חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מעיין אמודאי: פילוג במפלגת העבודה – הסיכוי לשיקומה

נושאים פוליטי, ראיון החודש ב 12.05.09 6:06

יו"ר המשמרת הצעירה במפלגת העבודה, מעיין אמודאי, קורא לפילוג בתוך המפלגה. בראיון ל"עבודה שחורה" טוען אמודאי כי יו"ר המפלגה, השר אהוד ברק, ושותפיו נטולי חזון סוציאל-דמוקרטי ומגמדים את המפלגה.

מראיין: יואב לוי

ש: פרסמתם אתמול קריאה לפילוג במפלגת העבודה, למה דווקא עכשיו?
אתמול לא היתה פעם ראשונה שקראנו לפעולה בכיוון זה. החלטת הועידה העמידה אותנו בסיטואציה שחייבה אותנו לעשות חשבון נפש אמיתי. יש לנו תפיסת עולם סוציאל-דמוקרטית. האם יש לנו מקום עם שלום שמחון ופואד תחת קורת גג אחת? העמדות שלנו, לשיטתי, הן העמדות המקוריות של מפלגת העבודה. יש רגעים שבהם אתה צריך לקבל החלטות כואבות. 14 שנים שאני במפלגה  ולדעתי היום אין מנוס מלקדם מהלך של פילוג. היחס של ברק לאיתן כבל אינו העניין. זה רק סימפטום. ייתכן שלאורך כל הדרך כבל לא היה שונה בהתנהלותו מאהוד ברק. אלא שהסיבות שהביאו להדחה של כבל מראות שאהוד ברק החליט לגמור את מפלגת העבודה. הוא הבין שעם ישראל לא ייתן לו להיות ראש ממשלה ולכן התפקיד הבא שלו זה שר בטחון. לברק לא יפריע גם להיות משוריין בליכוד כדי להיות שר בטחון או אפילו ראש ממשלה. איזו מנהיגות זו?  פואד, שמחון וברק לא מסתכלים מטר קדימה ואין להם חזון סוציאל-דמוקרטי.
ש: האם זה לגיטימי להישאר חברי מוסדות במפלגה שאותה אתם מבקשים לשבור?
אני מסתכל על הכרעת הציבור כהכרעה הקובעת ביותר. המפלגה רצה עם מצע כזה או אחר לבחירות ובסופו של דבר מפרה את ההבטחה לציבור. לכן אני לא מרגיש לא בנוח להישאר במוסדות המפלגה, כחלק מהמאבק אותו אנחנו מנהלים, בניסיון להציל את דמותה של מפלגת העבודה. אנחנו לא אמורים לקום וללכת. ברק רצה להיות שר בטחון מקצועי? אין בעיה. היה עליו לפרוש ולהצטרף לממשלה כמינוי אישי. אבל ברגע שניהל מו"מ במחשכים אני רואה זכות להישאר חבר ולקרוא לפילוג.
ש: האם ידוע לכם על ח"כים התומכים ברעיון הפילוג אך לא מוכנים להודות בכך בגלוי.
לדעתי יש 4 ח"כים שיהיו מוכנים כבר מחר בבוקר ללכת למהלך כזה. ברגע שיהיה את החמישי יבואו עוד ח"כים. המפתח נמצא אצל שלי יחימוביץ'. אני מאמין ומקווה שהיא פועלת מתוך אמונה בבית הזה של מפלגת העבודה. אני חלוק עליה וחושב שהסוף כבר כמעט כאן. היא כנראה חושבת שצריך להנשים את הגופה קצת יותר. מי שבאמת מסתכל על הדברים בעיניים פקוחות רואה שמפלגת העבודה גם אם תשרוד, אינה מפלגת העבודה שבאנו אליה ושמייצגת אותנו ולכן עלינו לעשות מעשה.
ש: האם אין חשש שבמקרה של פילוג חלק מחברי הכנסת המתפלגים יעברו לקדימה?
 
קודם כל, הכל יכול להיות. היום צריך לומר את האמת. קדימה היא היום אלטרנטיבה לציבור גדול, במיוחד כשהפוליטיקה בנויה על בחירה בין חלופות. אנחנו גורמים לכך שקדימה יוצאת באופן טוב בציבור. אי אפשר להלין על קדימה כל היום, כאשר מבחינת ההתנהלות, אם מתעלמים מהמטענים שיש איתה, הם מתנהלים טוב. מי חלם שנשב בממשלה עם נתניהו שעמד בכיכר ציון והסית נגד רבין. הפילוג יוליד תהליך שהוא המשך של המפץ. גם קדימה עוברת תהליך, ואנשים עוד ייפלטו ממנה ויצטרפו אליה. ההחלטה של העבודה לטענתי בעצם מנציחה את קדימה כאלטרנטיבה לממשלה. אין ואקום במקומנו. קדימה נמצאת שם. היא מגבשת את עצמה והופכת להיות הברירה למתנגדי הליכוד. ביטלנו את עצמנו. אמרנו שמפלגת העבודה היא הכרח, אבל ביטלנו את עצמנו ונכנסנו לממשלת ימין.
ש: האם אתם מקבלים פניות ממפלגות ותנועות אחרות?
אנחנו כמשמרת לא מקבלים. ברמה האישית דחיתי את כל הפניות בכל תוקף כי האמנתי ואני עוד מאמין שאני צריך להאבק עד הסוף. מי שמכיר את התנאים שבהם אנחנו פועלים בתוך המפלגה, לא יחשוד שאנחנו נשארים בשל הטבות כלשהן. יש המון קשיים ואנחנו עדיין נשארים ונלחמים על מה שאנחנו מאמינים בו. אנחנו במשמרת עומדים מול שר ביטחון, לשכה, יועצים ואנשים שרוצים לפגוע בנו. אנחנו ממשיכים להיאבק וניאבק כל עוד אנחנו יכולים. אנחנו לא מפחדים מעבודה קשה. מפריעה לנו העובדה שח"כים שתומכים בדרך שאנחנו מובילים, לא עובדים בצורה מאוחדת ומלוכדת עם תכנית פעולה לשימור הקבוצה הזאת. כל אחד לנפשו וזה פרובלמטי. בן-סימון וברוורמן תמכו בעמדה שלנו, אבל מרגע שכל אחד קיבל את השלל שלו הם לא פוצים פה לגבי ההתנהלות הדורסנית של ברק. אני מקוה שלא נגיע למסקנה שמפלגת העבודה מראה לנו את הדרך החוצה.
ש: האם יש לכם תוכנית קונקרטית להקמת "מפלגת עבודה חדשה" בלי אהוד ברק ובלי החובות?
האם תתניעו אותה גם בלי פילוג של הסיעה בכנסת?
כל האפשרות נשקלות בכובד ראש. יש גם גורמים חוץ פרלמנטריים שרוצים לדחוף מהלך כזה. יש לזה גם שיקולים תקציביים. המשמרת הצעירה, עם כל הכבוד ל-4 חברי הכנסת, לא תמתין לנצח. בינתיים אף אחד מהח"כים לא לקח את ההובלה. אנחנו נוביל דרך גם בהתאם למה שקורה בשטח. חלק מהקריאה לפילוג היא בגלל שאנחנו חושבים שבמקרה כזה בהחלט ניתן יהיה להקים "ניו לייבור" אמיתי וערכי. אם חברי הכנסת יתמכו ויובילו, יהיה קל יותר. המצב לא יוכל להימשך. או שניצור המשכיות שאנחנו יוזמים יחד עם הח"כים, או שהכל יתפרק לרסיסים, וחבל. אנחנו לא רוצים להגיע למצב כזה. הקבוצה של הח"כים (המורדים) היא קבוצה סוציאל-דמוקרטית אותנטית. אנחנו לא מפחדים מעבודה קשה.  המפלגה היתה צריכה לעבור את אותו תהליך גם אם היתה יושבת באופוזיציה. מי שמתמהמה לא מבין שעדיף להתחיל עכשיו. ח"כ שלא מבין את זה עלול להבין מאוחר מדי וחבל.
ש: האם אתם מקיימים מגעים עם ח"כים לשעבר שפרשו מהמפלגה כמו אפרים סנה או עמי אילון?
לא. אנחנו מסתכלים קדימה ומתנתקים מהעבר. אנחנו רוצים לקדם כוחות צעירים. יש עדיין מספיק אנשים טובים בתוך המפלגה, אבל וותיקים שרוצים להצטרף יתקבלו בברכה. אילון וסנה פרשו ולא נאבקו בתוך הבית. אם עמי אילון לא היה פורש, מצבנו היה הרבה פחות גרוע.
ש: מאז תחילת עידן ברק, כמה חברים הצטרפו למשמרת וכמה ביטלו את חברותם?
התהליך הוא מדהים. התנהלות ברק דווקא מיצבה את המשמרת כגוף סוציאל-דמוקרט, ולכן למרות ברק המשמרת דווקא התחזקה. זה משמח אבל גם מתסכל שהצעירים לא יכולים לבוא לידי ביטוי.
ש: האם אתם נמצאים בקשר עם חברים שהתייאשו מהמפלגה ופרשו?
בצורה כזו או אחרת כן, אבל אנחנו כל הזמן בסחרור. אנחנו מתקשים לייצר פעילות כי אנחנו כל הזמן בבלימה, פה עתירה, שם עתירה. אנו מקווים לחדש במהרה את הפעילות האידיאולוגית ולהחזיר את החברים הביתה.
ש: היה ויחול פילוג במפלגת העבודה, עם אילו גורמים או אישים היית רוצה לרוץ בבחירות הבאות?
כל חמשת הח"כים (המתנגדים לברק) יכולים לחיות ביחד על עקרונות משותפים. עלינו להביא קבוצות נוספות שאיתן אפשר להתחיל. ביחד עם שלי, איתן ופינס אפשר ליצור תלכיד סוציאל-דמוקרטי. הסיעה של מפלגת העבודה מתנהלת כבר שנים לא כגוש אחד. לשרים אף פעם לא היה אכפת מהבטחות לציבור והם הביאו לאבדן הדרך הסוציאל-דמוקרטית.
ש: איך תיראה מפלגת העבודה לדעתך עוד שנה מהיום?
 
אם המצב הנוכחי יימשך, המפלגה תמשיך לדדות בממשלה ופשוט תיגמר ולא תתקיים יותר. אתה תופס אותי בזמן לא אופטימי, אבל תסריט אופטימי זה שברק יתפטר, פואד ילך הביתה והצעירים ואנשים עם אופק יובילו את המפלגה. יש לנו המון אנשים טובים שלא מקבלים ביטוי.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

16 תגובות

 1. דניאלה :

  נחמד מאוד, אבל איפה היית, מעיין והמשמרת הצעירה בשנתיים האחרונות, כאשר יולי תמיר עמדה לפטר 800 מורים באולפנים? ניסחתם איזו תפישה סוציאל דמוקרטית באותו זמן? סוציאל דמוקרטיה זה לא רק מילים יפות לשימוש פוליטי, אלא גם מעשים.

 2. אריה :

  מעיין, אתה סותר את עצמך, תומך בפילוג אבל תוקף את הפורשים שאמרו לפני הבחירות את מה שאתה אומר שלא בצדק היום.

  המצע של מפלגת העבודה היה פחות או יותר "אהוד ברק צריך להיות שר הבטחון" אהוד ברק מימש זאת, מי שמועל באמון הבוחרים אלה אתה וחבריך.
  אבל בגלל שאתם לא באמת מאמינים בדרך, אלא מחפשים את הדרך הכי טובה להכנס לכנסת, אתם לא מעזים כמו אנשים אמיצים אחרים לעזוב ולהצמד לדרך.
  אתם יכולים להגיד מה שאתם רוצים, זה נשמע טוב, וזה לא מקדם שום שינוי חוץ מפרסום של עצמכם לקראת הפריימריז הבאים.

  לפני הבחירות אמרו לך בדיוק מה יהיה, אם לא היית רוצה להגיע למצב שמתקיים כעת היית צריך לעזוב אז, הפסדת בהצבעה בועידה, שב עכשיו בשקט, הבאת את זה על עצמך (ואולי זה בדיוק מה שרצית, זה נותן לך תדמית טובה ומקבל תקשורת)

 3. לדניאלה :

  הוא ועוד איך היה שם, הוא היה העוזר הפרלמנטרי שלה.
  כשהמשמרת הצעירה בירושלים ארגנה עצומת מחאה של חברי מפלגה התומכת במאבק הסטודנטים הוא קפץ מיד לתקוף את אביעד סיני שעומד בראשה.

 4. דני בלוך :

  אריה תעמולת הבחירות של מפלגת העבודה אמרה שאם לא תקבל 19-20 מנדטים היא לא תצטרף לממשלה וכי לא תשב בממשלת ליברמן. אז מה?

 5. יואב לוי :

  אריה, הפילוג המדובר, הוא בבחינת הוצאה של 8 הח"כים הסוררים ממפלגת העבודה המקורית. על זה מדובר. לשיטתך כאשר מרבית הסיעה מועלת באמון הבוחרים (ואם כניסה לממשלת ביבי איננה מעילה באמון הבוחר, אינני יודע מה כן), אזיי המיעוט המנסה לקיים את הבטחותיו לבוחר (שלא לדבר על נאמנות לאידאלים המרכזיים) הוא הצד הקלוקל.
  הכי קשה זה להיות נאמן לערכים בזמן שמרבית התנועה שלך, מוכרת עצמה ל"שטן".

 6. יוני :

  מעיין צודק, איילון בפרישתו גרם נזק אדיר לאופוזיציה פוטנציאלית במפלגה – בין הנותרים אין מנהיג מוסכם ולכן הם מפוצלים.
  נכון, רבים, אני ביניהם, הזהירו שברק ינסה לחפש כל דרך להצטרף לממשלה, ולכן צריך להחליש את המפלגה ולא להצביע לה אם רוצים שתלך לאופוזיציה ותבריא.
  יש בוודאי מי שהצביעו לסיעת שמחון-נוקד-פואד-ברק, אבל יש גם רבים שהצביעו לעבודה מתוך מחשבה שהיא נמצאת משמאל לקדימה הן מדינית והן בפרט כלכלית – ואלה נבגדו. מי הקבוצה הגדולה יותר? אולי ייצוגם במוסדות ובכנסת חצי-חצי מייצג ואולי לא?
  בכל מקרה אין כל צורך במפלגת ברק – היא זהה לקדימה (של מופז) ונמצאת מימין ובעמדה של פחיתות עמוד-שדרה ויתר-מושחתות (מזו של ציפי לבני), וחסרת כל עקרונות חברתיים-כלכליים כמו קדימה.
  יש צורך אמיתי ובוער בציבוריות הישראלית ובפוליטיקה במפלגה סוציאל דמוקרטית – ולא נייצר אותה על-ידי עזיבת הזירה הפרלמנטרית.

 7. ליאור :

  לדניאלה אני מבין לליבך אבל לדעתי את האולפנים לעברית היו צריכים לסגור
  מזמן ,זה כלכך אנכרוניסטי,את הכסף שחוסכים צריך לנצל בשתי דרכים
  א) מלגות להשלמת בגרות לכל מי שירצה
  ב) אולפנים ללימוד השפה הערבית שנדע
  לתקשר עם 20% מתושבי מדינת ישראל.
  ותעזבו כבר את יולי תמיר היא ניסתה
  את המקסימום בסגרת האפשריות אי אפשר להגיד את זה על יתר חברי המפלגה.

 8. לדני :

  מי שהצביע לעבודה רצה את ברק כשר ביטחון או שזו היתה אצלו הצבעה מסורתית שבטית מימי מפאי העליזים (אחד כזה שהיה מצביע אמת גם אם העבודה היתה מקימה מחנות ריכוז לפלסטינים או לחלופין אם בראשה היה עומד אחמד טיבי)

  העליה המטורפת של העבודה בזמן עופרת יצוקה היא העדות החזקה ביותר לכך (לפני המבצע עמדה העבודה על 8-9 מנדטים בסקרים ובמהלכו קפצה ל-16).

  מצביעי אמת רצו את הגנרל כשר ביטחון.

  לכן אין ולא היתה שום משמעות להצהרה "אם יש X מנדטים ומעלה נהיה בממשלה ואם פחות נהיה באופוזיציה" זו היתה בועת סבון שנועדה להרגיע כמה אופיר פינסים ועיתונאים חובבי כותרות וזהו.

  הנוסח הנכון לפני הבחירות היה צ"ל "אם יתנו לנו שר ביטחון נהיה בממשלה, אם יתנו תיקי זבל לא נהיה בממשלה". כך היה צריך לקרוא את דברי ברק ולא לפרשם כפשוטם.

  מי שרצה את ברק כשר ביטחון עם 20 מנדטים והצביע אמת לא החליט פתאום שהוא רוצה את מופז ליברמן או יעלון כשרי ביטחון כשנודע לו על 13 המנדטים.

  אם ברק הבטיח תיק ביטחון על 20 מנדטים והשיג אותו הישג עם הרבה פחות כוח הרי שהוא מצוין במו"מ (או מה שנראה סביר יותר – ביבי סחיט).

  העבודה בממשלה זה בדיוק מימוש ההבטחה לבוחר. מי שתיק הביטחון לא עניין אותו ואיושו עי ברק לא הרגיע אותו לא היה צריך להצביע עבודה.

 9. דניאלה :

  לזה שענה לי-אני יודעת היטב שמעיין היה העוזר הפרלמנטרי של יולי תמיר, ולכן שאלתי את השאלה, שהוא עדיין לא ענה לה. כאשר מורי האולפנים פנו אליו, הם קיבלו בתשובה תירוצים, התחמקויות, הבטחות שווא לפגישה וכו'. זה הסוציאל דמוקרטי הדגול.

  ולליאור – האולפנים זה אנארכוניסטי ? ללמוד את השפה של המדינה אליה הגרת זה גם אנארכוניסטי? מה הקשר למלגות לבגרות? יש בארץ חוק חינוך חובה, לידיעתך. באגף לחינוך מבוגרים היתה יחידה של השכלה שמטרתה היתה בדיוק זו-השלמת 12 שנות לימוד ובגרות לכל מי שלא צלחה דרכו במערכת החינוך. במסגרת ההסתערות על האולפנים, השייכים לאותו אגף, צמצמו כמעט לחלוטין גם את היחידה הזו. אולפנים ללימוד ערבית? גם את זה לומדים בבי"ס, לא ?
  ואת יולי תמיר לא נעזוב. כשיתפרסם הפרוטוקול של וועדת החינוך מ11.5.09 אני מציעה לך לקרוא היטב מה אמרו החכי"ם על התנהלותה בשנה שעברה. כיצד התחייבה לקיצוץ אדיר בתקציב החינוך תמורת הרפורמה היקרה שלה, עמעמה ולעיתים הסתירה את ההתחייבות הנ"ל,ואח"כ באה לקושש את הכספים מכל מה שהריח ציונות במשרד החינוך, אולפנים, בין השאר.
  והכל בחסות הסוציאל דמוקרטיה…כמה נחמד.

 10. דני בלוך :

  למספר 8 האנונימי: אני שמח שאתה יודע מה רצה כל מצביע ומה לא רצה ושאתה מאמין לסקרים שבעת המערכה שבהם תמיד פרס ניצח. העובדה היא שבסקר האמיתי העבודה נחלה מפלה צורבת ומי שהיתה תמיד המפלגה הראשונה או השנייה הפכה למפלגה הרביעית. השאלה היחידה החשובה היא האם השותפות של העבודה בממשלה טובה למדינה ולחברה וטובה לעתיד המפלגה. התשובה שלי היא שלילית בכל הפרמטרים. עם כל הכבוד הראוי אינני רואה הבדל גדול בין ברק ליעלון כשר ביטחון וראש הממשלה האמיתי, עופר עיני, היה משיג את דרישותיו גם אם העבודה באופוזיציה כי כוחו הוא ביכולת לשתק את המשק.

 11. לקסי - ערד :

  לצערי – ואני מעריך שלצערנו – מפלגת העבודה מתממשת במפלגת-שלד-בורסאי.

  הדירקטוריון בשלד הבורסאי דואג להישאר במקומו ולשם כך הוא מחלק מניות הטבה (מינויים בועידה) לאנשי שלומו.

  בשלד הבורסאי אין מקום לאנכרוניזמים כמו "אידיאולוגיה" ושאר "איזמים" ש"אבד עליהם הכלח".

  השלד הבורסאי חייב להיות רדום ולהתעורר רק לקראת בחירות, או כשמעמד חברי הדירקטוריון נראה כעומד לקראת סכנה כלשהי, אמיתית או מדומה.

  להרדמת השלד הבורסאי יש לפעול לשיתוק גופים חתרניים כ"סניפים" ו"משמרות" למיניהם.

  מה שחשוב בשלד הבורסאי הוא שתמיד יהיה בדירקטוריון הנגר המשובח – הבקי בייצור ארגזים – והיודע גם איך מטיחים ביריביו (המתחלפים) את אגדת ייצור הארגזים על-ידם.

 12. ליאור :

  דניאלה לא נכנס לויכוח
  אבל האולפנים זה דבר אנכרוניסטי
  אנטי ישראלי ודמוקרטי(יהידי אולי?)
  יהודי שהיגר לישראל שישלם ללמוד את השפה,כמו בחינות פסיכוטכניות ,
  את הערבית לא מלמדים בבתי הספר,
  יש לכם מאבק על מקום העבודה וככזה אני מצטרף למאבק אבל תשאירו את האידוליוגיה בצד. וכן יולי תמיר היא סוציאל דמוקרט-ולא נציגת סקטור אחד
  במקרה זה המורים.

 13. דניאלה :

  לליאור –
  אי אפשר לכתוב "לא ניכנס לוויכוח" ולהתווכח באותה נשימה.תחליט.
  אני חולקת עליך, האולפנים רלוונטים היום כבעבר, הם הרבה יותר ממקום ללימוד שפה, הם המקום לקליטה ערכית, תרבותית ולשונית של העולה החדש בישראל. מה בדיוק אנטי ישראלי בהם ? בדיוק ההיפך הוא הנכון. מדינת ישראל רואה בעלייה נכס אסטרטגי ממעלה ראשונה, ולכן משקיעה הן בעידודה והן בקליטתה. אנטי דמוקרטי ואנטי יהודי ? על מה בכלל אתה מדבר ? או שמא אולפנים לערבית זה בעיניך מתאים יותר ? שום עקביות אין בטיעונים שלך.
  אה, ויולי תמיר – היא הייתה מוכנה להעיף את כל הסוציאל דמוקרטיה מהחלון ולפטר מאות אנשים ברגע שזיהתה הזדמנות לרשום עצמה בדפי ההיסטוריה עם הרפורמה המפוקפקת הקרויה "אופק חדש".
  מאבק מורי האולפנים על מקום העבודה שלהם ודאי שמוצדק, מה שאינו מבטל אף טיעון אחר בזכות האולפנים.
  תשאיר נא אתה את הטיעונים "האידיאולוגיים" שלך בצד (סוציאל דמוקרטיה וכו'), אנחנו כבר התרגלנו להצגת אינטרסים מתחת לסיסמאות אידיאולוגיות. היתה לנו מורה טובה בעניין…
  ודרך אגב, 3 ילדיי לומדים ערבית בבי"ס, במסגרת תכנית הלימודים הרגילה, כדאי שתבדוק קצת עובדות.

 14. דני בלוך :

  אולפנים הם דבר חשוב. יש עוד הרבה עולים חדשים יחסית שלא יודעים את השפה ואין להם כסף לשלם.

 15. לירון :

  יש ,
  מעיין אמודעי עוזב את המפלגה!
  די לדיקטטורה במשמרת הצעירה, אולי יגיע יום והתקציב יהיה וההקצאות לועידה יהיו שקופים, הנהגת המשמרת תיזום פעילויות ולא תשתף פעולה עם פעילוית קיימות.

  איזה כיף!

 16. ע :

  מתוך הראיון והתגובות, מבצבצת לה מלחמה פנימית קטנה (אולי גדולה?), בתוך המשמרת הצעירה.
  מבצבצת גם האפשרות שהמרואיין הוא בעצם שליח של יולי תמיר, דבר לגיטימי כשלעצמו, אבל צריך להגיד אותו בגלוי.

  חוץ מזה אני מתחילה לחשוב שכדאי להשתמש בצורה מבוקרת יותר במושג 'סוציאל-דמוקרטיה', כדי שלא להזנות אותו, ושלא יהפוך לקליפה ריקה ומיובשת.

  אני מנסה להבין איך יראה למשל המאבק בהפרטת הקרקעות, אם תפוצל הסיעה כמוצע.

  זאת שאלה שבעיני שווה לבדוק.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.