חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מקדשים, כוהנים ואלי-הון

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 7.04.09 6:06

על חורבות המקדשים ואלילי האבן של העת העתיקה, הקמנו אנו דת חדשה – דת כלכלת השוק ודרוויניזם חברתי. במקום מקדשים יש לנו שוק הון, במקום כוהנים – עיתונאי חצר ותקשורת פרטית, ובמקום אלילי אבן המלכנו את בעלי ההון הדורשים מאיתנו לעלות למולך ההון את תוצר עמלנו וחסכונותינו

 

מאת: ק. טוכולסקי

את התרבות העירונית של העת העתיקה אפיינו המקדשים – מבני הדר שניצבו במרכזי הערים. עיר-עיר ומקדשה עיר-עיר ופולחנה. במקדש היה ניצב פסלו של האל, ולפסל היו בני העם מעלים מנחות בכדי שישמור עליהם מרע. כוהני המקדשים היו מחדירים בבני האדם את האמונה שללא הענקת המעשרות והתשורות למקדשים ייפול על ראשם זעם האלים. בני התרבויות הראשונות של ראשית ההיסטוריה היו חדורי אמונה באליהם-פסליהם ונתנו בהם את מבטחם. חורבות המקדשים המפוארים של הסהר הפורה, יוון ומצרים, עדיין ניצבים על תילם, למרות שחורבנם וסיום הפולחן לאלילי האבן שלהם לא הביא לקץ העולם.

 

לכל דת יש את המקדשים שלה ואת הכוהנים שלה. כל דת טוענת לבעלות על האמת וכל דת מנבאה חורבן לתרבות ולעולם אם יסטו האנשים מדרך הישר שלה. הדתות של העת העתיקה, על אלילי האבן שלהם, כבר אינן עימנו, אולם לכל תקופה יש את הדת שלה, את טכסיה ופולחניה.

ההיגיון הפנימי של כל דת בנוי על אמונה. מקדשי הענק נבנו בכדי להטיל יראה על האדם הקטן שניצב מול אלילי האבן בחיל ורעדה נפעם מגודל המקדשים ועושרם. מעטים הטילו ספק בכוחם של האלים עשויי האבן ומעטים השכילו לחשוב בתקופות שיא התפארה של מקדשי האלילות בכך שכל העוצמה הזו לא הייתה מעשה ידי אל אלא מעשה ידי אדם וכל העושר שבמקדשים היה קורבנם של מעלי המנחות. המקדשים היו מקור של עושר ועוצמה פוליטית אשר שירתו את השלטונות הדתיים של ערי המדינה בעולם העתיק, ובראש המדינות ניצבו מלכים כוהנים ומלכים שטענו כי הם אלים חיים או צאצאי אלים ודכאו את האוכלוסיות בכוח, תוך הסתמכות על ממסד דתי שהתקיים על מנחות העם.

 

פסלי האלים היו אמורים להבטיח למאמיניהם גשמי ברכה לשדותיהם, וחסינות מפני התקפות אויב וברכה בעמלם. אלא שרוב ערי המדינה על אליליהם חרבו, מלחמות בין ערי המדינה החלישו אותן ועל חורבות ערי המדינה נוסדו אימפריות ומדינות שגם הן שמו מבטחן באלילי אבן וגם הן חרבו וראו איזה פלא, העולם עודנו כאן, השמים לא נפלו. דתות באו והלכו אלילי אבן נשכחו ואנחנו עדיין כאן. אלא שהיום יש לנו אלילי אבן וכוהנים שמשתמשים באותם "שטיקים" ומנצלים את חרדתו של האדם מפני כוחות הטבע ולהם מולך חדש – האמונה הדתית בכלכלת השוק ובדרוויניזם החברתי. במקום מקדשים יש לנו את שוק ההון, שכל תנודה בו מרעידה את ליבותנו בחרדה על עתידנו; במקום כוהנים יש לנו עיתונאי חצר ותקשורת פרטית המעלה על נס את אלילי האבן של ההון, ומאיימת שאם נפסיק להקריב את זיעת אפנו למען אותם אלילי אבן יבוא קץ על העולם, השמים יפלו, הכלכלות יחרבו; אם נפסיק לתת את כל הרווח מעבודתנו לאותם אלילים נענש מידי שמים. וגם היום, הפלא ופלא, לאחר אלפי שנות תרבות, שהלקח המרכזי ממהלכן הוא שהעולם מתקיים גם בלי סגידה לאלים, בני אדם מעטים מעיזים לומר: "אלילי ההון הם יציר כפנו, עושרם הוא תוצר עבודתנו, כוחם נובע מכניעותנו, טובם בא על חשבוננו".

 

והנה, כמו בזמן שפראים החריבו את ערי המדינה רכובים על סוסים ובזים לאלי אבן, קורסת המערכת הפסודו-דתית שלנו, כהניה זועקים חמס ומבקשים מאיתנו, מי שאמורים להמשיך למלא את התפקיד של מאמינים מפוחדים וכנועים, ולהקריב את תוצר עמלנו, חסכונותינו, יגיע כפינו, רמת חיינו בשביל לקיים אלילי הון של אבן. כמו כהני נינווה, עילם ובבל, הם משתמשים בכל שטיק בשביל להפחידנו, בשביל שנאמין בעיוורון כי רק בידיהם האמת.

מדהים שכיום, לאחר מאות שנים של רנסאנס, תבונה והשכלה, הפכו את הכלכלה לדת במקום מדע. זה מדהים שאפילו לאחר שעם הספר הביא ופיתח בעולם אמונה שמחזקת את הפרשנות והתהייה, את ההתאמה של דבר האל למציאות, עדיין מבקשים מאיתנו לקדש תיאוריה מופרכת אחת שמעשירה מעטים על חשבון הכלל. זה מדהים שמבקשים מאיתנו שלא להרהר ולא לפקפק, שמפצירים בנו לשקם את חורבות המקדשים של שוק ההון ותאגידי הענק שבמשך שנים בזזו את פרי העמל של החברה כולה.

 

האמונות האליליות לא פסו מהעולם רק בשל חורבן המלחמות, הם פסו מהעולם כיוון שכל דת בשלב מסוים הסתאבה, צמחה מנגנונים שהתעשרו על חשבון האדם הפשוט ובשעת מצוקה לא נתנו מענה. האמונה בפסלי אבן אינה עימנו היום כי במצבי המשבר כאשר הפסלים הכזיבו בני האדם חיפשו תשובות במקום אחר. וכעת הגיע גם זמננו לזנוח את מקדשי ההון וכהני התקשורת הפרטית ולשוב לדיון והויכוח, לניסוי ותהיה, לחיפוש אחר רווחת הכלל באמצעות רווחה לכלל, למרדף אחר צדק חלוקתי וחברתי, בלי להיכנע בפני כוהנים פסודו-כלכלנים שכותבים בעיתונים, ובלי להעלות קורבן למולך ההון מעשה כפינו שיצילנו מכל צרה.

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.