חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

החברה לאוטומציה- ההסתדרות תומכת בהפרטתה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב

מאמר של אריה גור, יו"ר ועד עובדי החברה לאוטומציה, המתאר את התנהלותה הכושלת של ההסתדרות בהגנתה על עובדיה, ותמיכתה הנלהבת בתהליך ההפרטה של החברה לאוטומציה, שמשמעותו פיטורי 80 עובדים קבועים וקליטת 75 עובדים חדשים על בסיס חוזה אישי

ביום שני ה 22 לחודש, בכנס שערכה ההסתדרות לועדי עובדי המדינה במלון סיטי טאוור ברמת גן, ערכנו שלושה חברי ועד עובדי החברה לאוטומציה הפגנה כנגד הסתדרות העובדים בטענה שההסתדרות בגדה בעובדי החברה. הצגנו שלט מחוץ לבית המלון וחילקנו למשתתפים בכנס דף מידע. חלק מהועדים שהגיעו למקום גילו בפנינו את חששם לאור התנהלותה של ההסתדרות בעניננו.

הסיפור של ועד עובדי החברה לאוטומציה והחברה לאוטומציה הוא ארוך מאוד (אני מכהן כיו"ר הועד 13 שנים). החברה לאוטומציה היא חברת הי-טק בת 500 עובדים העוסקת בשירותי מיחשוב לרשויות המקומיות (בין השאר אגרות הארנונה, המים והחינוך שאנחנו מקבלים הביתה מידי חודש). החברה הוקמה לפני כארבעים שנה, כאשר 40% ממניות החברה בידי הממשלה ו-60% ממניותיה בידי מרכז השלטון המקומי.

לצורך מאמר זה אתחיל בסיומה של שביתה שערכנו מסוף חודש יוני ועד למחציתו של חודש יולי בשנת 2008. השביתה פרצה על רקע הודעתה הפתאומית של הנהלת החברה שהיא מפסיקה לנהל מו"מ עם וועד העובדים וכן שהיא מבטלת את כל ההסכמים הקיבוציים החלים בחברה, מהלך שמשמעותו אפשרות פיטורים של כל העובדים תוך חודשיים מיום ההודעה! יש לציין שהודעה זו ניתנה על רקע התנגדות העובדים וההסתדרות למהלך הפרטת החברה לידי מרכז השלטון המקומי, מהלך שהנהלת החברה החלה בו כמה חודשים לפני כן. סופו של דבר לא רק שההסתדרות הסירה התנגדותה למהלך ההפרטה, אלא הפכה להיות תומכת נלהבת של התהליך וזאת בשעה שמדובר בתהליך עם השלכות חמורות לכל העובדים.

כאמור, בתחילה אשרה ההסתדרות את השביתה ויו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד אף דרש מוועד העובדים לנקוט בצעדים חריפים ביותר והוציא מכתב אולטימטיבי וחריף להנהלת החברה כתגובה להודעתה על ביטול ההסכמים. עד כאן הכל טוב ויפה.

לאור הכח הארגוני החזק של העובדים, ארכה השביתה כחודש ימים והוכתרה כהצלחה. לראיה, הושגה הסכמה בין עופר עייני, יו"ר דירקטוריון החברה לאוטומציה, מר משה אלקסלסי, ובין יו"ר מרכז השלטון המקומי עדי אלדר, כי השביתה תיפסק וההנהלה תחזור בה מהודעתה על ביטול ההסכמים הקיבוצים. עוד הוסכם כי יתנהל מו"מ בנושאים שבמחלוקת. למצער, ההסתדרות הסכימה כי המו"מ יתנהל בין נציג ההסתדרות, ארנון בר דוד, ובין נציג ההנהלה, יובל רכלבסקי, וזאת מבלי שהוועד ישתתף בדיונים, למרות היותו נציג עובדי החברה ולמרות שזו היתה העילה בגינה נפתחה השביתה בגיבויה של ההסתדרות (סירוב הנהלת החברה לשבת עם הוועד למו"מ).

החלטה זו היתה מקוממת כשלעצמה, שבישרה בדיעבד את הבאות.

ארנון בר דוד לא עמד בהתחייבותו לשבת עם ועד העובדים במהלך הדיונים מול רכלבסקי. הוא גם לא הסתפק בישיבה עם רכלבסקי, כמתחייב מההסכם בין עופר עיני לעדי אלדר אלא ישב עם הנהלת החברה כולה וכך במשך חודשים אחדים של התדיינות, הוא שמע אך ורק את עמדת הנהלת החברה, והתעלם מחומר כתוב שהגיש לו ועד העובדים במהלך מעט הפגישות שהתקיימו. כששאל וועד העובדים האם דרש חומר כתוב מהנהלת החברה (למשל מאזנים על מצבה הכספי של החברה) השיב בשלילה. נראה כי לגיבוש עמדתו הוא הסתפק במצגות שערכה לו הנהלת החברה.

בסופו של התהליך חתמה ההסתדרות בניגוד לעמדת הועד על הסכם מבזה שלדעתנו אינו אלא כתב כניעה של ההסתדרות. הנקודות הבולטות בהסכם:

 • ההסתדרות מסכימה להפריט את החברה לאוטומציה למרכז השלטון המקומי (עמותה פרטית המייצגת את הרשויות המקומיות בארץ) ללא מכרז!.

 • ההסתדרות מסכימה לפיטוריהם של 80 עובדים קבועים.

 • ההסתדרות מסכימה שהחברה תקלוט 75 עובדים מחוץ להסכם הקיבוצי על בסיס חוזה אישי.

למרות שועד העובדים הגיש להסתדרות תוכנית חלופית שבה קיצוצים משמעותיים בשכר העובדים ובהטבות נלוות – הכל כדי למנוע פיטורי עובדים בתקופה קשה זו, סירבה ההסתדרות לעמוד על ביצועה של התוכנית שהגיש הועד.

למרות דרישת הועד בכתב מארנון בר דוד ומעופר עיני, סירבה ההסתדרות להציג לעובדי החברה את ההסכם טרם החתימה עליו ועד היום היא נמנעת מלהציג את ההסכם החתום בפני הועד והעובדים וכנראה שלא בכדי.

לעמדתנו, זהו הסכם כניעה שערורייתי, המהווה אות לבאות ונדבך נוסף בהתדרדרות ההגנה על עובדים מאורגנים במשק הנמצא בתהליך הפרטה.

המצחיק הוא, שבמסדרונות ההסתדרות חולמים מידי פעם להכין קמפיין הקורא לעובדי הי-טק להתארגן במסגרת ההסתדרות. עם התנהלות שכזו, היפלא שעובדי הי-טק לא מעלים בדעתם להיות חברים בה?

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

14 תגובות

 1. שי כהן :

  אני בוחר להגיב דווקא בנימה אישית על הדברים הלא קלים המדברים בשם עצמם.

  אריה – תהיה חזק ואל תתן למציאות הקשה הזו לשבור אותך, העבודה המאורגנת יכולה להתעורר ולהחלים!

  מהצד ניתן לראות גם את נקודות האור בסיפור שלכם, ואני מעיז לומר שנקודת האור העיקרית היא יו"ר הועד- המבין את המציאות , נאמן לשולחיו ולעקרונותיו וניכן באומץ לומר גם את האמת הכואבת. כולנו יודעים שגם זה לא מובן מאליו בחלק מהועדים הוותיקים…

  אתה יודע שכחברים וכארגון נעמוד לצדך בכל צעד שתבחר להוביל. ישר כוח – כוח לעובדים!

 2. חברת מפלגת העבודה :

  תתארגנו וקחו עורך דין דוגמת לינדה עפרוני -הם פוחדים ממנה-ושהיא תמשוך את ההסתדרות באוזן
  כדי שתגן עליכם.

 3. עמי וטורי :

  אריה כמו שי גם אני מלא הערכה לפעלותך שאינה מובנת מאיליה אצל לא מעט ראשי וועדים. "כוח לעובדים" יעמוד לצידכם בכל דבר שתבקשו הגם שאנו מקווים כי יהיה פתרון למעשה השערוריתי שתארתה במסגרת ההסתדרות.

 4. כבר לא חבר מפלגת העבודה :

  עמי וטורי ושי כהן כחברי יסו"ד וכוח לעובדים יכולים לנסות לקדם התערבות של עמיר פרץ לטובת עובדי החברה לאוטומציה, בדיוק כפי שעשו חברי יסו"ד אחרים בפרשת סכסוך העבודה בגן המדע והשיגו התערבות של כמה חברי כנסת מהעבודה מרצ וחד"ש לטובת העובדים, כולל עמיר פרץ (אך לא כולל שלי יחימוביץ').

  זהו מקרה מבחן חשוב ל"קאמבק" של עמיר פרץ שמנסים לקדם כאן חברי יסו"ד. האם הוא יפעל בפומבי נגד עופר עיני?

  אם הוא שותק – אולי לא אכפת לו (כפי שינבאו המלעיזים), אולי הוא לא רוצה לפגוע במעמדה המוחלש ממילא של ההסתדרות (כפי שיתרצו התומכים), ואולי אולי הוא פשוט מ-פ-ח-ד.

  איתי

 5. גל (עדיין שכיר :

  ל"כבר לא חבר" שמעלי…

  שלי כן כתבה מכתב בנושא גן המדע והוא אף מופיע בבלוג שלה, זה פחות מוכר בגלל התעקשות מוזרה שלא להזכיר את כוח לעובדים, מעניין למה?

  גם אני מצפה מעמיר פרץ להשמיע קולו

 6. עמית-ה :

  אריה אני חושב שאתם גדולים ותנצחו.
  אני מבטיח לעשות את המעט שאני יכול בנושא.

 7. שי כהן :

  איתי וגל (עדיין?)
  באתר הזה למדנו שאם אתם רוצים משהו מחבר כנסת – כדאי לכתוב לו מכתב ולא להסתפק בטוקבק 😉

  מה העניין עם להשליך את זה עלי ועל עמי? הרי אתם יודעים שיש דבר או שניים שאנחנו עושים כבר- כתבו (בעיקר אתה איתי, שמעתי שבמימד אומרים "נאה דורש נאה מקיים"…)

 8. אסף מנור, כוח לעובדים :

  מצטרף לקריאות הסולידריות של חברי שי כהן ועמי וטורי. להסתדרות יש תפקיד חשוב בהגנה על העובדים, אבל לא מעט פעמים אנחנו יודעים שהיא בוחרת בצד של המעסיקים. כארגון עובדים אנחנו תומכים בהסתדרות כשהיא נוקטת בצעדים להגן על העובדים ולשפר את מצבם, אולם במקרה זה יש צורך שהביקורת שמשמיע אריה גור תהדהד ותתפשט. מספיק שעובדים צריכים להתמודד עם מעסיקים נכלוליים ונצלניים במלחמה יום-יומית, אין צריכים להילחם גם בארגון העובדים שלהם, שבמקרה זה מתפקד כארגון מעבידים.

  בכל מקרה, אריה, כוח לעובדים עומד לימינכם בכל שתזדקקו. ישר כוח ושלא תיפול רוחכם.

 9. לשי :

  1. יבוצע, תודה
  2. אעפי שיש יתרון גדול למכתב מחבר מפלגה (כפי שראינו במכתבם של רן ועמית)
  3. למעשה זה יהיה רק "מכתב לפרוטוקול" – פרטים אצל אריה

 10. אריה גור :

  תודה על הודעות התמיכה.

  אין סיכוי שחברי כנסת המובילים את מפלגת העבודה יעזו לפעול כנגד עופר עיני.
  הם מוזמנים לאירועים חשובים שעורכת ההסתדרות ומקבלים בימה חשובה לנשיאת נאומים חוצבי להבות למען העובדים…
  לדעתי אין סיכוי שבעולם שהם יותרו על הבימות האלה ויצאו כנגד עופר עיני שנתן חסותו לחתימה על הסכם שמהווה פשיטת רגל רעיונית של ההסתדרות – וכל זאת למענם של 80 עובדים עלומים …

 11. התפקדות לכוח לעובדים? :

  כפי שזה נראה כרגע גם לראשי כוח לעובדים אין היכולת להתעמת עם עופר עיני בנושא. מעניין מה היה קורה אילו כל עובדי החברה לאוטומציה היו מודיעים שההסתדרות אינה מייצגת אותם ומצטרפים כאחד לכוח לעובדים.

 12. מישהי :

  עצוב מאד מאד

 13. מארקס :

  אתם תמימים. תחשבו מאיפה נובע הכח של אלקסלסי ועושי דברו. זאת השיטה הפוליטית הממאירה.

 14. דוד בן גוריון :

  אני כבר מזמן הרמתי ידיים ממאבק טיפשי זה. עדיף לקחת פיצויים כי לצערי אין תיקווה מחברה כושלת זאת. עבודה בחוץ לרוה עובדי החברה אין סיכוי למצוא. כולי תקווה שחסכתם מספיק כסף שיהיה לכם לאכול. הצעירות והנאות מבין העובדות תמיד ידרשו וחמצאו עבודה לצידי הכביש אך בשינוי מקצועה ואילו בגברים יעברו לעבוד כמאבטחים מבוקשים. זה יהיה סופו של בלון נפוח שנקרא החברה לאוטומציה במינהל השילטון המקומי בע"מ. כל הכבוד לאלקסלסי וחבורת הפלצנים שלו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.