חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת העבודה – הכישלון והתיקון

נושאים דעות, פוליטי ב 15.02.09 6:08

איאן יפה מחוג רעננה במפלגת העבודה  מציין את הסיבות שהביאו לכישלונה של מפלגת "העבודה" בבחירות, ומסביר שחזרתה של מפלגת העבודה לשלטון יכולה להתרחש  אם תתחיל מעתה לפעול בשטח, בייחוד בפריפריה, ואם תרחיב את בסיס התמיכה בה בקרב אוכלוסיות חדשות

הרבה דיו יישפך על הסיבות לכישלונה של מפלגת "העבודה", מסע בחירות אשר שם את הדגש על ביטחון ולא על כלכלה/חברה; מסע הבחירות המוצלח של אייל ערד אשר שכנע הרבה מצביעים לבחור בציפי לבני במקום עבור מפלגת העובדה; היעדר הצגת אג'נדה כלכלית חברתית במרכז מסע הבחירות  ועוד ועוד- הכל רלבנטי אך טפל.

אין ספק כי היעדר העברת מסר חברתי כלכלי כחלק עיקרי של מסע הבחירות  לציבור תרם לכישלונה של המפלגה. אולם, הסיבה לכישלון הינה הרבה יותר פשוטה, וצריך לומר את זה שוב ושוב עד אשר נכניס את זה טוב טוב לראש : מבלי לחדור לשתי אוכלוסיות גדולות – אוכלוסיית דוברי הרוסית ואוכלוסיית יוצאי עדות המזרח, החיים בפריפריה של "ישראל" השנייה, אין סיכוי כי נחזור אי פעם לשלטון. זהו החשבון הנפש שאנשים במפלגה צריכים לעשות. המפלגה התבססה במשך השנים על מעמד הביניים מערי מרכז הארץ (גדרה-חדרה וחיפה) ומספרית זה אינו מספיק – ממש לא מספיק – עניין של חשבון פשוט – מה לעשות! אוכלוסיית ישראל מורכבת מקבוצות אוכלוסיות שונות, ונגמרו (וטוב שנגמרו) שנות החמישים המוקדמות לפני העליות הגדולות. אי אפשר לבנות מפלגת שלטון אך ורק על מעמד ביניים שרוב רובו מתגורר במרכז הארץ וששורשיו באירופה. ואם אני מכעיס את חבריי במפלגה  באמירה קשה זו, אחיה עם זה, כי הדבר צריך להיאמר, ועכשיו.

הגיע הזמן שמישהו יקום, ויאמר בקול רם, כי על מפלגת העבודה להתחיל לעשות מאמץ כן ורציני למלא את שורותיה עם פעילים וחברי כנסת פוטנציאלים משתי האוכלוסיות הגדולות דלעיל.  יותר מזה, על המפלגה להתחיל כבר עכשיו לעבוד בשטח, ובמיוחד בפריפריה, וזאת על מנת לשכנע את אותם האנשים, כי רק מפלגת "העבודה", כמפלגת שלטון במעשים ולא במילים, תדאג להושיט יד לחלשים, תצמצם פערים חברתיים, ותשיג חלוקה צודקת יותר של משאבים הכלכליים בחברה הישראלית.      

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. אורי יזהר :

    לאיאן
    אתה צודק, אבל השאלה היא איך עושים זאת, איך חודרים לאוכלוסיות שעליהן דיברת. ארכימדס אמר "תנו לי נקודת משען ואניף את העולם". למפלגת העבודה כיום אין נקודת משען ואין מנוף. צריך לבנות כוח סוציאל דמוקרטי מן היסוד ואת זה מנסה המטה סוציאל דמוקרטי לעשות.

  2. עמית-ה :

    יפה אמרת, אני מקווה שבסיבוב הבא לא נוותר על העקרונות שלנו ונגיע לכלל הציבור.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.