חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק ההסדרים 2009 – הפרטה בפועל של מערכת הבריאות

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 12.05.09 6:08

האוצר מציע קיצוץ של מאה מיליון ₪ בתקציב הבריאות לשנתיים הקרובות. קיצוץ זה הוא המשך הקטנת תהליך מימון הממשלה בבריאות, והטלת עול התשלומים על כתפי החולים. תהליך זה מבטא הפרה של עקרונות חוק ביטוח בריאות ממלכתי והפרטה של שירותי הבריאות

מאת  – אייל גרוס

בסוף השבוע פורסם כי ראש הממשלה הורה להקפיא את ההצעה על פיה יגבו קופות החולים 50 ש"ח בגין כל יום אשפוז במחלקת אשפוז כללית. יתכן שלמעשה הצעה זו הייתה אחת ה"עזים" שהוכנסו לתכנית על מנת שיוצאו ממנה כדי ליצור את הרושם שהגזרות החמורות מבוטלות. ובכל זאת, דווקא לאור ההתנגדות שעוררה הצעה זו שבוטלה לבסוף, צריך לתת את הדעת לכך שהיא למעשה משקפת (אף כי בצורה מחמירה) את המגמה שכבר מתקיימת מזה מספר שנים במערכת הבריאות. בתכנית הוצע שעלות סל שירותי הבריאות תופחת ב-40 מיליון בשנת הכספים 2009 וב-60 מיליון ש"ח נוספים בשנת הכספים 2010. במקביל,  הוצע כי קופות החולים ייגבו 50 ש"ח בגין כל יום אשפוז במחלקת אשפוז כללית. אף כי הוצע שגובה ההשתתפות העצמית המרבי יעמוד על שלושה ימים ברבעון, הרי שדובר במה שעלול היה להצטבר להוצאה נוספת של מאות שקלים לאדם בשנה, והרבה יותר מזה למשפחה.

הצעות אלו המשיכו כאמור מגמה שנמשכת זה מספר שנים: קיצוץ במימון הממשלתי של בריאות, ובמקביל גלגול המימון על כתפי החולים בצורת תשלומים ישירים. בעוד שחוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע כי ביטוח הבריאות בישראל מושתת על צדק, שוויון ועזרה הדדית, הרי שהתהליכים שהתרחשו מאז חקיקת החוק ב-1995 ביטאו דווקא רמיסה של עקרונות אלו, בין היתר באמצעות העברת נטל מימון הסל מהמדינה (וממס הבריאות הפרוגרסיבי) אל כתפי המבוטחים בצורת תשלומי השתתפות ישירים. הטלת תשלומי השתתפות עצמית, מהסוג שהוצע עכשיו שייגבו גם על ימי אשפוז, וגלגול מימון חלק מהסל על כתפי החולים בצורת תשלומים אלה, שלהבדיל ממס הבריאות הפרוגרסיבי מהווים תשלום רגרסיבי, היא ביטוי מובהק להתנערות המדינה ממחויבות למימון ראוי של סל הבריאות. הנסיגה לאחור במחויבות המדינה מתבטאת במחקרם של לאה אחדות, עמיר שמואלי ומירי סבג-אנדבלר, שהראו שערכו הריאלי של תקציב הסל נשחק ומאז חקיקת החוק חלה שחיקה של כשליש מתקציב סל הבריאות: התקציב שהועמד לצורך הטיפול הרפואי באוכלוסיה הישראלית בשנת 2003 היווה במונחים ריאלים כשני שלישים בלבד מזה שעמד לצרכי האוכלוסייה ב-1995. מנגד, היקף המימון הפרטי של שירותי בריאות מכיסי המבוטחים בישראל הוא כ 30% – מהגבוהים ב"ארצות המערב". התוצאה היא פגיעה בשוויון והרעה באיכות השירותים המסופקים על ידי הקופות. למרות שרבים וטובים, לרבות מבקר המדינה בדוח מלפני שנה בדיוק, כבר התריעו על אי השוויון ההולך וגדל כתוצאה מתשלומי השתתפות וירידת המימון הציבורי לבריאות, ההצעה הנוכחית רק תחמיר את המצב הזה.

לגלגול של נתח משמעותי של מימון הסל על כתפי החולים באמצעות תשלומי השתתפות ישירים יש השפעה חריפה במיוחד בקרב קבוצות אוכלוסיה בעלות רמת הכנסה נמוכה. להבדיל ממס הבריאות שנגבה באופן פרוגרסיבי, הרי שתשלומי השתתפות הנגבים עבור שירותים ותרופות, נגבים בלי קשר להכנסת המבוטחים. סקרים רבים מראים על ויתור על צריכת שירותי בריאות בשל התשלומים, ועל עלייה בשיעור ההוצאות הפרטיות על שירותי רפואה. לפי מחקרי מכון ברוקדייל שיעור המוותרים על טיפול רפואי או תרופה שבמרשם בגלל התשלום הנדרש הוא 29% בקרב האוכלוסיות העניות ו 20% בקרב חולים כרונים.

תהליכים אלו מהווים הפרטה בפועל של מערכת הבריאות ופגיעה בשוויון. משמעותם הסגת המערכת לאחור ויצירת מכשולים על הנגישות לבריאות. התפתחויות אלה עומדות בניגוד לחובה של המדינה, כנובע מעקרונות הצדק, השוויון והעזרה ההדדית, שאף מעוגנים בחוק ביטוח בריאות, ומאמנות זכויות האדם הבינלאומיות שישראל היא צד להן, לפעול באופן פרוגרסיבי למען הרמה הגבוהה ביותר הניתנת להשגה של בריאות ולהסיר מכשולים, כלכליים ואחרים, שפוגעים בנגישות לשירותי בריאות. כך שגם בלי גבית תשלום השתתפות בגין ימי אשפוז, האפשרות לגבות תשלומים כאלו כפי שקיימת כבר היום פוגעת בזכות לחיים, לבריאות ולשוויון. אין אם כן להסתפק בביטול גזירת חמישים השקלים עבור יום אשפוז, ויש להפנות את הזרקור לצורך לבטל את התשלומים מסוג זה שקיימים כבר כיום במערכת הבריאות.

פרופ. אייל גרוס הוא מחברו של המאמר "בריאות בישראל: בין זכות למצרך".

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. לקום ולעשות :

  מפריטים את החיים שלנו ואנחנו עומדים מנגד!

  איך יוצרים קשר עם מי שבאמת פעיל פה ועושים משהו????????????

 2. אייל גרוס :

  בנושא הזה יש מטה פעילות משותף של האגודה לזכויות האזרח, מרכז אדווה ורופאים לזכויות אדם.

 3. דליה :

  למגיב 1
  קרא היטב את המאמר הראשון בדף הבית ותיווכח לדעת שעושים ופועלים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.