חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מו"מ לשלום עם סוריה – אברהם גל על יוזמת עמי אילון

נושאים דעות ב 19.05.07 11:05

ההצהרות העקביות מפי דוברים רשמיים וחצי-רשמיים של ממשלת סוריה בדבר נכונותה להגיע להסדר שלום, נתקלו בישראל באדישות המזכירה את שלושת הקופים: לא שומעים, לא רואים ולא מגיבים. פה ושם נשמעו תגובות מחייבות (תרתי משמע) מאישי צבור לא שוליים (כמו הרמטכ"ל בדימוס ליפקין-שחק, מנכ"ל משרד החוץ לשעבר ליאל, ראש השב"כ לשעבר פרי, וחברי כנסת מקרב האופוזיציה). ואולם, על פני השטח לא נעשה ניסיון ממשי לתרגום ההצהרות, המלמדות לכאורה על שינוי מהפכני בסוריה, לשפת המעשה המדיני.

אחד היוצאים מכלל האדישים הוא חה"כ עמי איילון, שהגיב בהצגת תכנית פעולה מדינית-אופרטיבית, שעיקריה: פתיחת מו"מ עם סוריה וחתירה להסכם, לפיו תוחזר הריבונות ברמה לידי סוריה, וזו תחכיר את הרמה לישראל לפרק זמן ממושך ("50 או 80 שנה", כדבריו בראיון ל"הארץ"), תוך הותרת ישובים יהודיים ברוב חלקי רמת הגולן.

עצם התייחסות איילון לנושא – בניגוד לעמיתיו, ביושר אינטלקטואלי, בחשיבה יצירתית ובאומץ לב פוליטי, ראויה להערכה. שהרי ברור לכל בר-בי-רב, כי בעשותו כן קפץ בעיניים מפוכחות לתוככי סערה פוליטית מטלטלת, בעוד מתחריו מקפידים להיוותר בחיק קונצנזוס פסיבי ובלתי-מזיק. באופן בלתי-מפתיע גררה התבטאותו תגובות שליליות משני צידי הקשת הפוליטית: ממחנה השמאל נטען ש"תכנית איילון" איננה ריאלית ולא תהייה קבילה על הסורים; ומחנה הימין התנגד לתכניתו – גם אם תתקבל ע"י סוריה – בראותו אותה כדחיית הרעה והותרתה לבנינו. ואולם, אלה ואלה אינם יכולים להתעלם מהמנהיגות הגלומה באיתור בעיה מרכזית, ונכונות להתמודד עמה תוך לקיחת יוזמה וגישה העניינית והאמיצה.

אין צורך לחזור ולהזכיר את דיווחי המודיעין בדבר היערכותה הצבאית המתגברת של סוריה, על מנת להניח כי סוריה עלולה לפתוח במלחמה נגד ישראל לשבירת הקיפאון. יש הנוקבים בתאריך משוער: כבר סוף הקיץ השנה. היינו בעוד כמחצית השנה. תהא תוצאת המלחמה אשר תהא, ברור כי היא תגבה מחיר כבד בחיי אדם (גם מצידנו). הטווח, העוצמה והדיוק של טילי החיזבאללה הם כאין וכאפס לעומת אלה שבידי סוריה. לא בכדי מסכימים אפילו פוליטיקאים ימניים ביותר בעמדותיהם (כמו ח"כ חסון), כי עדיף לנהל את המו"מ הבלתי-נמנע עם סוריה בטרם יישפך הדם (ובודאי על רקע יחסי הכוחות הצבאיים והמדיניים הנוכחיים) מאשר לאחר מכן.

"תכנית איילון" לא פורטה על ידו לפרטי פרטיה והוא הסתפק במתווה כללי ומטושטש. כל מי שעוקב אחר דרכו ומשנתו של האיש המעמיק והיסודי יכול להבין, כי המתווה המפורסם ברבים איננו ממצה את מלוא עומקה ופרטיה של התכנית. בשלב זה של הדיון הציבורי ראוי להידרש לעקרונות העומדים ביסודה ולאו דווקא לפרטיה. דווקא בהיותו מדינאי רציני ואחראי, העשוי לאחוז בהגה השלטון, על כל האחריות הכרוכה בכך, שומה על איילון להותיר שוליים רחבים דיים למשא ומתן. כובד המשא ואי-בהירות התמורה מהצד השני מחייבים להציג את המתן האפשרי כראוי לעמדת מיקוח ראשונית. זאת ועוד: אין לשגות באשליות לגבי מידת העוינות והסיכון הנשקפים מן העבר הסורי, גם אם נזכה ונגיע לכריתת הסכם שלום עמה. גם מבלי לגדול בקיבוץ מעגן, בצל התותחים וההפגזות מהרמה הסורית, לא ניתן לשכוח את התוקפנות הסורית בשנות החמישים והששים. מאז ועד עתה הוסיפה סוריה לחובתה את התמיכה בארגוני הטרור (שבסיסיהם בסוריה) ובחיזבאללה (הפועלת בלבנון), וחברה לאיראן (השוללת במוצהר את קיום ישראל). מי שמתעלם מכל אלה ומצדיק את התמקמות הצבא הסורי עד שפת הכנרת, לוקה בעצימת עין ובאטימות חושים בלתי אחראיות. כל הסדר שלום עם סוריה חייב להיות מותנה בשינוי מהותי ובר קיימא הן בתחומי היחסים הבילטראליים בין ישראל לסוריה, הן בפעילותה ובקשריה של סוריה במישורים בין ערביים (לרבות איראן, פלשתין ולבנון), והן בהסדרי פירוז והתראה יסודיים. השינויים יחלו ב"נייר" (בהסכם) אך קיומם חייב להיבחן במבחן הביצוע ולאורך זמן. שומה גם להקטין את נקודת החיכוך – העלולה להפוך מקור לפרובוקציות מסוכנות – סביב הכנרת.

וכאן גדולתה של "יוזמת איילון", ההופכת אותה גם לבסיס קביל למו"מ מדיני:
א. היא נוטלת, כאמור, את היוזמה לידי ישראל ואינה בגדר תגובה העלולה להיתפס ככניעה וגילוי חולשה בעקבות תגובות כוחניות – כפי שחזינו פעמיים: בלבנון וב"הינתקות".
ב. היא מכירה בעיקרון הריבונות הסורית על מלוא רמת הגולן בגבולות שביתת הנשק, מבלי לחסום את הדרך בפני הסדר כואב אך חיוני מבחינה צבאית של חילופי שטחים: חמת-גדר תמורת קו הרכס סביב הכנרת.
ג. היא מתנה את מימוש ההסכם בביצוע יתר האלמנטים הצבאיים-מדיניים: ניתוק הציר איראן-סוריה, הפסקת התמיכה בחיזבאללה ובארגוני הטרור, יחסים מדיניים, מסחריים ותיירותיים עם ישראל, צמצום הסיכונים הצבאיים. הביצוע ייבחן על ציר הזמן לאורך פרק זמן ממושך, שדי יהיה בו להפנים בסוריה את השינוי המהפכני.

עלינו להשתחרר מקיבעונות תפיסתיים של שנות השבעים. עם כל החשיבות האסטרטגית הנודעת לשליטה גיאוגרפית, כיום – בעידן הלוויינים והטילים – ירד עד מאד משקלה. ההתיישבות ברמת הגולן (וזאת חזינו כבר במלחמת יום הכיפורים באופן חד-משמעי) איננה מועילה לעוצמתנו הביטחונית אלא להיפך. ספק גדול הוא מי מתושבי הגולן ירצה להישאר ביישובי הגולן תחת שלטון סורי, וממילא תיעלם כמעט מעצמה בעיית הישובים (להבדיל מהעול הכלכלי הכבד של הפיצויים לתושביהם). בעיית השליטה על מקורות המים חדלה ממילא להיות בעיה אסטרטגית מאחר שבכל מקרה הפתרון למצוקת המים באזור חייב להימצא בהתפלה (ומובן שבמצב שלום מצופה כי יישמרו הסדרי המים המוסכמים).

לשון אחר: הסדר שלום עם סוריה הנו בהישג יד ככל שסוריה חפצה בכך באמת ובתמים. החמצתו – בלתי נסלחת. בדיקת היתכנותו – חיונית. יש לעשות כן בראש פתוח ובנפש חפצה, עם כל הזהירות הביטחונית המפוכחת. אם סוריה מתכוונת להכיר הכרה מלאה בישראל, ואם נגיע לדו-קיום שקט ואפילו "קר" עם סוריה (ובעקבותיו גם עם לבנון), מצבנו ישתפר במידה כה דרמטית, עד כי ניתן יהיה לראות בכך את ניצחון הציונות.

המחיר הכבד הכרוך בכך שווה את התמורה ואף את הסיכון.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: ,

6 תגובות

 1. דרומי :

  הצעה מצויינת.
  יש לי הצעה יותר טובה – נעשה שלום עם סוריה, ובתמורה הסורים יתנו לנו לשלוט על דמשק. מי בעד?

  הנסיון של עמי איילון ללכת עם ולהרגיש בלי – להציע תוכנית מדינית שמבטיחה שלום מצד אחד, אבל לא מוכנה לעמת את הישראלים עם העלויות של שלום כזה – איננה 'יושר אינטלקטואלי, חשיבה יצירתית ואומץ לב פוליטי' – אלא להיפך. אם עמי איילון חושב, כמו עמיר פרץ, ששלום עם סוריה הוא כל כך חשוב ומשמעותי – שלא יתחמק מהמשמעויות של שלום כזה, גם אם זה יעלה לו בקולות חברי אורטל.

 2. שושי :

  זה ברור שתוצאות המו"מ עדיין לא ידועות. זאת לא סיבה לא להתמודד עם הזדמנויות.

 3. דרומי :

  ברור שתוצאות המו"מ לא ידועות.
  מצד שני, ברור שיש טווח אפשרויות מוגבל שאפשר לצפות כתוצאה של מו"מ כזה.

  להערכתי, אין שום סיכוי שהסורים יסכימו להמשך שליטה ישראלית בגולן, ולא משנה תחת איזה הסדר משפטי זה יקרה. ממש לא ברור לי על מה עמי איילון מבסס את ההנחה שזה אפשרי – ולכן זה נראה כאילו הוא מוכר תוכנית מדינית שהיא בגדר 'ללכת עם ולהרגיש בלי'.

 4. איתי :

  מסכים עם דרומי. אהבתי יותר את אילון האמיץ של המפקד הלאומי מאת אילון המכובס של הקמפיין הנוכחי.
  למרבה הצער אילון למד שהציבור ככלל מעדיף שיעבדו עליו וידברו במסרים עמומים. לצערי העם לא אוהב את לנדאו בני אלון, דב חנין ושלי יחימוביץ' אלא את שרון בעבר ואת לבני וברק. מאז שאילון "התמרכז" הוא עלה בכוחו, ולכן מי שדפוק פה זה לא הוא אלא הציבור.

  נ"ב: לא ראיתי את פרץ הופך עולמות למומ עם סוריה (או *עם החמאס*, דבר שרוב הישראלים תומכים בו!)

 5. עמית פרי :

  מי שעוד לא מבין שאנחנו אזרחי המדינה ככלל וכחברי מפלגה בפרט משמשים כאמצעי בידי בפוליטיקאים לשמר את מעמדם וכוחם חי באשליה.

  מי שעוד לא הבין שהמדינה וגורל אזרחיה – אנחנו! לא מעניין אותם כלל חי באשליה.

  מי שעוד לא קלט שהקוד של הפוליטיקאים הוא: "אם לא לי אז גם לא לך ושתחרב המדינה" לא מבין דבר.

  מי שעוד לא מבין שכששואלים פוליטיקאי לדעתו יקבל תשובה שלדעתו השואל רוצה לשמוע. לכן אנו שומעים מפיו תשובות שלרוב הם היפוכו של דבר, כפל לשון.

  מי שלא מבין שלפוליטיקאי אצלנו אין דעה ויש לו רק גחמה, לא יודע כלום.

  מי שלא מבין שמוליכים אותנו שולל -"עובדים עלינו" לא מבין שזה בזכות אי הבנתנו דבר ועל כן בטיפשותנו, באי הבנתנו, באטימותנו ואדישותנו אנו מהווים קרקע פוריה לעבוד עלינו.

  על כלל אזרחי המדינה – עלינו חובה להתעורר ולקחת את גורלנו בידינו ולזרה את שנגזל מאיתנו-כבודנו ועתידנו!.

 6. שקדיה :

  אני חושבת שהגיע הזמן שנבקר את השיטה שצמחה בישראל עם עליית הליכוד, לפיה מנהיגות אינה צריכה להציג דרכי פעולה מעשיות או במטרות לטווח ארוך, והמוטו הוא: "תבחרו בי ומיד תזכו במהפך/נס".
  ניסים לא מתרחשים במזרח התיכון, רק יאוש המצמיח אמונה באותם נביאי שקר מתחלפים, שעמימותם מקבלת גיבוי חברתי ותקשורתי.
  המסר לאילון – שיש סיכוי שיתמודד בסיבוב השני מול ברק – חייב להיות שהתמיכה שיקבל אינה בשל אישיותו או נבואותיו, אלא תלויה בתוכניות עבודה ברורות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.