חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משחקים במספרים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 22.02.09 6:09

אחרי שנגמרה מערכת הבחירות הארונה צצו כתבות רבות בעתונים הכלכליים בנוגע לכסף שהמגזר הציבורי מבזבז. במאמרו טוען גלעד נתן שהמגזר הפרטי עולה למדינה יותר ושהעתונים הכלכלים מושפעים מהמפרסמים בהם

מאת: גלעד נתן

אחד הטכסים הקבועים שמלווים את הבחירות הוא טכס העלות, מערכת הבחירות עלתה למדינה 2 מיליארד ש"ח, נזרק מספר אחד לחלל, ההפסדים למשק על יום השבתון עולים על מיליארד וחצי ש"ח, מושלך לאוויר מספר נוסף, עלות הפעלת החוק הנורווגי תגיע ל-30 מיליון ש"ח מצהיר עיתונאי בעל מחשבון, עלותו משרת שר לשנה היא שני מיליון ש"ח מוסיף ומדווח בעל מדור בעיתון כלכלי. מאחורי המספרים הללו לא עומד כלום, הם לא מוסברים ואינם מתוחמים בזמן. הם לא לוקחים בחשבון משתנים כמו העובדה שמפעלים ומקומות עבודה רבים עוברים לשבוע עבודה מקוצר בגלל המשבר ולכן יום שבתון על הדרך לא שינה להם דבר, או את הקניות של המוני בית ישראל במהלך יום שבתון כתרומה למשק. המטרה היא של בכירי הכתבים הכלכליים הייתה ונותרה להראות כמה הדמוקרטיה היא בזבזנית, כמה קלה ידם של מחוקקים ומקבלי החלטות על רוכסן הארנק הציבורי. בחינה מהותית של עלויות לא נדרשת, הציבור מתרשם ממספרים גדולים בלי לתהות רבות על קנקנם.

מתי בפעם האחרונה אותם אבירים מושכי עט, המאכלסים את מערכות חברות התקשורת והעיתונים הגדולים, תיארו לכם לדוגמא את העלות למדינה של אי הפרשה לפנסיה של עובדי קבלן בחברה פרטית, כפי שהיא מתגלמת בתשלומי הבטחת הכנסה שהמדינה נאלצת ללשם להם במקום פנסיה כחוק על חשבון המעביד. בניגוד לטכסים הקבועים של גלגולי מספרים המוכיחים בזבוז בעצם ההליך הדמוקרטי או בכל ניסיון לייעול שיטת העבודה הציבורית בישראל, על זה לא נראה כתבות ומאמרי דעות. הצגת משכורות בודדות בצמרת מקבלי השכר במגזר הציבורי כנורמה בשביל להשחיר את רוב עובדיו המקבלים משכורות נמוכות מהשכר הממוצע ואף החציוני במשק, תופיע מדי שנה בעיתונות הכלכלית, אבל אותם עיתונאים לא ידברו לעולם על העלות למדינה של ניקוי קרקע ומים מזיהומם בידי מפעלים של בעלי הון פרטיים או על העלות של הטיפולים הרפואיים בחולים במחלות ריאה ליד מפעלים שמזהמים את האוויר. 2 מיליארד? 14 מיליארד? 152 מיליארד? לא נדע לעולם, העיתונאים רגילים להכנס במדינה, להציג כל הוצאה ציבורית כבזבוז, הם לא מסוגלים כלל להעלות על דעתם התמודדות עם "בזבוזי המגזר הפרטי". לכן איש לא יחשב את עלות העברות של מעבידים על חוקי עבודה ובטיחות וגהות למדינה בתשלומי נכות, טיפולי בריאות והבטחת הכנסה, איש לא יבחן את עלות שיקומם של נחלים וטיהור קרקעות, איש לא יזרוק לאוויר מספרים בכל הנוגע לעלויות של טיפול בחומרים מסוכנים, מטמנות בלתי חוקיות של אשפה תעשייתית וחומרי בניין או העדר מחזור בידי בעלי עסקים פרטיים, יותר חשוב להמשיך ולמחזר בתקשורת את עלות יום הבחירות מאשר לדווח על חטאי היום יום של בעלי היכולת במדינה ועלותם למדינה שצריכה לשלם לקורבנותיהם את מה שהם חסכו בשביל רווח פרטי.

מתי בפעם האחרונה הציגו לכן משוררי חטאי המדינה ומהללי גדולת המגזר הפרטי את מה שעשוי תפקוד ממשלתי תקין לחסוך לאזרח? הרחבת השירות הציבורי תאפשר לדוגמא לשפר את השרות לאזרח. יותר שוטרים יוכלו לאכוף את החוק ולמנוע יותר פריצות, גניבות ומעשי שוד וכך לחסוך בתשלומי ביטוח, פיצויים, ושיקום קורבנות. יותר מורים יוכלו לשפר את השגי התלמידים ולחסוך למדינה שנים של לימודי השלמה אחרי הצבא על חשבון כניסה לשוק העבודה. יותר אחיות בריאות הציבור ביותר טיפות חלב ובתי ספר יוכלו להשגיח על התפתחותם של ילדים ותקינות בריאותם ולמנוע מהם לחלות, יותר פקחים שיאכפו את חוקי העבודה והבטיחות והגהות יחסכו למדינה בתשלום דמי נכות, שיקום רפואי ומקצועי ותשלום הבטחת הכנסה. אבל אין שום סיכוי שמישהו יטרח לכתוב על כך במדורי הכלכלה שם עסוקים בהצגת עלותה של הדמוקרטיה למשק.

הצגת מספרים על זיהום אוויר עשויה עוד לסכסך בין חברת החדשות/העיתון לבין מפרסמי המודעות או הפרסומות בעיתון או בערוץ, שבמקרה המפעל שלהם הוא המוכר לנו מוצר כל שהוא, תוך כדי שהוא מפריח לאוויר או שופך לנחלים רעלים בכמות שהייתה מביישת מדינות בעולם השלישי. או אולי המפרסם מוצר מסוים לא מעוניין בדיון על ההפרשות שהוא אינו מפריש לעובדיו לפנסיה. מגוון סיבות ישנן לכך שמי שמתיימרים להראות לנו את האמת לפי מיטב המסורת העיתונאית, מראים לנו בעצם את מה שמתאפשר להם להראות לנו. קל מאוד לשחק במספרים שמציגים באור רע את המדינה, את הדמוקרטיה, את הליך הבחירה, קשה יותר להתמודד עם מציאות של משק פרטי חסר כל רסן והנזק שלו לחברה כולה.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

7 תגובות

 1. אבי :

  מאמר מעולה

 2. אבי :

  מאמר מעולה

 3. יואב רובין :

  דברים כדרבנות

 4. דליה :

  גלעד
  אתה צודק. העיתונות הפסיקה מזמן להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה. היום בעלי העניין משתמשים בעיתונות כדי להרוס חלקות טובות במדינה, כל זאת בשם אינטרס ההפרטה.יש כאלה האומרים שההפרטה אינה אידיאולוגיה אלא אינטרס.
  חסרים לי קישורים כראיות לדבריך.

 5. ליאור מנחם :

  לכל המתעניניים אתר מומלץ בנושא פנסיה, מאמרים כתבות ובעיקר הסברים ברורים לגבי התנהלות הפנסיה.

 6. איתמר כהן :

  טור מצויין.
  יש לציין, שב"דה מארקר" דווקא מתפרסמים מדי פעם הנתונים על העלות של נזקי זיהום האוויר למדינה. אלא שהדברים האלה נדחקים לעמודים הפנימיים.
  בנוסף, ב"דה מארקר" גם תוקפים בשיטתיות את ה"תספורות" שבעלי הון שונים (תשובה, עופר, לבייב) מנסים לעשות על חשבון הפנסיות שלנו.

  לכן, לדעתי התופעות שציינת בעיתונות לרוב לא נובעות ממורא של העיתונאים ממפרסמים וכו', אלא פשוט מהשקפה ניאו-ליברלית קיצונית. חשוב להתכתב עם עיתונאים, כדי לנסות לשנות את דעתם. זה קשה, אבל חשוב, ובטווח הארוך יש לזה השפעה.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  לאיתמר,
  מה שאכן מופיע בדה-מרקר ,עדיין לא מופיע כ"אייטם" בעיתונות המשפיעה לתפוצה המונית ,וגם מעט מאד בטלביזיה אם בכלל.
  זה מזכיר את הכתבות המעניינות של גיא רולניק.הוא כותב ליודעי ח"ן,לא ב"ידיעות אחרונות" או ynet , ובעיקר הוא כותב בתוך השיטה הניאו-ליברלית.הוא תוקף אנשים ולא את השיטה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.