חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"תיקון כולל לישראל" – ספר חדש מאת אורי יזהר

נושאים איכות השלטון, עלו ברשת ב 18.02.09 6:01

"אין נחת בישראל ואין שלווה בבית יעקב". במילים אלה נפתח "תיקון כולל לישראל", ספרו החדש של אורי יזהר, ששם לו למטרה להתמודד עם בעיותיה הפנימיות החמורות של ישראל, המובילות לחילוקי הדעות באשר לתכלית קיומה של המדינה

מדינת ישראל החלה את דרכה בתנופה ובתקווה כשהיא גוברת על קשיים ומשברים מבית ומחוץ. אלא שבצד הנצחונות במלחמול וההתעצמות הפנימית נוצרו גם עיוותים חמורים אשר מעמידים בספק את קיום הבניין כולו: פערים כלכליים וחברתיים עמוקים, שסעים חברתיים-תרבותיים, אי יציבות פוליטית ושלטונית, חינוך והשכלה במורד, שחיתות נרחבת ואלימות גוברת, דשדוש אינסופי במבוכי הביורוקרטיה ועוד. ומעל כל אלה מרחפים מבוכה גדולה וחילוקי דעות קשים באשר לתכלית קיומה ואופן קיומה של ישראל במאה העשרים ואחת.

חלקו הראשון של הספר כולל תיאור והסבר של התהליכים החברתיים, התרבותיים והפוליטיים שהביאו את ישראל למצבה הנוכחי. בחלקו השני מוצגים ומבוקרים הערעורים האידאולוגיים על זכות קיומה וצביונה של ישראל כמדינתו הריבונית של העם היהודי: הפוסט-ציונות הרדיקלית, האנטי-ציונות החרדית, הלאומנות והמשיחיות הכוחניות והצעות כמה ארגונים וקבוצות מקרב ערביי ישראל לביטול צביונה היהודי של ישראל. בחלק השלישי מוצגת הצעה מקיפה לתיקון הכולל הדרוש לישראל היום – מהמסד האידיאולוגי דרך התוויית המטרות והיעדים לתיקון ועד לאמצעים הדרושים להשגתם.

אורי יזהר, חבר קיבוץ משאבי שדה, הוא מוסמך אוניברסיטת תל אביב בסוציולוגיה וחוקר ביד טבנקין, המרכז המחקרי, הרעיוני והתיעודי של התנועה הקיבוצית.

ספריו הקודמים: תנועת העבודה משקיעה לתקווה (קובץ מאמרים), עם עובד 1983; נחלה ללא מנוחה, הוצאת הקיבוץ המאוחד ויד טבנקין, 1993; נוסע בזמן (שירים), הוצאת גוונים, 1998; בין חזון לשלטון (תולדות מפלגת אחדות העבודה – פועלי ציון), יד טבנקין 2005.

< ><–>

נערך על ידי סתיו
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. דני בלוך :

    התחלתי לקרוא. הספר מעניין ומומלץ. אכתוב עליו בקרוב בהרחבה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.