חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נתניהו, לבני וברק – אחדו כוחות בממשלה משותפת

נושאים דעות, מכתבים, פוליטי ב 25.02.09 6:12

בעקבות תוצאות הבחירות האחרונות קורא ישראל טאובר במכתבו לציפי לבני, ביבי נתניהו ואהוד ברק לשים את האגו בצד וליצור ממשלה יציבה שתתמודד עם המצב במישורים הביטחוני הדיפלומטי והכלכלי, וכך להציל את שמם.

בכן, מסע הבחירות תם. כל אחד מכם עם חשבון נפשו וחישוביו. על פניו נראה שאיש מכם לא זכה בניצחון לו ייחל. נתניהו אתה ביקשת ניצחון מוחץ וחד והצלחת להגיע רק למקום השני המאכזב. לבני, הצלחת להוכיח את כוחך אל מול מסע שוביניסטי מתלהם אך אינך מסוגלת להרכיב ולו מראית עיין של קואליציה. וברק – למרות הכוחנות, הביטחוניות וכל השאר, התרסקת לגמרי. כל אחד מכם שואל את עצמו עכשיו, לאן הלאה? כולכם לכודים במצב של לא לבלוע ולא להקיא. נתניהו – אתה חושש מן הסתם מממשלה ימנית צרה ומצורעת בעולם כולו וסחטנית עד דק כלפיך. לבני – אני מעריך כי את שואלת את עצמך כמה תוכלי להקריב כדי ללכת לקואליציה תחת נתניהו ומה יהיה גורלה של קדימה אם לא תעשי זאת. ברק – אתה מצהיר על כוונתך ללכת לאופוזיציה. אני מנחש שאין לך מושג מה תעשה שם. תרכל במזנון, תסתחבק עם פואד, מנוטרל מכל השפעה כמו אחרון חברי הכנסת העלומים של ליברמן.

במצב עניינים זה – אני מבקש להציע לכם הצעה.

יש לכם סיכוי אחד לניצחון אישי. מהמעט שאני מכיר אתכם הסיכוי הזה קטן אמנם אבל קיים והוא כנראה גם הסיכוי שלנו. נסו להניח בצד את האגו, את הכותרות של מחר, את ההשמצות של אתמול. נטרלו את ההכנות לבחירות הבאות, התעלמו מאיך תיראו. שבו ביחד והחליטו על ממשלת מרכז יציבה אשר תשים מול עיניה את האתגרים האמיתיים והקיומיים של מדינת ישראל (ויש המון כאלו).

אני מניח שכולכם קופצים עכשיו מהכסא. "אני נתניהו, שהבטחתי לשמור על ירושלים אשב עם ברק השמאלן שרצה להחזיר הכל?" "אני ברק, אביר השלום והביטחון אשב עם נתניהו מחרחר המלחמה?" "אני ליבני, שהבטחתי לא להיכנע לדתיים אשב עם נתניהו שהבטיח להם הכל?". ובכן, תירגעו. אני רוצה לגלות לכם סוד קטן. הימין לא ניצח בבחירות. אל תצחקו כי אני רציני – הימין לא ניצח בבחירות. כולנו, או יותר נכון רובנו (בטח משהו בסביבות שבעים אחוז) עמוק בפנים חצי ימנים וחצי שמאלנים. יש בנו חצי הזוכר את טראומת השואה ואת הצורך להיות חזק כי הנורא מכל יכול לקרות. החצי הזה שבנו מתעורר כל פעם שיש מלחמה או טרור ומחפש מנהיג חזק ולא מתפשר להישען עליו – נתניהו, ליברמן, הכול הולך. החצי השני שבנו, רוצה בשלום ויודע היטב שלמענו יהיה צורך ויהיה ראוי לוותר כמעט על הכול. כאשר הסיכוי הזה מתעורר – אנחנו שם – תומכים ברבין או בברק (וגם בשרון כאשר החזיר את רצועת עזה עד הגרגר האחרון). שימו לב – כאשר אנו מזהים מנהיג שניתן לבטוח בו, אנחנו איתו – בשלום ובמלחמה. כולכם הייתם בחדרי המשא ומתן ויודעים בדיוק את המחיר. רובנו גם מסכימים עם שלושתכם שאת המחיר הזה משלמים לא בכל מחיר אלא רק עבור שלום אמת ברור ומוצק.

אם כך, מה בדיוק ההבדל ביניכם? אז זהו שאין. ההבדל הוא בניואנסים ובפה הגדול של פוליטיקאים שעדיין לא היו בצומת ההחלטה שלכם ועוד לא מבינים שדברים שרואים משם, לא רואים מכאן.

אז תעשו טובה לנו ולעצמכם – לכו ביחד להקים קואליציית מרכז יציבה ונחושה. כולכם, לומר את האמת – לא משהו. נתניהו וברק – שניכם כבר נכשלתם וגורשתם מהעיר משוחים בזפת ונוצות. לבני – את עדיין לא נכשלת כמו שני חברייך המצ'ואיסטים מהסיירת אבל גם לא ממש הצלחת. בנוסף לכך, הניסיון הנואל לרקוד טנגו עם ליברמן בניסיון לבלום את נתניהו, איך לומר בעדינות, לא ממש הביא לך כבוד או הוכיח "פוליטיקה אחרת" עליה דיברת רבות.

הסיכוי היחיד שלכם הוא האפשרות שהשלם של צירופכם יחד יהיה גדול מסכום חלקיו. אל תפגעו חלילה, זוהי האמת לאמיתה. כמו שאומרים – "זה מה יש". אנחנו לא ממש מתלהבים מאיש מכם, אבל אם תעבדו נכון תוכלו כולכם להרוויח ביושר את שמותיכם חקוקים באותיות זהב על לוח ההיסטוריה. זה לא קל כאמור ובטח לא לכם עם האגו הגדול וערימות הטינה ממסע הבחירות, ההשמצות והספינים. כאן תהיו חייבים לוותר על האגו. תצטרכו להתמקד במה שחשוב ולא בכותרת של מחר, בהבטחות לתיקים או במי משלושתכם יותר גדול. אחרת אין סיכוי שזה יעבוד יותר מחודש. תתמקדו במה שכל אחד מכם טוב בו ותצרפו בהגינות את כל אלו שיסכימו ללכת בדרך זו (ויבינו לבד שאין את מי לסחוט). אל תענישו אף אחד. אם ש"ס תרצה להצטרף מדוע לא? זו תהיה הזדמנות לטפל בנושאים החברתיים ובשכבות החלשות יחד עם מפלגת העבודה. לבני, את תוכלי לעשות טוב מכל אחד אחר את העבודה מול העולם כולו בנושא אירן והשלום. ונתניהו – אתה תוכל להתמודד עם אתגר כלכלי מהקשים שידע העולם. לגבי הביטחון – ביטחוניסטים יש לכם בלי סוף ואני מבטיח לכם שקואליציה כזו, תהדהד היטב גם אצל שכנינו הקרובים והרחוקים. אם תלכו בדרך זו – תקנו את עולמכם ומקום של כבוד בהיסטוריה הפוליטית העגומה שלנו.

האתגר גדול, אנא לכו עליו.

ישראל טאובר

חיפה

נערך על ידי סתיו
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. עמית-ה :

  אולי אתה צודק וטובתם האישית של שלושת האישים עליהם אתה מדבר מצדיקה הליכה ביחד.
  בטוח שטובת המדינה מצדיקה הליכה בנפרד, רק הליכה בנפרד מאפשר בדיקה של מגוון האפשרויות.
  כפי שביער לא תרצה לטעת עץ שהוא תערובת של אורן תפוז אלון ותפוח כך גם כאן.
  אנחנו צריכים שכל האפשרויות יהיו לפנינו, אנחנו צריכים לנסות פעם ממשלה ניצית עם נתניהו וליברמן וכו' בכדי לדעת שכדאי גם ללכת לכיוון של פשרה.
  אנחנו צריכים ממשלות חסרות טעם כמו האחרונות שהיו לנו בכדי לחפש כאלו עם טעם.
  אנחנו היינו צריכים את נתניהו שעשה מדיניות כלכלית כסחנית כמו קודמיו אבל הצהיר עליה בגלוי, רק כיסוח קשה כל כך יכול להבהיר לעצמנו איזה מדיניות אנחנו מעדיפים.

  יער אחיד של התערובת שדיברתי עליה לא יצליח לשרוד לאורך זמן. יער מעורב שכל עץ מתמודד בו עם הבעיות בטכניקות אחרות, שרד מליוני שנים.

 2. ישראל :

  איני מסכים איתך. אנחנו לא צריכים לבדוק מגוון אפשרויות ואין לנו פריוולגיה לכך. הבעיות חריפות מדי וכך גם הסכנות. טענתי במאמר היא שאין הבדל ממשי בין המפלגות בנושא המדיני. גם בנושא הכלכלי – איש מהם לא הוכיח חמלה או אחריות חברתית. לחוד – לאיש ממנהיגים בינוניים אלו אין סיכוי להתגבר על המכשולים שלפנינו. יחד – אולי. מעניין שבחרת בדימוי היער. דווקא יער מעורב של שלשתם ייתן משהו שאין בכל עץ בנפרד.

 3. הראל לייבוביץ :

  האחרון שצריך לשתף איתו פעולה זה נתניהו. צריך לתת לו לטבוע לבד ומהר ולא לתת לו גלגלי הצלה…
  הממשלה הצרה שלו להערכתי לא תחזיק שנה שלמה.

 4. עמית-ה :

  ישראל, אנחנו במצב חרום ואוי ואבוי מאז שהמדינה קמה.
  שנים רבות חשבתי כמוך ש"אין ברירה" עד שהבנתי שאם נמשיך יטשטשו ההבדלים ותהיה העיסה הנוכחית.
  דווקא משום שצריך לנסות דרך אחרת במובן של מדיניות סוציאליסטית ובחירה בנתיבות שלום, דווקא בגלל זה צריך לתת לדרך הימין (החברתי מדיני) למצות את עצמה.
  אנחנו יוצאים עכשיו ממשלה שהצליחה לקבור את סדר היום היוני חברתי, הצטרפות לעוד אחת תשאיר אותנו במצב חרום לתמיד ולעולם.

 5. מתן :

  אני מסכים עם ישראל שאין הבדל של ממש בין שלושת ה"מנהיגים". עדיף שילכו כולם לממשלה אחת, ימנית ורצחנית כמו שהם יודעים לעשות. ככה יהיה אפשר לגבש את השמאל כאופזיציה רצינית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.