חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוק חופשי – המודל הישראלי

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 12.01.09 6:00

הכלכלנית תמר בן יוסף, החברה בעבודה שחורה, מבקרת בספרה החדש את ההיפתחות המוחלטת לשוק החופשי, ואת המשמעויות החברתיות שלה.  ישראל איגרא סקר את הספר

החיים בקצוות פשוטים יותר, אך מציאות החיים הכלכליים בעידן המודרני, לא ניתנת לחלוקה בין שחור ללבן, הכל או לא כלום. המציאות נפרשת על פני סקלה שבין 0 ל -10, בין כלכלה מנוהלת ומתוכננת שלטונית מן העבר האחד, לכלכלת שוק חופשי מוחלט מן העבר השני, עליך לבחור היכן את או אתה ממוקמים.

תמר בן יוסף לוקחת אותנו בספרה לסיור בזמן לאחור, בתהליכי קבלת ההחלטות  של חשיפת המשק ליבוא מתחרה וחשיפת השקל לתנודות השוק החופשי. ניתן להסכים או לחלוק על כווני המחשבה שמנסה המחברת להוביל אותנו אליהם, אך הארועים וההתפתחויות מחייבים התייחסותנו.

אין פתרונות קסם לבעיות המתעוררות בכל שלב משברי שעבר המשק, אך חשוב לשים לב לתוצאות של כל פתרון שיושם. חשיפת המשק ליבוא מתחרה, תוך פתיחת שוק המטבע לתנודות שער החליפין הבינ"ל, הביאו אומנם לתוצאות מקרו כלכליות חיוביות והכרחיות שהמחברת אינה מתעלמת מהם, אך יצרו גם משברים שבחלקם לא נרפאו עד היום.

חשיפת ענף הטקסטיל למשל, ליבוא מן המזרח, תוך תנועת מספריים של תיסופי שער החליפין מחד גיסא והעלאת שכר המינימום מאידך גיסא, יצרו מצב בלתי הפיך, לנשות כפרים ערביות, דרוזיות וצ'רקסיות, שעבורן היציאה מן הכפר ואיזור המגורים, או החלפת מקצוע, אינן מהוות אלטרנטיבה רלבנטית.

האם זו ביקורת על שיטת החשיפה הטוטאלית, ביטול כל הסובסידיות הגלויות והסמויות, מבלי להתחשב בצרכים מיוחדים, או אולי שלא במודע נחבאת כאן גם ביקורת על שכר המינימום הגורף, שהשיגה ההסתדרות, ושהביאה במו ידיה, למעבר של ענפי ייצור מסורתיים שלמים לארצות אחרות. ההחלטה נתונה לשיקול הקורא.

הספר מביא את הרקע והתהליכים של חשיפת המשק כפי שחוותה אותם המחברת, בעבודתה במחלקת התכנון הכלכלי של משרד המסחר והתעשייה ובהמשך בעבודתה העיתונאית והפובליציסטית.

הקטעים העוסקים באיחוד שערי החליפין של המשק וביטולו של הפיקוח על מט"ח, מצביעים אומנם על המחיר ששילמו על כך ענפים שלא יכלו לעמוד בתנודות הבלתי מבוקרות של שער החליפין ובייחוד בתקופות הייסוף המתמשכות של השקל. אך לא נמצאים באמתחתה של המחברת, פתרונות אלטרנטיביים משכנעים,לתחום מורכב זה.

בנושא חשיפת המשק ליבוא מתחרה, מצביעה המחברת על ארצות מערביות אחרות, הקשורות בהסכמי הסחר החופשי, שידעו להגן על ענפים הקרובים לליבם, באמצעים שונים ומגוונים. ארצות אירופה המערבית, שפיתחו למשל תקנים שיגנו על תעשיות וענפים מסורתיים, ארה"ב שאינה מהססת לקבוע מכסות יבוא, או היטלים שונים, כאשר נראה לה שישנה הצפה מוגזמת בתחום כלשהו.

בקיצור, ישראל התנהגה כאפיפיורית השוק החופשי, גם ביחס למדינות שאין עימם הסכמי סחר, שכלפיהם נעשתה לעיתים החשיפה ללא קבלת תמורה כלשהי, כגון דרישה למשל, של פתיחת שוק ועידוד יבוא מתוצרת ישראל, כפי שידעו לדרוש ארצות מערביות אחרות.

נושא חשוב אחר, המועלה בספר, הוא תהליך המעבר החד מחשיבה כלכלית, שנועדה לפתור גם בעיות חברתיות – כלכליות, לחשיבה תועלתנית של מקסום הרווח של בעלי המניות. הסתכלות מוחלטת על כיסם של בעלי השליטה, ההופכים מתעשיינים לפיננסיירים.

לסיכום, זהו ספר חשוב לעוסקים ומתעניינים בתחום ההיסטוריה הכלכלית, תעשייתית ומסחרית של ישראל. גם אם לא תסכימו להלכי הרוח והחשיבה של המחברת, תאלצו להגדיר לעצמכם את מקומכם אתם, בסקלה של קבלת ההחלטות הכלכליות, תוך הסתכלות לא רק על הרווח הצפוי, כי אם גם על המחיר המשולם עבורו.

ברוכים הבאים לשוק החופשי – תמר בן יוסף (הוצאת צבעונים, 2008).

ישראל איגרא © 

[email protected]

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. אסף :

  תודה על ההפנייה והתמצית. נשמע שזה ספר חשוב.
  אנצל את ההזדמנות לבקש הפנייה לספר/מאמרים שסוקרים בצורה טובה את השינויים המבניים במשק הישראלי משנות השבעים (דה-רגולציה, הפרטה, דעיכת ארגוני העובדים, התפשטות היגיון השוק, שינוי מדיניות הרווחה וכו').
  אודה מאוד על הפניות בנושא.

 2. לקסי - תשובה לאסף :

  הפנייה לספר, נסה:
  אורי רם – הגלובליזציה של ישראל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.