חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון סער: אבנה קואליציה לאומית לחינוך

נושאים חינוך ותרבות, פוליטי ב 3.04.09 6:10

 עם כניסתו לתפקיד, מציג שר החינוך החדש, גדעון סער, את הבעיות, האתגרים והיעדים העומדים בפני מערכת החינוך. תוכניתו: לבנות קואליציה לאומית חוצת מפלגות ודעות שאליה יגייס את מיטב הכוחות והמוחות, ושתציב את החינוך במרכז סדר היום הלאומי

נאומו של גדעון סער עם כניסתו למשרד החינוך

צהריים טובים,  גברתי שרת החינוך היוצאת, חברתי פרופ' יולי תמיר חברי הכנסת – יו"ר ועדת החינוך המיועד ח"כ זבולון אורלב, ח"כ רוברט אילטוב, ח"כ מירי רגב, ח"כ יריב לוין, ח"כ ציפי חוטובולי  מנכ"לית משרד החינוך, הגב' שלומית עמיחי, – "שינה תודר מעיניך" יו"ר ארגון המורים העל יסודי – מר רן ארז מזכ"ל הסתדרות המורים, מר יוסי וסרמן מכובדי הרב רבינוביץ, רב המקומות הקדושים נחום חופרי, ראש עיריית רעננה ויו"ר ועדת החינוך של השלטון המקומי גב' ריקי גבאי, נציגת ועד העובדים פרופ' שלמה גרוסמן, יו"ר ות"ת בכירי המשרד ועובדיו   קהל נכבד,  אני נכנס היום לתפקידי כשר החינוך ביראת כבוד, נפעם מכובד האחריות שהוטלה עלי. מכאן, אני מבקש להודות לראש הממשלה, מר בנימין נתניהו, על האמון שגולם בהחלטתו לבחור בי לתפקיד שבעיני – ולמיטב הבנתי גם בעיניו – אין חשוב ורב משמעות ממנו.  לא יכול היה להיות לי אתגר גדול יותר. אין בעיני תפקיד ערכי יותר.  אני מבקש להודות לשרת החינוך היוצאת, פרופ' יולי תמיר, על תקופת שירותה במשרד בשלוש השנים האחרונות.  לעיתים היו בינינו חילוקי דעות, אבל תמיד ידעתי שיולי באה לחינוך מאהבה ופעלה, על פי השקפת עולמה ודרכה, לשפר את מערכת החינוך כדי להבטיח עתיד טוב יותר לדור הבא.  תמיד ידעתי שמה שמנחה אותה הוא טובת העניין, כפי שהיא רואה אותו, ושבזה היא ממוקדת. ככל שר חינוך – קל לא היה לה. ביקשתי להיעזר בניסיונה של יולי ועצתה הטובה ואני מודה לה על נכונותה לעזור בידי. 

מערכת החינוך היא מערכת מורכבת, והיא המערכת החשובה ביותר לעתיד המדינה. החינוך הוא המרכיב המרכזי בחוסן הלאומי שלנו. הוא הביטחון האישי והוא הביטחון הלאומי האמיתי של מדינת ישראל ועתידה.  המערכת הזאת היא מגוונת, רחבה ועמוקה והיא מופעלת על ידי רבים העושים את מלאכת הקודש של החינוך, ההדרכה וההוראה.  אתם – אנשי החינוך – שליחינו. ואתם – מורים, מורות, גננות, סייעות, מורות האולפנים – אתם המפתח לחברה שמושתתת על ערכים.  אני מודע למאמץ העצום שלכם, לתנאי העבודה הקשים ולאילוצים שבמסגרתם אתם עובדים ופועלים מתוך שליחות.  אני יודע שאתם עושים מלאכת קודש בתנאים כמעט בלתי אפשריים. אני מכיר את הפערים בין הדימויים והמציאות.     הכרתי מורים רבים במהלך חיי. לא פעם כששמעתי דיבורים על "שעות העבודה של המורים" – נזכרתי בלילות הארוכים שבהם ראיתי את אמי, מורה לתנ"ך ולספרות, בודקת מבחנים בסבלנות שקשה לתאר, אל תוך השעות הקטנות של הלילה. אחרי שנישאתי ראיתי גם את חמותי שגם היא הייתה מורה.  אני מסיר בפניכם את הכובע על משימת החיים שלקחתם על עצמכם – המערכה היומיומית להקניית ערכים, השכלה וידע לילדינו.   מהיום, אנחנו ביחד במערכת הזאת.                                   

גבירותיי ורבותי,  הימים האלה אינם ימים קלים לישראל. אנו חיים משברים רבי עוצמה ודרמטיים: משבר ביטחוני רב מימדים, מול משבר כלכלי גלובלי ענק שהתחיל כבר לתת את אותותיו גם על המשק שלנו. משבר בשיטה הפוליטית שפוגע באמון של אזרחי ישראל בה.  אבל, לדעתי, המשבר הכי משמעותי והכי מסוכן לעתידנו כחברה וכמדינה הוא משבר הערכים.  כולנו חשים איך יותר ויותר נפרמים האתוסים הלאומיים והערכיים שלנו. פרימה של היסודות הרוחניים שהביאו אותנו לכאן מכל קצוות תבל:  –

הזכות שלנו על הארץ-         

הייעוד שלנו כעם וכמדינה –         

המורשת היהודית –        

הערכים שמגולמים במגילת העצמאות-      

ערכים אוניברסאליים ויהודים: חירות, שוויון, זכויות אדם, כבוד האדם, צדק חברתי וסולידריות חברתית. 

אם לא נזכור מי אנחנו, מאיפה באנו, מה החזון שאיתו הגענו להישגים האדירים שאליהם הגענו כאן – נתקשה להתמודד עם האתגרים שלפנינו ולא נדע  להוביל את ישראל לפגוש את ייעודה.  איך הצלחנו להתמודד בעבר עם בעיות לאומיות אדירות בלי משאבים אנושיים וכלכליים כמו אלה שעומדים לרשותנו היום? זה קרה בגלל ובזכות עמוד השדרה הערכי שהיה לנו כחברה.   היום אנו חייבים להיאבק למען החזרת והנחלת הערכים לחברה הישראלית.   

במאבק הזה – חוד החנית צריך להיות ויהיה משרד החינוך. 

אל תקשיבו לציניקנים ולספקנים. תתפלאו כמה הציבור משווע לשיח אחר – שיח שמבוסס על ערכים, על אידיאות, על אמונות. 

ערכים אמנם אינם מרכיב מדיד – אבל אנחנו חייבים לחזק את המימד הזה בחינוך.  לצד חיזוק הערכים – לא נוכל ואסור שנתחמק מבחינה נוקבת וגם מהצבת יעדים להישגים. 

המשבר בחינוך הוא משבר מתמשך שמתפרש על ימי חייהן של ממשלות רבות.  החובה שלנו לילדינו איננה מאפשרת להתעלם מהתדרדרות תלמידי ישראל במדדי ההישגים השוואתיים בלימודים וממשמעותה החמורה. העם היהודי והתרבות היהודית תמיד התבססו על חשיבות ההשכלה, חדוות הלימוד, הערכת האינטלקט והחתירה למצוינות.  לא נוכל לסלוח לעצמנו אם דווקא כמדינה היהודית הריבונית לא נבלום את הכרסום באתוס היהודי החשוב הזה. אם לא נדע לטפל בכך באומץ ובנחישות – נסכן את המרכיב החשוב ביותר להתמודדות בעולם תחרותי ובסביבה עוינת: היתרון האיכותי, שהיה סימן ההיכר של ישראל בה גדלנו. לכן  גם מתחייב שינוי.  הטעות הגדולה ביותר שאנחנו יכולים לעשות היא להשפיל עיניים או לקפוא על השמרים כאשר הכתובת כבר על הקיר.  אנחנו חייבים ביחד  להתמודד עם המציאות הזאת ולשנותה.  אסור לנו לחפש את הדרך הקלה, את הדרך הנוחה ואנחנו לא נעשה זאת. זאת האחריות המשותפת שלנו לדור הבא. למימוש הכישורים והיכולות. 

אני מתחייב – ביודעי שעל כף המאזניים מונח בעצם עתידה של ישראל – להתעלם מכל שאלה של חשבון פוליטי אישי. אני מתכוון לעשות את הדבר הנכון כדי לעמוד באחריות הממלכתית שהוטלה עלי. אני לוקח בחשבון שעלולים להיות לכך מחירים אישיים.     מי שמכיר אותי, יודע שאחד הדברים שלמדתי בחיי לעשות זה לבנות קואליציות. היום המשימה שהצבתי לעצמי היא לבנות את הקואליציה הלאומית למען החינוך. זאת תהיה קואליציה חוצת-מפלגות ודעות במערכת הפוליטית ומחוצה לה. אני אגייס לה באופן אישי את מיטב הכוחות והמוחות. זאת תהיה קואליציה שתציב את החינוך במרכז סדר היום הלאומי. קואליציה שתאבק על חשיבות החינוך, על תקציב החינוך וגם על שינויים במערכת החינוך. זאת תהיה הקואליציה למען העתיד שלנו ושל ילדינו. אני מאמין שזה אפשרי.    אני בא ללמוד. ללמוד מכם ומניסיונכם העשיר ומדעותיכם איך נכון להצעיד את המערכת קדימה. פניתי כבר לשרי חינוך לשעבר. בימים ובשבועות הקרובים נפגש כדי שאוכל לשמוע מכם את דעותיכם. אני רואה בכם – מנהלי האגפים, אנשי המערכת שבהנהגת משרד החינוך – שותפים לדרך ולמטרה וכך אני מבקש שתיראו אותי.  אני רואה בכם – ראשי ארגוני המורים – שותפים ומאמין שנוכל לפעול ביחד לחיזוק מעמד המורה בחברה הישראלית ולקידום החינוך.  יש לי רעיונות ומחשבות – אבל רק לאחר שאסיים לשמוע וללמוד – אגבש את כיווני הפעולה העיקריים שאני מתכוון להוביל.             

מכובדי,  כל ילד הוא עולם ומלואו.  לכל ילד מגיע סיכוי להצליח. והסיכוי להצליח תלוי בכלים – בידע, בהשכלה, גם בערכים.  אנחנו צריכים להילחם על כל ילד ואסור שנוותר על אף ילד. אני מאמין בחתירה לשוויון הזדמנויות דרך מערכת החינוך.  אנחנו חייבים לפעול לצמצום הפערים המעמיקים בין הפריפריה למרכז, ומערכת החינוך חייבת להיות כלי מרכזי בכך.  אנחנו חייבים לסייע עם אהבה לאלה שמלכתחילה הסיכויים נגדם. לחלשים. לילדים עם מוגבלויות.                         

אני יודע שעולם המושגים שלנו דומה. שהעבודה איתכם תהיה מרתקת ומאתגרת. אני מקווה ומתפלל שבעזרתכם אצליח לעמוד בציפיות ובתקוות של רבים להתמודד בהצלחה עם האתגר הגדול הזה. אני מבקש להודות לרעייתי שלי על התמיכה, הסיוע והחברות לאורך 21 שנים שבלעדיהם לא הייתי מגיע למעמד הזה. 

אני מבקש לאחל לכם ולבני ביתכם ולכל מערכות החינוך עליהם אתם מופקדים, באמצעותכם – חג פסח כשר ושמח.  לנוצרים אני מבקש לאחל חג פסחא שמח ולדרוזים – חג נבי שועיב שמח. 

הטקס היה מרגש. מכאן אנו פונים לעבודה הקשה.

 

למידע נוסף בקרו באתר של יו"ר סיעת הליכוד ח"כ גדעון סער

www.gideonsaar.com  

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. יובל ד. ש. :

  שאלה: מדוע נאום זה מופיע באתר עבודה שחורה? האם מדובר במדור סאטירה חדש?

 2. הראל לייבוביץ :

  גדעון סער כשר חינוך וזבולון אורלב כיו"ר ועדת החינוך – ממש שילוב המנבא טובות למערכת החינוך בישראל…לא.

 3. שושי פולטין :

  מאחלת לשר החינוך החדש הצלחה בתפקידו – הצלחתו תהיה הצלחת כולנו!

 4. יהושע בן משה :

  כנירא יש בעבודה שחורה אנשים שהמאבק ביולי תמיר בלבלה אותם לגמרי,ומנצלים את הבמה לפעילות המתרכזת באופק צר ביותר.

 5. שושי פולטין :

  ליהושע בן משה,
  לא בחרתי במפלגת הליכוד, ואני גם לא מתומכי ביבי , נהפוך הוא, יחד עם זאת אני לא מיחלת לכשלונו של שר החינוך. הייתי מאלו שתלו תקוות רבות ביולי תמיר ומתומכות מפלגת העבודה ואני מהמאוכזבות הגדולות. אני רק חושבת שלהגיע נמוך יותר יהיה אסון – לא נותר אלא לאחל הצלחה, מי יודע? ואגב, לא לא התבלבלתי.

 6. דליה :

  נאומו של שר החינוך גדעון סער הגיע מטעמו למערכת ע"ש. אחת ממטרות האתר הוא קיום קשר בין בוחר לנבחר. במקרה הזה הנבחר מקיים קשר עם הבוחר.
  למרות שהשר אינו "משלנו", הוא השר של כולנו. הוא מציע פעילות חוצת מפלגות בתחום החינוך. התארגנות לפי ציר התחום (חינוך) ולא לפי ציר ימין ושמאל. יש בכך מן החידוש המזכיר את "עיר לכולנו" ואת "התעוררות ירושלמים" בבחירות לרשויות המקומיות.
  לגבי תחום החינוך באופן ספציפי.
  לימור ליבנת יזמה רפורמה ללא שיתוף פעולה עם מורים ואנשי חינוך.
  יולי תמיר יזמה רפורמה בשיתוף פעולה עם האיגוד המקצועי של המורים (ההסתדרות), אך ללא התחשבות בדעתם של מורים רבים, שהביעו התנגדותם גם באתר זה.
  גדעון סער מכריז עם כניסתו לתפקיד שהוא יבנה קואליציה עם המורים, ויפעל בשיתוף פעולה עם קשת רחבה של גופים, מוסדות ואנשי חינוך. מן הראוי שכוונותיו יובאו לידיעת הקוראים.
  כמו כן, פעילותו בתפקיד תיבדק לאור דבריו בנאום כניסתו לתפקיד.

 7. אורי :

  לדליה – מי ששם את "זכותנו על הארץ" בראש רשימת הערכים שלו – נמצא על ציר ימין ולא ציר חינוך.

  אוי לנו שמקדש אדמות עומד בראש מערכת החינוך.

 8. יאיר מאור :

  אין לו יכולת, מכיוון שאין לו תמיכה. מערכת החינוך בישראל מפוצלת למספר רב של מערכות חינוך נפרדות לחלוטין שאין לשר החינוך שליטה עליהן, והוא לא יוכל להשיב שליטה עליהן ללא התנגדות של חברות בקואליציה – ולכן אין סיכוי למהפכה בחינוך בממשלה זו. האם יסכימו הדתיים לאומיים לחינוך ל"חירות, שוויון, זכויות אדם, כבוד האדם, צדק חברתי וסולידריות חברתית", כאשר עיקר אמונתם מושתת על חוסר השוויון במוסר ובזכויות (ובעיקר בזכות הקנין על הארץ) בין היהודי ללא יהודי? בידי ש"ס נמסר בממשלה זו, לראשונה, משרד חינוך חרדי עצמאי; האם יוכל שר החינוך לכפות עליו חינוך חילוני, ביטול תורה? האם תוכל ממשלה ללא שר ערבי, ועם ליברמן, לשכנע את החינוך הערבי לחנך ל"זכות שלנו על הארץ", "הייעוד שלנו כעם וכמדינה"ו-"המורשת היהודית"?

  לא רק שזה מנוגד לאינטרס של החברות החארות בקואליציה, אלא שקריסת מערכת החינוך הממלכתי היא אינטרס שלהן. הדבר האחרון ששר החינוך-החרדי רוצה זה מערכת חינוך ממלכתית יעילה שתמשוך תלמידים אליה. לפיכך, לא תהיה לשר החינוך תמיכה, וללא תמיכה הוא לא יכול להעשות שום מהפכה בחינוך, וללא מהפכה תמשך מערכת להידרדר מכוח האינרציה.

  אין תקווה, אלא בביטול כל זרמי החינוך במדינה והחלת חינוך עם ליבה חזקה ועבה בתוספת "אישית" של בית הספר על פי הגרדתו הפרטית. רק ביטול של כל תקציבי החינוך הייעודיים יוכל להביא לאיחוד בערכים, במקום לפירוד למספר מדינות נפרדות שמערכת החינוך כפי שהיא מתקיימת בפועל, כלומר חינוך נפרד לחלקים אחרים באוכלוסייה, יוצרת.

 9. ל רפי :

  הדברים של השר נאמרו לטעמי ברוח נכונה; התגובות של חלק מהמגיבים, אינן ראויות למעמד או לנושא הדיון.
  שתי שרות החינוך האחרונות שגו בניהול המשרד ומערכת החינוך בישראל, בכך ששמו את ה"כלכלה החינוכית" ואת ה"פוליטיקה האנטי-חינוכית" בראש סולם העדיפויות שלהן, במקום לשים שם את החינוך עצמו.
  במושג חינוך אנו מתכוונים לשני ערכים משלימים זה את זה: א. מורשת, ערכים ותרבות, ב. ידע. מבחנו של שר החינוך החדש יהיה ביכולתו לעצב את מדיניות החינוך כך ששני הנתיבים המהווים יחד את "החינוך" ימצאו בה ביטוי ואיזון ראויים.
  בכדי להשיג זאת, צדק השר שיש להקים קואליציה לאומית לחינוך. קואליציה לאומית היא קואליציה רחבה ומגוונת, קואליציה כזו טומנת בחובה סכנה שתהיה "בלתי ניתנת להנהגה", ובמקום לקדם תהליכים תשמר ותקבע את הקיים. מבחנו של השר ושל המערכת הארגונית שתתפקד לצידו הוא ביכולת להפריד מוץ מתבן, עיקר מטפל רעש רקע מ"מוסיקה", ולנוע קדימה.
  חינוך הוא תהליך עומק, הוא ממושך, ארוך ולא פעם מייגע. הוא אינו סובל רוחות תזזים ואינו סובלני לחוסר כנות, חוסר החלטיות וחוסר מטרות.
  מבחן נוסף של המערכת החדשה הוא אם תדע לרתום את הסוסים לפני העגלה ולא להיפך. בעיית החינוך אינה כלכלית ותקציבית, ומכל מקום זו אינה הבעיה העיקרית שלו. הבעיה העיקרית היא מה רוצים לעשות, לאילו הישגים רוצים להגיע, איך מודדים זאת ואיך מנהלים זאת, מה נדרש לשם מימוש התכניות (תכנון ראלי!!!) מהיכן יבוא ובאיזה סדר עדיפויות ישקע במערכת.
  אבל התפקיד החשוב ביותר של קואליציה לאומית לחינוך הוא לבנות, לעצב ולבסס תהליכים ארוכי-טווח. מלבד "מריחת" מדידת ההישגים שמלווה את החינוך הישראלי כבר שני דורות, המשגה החמור ביותר של המערכות כולן, כל השנים, הוא ה"זיגזוג" התכנוני הערכי והניהולי. בלי לפתור בעיה זו, כל מאמץ לאומי יהיה בערבון מוגבל בלבד.
  בכדי להשיג הישגים של ממש בתחום החינוך, הוא חייב להפוך לפרויקט לאומי רב-שנתי. לשם כך הוא זקוק לתמיכה חזקה מאוד של ראש הממשלה והכנסת ולמסע שכנוע מבוסס עובדות מול התלמידים, המורים וההורים. רק תמיכה ציבורית רחבה תבטיח המצאותו של החינוך במוקד העשייה הלאומית, במוקד תשומת הלב הציבורית ובמוקד סדר העדיפויות הלאומי. שר חינוך שיצליח בכל אלה, יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל.

 10. יובל ד. ש. :

  גם מ. ת'אצ'ר היתה שרת חינוך. היא אפילו התנגדה לקיצוצים בחינוך בהתחלה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.