חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעד ונגד שכר על פי הישג למורים

נושאים מכתבים ב 17.07.07 10:59

כמות הזכאים לתעודת בגרות אינו גבוה. זאת בעיה גדולה למערכת החינוך ולמדינה בכלל. רודולף ג'וליאני הנהיג בניו יורק שיטה של "שכר על פי הישג". הראל לייבוביץ', התומך בשיטה, כתב מכתב מפורט לחברי ועדת החינוך ובו הוא מנמק את יתרונותיה. תשובה ראשונה הגיע מח"כ דוד אמסלם מש"ס שהביע ענין, אך טען שיהיה קשה לקדם פרוייקט כה גדול.
מנגד, עו"ד יהונתן קלינגר מסביר שהשיטה המוצעת תפגע באיזורים היותר נחשלים בפריפריה, תקדם את רווח המורים ולא את רווחת התלמידים ואף עלולה לפגוע בזכות המורים להתאגד.
המכתב של הראל, תשובת ח"כ אמסלם והסתייגויותיו של עו"ד קלינגר מובאות כאן.

ומה דעתכם?

מכתבו של לייבוביץ':

לכבוד

חבר/ה ועדת החינוך של הכנסת
הנדון: תכנית 'שכר על פי הישג'

חבר/ת ועדת החינוך,
שלום רב!

שמי הראל לייבוביץ', אני חבר מפלגת העבודה בן 19 מקריית ים.

בשנת הלימודים 2006 עמד מספר הזכאים לבגרות בקריית ים, עיר מגוריי, על 42% זכאות. מדובר בנתון נמוך מאוד, המצביע על מערכת חינוך שנמצאת במצוקה הישגית.
החלטתי לקדם איפוא, בניסיון להביא להעלאת מספר הזכאים לבגרות, את יוזמתו של רודולף ג'וליאני, ראש העיר ניו יורק לשעבר, אותה קידם באמצע שנות התשעים כשמערכת החינוך בניו יורק היתה חסרת הישגים ובמשבר.

עיקרון היוזמה ומכאן גם שמה – 'שכר על פי הישג', הוא מתן תמלוגי שכר למורים, אשר יגבירו השקעתם בתלמידים ויביאו לידי כך שהתלמידים ישיגו הישגים הגבוהים מהשנה הקודמת, בבגרויות ובמבחני מיצ"ב שנתיים.
יוזמתו של ג'וליאני, רשמה הצלחה, כך על פי עדותו בספרו "מנהיגות". מערכת החינוך בניו יורק שוקמה, שגשגה והישגי התלמידים בה צמחו. לדעתי, מדובר ביוזמה שעיקריה יכולים להוות חידוש למערכת החינוך
בישראל ומסוגלת להביא לשיפור ההישגים של תלמידי המערכת – דבר שיעלה את מספר הזכאים לבגרות.

בחברה הישראלית, תעודת בגרות מהווה כרטיס כניסה מרכזי לצעירים בחייהם במדינתנו. כרטיס כניסה ללימודים אקדמאיים. כרטיס כניסה למקומות עבודה ומבטיחי פרנסה. כל עוד הדרישה לתעודת בגרות ניצבת בראש סדר העדיפויות הן של הקהילה האקדמאית והן של מקורות המשק, עלינו לעשות הכול כדי שיותר צעירים יזכו להחזיק בתעודה שכזו שתפתח עבורם את מיטב האפשרויות בחייהם.

אני מאמין, שתכנית 'שכר על פי הישג' ראויה להזדמנות. זוהי תכנית שלדעתי, יכולה להיות מענה מצוין לערי הפיתוח והפריפריה, שם נתוני הזכאים לבגרות נמוכים מאוד.

אדוני/גברתי,
אשמח לשמוע מה דעתך כחבר/ה בועדת החינוך של הכנסת על תכנית זו?
האם לדעתך התכנית בהחלט עשויה להועיל למערכת החינוך או לפגוע בה ובמורים בישראל?
אשמח לכול הערה. מקווה לקבל מענה מהיר למכתבי.

בברכה,
הראל לייבוביץ'
חבר מפלגת העבודה – קריית ים.


תשובת ח"כ אמסלם:

שלום הראל

הרצון לתקן את מערכת החינוך הוא חיובי, והרעיון שהעלת סביר להניח שיכול להועיל המון. אך השינוי שאתה מציע הוא פרוייקט בסדר גודל ששר עושה פעם אחת בקדנציה שלו, וח"כ אחד לבדו יתקשה להזיז.

כעת עומדים על הפרק שינויים רבים במשרד החינוך, ישום חוק דברת ועוד. קשה לי להאמין שמשרד החינוך מוכן לקחת על עצמו רעיונות נוספים.

אם מישהו יקח על עצמו לדאוג לכך זה יהיה לשמחת כולנו. זה לא אומר שאם אנחנו שמחים אנחנו יכולים להצביע בעד החוק. אם הממשלה תתנגד מטעמים תקציביים, בתור חברי קואליציה נצטרך גם להצביע נגד.

בברכה
שלמה, עוזר פרלמנטרי
ח"כ הרב חיים אמסלם
התאחדות הספרדים שומרי תורה (ש"ס)


הסתייגות עו"ד קלינגר:

תכניות "שכר על פי הישג" יכולות לגרום לנזק רב מהתועלת שלהן, כאשר הן מתמרצות את האיזורים הפחות נכשלים (ונחשלים) בפריפריה על חשבון האיזורים הנחשלים יותר, ומחלקות להם חלק גדול יותר מהעוגה הציבורית. התוכנית גם מעודדת הנשרה של תלמידים כדי לשמור על הישגים גבוהים בבתי הספר, ומקדמת את רווח המורים ולא את רווחת התלמידים.

תכנית "שכר על פי הישג" מובאת מבית מדרשם של אותם אנשים שמקדמים שכר לימוד דיפרנציאלי וכן את תוכנית ויסקונסין ואני מאמין, כאזרח שדוגל ברפורמות סוציאל דמוקרטיות, שהיא גם פוגעת בזכות המורים להתאגד.


נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

11 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  איך מעלים את כמות הזכאים לבגרות? הצעה וביקורת…

  כמות הזכאים לתעודת בגרות אינו גבוה. זאת בעיה גדולה למערכת החינוך ולמדינה בכלל. רודולף ג’וליאני הנהיג בניו יורק שיטה של “שכר על פי הישג”. ה…

 2. שווה קריאה :

  איך מעלים את כמות הזכאים לבגרות? הצעה וביקורת…

  כמות הזכאים לתעודת בגרות אינו גבוה. זאת בעיה גדולה למערכת החינוך ולמדינה בכלל. רודולף ג’וליאני הנהיג בניו יורק שיטה של “שכר על פי הישג”. ה…

 3. שקדיה :

  ההצעה הזו אינה חדשה. היא הועלתה מספר פעמים בעבר לדיון ולא אושרה (וטוב שכך). תגמול מורים על "מכסה" רק ירחיב את הפער שממילא קיים בין האזורים החזקים לחלשים.
  והערה אישית להראל: המטרה בפניה לנבחר ציבור אינה לצורך הטרדה, אלא נועדה לנסות ולהשיג שיתוף פעולה ודיאלוג. ולכן, כאשר פונים לנבחר ציבור עם רעיון/הצעה/בקשה, יש להביא לידיעתו מידע רחב ככל האפשר בנושא. אחרת זהו סתם בזבוז זמנו של הח"כ ושלנו.
  (ובנושא זה, אגב, תמצא ברשת הרבה מאוד מידע, כולל מחקרים שנעשו במקומות שונים שניסו את השיטה)

 4. ד.ט :

  מערכת החינוך הציבורי בניו-יורק התמוטטה לחלוטין, והגיעה לרמה של עולם שלישי, בשנות השבעים, כאשר העיר עצמה הגיעה לפשיטת רגל. בתי ספר נסגרו בעשרות וילדים למדו בבתי ספר ענקיים של מאות תלמידים בשכבה, במרחק רב מביתם.

  לא הייתי אץ להסיק מסקנות מהדרכים שננקטו לשיקומה.

  ישנן ערים בארץ שבהן זינק שיעור ההצלחה בבגרות, כגון אור-עקיבא בתקופתו של יעקב אדרי כראש עיר או ירוחם בתקופתו של מוטי אביסרור. עדיף להסתכל מה עשו ראשי ערים אלה.

 5. שקדיה :

  צודק ד.ט.
  אפשר גם ללמוד מהעבר הרחוק יותר – איך הפך מאיר שטרית (אז ראש עיר צעיר ונמרץ) את יבנה מעיירה נחשלת להצלחה חינוכית מפוארת.

 6. הראל לייבוביץ :

  שקדיה,
  פנייתי לח"כים היתה להצגת העיקרון המרכזי של הרעיון ולא להרחיב עוד על כל התכנית – כי היא רק בשלבי הפיתוח הראשוניים שלה. בשבוע הבא אפגש עם ראש העיר שלי כדי להוביל את העיר להוות פיילוט ניסיוני לתכנית. רציתי לבדוק האם ישנה התנגדות ראשונה בתוך הועדה לעצם הרעיון – ולא לתכנית רחבה ומפורטת בשלב הזה.
  ולכן, אני לא רואה זאת כהטרדת ח"כ. ואם נושא זה הוא עבורך בזבוז זמן, צר לי שאינך דואגת להצלחת תלמידי ישראל.
  ד.ט,
  מה הקשר בין שנות השבעים והכישלון של המערכת אז, לבין העובדה שבשנות התשעים הצליח ג'וליאני בעזרת התכנית 'שכר על פי הישג' לשקם ולהצמיח את הישגי התלמידים שבה?

 7. הראל לייבוביץ :

  ליהונתן,
  בניסוי שהוביל פרופ' ויקטור לביא,
  הוא הוכיח שהתכנית גורמת לשיפור ההישגים – ובניסוי שערך הוא מדגיש שלא נעשו שום 'תיקוני סטטיסטיקה' מצד המורים כדי להציג שיפור בהישגים: קרי, לא בוצעה הנשרה יזומה של תלמידים.
  בנוסף, אני רוצה להדגיש שהתכנית שלו מכוונת לערי פיתוח ופריפריה
  ולא לכלל הארץ. להיפך – עיר כמו קריית ים, רובה מאוכלסת וכך גם מערכת החינוך שלה – בעולים חדשים. זו אולי אחת הסיבות המרכזיות מדוע אחוזי הזכאים לבגרות בה כה נמוכים. יישום התכנית יגביר את ההשקעה בתלמידים העולים ובכך ישתפרו הנתונים.

 8. שקדיה :

  הראל – לדאגתי למערכת החינוך אין כל קשר להערותיי אליך. אני לא חושבת שח"כ יכול לענות ברצינות על רעיון ערטלאי. זה פשוט לא רציני, והתשובה שקיבלת רק מוכיחה את טענתי.
  גם אם אתה נפגש עם ראש עיר או מחלקת החינוך העירונית, תצטרך להגיע עם תוכנית עבודה מגובה במחקרים, דעות של מומחים, ומידע רחב ככל האפשר על תוכניות דומות שיושמו במקומות שונים (ומידת הצלחתם).

 9. יהונתן :

  הראל,
  אשמח אם תוכל לשלוח לי את הניסוי במייל.

 10. נורית עילם :

  מתנגדת נחרצות להצעה "שכר לפי הצלחה". תלמידים אינם מניות הנסחרות בבורסה ומורה איננו ברוקר. השיטה המוצעת תהפוך תלמידים שאינם "מניבים" למי שצריך לההפטר מהם, "למכור" אותם. גמולו של מורה – להבדיל משכרו – הם סקרנות, עוררות המחשבה, הרחבת הדעת הנגיעה בחיים וחדוות הלימוד של תלמידיו.
  הפיכת ציוני התלמידים למקור הכנסה של המורים הם מתן גושפנקה סופית ורשמית כי בית הספר אמצעי לתכלית. ככזה הוא מיותר. בתי ספר ש"מכינים לבגרות" מאומנים היטב לתכלית זו ומספקים את "הסחורה".
  אשר לקשר בין תעודת הבגרות לאקדמיה: יש לנתק אותו. תעודת בגרות היא אמצעי שליטה הן של בית הספר על נתיניו, הן של האקדמיה במורשים לבוא בשעריה. בכך משמרת האקדמיה את יתרונם של בעלי היתרון: בעלי התעודות הטובות, מי זכו להוולד בבתים הנכונים. תחדל האקדמיה להתהל כבעל בית שמכניס לביתו רק מי שבידו "הזמנה" – תעודת הבגרות. יפתחו האוניברסיטאות והמכללות בשנה הראשונה את שעריהן לכולם. חינם. מי שיהיו מוכנים ורוצים ללמוד, להשקיע ולהתאמץ – יוכלו להמשיך. זאת תהיה תעודת הבגרות שלהם, זה יהיה שכרם.

 11. תוספת שכר על פי הישג למורים – כן, אבל בתנאי … :

  […] חברי עבודה שחורה, הראל לייבוביץ' ויהונתן קלינגר, בעד ונגד שכר לפי […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.