חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שעות נוספות – כמה מגיע לכם ואתם לא מקבלים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, שומרים על השומרים ב 2.04.09 5:11

כמה מגיע לכם לקבל ואתם לא מקבלים? איך המעסיקים שלכם מרמים אתכם בתלושי השכר? הטור השבוע עוסק בתמורת התשלום עבור שעות נוספות – בעיה גדולה בתחום עובדי הקבלן בכלל ובתחום האבטחה בפרט.

מאת: יואב לוי

שוקי (שם בדוי) מהמרכז, בן 27,  הוא מאבטח בבית חולים , והוא פנה אליי על מנת לברר את סוגיית השעות הנוספות. שוקי עובד לעתים מ-6 בבוקר ועד 14:00, ומגיע כמה שעות לאחר מכן ב-22:00, למשמרת לילה, שמסתיימת ב-06:00 בבוקר למחרת. הוא מעוניין לדעת האם חוקי הדבר, מאחר וגם אינו מקבל שעות נוספות על כך.

ובכן שוקי, בתוך ההסכם הקיבוצי של ענף השמירה והאבטחה, אין הגדרה כלל וכלל בנושא הזה, ולא מוזכר מענה לכך, ולכן סוגיית השעות הנוספות היא מעט בעייתית. הסבר קצר בעברית פשוטה – החברות נמנעות מלשלם שעות נוספות על משמרות שכאלה, שכן לטענתן, עברו 8 שעות בין משמרת למשמרת, וזה מספיק זמן להגיע הביתה ולנוח, אך מצד שני, 2 המשמרות הללו מבוצעות באותה היממה, כאשר לעובד אין אפשרות לעשות הרבה דברים ב-8 השעות הללו, שכן אם לא יישן לפחות בחלקן הגדול, לא יצליח להשאר עירני גם למשמרת הלילה.

ישנם מקומות בהם המאבטחים אכן הצליחו להתארגן, להקים ועד או נציגות, ולהעביר החלטות חד משמעיות בנושא, לרווחתם של כלל המאבטחים, אך לצערי, במקומות הבודדים שאכן זה הצליח, זה קורה אך ורק בזכות ההתארגנות, ולא מתוקף חוקים כלשהם.

ובכל זאת – שים לב, שוקי היקר!  גם אם נניח שאינך זכאי לקבל שעות נוספות בגין משמרת הבוקר של אותו היום, הרי שמשמרת לילה בהגדרתה היא משמרת בת 7 שעות (ולא 8 כמו שאר המשמרות), ולכן משמרת בת 8 וחצי שעות, מזכה אותך ע"פ חוק בכל מקרה, בתוספת של 25% על השעה וחצי האחרונה במשמרתך ( תוספת שוות ערך ל-37.5 דקות עבודה בדיוק). בחישוב של משמרות לילה, כלולות כל המשמרות שבהן לפחות שעתיים שבין 22:00 ל-06:00 (משמע – גם משמרת שמתחילה ב-16:00 למשל, ומסתיימת בחצות, היא משמרת לילה לכל דבר)

ירון (שם בדוי), בן 28, גם הוא מהמרכז, עובד כמאבטח במתקן היי טק. עם כניסתו לעבודה, נאמר לירון (ולשאר חבריו המאבטחים) כי שכר הבסיס שלהם עומד על 24 ש"ח לשעת עבודה. עם זאת, גילו כי בתלוש השכר מופיע כ-22 ש"ח, כאשר שאר הסכום, המשלים את שכרם ל-24 ש"ח, מופיע בתור סעיף ש.נ.ג. ובכן ירון, האותיות ש.נ.ג. מייצגות בעצם את המילים – שעות נוספות גלובלי. כאשר חותמת חברת האבטחה, עם חברת ההיי-טק, על הסכם עבודה, מצויין שם שכר היסוד אותו אתה, כמאבטח במקום, אמור לקבל. חברת האבטחה אף פעם לא מראה לעובדיה את הסכם העבודה (על אף שזוהי עבירה פלילית, שלא לתת הודעה לעובד הכוללת את כל הפרטים הללו, בתוך 30 יום מתחילת עבודתך), ולכן יכולה לשחק עם זה כרצונה, שכן העובדים, בדרך כלל, מודעים רק לרף המינימום הקבוע בחוקי המדינה (היום 20.70 ש"ח לשעת עבודה), ולכן לא יכולים לדעת שמגיע להם הרבה יותר כסף.

אני ממליץ לכם בחום, לרשום את כל שעות עבודתכם, שכן המעסיק, גם אם רושם זאת, ככל הנראה לא ימהר לתת לכם עותק של הרישום. ישנו סעיף בחוק המאפשר למעסיק ולעובדים, לחתום על הסכמה הדדית, לפיה יקבל העובד באופן אוטומטי תוספת של 9% לשכרו, בתנאי שכאשר יעבוד שעות נוספות לא ידרוש תגמול על כך.

במקרים כאלה, מרשים לעצמם המעסיקים להעביד את המאבטחים כמויות גדולות מאוד של שעות, שכן הם יודעים כי כך יחסכו כסף של תשלום גמול בעבור שעות נוספות.

 אם תשים לב, תוספת של 9% לשכר של 22 ש"ח לשעה, מביא את השכר לעמוד על כ-24 ש"ח. חברת האבטחה אשר מעסיקה אותך, מכינה לעצמה את התיק המשפטי מבעוד מועד, למקרה שתחליט בעוד זמן מה לתבוע אותה, לאחר שתסיים עבודתך. מבחינת הרישום ייראה הדבר כאילו החברה משלמת לך שעות נוספות (תוספת של 9%), בעוד שבפועל, יתכן וכלל לא חתמת על הסכמה שכזו.

חברות רבות מתנות את הסעיף הנ"ל כחלק מהקבלה לעבודה, ולכן עובדים רבים שותקים, אך חשוב לדעת, כי בכל שלב שהוא, יכול העובד לחזור בו מההסכמה הנ"ל, בהתראה של 14 ימים.

לסיכום – על הנייר, אתה מקבל שעות נוספות בצורה מסודרת, ומבחינתך, אם אתה לא מודע להסכם העבודה שחתמה חברת ההיי טק עם חברת האבטחה שלך, אתה מקבל 24 שקלים לשעה. בפועל – אתה מקבל 22 ש"ח לשעה וגמול שעות נוספות של 9%, מבלי שהסכמת לכך.  ומה כנראה מגיע לך? לקבל גם 24 ש"ח וגם תוספת שעות נוספות (או גלובלית או לפי שעה – לבחירתך ולבחירת מעסיקך בהחלטה משותפת).

——–

אם יש לכם שאלות נוספות בנושא שעות נוספות בעבודה, או בכל תחום אחר הקשור לעובדי קבלן ולהתארגנות עובדים – שילחו מייל ל[email protected] ואשתדל לענות בהקדם בטורים הבאים.

שנהיה בטוב

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. ליואב :

  תודה על הטור המרתק.

  אם הבנתי נכון את החישוב, הסידור של "קחו 24 לשעה וזהו" במקום "קחו 22 לשעה + שעות נוספות" הוא חוקי לחלוטין בגלל נוסח החוק הנוכחי. אם הסכמתי כמאבטח לעבוד בתנאים אלה – התחת של החברה מכוסה.

  כפי שציינת, השיטה הזו נהיית פחות ופחות רווחית לעובד ככל שיעבוד יותר שעות בשבוע, במקביל היא פחות רווחית למעסיק אם השומר עובד מעט שעות בשבוע.

  באנלוגיה, שכר דירה בדולרים הוא טוב למשכיר אם הדולר בעלייה, והוא טוב לשוכר אם הדולר בירידה.

  ולכן נשאלת השאלה האם לא היה רצוי לנסות מהלך הסברתי להשפיע על תודעתם של מועמדים לתפקיד לפני שהם מתקבלים לעבודה, בדומה לנסיונות של שוכרי דירות ליצור מגמה בשוק של שכר דירה בשקלים בשנים שעברו (לפני שהמשכירים בעצמם עברו לשקל).

  הנקודה שלי היא שוועד מאבטחים יכול מאוד לעזור לעובדים אחרי שהתחילו לעבוד, אבל עצם הקמתו ותחזוקו הם אתגר גדול, כפי שאתה יודע הרבה יותר טוב ממני.

  להסביר למאבטחים לעתיד שלא כדאי להם לחתום על חוזה שנ"ג – את זה אפשר לעשות אפילו בבקו"מ, בעזרת גופים כמו "במעגלי צדק". זה לא תחליף לוועד עובדים בשום אופן, אלא מהלך משלים.

  מה דעתך?

  איתי

 2. יואב לוי :

  היי איתי, שאלה מצויינת, אך רק אתקן אותך לגבי הפסקה הראשונה. הסידור הזה הוא חוקי לחלוטין – אך ורק – אם בהסכם העבודה שנחתם בין המעסיק ומזמין השירות (במקרה הזה חברת ההיי-טק), לא מופיעים תנאים אחרים. סביר להניח (מנסיון), כי בהסכם הנ"ל מופיע שכר היסוד כ-24 ש"ח, ולכן הסידור, בכל צורה שהוא, לא חוקי.

  אני לא רואה סיכוי למהלך הסברתי שכזה, שכן חיילים משוחררים ועולים חדשים, בקושי מודעים לסעיפים הללו בזמן עבודתם, אז ודאי שלא יכירו אותם בטרם החלו לעבוד. לכן אני מעריך שלא יהיה לפעולות הסברה "מקדימה" בנושא שום אפקט, מה גם שמאז שנכנס התיקון הזה בחוק, לגבי 9% שנ"ג, הרבה מעסיקים מחתימים את העובדים על כך, יחד עם החתימה על הסכם העבודה, מה שלא מותיר למאבטח החדש והטרי הרבה ברירות.

  מה שכן, אל תשכח, שהחוק מאפשר למאבטח לחזור בו, בהתראה של שבועיים – אבל גם כאן יש מילכוד.

  במקום בו עובדים 45 מאבטחים, אם יהיה אחד, או חמישה או אפילו 20 מאבטחים, שיחזרו בהם, המעסיק פשוט ייתן את כל השעות הנוספות למאבטחים האחרים. בדיוק בשביל מקרים כאלה – ועד יכול להיות אפקטיבי מאוד.

 3. ליואב :

  דווקא בגלל חוסר המודעות בציבור נראה לי שחשוב ליצור מודעות לפני שהעובד חותם על הסכם עבודה.

  משרד התמת עושה ברדיו קמפיינים של זכויות עובדים (לא מספיק), למשל לפני החופש הגדול מסבירים לבני נוער עובדות בסיסיות. אולי שווה לעניין אותם בנושא. ממעבר על פניות אליך במייל אני מתרשם שתופעת השנ"ג נפוצה מאוד, אבל באמת אין לנו מידע על החוזים בין חברת השמירה ללקוח שלה.

 4. ורד :

  יואב שלום,
  אני עובדת בשכר גלובלי וכך גם נחתם בחוזה האישי.
  בעקבות התיקון 24 לחוק הוחלט במקום עבודתי לפצל את השכר הגלובלי לשני סעיפים: 1. שכר בסיס, 2. שעות נוספות. הם לקחו את השכר הגלובלי ופיצלו אותו שרירותית: 186 שעות – 100%, 40 שעות – 125%, 10 שעות – 150%.
  ההפרשות לגמל הם עבור כל הסכום.
  יש לציין כי אני עובדת בממוצע 260 שעות בחודש ובתמימותי חשבתי שהחוק יהווה מנוף לתיקון הבעייתיות של השכר הגלובלי.
  כרגע הם דורשים ממני לחתום על נספח לחוזה בו מפורט החישוב החדש של השכר. מה אתה אומר? האם אני חייבת לחתום? האם יש מקום למיקוח?

  בברכה,
  ורד.

 5. אור :

  אני מעוניינת לדעת מהו שכר גלובלי מינימום על כמה הוא עומד היום ואני לא מצליחה למצוא באינטרנט תשובות אשמח לתשובה עדכנית ומהירה
  תודה

 6. סגי :

  אני עובד לילה + שבת פעם בחודש , אני עובד 2-3 משמרות של 8 שעות בשבוע ובשבת פעם בחודש 10 שעות, השכר לשעה 25 ש"ח, בסוף חודש נוכחתי לדעת כי בגין כל שעה הן של שבת הן של השעה ה8 ביום חול קיבלתי 25 ש"ח, כשדיברתי עם המעסיק הוא אמר לי שהכל לפי חוק ולבירורים לקבוע איתו פגישה,
  שאלתי היא האם הוא יכול לבוא בטענת 9% גם על? וגם אם בהתחלה אמר לי שזהו השכר לשעה בלי לציין שזה גלובלי לשעות נוספות?

  תודה רבה והמשך יום טוב

 7. גריס :

  שלום אני רוצה לעדת כמה מגיעלי בעם בעמת מגעילי שעות של 150 % אני עובת מי6.30 בבוקר עד 17.15 בערב כול יום ביום שיש מי 6.30 עד 11.30 אכשיו אני לא מקבלת שעות של 150% גם ימין חופש רק 10 לשנה
  תודה רבה לכן

 8. לאוניד :

  זה לא נראה לי כמו משהו שיכול לתפוס לזמן ארוך מדי, יש לי הרגשה שזה ישתנה מהר מאוד, במיוחד עם ישראלים כמונו שתמיד מוצאים דרכים לקלקל 🙂

 9. ע :

  שלום. אני עובד במוקד טלפוני שפועל 24/7. אם עבדתי משמרת לילה ומיד אחריה משמרת בוקר, האם אני זכאי לתשלום עבור שעות נוספות או שמא בגלל שמדובר בחישוב פר יום המעסיק פטור מלשלם לי תוספת?

 10. עובדי משמרות – אולי מגיע לכם תשלום שעות נוספות? :

  […] עו"ד רותם שפירא עונה לשאלה של מוקדן בתשובה שעשויה להיות שווה אלפי שקלים לכל מי שעובד משמרות ארוכות משמונה שעות, היכנסו ובידקו קראתי את המאמר שלך באתר על שעות נוספות. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.