חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם יולי תמיר בעד השתמטות? – מכתב פתוח

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 5.02.09 6:06

התבטאותה של שרת החינוך יולי תמיר בכנס הרצליה בנוגע לקישור בין שירות לאומי/צבאי לבין השכלה אקדמית קוממו את שלומית לוי. להלן המכתב שכתבה לשרה, המסביר מדוע לדעתה כן זכאים עושי השירות להעדפה

מכתב גלוי

לשרת החינוך

הפרופ' יולי תמיר

בחרתי לכתוב אליך באופן גלוי ולא בדרכים המקובלות, כי יש לי חשש כבד שכל מכתבי הקודמים נגרסו והושלכו אחר כבוד לפחי האשפה הגדולים במשרדי משרד החינוך.

מכתביי בוודאי ממוחזרים עכשיו, על מנת לספק למורי ישראל דפי נייר, שבהם יוכלו לכתוב עוד מכתבים שלא יזכו למענה.

שלא כדרכי, הפעם לא אכתוב על האופק החדש שהבטחת לנו, כמורה לשעבר, וכמי שפרשה במחאה ממערכת החינוך המידרדרת בעיקבות החלת האופק , וכאם לבנים המשרתים בצה"ל בחובה ובמילואים, בחרתי  הפעם להתייחס לדבריך המקוממים בכנס הרצליה :

 

"הרעיון לקשור בין השאלה של שירות צבאי ולאומי לבין השכלה גבוהה הוא רעיון רע ולא דמוקרטי"

" אין ספק שמי שמשרת צריך לקבל תגמול. אך השכלה גבוהה היא לא פרס או עונש על שירות בצבא".

 

דמוקרטיה במיטבה מושתתת על חובות וזכויות, ואני בהחלט מסכימה כי הזכות לרכוש השכלה צריכה להיות נחלתו של כל אזרח. יחד עם זאת, כדאי להודות באמת – בישראל נמנעת זכות זו מרבים וטובים, עקב העלות הגבוהה של שכר הלימוד, אשר בני עניים אינם יכולים לעמוד בו.

זכות זו נמנעת גם מרבים מחיילי צה"ל שסיכנו את חייהם ותרמו לביטחון המדינה, ואני חושבת כי בהחלט מגיע להם תגמול על כך. לדעתי, ראוי כי אלו המשרתים בצבא (או בשירות לאומי) יקבלו סיוע בלימודים להרחבת השכלתם, על מנת לעזור להם לחיות חיים אזרחיים מועילים, בלי להיתקל בקשיי פרנסה מיותרים.

מאידך, אלה שאינם משרתים ואינם ממלאים את חובתם למדינה, יכולים לממן את לימודיהם באמצעות עבודה בזמן הרב שהתפנה להם עקב אי מילוי חובתם כאזרחים. יש לזכור כי חובות קודמות לזכויות, ויתר על כן, אין הגיון במתן פרס לאנשים אשר נהנים כבר מעצם אי שירותם.

אני בטוחה שלא התכוונת לכך, אך המאזין לדבריך יכול להבין כי את מעודדת השתמטות משירות צבאי, מאחר ואם גם משתמטים וגם המשרתים בצבא או בשירות לאומי זכאים לאותן הזכויות,  מדוע בכלל להתגייס, כאשר ניתן בנקל למצוא תירוץ כלשהו, שיאפשר לחמוק מקיום החובה האזרחית המעוגנת בחוק?

עוד אמרת בכנס, כי אין לך ספק כי למי שמשרת מגיע גמול כלשהו. אם כן, מהו אותו גמול? אשמח אם תוכלי לפרט. יחד עם זאת, יש לי תחושה כי כל הצעה אשר תתגמל באופן בלעדי את המשרתים בצבא ובשירות הלאומי, תוכרז בסופו של דבר כגזענית.

 

 בברכה,

לוי שלומית

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

20 תגובות

 1. דניאלה :

  שלומית,
  אשמח לדעת מה תענה לך כבוד השרה, אם תענה.

 2. ש.לוי :

  דניאלה,
  אינני חשובה ומפורסמת כיאיר לפיד, אבל אולי הפעם אקבל מענה. אשמח ליידע אותך כשזה יקרה.

 3. לשלומית :

  מאין הרעיון המופרך שחובות קודמות לזכויות?
  לתפיסתי מעמדן שווה ואלה אינן תלויות באלה. מה שכן, אי-מילוי חובות עשוי להוביל לשלילת זכויות, זאת אם כך נקבע בדין.
  שירות צבאי הוא אכן חובה בישראל על כל אזרח אך מה לעשות וצה"ל כבר אינו צבא העם ואינו מעוניין בגיוסם של צעירים רבים. לא מדובר רק במשתמטים וסרבנים. צה"ל לא מגייס ערבים, לא מגייס בעלי לקויות כאלה ואחרות, לא מגייס נשים רבות וגם לא מגייס צעירים רבים המגיעים מרקע סוציואקונומי נמוך. אין שום הצדקה לפגוע בזכויותיהם של כל הנ"ל וחובת המדינה לדאוג לשוויון הזדמנויות ולהבטיח את זכותם להשכלה ואת חופש העיסוק שלהם.
  אפשר לקבל שלמיטב בחורינו מגיע פיצוי על השנים שתרמו למדינה אך מכאן ועד להעדפתם על פני מי שלא התחייל רחוקה הדרך.
  הגיע הזמן שנפנים שהמדינה חייבת לנו האזרחים יותר משאנו חייבים לה.
  אני מרוצה לשמוע שתמיר מבינה זאת.

  בברכה,
  אסף.

 4. ליאור סוורדלו :

  ההפך הוא הנכון ויולי תמיר צודקת קישור ישיר בין השכלה גבוהה לבין שירות בצבא ועוד שירות בקרבי מוביל-
  למצב שבו מי שיתגייס לקרבי הוא מי שבונה על השירות כמשהו שיפתח לו את האופציה של לימודים אקדמיים בעוד שהמעמד הבינוני-גבוהה ירגיש שכבר אין לו צורך לשרת בצבא מכיוון שההורים שלו ישלמו לו על הלימודים.

 5. גם אני מסכים עם יולי תמיר :

  אם במדינה כל אזרח ערבי (וחלק נכבד מהחרדים) פטור מגיוס *ע"י המדינה*, ואין שירות אזרחי חובה – המשמעות של המהלך היא אפליה מובנית נגד הערבים והחרדים (שממש לא ניתן לענות עליה ב"היה להם זמן להרוויח כסף").

  איתי

 6. עדי :

  כל הכבוד על המכתב.
  היא לא תענה והיא לא רלוונטית יותר.
  בהחלט צריך לבצע חשיבה מעמיקה יותר אילו ענישות יש לכלול לגבי סרבני גיוס/משתמטים. ואיזה אוכלוסיות נפגעות ממילא וש לתקן לגביהן את המעוות.
  זה בלי שום קשר להתלהמות מול גב' תמיר / מר לפיד.

  לבעלי לקויות יש מי שידאג- הביטוח הלאומי – משרד הסולידריות החברתית.
  שלי יחימוביץ' כבר תכין הצעה כזו. אני מקווה.

  לגבי סרבנים/ משתמטים- לא כולם בעלי אמצעים, חלקם מנצלים השתמטות כדי לעבוד ולגייס הון ללימודים, מטעמי נוחות.

  הייתי שמחה לדעת מה עם סופרים ואנשי אקדמיה המעודדים השתמטות מחובות… אילו סנקציות ינקטו כלפיהם.

  אין לראות בשירות בצה"ל עניין מצפני. זהו ענין של לכידות חברתית. שהגיע הזמן לדאוג לה ולא לבסס תתי חברות במדינה.

  ולאיתי, זו אפליה מתקנת בשלבים, גם זה יגיע אם אתה דואג, אני מעדיפה לדאוג קודם ליהודים. גם הערבים, לפחות ראשי העיריות, דואגים קודם לקרוביהם ואח"כ לעיר או הכפר עליו ה מונים, אז אין שום בעיה, למדנו מהם.

 7. גיא :

  שלומית שלום
  חבל שאת שולחת מכתב לשרה מבלי לרדת לסוף דעתה, אני במקומה לא הייתי עונה לך. לא מכיוון שהדברים שלך אינם במקום אלא מפני שדבריה הוצאו מהקשרם.
  את דבריה אמרה השרה בתגובה להצעה, ההזויה לטעמי, להפניה של חלק מתקציב החינוך (המדולדל ממילא) לטובת הגדלת משכורתם של החיילים או המשרתים בשירות לאומי.
  התנייה כזו היא אינה הגיונית, ולכן אומרת השרה שאין החינוך הגבוהה פרס לשירות צבאי או לאומי.
  בתור סטודנט וחייל קרבי לשעבר (ומילואימניק פעיל מידי בהווה) אני חושב שקיבלתי מעט מידי בעת שירותי הצבאי (ובשנת השירות שעשיתי לפניו). אך את ההפרש בין מה שקיבלתי למה שאני חושב שמגיע לי על תקופה זו אני לא מצפה שמערכת החינוך תשלים אלא הצבא!
  בעבר היו לי טענות רבות כלפי יולי תמיר, בעיקר בשתי השביתות הארוכות באוניברסיטה, אך הפעם אני מסכים איתה!

 8. ש.לוי :

  לגיא,
  אכן, דבריה של השרה נאמרו במסגרת דיון בנושא אותו ציינת.
  השרה סטתה מנושא הדיון, והביעה את דעתה הברורה נגד תגמול והעדפת יוצאי צבא ושרות לאומי.
  אינך יכול לטעון שהדברים אינם משתמעים מדבריה, למרות ששאלת התקצוב עמדה על הפרק.

 9. נדב פרץ :

  שלומית – אני לא יודע מורה למה את, אבל אני מקווה שלא לאזרחות.

  זכויות, מעצם הגדרתן, לא מותנות בחובות. למעשה, הן לא מותנות בשום דבר – זו המשמעות של זכות. כל אדם זכאי לה*, מעצם היותו אדם או בגרסא המצומצמת – מעצם היותו אזרח. אם אנחנו רוצים לדבר על 'הזכות להשכלה גבוהה', המשמעות היא שאנחנו רוצים שכל מי שיש לו את הכישורים יוכל ללמוד באקדמיה. נקודה.

  ולגבי ההצעה ספציפית – הרי ברור לחלוטין שזו לא הצעה שבאה להילחם בהשתמטות, אלא עוד נדבך במסורת הארוכה של אפליית ערבים. אנחנו נאורים מדי בשביל נומרוס קלאוזוס לערבים, אז אנחנו מגבילים את כניסתם לאקדמיה בדרכים אחרות.

  * זכויות הן לא אבסולוטיות, והן יכולות להישלל עקב התנגשות עם זכויות אחרות. זה נושא אחר ולא קשור.

 10. ש.לוי :

  נדב,
  לא יפה שאתה מטיל דופי בכישורי, אבל אתה יכול להרגע, אינני מורה לאזרחות.
  השאלה שהעלית בנושא מה קודם למה, זכויות או חובות, תלויה בתפיסת עולם ונתונה לוויכוח.
  הלוואי שזכויות היו מוקנות באופן אוטומטי… הן תמיד תלויות בהרבה מאוד התניות וחובות.
  אינני יודעת כיצד הגעת לאפליית ערבים, גם ערבים המשרתים בצבא או בשירות לאומי (ויש כאלה), זכאים בעיניי להקלות ועדיפיות.

 11. לשלומית :

  להגיד שהעובדה שיש שניים וחצי ערבים בצבא ושהם (עפ"י חוק) זכאים להטבות למשרתי צבא אומרת שההצעה אינה מפלה, זה רציני בערך כמו להגיד שאם יש לנו יור כנסת אישה, שרת חוץ אישה ונשיאת בימש עליון אישה זה סימן לכך שהחברה שלנו שוויונית כלפי נשים.

  אם רוצים לקדם שוויון חובות, המדינה צריכה ליצור מסגרות מתאימות לכך (שירות אזרחי חובה) ואף לאפשר לכל אדם ללא הבדל דת ולאום את הבחירה בין שירות צבאי לאזרחי. ממילא לא יהיה שוויון חובות כי תמיד יהיו ג'ובניקים וקרביים, והמשרתת בשירות לאומי לא מסכנת את חייה כמו טייסת קרב.

  אבל כל זה לא קשור בכלל לשוויון בזכות לחינוך, בדיוק כפי שאף אחד (עדיין) לא מציע שחינוך יסודי ותיכון חינם יינתן רק לילדים שהוריהם עושים מילואים, או שתרופות מסובסדות יינתנו רק למי שיביא אישור ממס הכנסה.

 12. נדב פרץ :

  שלומית – ההגדרה של זכויות היא קובעת שכל אדם זכאי להן, ללא תנאי וללא מגבלה (שוב, למעט ההסתייגות שלעיל).
  זכויות שמוגבלות לקבוצה מסויימת הן לא זכויות אלא פריבילגיות. זכויות שניתנות תמורת שירות הן לא זכויות אלא הטבות.
  מה ההבדל בין חינוך גבוה למי שעשה שירות צבאי לבין קרן השתלמות, שמשמעותה חינוך גבוה למי שעובד במקום מסויים?

  ולגבי הערבים – כן, זה נורא נחמד שאפשר להעמיד פנים שהכל 'אובייקטיבי'. אנחנו? גזענים? מה פתאום! יש לנו קריטריון אובייקטיבי ומוסרי! אז מה אם ידענו מראש שהתוצאה של הקריטריון הזה היא הטבה שהולכת כמעט אקסלוסיבית ליהודים!

 13. ש.לוי :

  נדב,
  ממש לא יפה להאשים אותי גם בגזענות.
  אובייקטיבית, מי ששרת את מדינת ישראל ותרם לביטחוננו (זכות בסיסית של אזרח…) זכאי לזכויות יתר והעדפה בקבלה לאוניברסיטה, למשל.
  ואם להיות לגמרי אובייקטיבית, יוצאי צבא, שומרים מגינים על ביטחונם של כל אזרחי המדינה ללא הבדל, גם על משתמטים למינהם. כיוון שכך, מגיע להם להיות מופלים לטובה.
  אפילו יולי תמיר טוענת כי מגיע ליוצאי צבא תגמול מיוחד על שרותם.
  אני מקווה שאינך רומז שמדבריה עולה ריח של גזענות.

 14. ש.לוי :

  במיוחד לנדב וכל אלה הקובלים על גזענות והפליה.
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3464542,00.html

 15. נדב פרץ :

  אין ספק שמגיע ליוצאי צבא תגמול על שירותם. לטעמי, הם צריכים לקבל שכר מינימום – זה התגמול הראוי (לפחות). מה הקשר להעדפה בהשכלה הגבוהה?

  ואגב, כדאי שתבדקי במילון את המשמעות של 'אובייקטיבי'.

 16. אסף :

  שלומית, המלצתי היא שתנשמי עמוק ותנסי להקשיב למה שמנסים להסביר לך. למדי קצת על עקרונות ועל מהות הדמוקרטיה ותביני שאין זה נכון להתנות זכויות בתרומה לחברה. הגדרת התרומה הזו פחות מדי יציבה ויותר מדי נתונה ליחסי כוח ולאינטרסים כך שעד מהרה קבוצות ואנשים שחשבו שהם תורמים מוצאים את עצמם במדבר ללא התייחסות כלשהי למצוקתם ולצורכיהם המינימליים (ראי עיירות הפיתוח; ראי כפרי הבדואים [שמשרתים בצבא]). מאוד כדאי לנו שזכויותנו לא תהיינה מותנות בתרומתנו. זו הדרך היחידה להבטיח כי רמה מסויימת של חירויות ושל כבוד אנושי תהיה חלקתו של כל אזרח החי במדינה. אין פירוש הדבר שאסור ולא מוסרי לתגמל אזרחים אשר תורמים לחברה, אך בשום אופן תגמול כזה אסור שיבוא על חשבונם של אזרחים אחרים ואסור שיפגע בזכויותיהם ובשוויון ההזדמנויות.
  דבר נוסף: אל תפסלי במחי יד את גזענותך. החינוך לגזענות בארץ הוא עמוק ויסודי ולא קל להתנער ממנו. אנחנו לא מרגישים את ההתנשאות והפטרונות שלנו כלפי האזרחים הערביים שאמורים להיות שותפים שווים במדינה. קל לנו להצביע על חוסר נאמנותם (כמו שאת עושה בקישור שהבאת) אך אנו מתקשים להצביע על העוול והאפלייה ארוכת השנים. העמידי את עצמך במקומם ושאלי את עצמך אם את היית מזדהה עם מדינה שמתעללת בבני עמך, אם את היית תורמת לחברה שמדירה אותך בכל תחום אפשרי.

 17. ש.לוי :

  אסף,
  אני שמחה שבחרת לחנך אותי. אכן, מחנך דגול כמוך לא נראה כבר זמן רב במחוזותינו. אני ממש מתרגשת שבחרת להסביר לי כיצד אני צריכה להקשיב לאנשים חכמים כמוך, וכיצד אני גזענית. באמת כל הכבוד.

  ועתה, ברצינות. קראתי בעיון את דבריך, אבל עושה רושם שאתה הוא זה שאינו מנסה להבין את המציאות. חוק שכזה אינו חוק מפלה כנגד ערבים, שכן באפשרותם להתנדב לצה"ל או אפילו לשירות אזרחי, למען הקהילה ש-ל-ה-ם. כל הדיבורים על גזענות פשוט אינם רלוונטים, ומוטעים מיסודם (אבל אנשים מתייפייפים כמוך בוודאי אוהבים להאשים בגזענות כל מי שאומר דברים בניגוד לדעתם). מדובר פה בהטבה, ולא באפליה. וכן, במדינה יש גם חובות. ספר לי מה קורה למי שלא ממלא את חובותיו, כמו תשלום מיסים. אז פה אין שום סנקציה, אלא הטבה למי שמקריב מספר שנים מחייו למען החברה (שעבור מרבית היהודים בארץ, כלל אינה "תרומה" אלא חובה קבועה בחוק).

  חוכמה קטנה מאוד להאשים בגזענות – אבל כמו שאמרת, העובדות מדברות בעד עצמן. המנהיגות הערבית מסרבת אפילו לשירות לאומי אשר יסייע להם עצמם, מתוך שנאה והתנגדות למדינה. החינוך בארץ הוא לא גזעני, והיחס הוא לא פטרוני ומתנשא. היחיד שמתנהג באופן כזה הוא אתה. אני, בניגוד אליך, מתייחסת על הערבים כאל אזרחים שווים – בחובות ובזכויות. ואני מסרבת לראות עצמי כאשמה בכל דבר רע שהמגזר הערבי או מנהיגיו עושים – הם אינם ילדים, והם אחראים למעשיהם. לטעמי, אם באמת יש להם רצון להיות חלק אינטגרלי מהציבור הישראלי, יואילו בטובם להוכיח זאת גם במעשים חיוביים, ולא התנגדות מתמדת והזדהות עם אויבים.

 18. נדב פרץ :

  שלומית, אם את חושבת שצריך לחייב את הערבים בשירות לאומי – למה את לא מציעה לחייב אותם, במקום ללכת על העוקם ולהעניש אותם על זה שהם לא מתנדבים?
  את רוצה לתגמל את מי שעושה צבא – מצויין. יש לנו שיטה מקובלת מאוד לתגמל אנשים בישראל – כסף. אפילו הגדרנו מה סכום המינימום שאדם צריך לקבל עבור חודש עבודה. למה לשלם לחיילים פחות מזה, ואז להתחיל להמציא להם הטבות מהטבות שונות?

 19. לא שומעים! » מהו שמאלני (פוסט המשך) :

  […] שיוצרות שתי השקפות העולם המנוגדות הללו אפשר למצוא בעבודה שחורה, בעקבות ה"מכתב הפתוח" של שלומית לוי לשרת החינוך. לוי […]

 20. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  שלומית צודקת!
  היא הבינה כי טענתה תחשב גזענית…
  כי אנשי השמאל לא יתנו לשום דבר לבלבל אותם!
  הטבות וזכויות ליוצאי צבא ושירות לאומי, זה רעיון מצויין!
  איזה אתר שמלאני והזוי!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.