ערוצים שבמהלך הזמן יביא לכך שיהיו ערוצים שינסו לבדל עצמם ע"י איכות.
  נ.ב
  זבל זה עניין של השקפה אני בטוח שגם כבודו לא עוסק כל היום בשופן ואריסטו.

 9. לקסי - ערד :

  חשמל

  ב-1991 – ימי מרגרט תאצ'ר – ביקרתי בתחנת כח בבריטניה.
  המארחים תיארו בפרטים את ההתנהלות בעקבות ההפרטה, בורסה יומית של ספקים א' (ייצור), מול ספקים ב' (הולכה), מול ספקים ג' מוכרים לצרכנים… זה נשמע רע, אבל – לדברי המארחים – זה עבד.
  לשאלה אודות השקעות, נוכח הסיכוי להרויח יותר מהכסף במקומות אחרים, לא היתה תשובה.
  לימים למדתי שהשיטה "חורקת" וצריכה הרבה דחיפה רגולטורית לשם הבטחת האספקה בטווח הארוך.
  עוד למדתי שמחקרים כלכליים הוכיחו שבמשק החשמל יש יתרונות לגודל שלא נמצא להם חסם עליון, אלא ברמת הביקוש לחשמל.
  ועכשו בלשון בני אדם ובהתאמה למשק החשמל הישראלי.

  1. הדאגה לאבטחת האספקה. זוהי פירצה (1) שדרכה הממשלות מנסות "למכור" לציבור את ההפרטה. הממשלות הטילו על החברה הגבלות שונות ומשונות באשר לגיוס הון ובכך יצרו את החוב. ממשלות שהפרטה אינה מטרתן היו פשוט עוזרות ולא מפריעות בגיוס ההון.
  2. היתרונות לגודל יגרמו לכך שבסופו של תהליך ההפרטה ניוותר עם מונופול מופרט שיכולת הרגולציה כלפיו תהיה בדיחה מהסוג העצוב שלו אנחנו עדים במגזרים אחרים. נותר לצפות למחירי חשמל גבוהים, לאמינות אספקה ירודה ולשכר "מקובל" לאוסף עובדי קבלן שגם לא ייצאו לתקן את הרשת במצבי סופה בלילה.

  3. שחיתויות ובזבוזים בח.ח.י.
  ברור לחלוטין שיש מי שדואגים לחשוף אותם ולתת להם יחסי ציבור שאינם ניתנים לשחיתויות במקומות אחרים (פירצה (2) שדרכה מנסים….). אין שום ערובה שלא יהיו כאלה במונופול המופרט.
  כיוצא באלה "עדיפות הניהול במגזר הפרטי", פשוט אגדה מטופחת היטב.

  4. "הועדים החזקים" ו"היד על השלטר"
  כאן זו כבר לא פירצת יח"צ אלא הסתערות פשוטה ובוטה על עבודה מאורגנת, כמירע המסורת הניאו-קפיטליסטית.
  יש מי שמפריעה להם העובדה שעובדי כפיים משתכרים סכומים שמדגדגים מלמטה רווחים של חבריהם, לשכירים פשוט "לא מגיע"…
  ההסתה כאן גלויה, מסיתים את ציבור הצרכנים תוך הצבעה על עובדי ח.ח.י. כגורמים למצוקות. הסתת עובדים כנגד עובדים אחרים היא סממן ידוע של מקומות שאיננו רוצים להיות בהם.
  עד כן לעכשו, אולי יהיה המשך (ואולי לא)

 10. לקסי - ערד :

  תיקון לשורה האחרונה למעלה…

  עד כאן לעכשו, אולי יהיה המשך (ואולי לא)

 11. איתי :

  לקסי ויונתן – אנא כתבו כל אחד פוסט בעד ונגד הפרטת חח"י ושילחו למערכת – חבל שזה יהיה בטוקבק

  איתי

 12. עמית-ה :

  ראשית בנושא חברת חשמל כתבתי את המאמר הבא.
  http://www.yesod.net/mag/archives/2007/11/post_94.html
  לכל מי שמעוניין אני יכול לשלוח דרך עבודה שחורה-מכתבים, מאמרים של גדעון עשת הוא עסק בזה לא פעם.
  לגבי רשיונות מול זכיונות לגופי שידור, לא גיבשתי דעה, אבל מנסיון אני מתנגד לכל דבר שבא ממשרד האוצר.
  בניגוד לדעה המקובלת אירגונים ממשלתיים מתנהלים באותה יעילות של אירגונים פרטיים/ציבוריים וזאת משום שבכל המקרים מדובר בבני אדם שההבדלים בינהם קטנים מאוד (נניח בין 80-ל200 IQ בין 56 ל100 במינהל עסקים/כלכלה/חשבונאות וכו).
  כל זה מפסיק להיות נכון לא כאשר האירגון הוא ממשלתי עם ביטחון תעסוקתי עד הפנסיה. זה משתנה כאשר אין באירגון כל אופוזיציה מחשבתית כלומר שוררת בו אחידות רעיונית מוחלטת.
  אפשר לראות מצבים כאלו, הם היו אצל סטלין אחרי מלחמת העולם ה-II . במשרד האוצר הישראלי הם הופיעו כאשר גדלו ילדי פטנקין (ע"ע דן פטנקין). האחידות הרעיונית והכוח הבלתי מוגבל גרמו לכך שישראל מפגרת אחרי הצמיחה הכלכלית העולמית כבר שנים רבות.
  חברת חשמל לישראל שקועה בחובות משתי סיבות 1. הממשלה הפנתה אותה לשוק האשראי העולמי במקום לממן פיתוח מתקציב המדינה (ריבית יותר גבוהה). 2. החברה השקיעה את עצמה בחובות בכדי להיות פחות אטרקטיבית להפרטה (זאת עלולה להיות טעות כי ישראל כבר מימנה לא מעט הפרטות).

 13. עמית-ה :

  שווה לקרוא על החברה שקנתה את רוב ייצור החשמל בקליפורניה.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Enron_scandal
  החברה הזאת המציאה לא מעט מהכלים וה"כללים" הפיננסיים שהגיעו לשיאם לקראת סוף 2008, אם להודות על האמת המציאו את זה (את השיטות)קודם אבל אף אחד לא ביקש זכויות יוצרים – http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%99%D7%95%D7%95%D7%A7_%D7%A8%D7%A9%D7%AA%D7%99.

 14. עמית-ה :

  מצאתי קישור יותר טוב לשיטת אנרון-http://en.wikipedia.org/wiki/Pyramid_(finance)

 15. האזרח דרור :

  חוץ מהפרטת חברת החשמל, יש גם את הפרטת הקרקעות – נושא גדול בכמה סדרי גודל. אני שמח שגם שלי יחימוביץ גילתה את הנושא,
  http://www.shelly.org.il/node/2336

  ומקווה שעוד ארגונים אנשים וחברי כנסת יקומו על הרגלים נגד זה.

  http://ecowiki.org.il/index.php?title=%D7%94%D7%A4%D7%A8%D7%98%D7%AA_%D7%A7%D7%A8%D7%A7%D7%A2%D7%95%D7%AA_%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C

 16. לקסי - ערד :

  לעמית
  בהקשר עקיף להפרטות התשתית ובהקשר ישיר יותר ל"תרגילים" הפיננסיים.
  האם העובדה שתרגילים קשים לא נתגלו כאן היא תוצאה של שומרים טובים יותר במערכת הישראלית, או – חלילה – של שומרים ישנים שאינם רואים את המעילות?

  לאזרח דרור
  הפרטת מ.מ.י. אינה סעיף משני בהפרטת ח.ח.י.
  הפרטת הקרקעות היא השבר בסכר.

 17. עמית-ה :

  לקסי אם אתה שואל איך לא נתגלה "אנרוניזם" בישראל התשובה היא שא. אין כאן סידרי גודל כאלו. ב. עדיין לא גמרו לחפור.
  לגבי ממ"י, כתבתי על זה כאן בעבודה שחורה. אני מניח שאחרי שהעבירו את הכסף שלנו למערכת הפיננסית ב-1985 את הרכוש ב- 1993, את הפנסיה ב – 2003 הגיע הזמן להעביר את האדמה, אחרי הכל מערכת פיאודלית ללא קרקעות היא כמו דג בלי אופניים.

 18. עמית-ה :

  קראתי עכשיו מסמך עמדה מנומק בנושא הפרטת הקרקעות מהכיוון הסביבתי/תכנון לטווח ארוך.
  את המסמך כתבו במכון דשא – http://www.deshe.org.il/?CategoryID=183
  נכון לרגע זה הוא לא באתר שלהם, לא יודע למה, אולי הוא עדיין לפני עריכה סופית.
  כשהמסמך יעלה ממליץ מאוד לקרוא.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.