חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2009: חוסר מעש כמדיניות כלכלית

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 4.02.09 6:04

בכנס קיסריה אמר שר האוצר, רוני בר-און, שממשלת ישראל הנוכחית נקטה במדיניות כלכלית שונה מהקפיטליזם חסר חמלה של נתניהו ושונה מהסוציאליזם של ברק. אך את תוצאות המדיניות הכלכלית ההרסנית של בר-און אפשר למצוא בין דפי דוחות העוני, במערכת חינוך קורסת, ובניצולם הבוטה של העובדים והאוכלוסיה בישראל

מאת: גלעד נתן

גם אם מישהו היה מצליח לכתוב נוח בשבע שגיאות, הוא לא היה מצליח לומר משפט חלול וריקני ממשפט זה. בקרוב תסיים ממשלת קדימה את כמעט שלושת שנות כהונתה ובחינה של מדיניותה הכלכלית תראה שחוסר יכולת הייתה פחות או יותר מה שהבדיל אותה מקודמתה, מדיניותה הייתה קפיטליסטית דורסנית.

במערכת בחירות שבה שר אוצר לשעבר ממשיך לאחז את עיני הציבור ולא מתבייש לומר שהוא היה חזק בכלכלה, לא צריך להתפלא שהוא ואחרון יורשיו ממשיכים לאחז עיניים. ממשלת ישראל הנוכחית העבירה בקיץ 2006 שני חוקי הסדרים האחד אחרי השני אותם ירשה מהממשלה הקודמת, בלי לשנות כמעט דבר, הפרטות, קיצוצים בשירותים שהמדינה מעניקה, הגדלת מכסות העובדים הזרים, המשך ההתעלמות מניצולם הבוטה של העובדים בישראל, התעלמות בוטה מצרכי האוכלוסייה מאחיות בבתי הספר, דרך העדר הגדלת ההשקעה במכורים לסמים קשים ועד הפרטת מוסדות לחוסים ומתנ"סים, לא שינתה ממשלת קדימה דבר. חוק ההסדרים ששר האוצר הנוכחי, שלדבריו יש בו חמלה מודעת לצרכי המשק, נראה כאילו ביבי לא עזב מעולם את לשכת שר האוצר, הרחבת תוכנית ויסקונסין, המשך הקפאת ואף קיצוץ התקנים במגזר הציבורי, הפרטות במסווה של רפורמות. אפשר לחסוך את משכורתו של שר האוצר, מדיניות הטייס האוטומטי של משרד האוצר ממשיכה בחיסול מדינת הרווחה והעבודה המאורגנת, נתח אחר נתח.

את תוצאות המדיניות הכלכלית ההרסנית אפשר למצוא בין דפי דוחות העוני, בתלונות על ניצול עובדים המגיעות להסתדרות וקו לעובד, בתיקי המחלקות הרווחה הקורסות תחת עומס, במפעלים מזוהמים שאיש אינו אוכף בהם חוקי בטיחות וגהות, במשטרה הקורסת תחת נטל תפקידיה, במערכת חינוך שמוריה למרות כל מאמציהם אינם יכולים לתת מענה להדרדרות הכוללת הניכרת בתוצאות הבגרויות, בבתי החולים הכורעים תחת עומס החולים לכל איש צוות, בתחנות מתדון מוזנחות, באוברדרפט המבצבץ בחשבונות הבנק של מי שחושבים שהם עדיין מעמד בינוני. שר האוצר מדבר על כלכלה שונה, השינוי היחיד הוא חוסר היכולת של משרתי האלפיון העליון להסתיר את התמוטטות הדת האווילית בשמה רוששו את הציבור וגזלו את נכסי הלאום.

הרחיב שר האוצר בדבריו ואמר: "הציבור כבר טעם את נחת זרועם של מפזרי האשליות. הוא יודע שמסך מאופר ומסודר ככל שיהיה לא יכול להסתיר את המציאות. בסוף המציאות מגיעה ומראה שאין כלום בתוך גיבוב הסיסמאות", אלא שאת מחיר הסיסמאות שהוא וקודמיו פיזרו בעליזות משלמים כל מי שאינם נמנים על המאיון העליון. עכשיו מבקש שר האוצר כמו מי שמבקשים להחליפו להזרים כספי ציבור לברונים השודדים הכושלים של הכלכלה הישראלית שלא סיפקו את הנס שהיה אמור להיות גלום בגרסת העיוואים שלהם לכלכלה. הממשלה שחורבנם של שמונה עשירונים בחברה הישראלית לא הזיז אותם לפעול, שיסורי הנזקקים לרווחה וסעד לא המסו את ליבם, שזעקת עובדים-עבדים לקבלת זכויות המינימום החוקיות לא הניע אותם לאכוף את חוקי העבודה נחלצת להציל את העשירים. הם לא נתבעים להזרים מהונם האישי לחברותיהם הכושלות, שר האוצר מגלה כלפיהם חמלה ורוחב לב שלא היו לו בשביל נרקומנים, קורבנות סחר בבני אדם, נוער מנותק, עבדי קבלן.

פחות משבוע לבחירות ואנחנו אזרחי ישראל נקראים לדון את הפוליטיקאים, את להגם של שרי אוצר בהווה ובעבר שמענו, את המציאות ראינו, עכשיו הזמן לבחור, בין מי שמציע לנו את אותה הגברת בשינוי ברברת לבין מי שיש לו אלטרנטיבה סוציאליסטית או סוציאל דמוקרטית ברורה. בין מי שינמנם בכורסת השר מתוך ידיעה שמכירת החיסול של ישראל נמשכת ובין מי שיעצור את פירוק הסולידריות החברתית ומיגור מדינת הרווחה.

 

נערך על ידי סתיו
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.