חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מתנגד ל"עופרת יצוקה", תומך בתנועה הירוקה-מימ"ד

נושאים דעות, פוליטי ב 11.01.09 6:08

אצביע למימ"ד-התנועה הירוקה למרות שעדיין לא שמעתי ממנה אמירה אסטרטגית ביחס לשלטון חמאס בעזה ולכשלון הקונספציה הישראלית. באתי למימ"ד כדי להשפיע ולא כלקוח פסיבי. מכתב תגובה לעמי וטורי.


עמי שלום,

בתגובה באתר "עבודה שחורה" (שפורסמה גם כמאמר) הצהרת לאחרונה כי אתה עומד להצביע לחד"ש בבחירות הקרובות, על רקע מבצע "עופרת יצוקה". כתבת דברים שאני מאוד מזדהה איתם: "לברק אין מה למכור לנו חוץ מדם של עזתים שיזכיר לנו כמה אנו לא יכולים בלי איזו מלחמה טובה ביום שבת על הבוקר. צריך שהעבודה תקבל כמה שפחות מנדטים על מנת שברק יעוף!". מתוך היכרות עם דברים שכתבת בשנים האחרונות, אני מניח שהמלחמה היתה "רק" עניין אחד מתוך שלל נושאי ביקורת שהיו לך כסוציאל-דמוקרט על משנתו הכלכלית והמדינית של ברק, על סדר העדיפויות שלו ועל אופן התנהלותו במפלגה. העופרת היצוקה שברה את גב הגמל. בפעם הראשונה שמעתי הצהרה על הצבעה לחד"ש מפי חבר יסו"ד בכיר וככל הידוע לי גם חבר מפלגת העבודה.

בתגובה לתהיות הקוראים מנית בתגובות את האפשרוית שעמדו בפניך, הסברת כי הצבעתך היא הצבעת מחאה כנגד העבודה ומרצ, ציינת כי חד"ש איננה ולא תהיה המפלגה הס"ד המשפיעה שאתה רוצה בה, והתייחסת ספציפית למימ"ד-התנועה הירוקה:

"את מימד-התנועה הירוקה איני מכיר. אני מאחל להם שיצליחו ויעברו את אחוז החסימה אבל לא ברור כיצד יצמח מתוכם שינוי סוציאל דמוקרטי ממשי כאשר הם פוחדים מאמירת איזשהו דבר שמעורר מחלוקת".

אני מבקש להגיב למשפט זה, בלי להיות "טוקבקיסט מטעם" ולהסביר מדוע אני חושב שמימ"ד-התנועה הירוקה יכולה להיות בית בשבילך ובשביל עוד פעילי זכויות עובדים וחברי יסו"ד המתלבטים כיום בין הצבעה למפלגת העבודה ובין חד"ש.

עזבתי לאחרונה את מפלגת העבודה והצטרפתי למימ"ד, כדי לקדם את בחירתו המחודשת של הרב מלכיאור לכנסת. הרב מלכיאור הוא ח"כ מצטיין (שחר אילן, הארץ, אדם-טבע-ודין ומגמה ירוקה) אך לצערי פעילותו הברוכה אינה זוכה להערכה מספקת בציבור ולסיקור הולם, אולי משום שאינו חיית תקשורת וגימיקים (הדוגמה המדהימה ביותר היא הרחבת חוק חינוך חובה עד כיתה י"ב, אחד החוקים החשובים ביותר שהתקבלו בכנסת הנוכחית). בעיני, החיבור בין הניסיון הפוליטי והפרלמנטרי של הרב מלכיאור ובין הרוח הרעננה המפעמת בתנועה הירוקה הוא בדיוק הגרעין הנושא פוטנציאל לשינוי סוציאל-דמוקרטי ממשי, שאותו איני רואה מתרחש במפלגת העבודה לא בשנתיים האחרונות ולא בעתיד.

אתה לא מכיר? בוא ותכיר

האם מימ"ד-התנועה הירוקה היא רשימה סוציאל-דמוקרטית? עדיין לא, אבל כל הסימנים מראים לי שהיא הרבה יותר קרובה לשם מהעבודה ומרצ.

אתה עצמך מנית רק לאחרונה את הרב מלכיאור, ראש הרשימה, בין חברי הכנסת הס"ד האמיתיים הבודדים בכנסת (ביחד עם עמיר פרץ ושלי יחימוביץ' בעבודה, דב חנין בחד"ש ובקרוב אילן גילאון המחליף את רן כהן במשבצת הס"ד של מרצ). לגבי "הציון בסוציאל-דמוקרטיה" של הרשימה כולה – אני ממליץ לך לבקר באתר מימ"ד-התנועה הירוקה ולקרוא על האנשים ועל המצע. במיוחד הייתי שמח לשמוע דעתך (במאמר שתפרסם כאן) על סעיפי המצע העוסקים בתעסוקה וזכויות עובדים, שבין האחראים על ניסוחם נמצא אבי דבוש, מפורום הארגונים למאבק באבטלה.

זה לא מספיק אדום? בוא ותצבע אותנו אדום

גם אני הייתי שמח מאוד לראות ברשימה יותר אדום, ביחד עם הכחול של מימ"ד והירוק של התנועה הירוקה. לכן הצעתי אותך ביחד עם עוד פעילי זכויות עובדים, כמועמד ריאלי לכנסת מטעם מימ"ד. זה היה עוד לפני שנוצר חיבור בין מימ"ד והתנועה הירוקה, אבל הבנתי שאתה לא היית מעוניין והצטערתי.

הסברת כאן לא פעם כי מפלגה ס"ד אמיתית צריכה להבשיל לאט ומלמטה, בעזרת ארגונים כ"כוח לעובדים", פעילות אינטרנט כמו "עבודה שחורה" ו"העוקץ" ותקשורת בלתי תלויה כמו "שקוף". אך אני חושש שעד שיגיע היום הזה, לא תישאר לנו מדינה ולא תישאר לנו רווחה.

עלינו לבחור כבר היום בין שלוש אפשרויות – מאבק לכיבושו של גוף קיים מידי אנשי ההון-שלטון (העבודה או מרצ), הצבעת "אנחנו בסדר אבל לא נסחוף אחרינו אף אחד" למפלגה רדיקלית (חד"ש או דע"מ), ובין הקמת גוף פוליטי כמעט מאפס.

יתרון חשוב של תנועה בהתהוות הוא היכולת שלך כפעיל מנוסה להשפיע עליה ולהצטרף להנהגתה. האירועים במפלגת העבודה, מרצ-התנועה החדשה וגם בחד"ש הראו עד כמה קשה להוציא גוף קיים מקונספציות מאובנות ולחולל שינוי פרסונלי משמעותי בהנהגה. שינוי כזה הוא הכרחי על מנת לפרוץ את הבועה ולהגיע לאוכלוסיות בוחרים חדשות, ובכל זאת בשלוש המפלגות קיבלנו בגדול את הסחורה הישנה, גם אם לעתים האריזה חדשה. כפי שבחרת עם חבריך להקים את "כוח לעובדים" ולא להריץ סיעה בהסתדרות, נדמה לי שכדאי לך לשקול ברצינות הצטרפות לגוף חדש, המצהיר על עצמו כסוציאל-דמוקרטי, ובניגוד לכל מיני בוז'י הרצוגים ודניאל בן סימונים, גם מביא קבלות על עשייה בכנסת ומחוצה לה.

הם פוחדים מלעורר מחלוקת? זה מרתיח גם אותי

על מימ"ד-התנועה הירוקה מוטלת חובת ההוכחה לציבור כי אינם מפלגת נישה סביבתית וכי יש לה משהו באמת חדש להגיד בתחום המדיני והכלכלי.
לכן ביקשתי מראשי הרשימה להסביר לציבור מהו הפתרון שלהם למצב בחזית הדרום, רגע לפני שהמלחמה פרצה.

אילו הייתי במקומם הייתי מדגיש את הכשל האסטרטגי של ישראל בהתייחסות לחמאס מאז שנבחר לשלטון ומציע חלופה רצינית לגישה שמובילה ישראל (מעגל קבוע של מתקפה-רגיעה-הבלגה-הסלמה, שרק נהיה אלים יותר מסבב לסבב). אפשר לקחת רעיונות מהצעותיו של אפרים הלוי, ראש המוסד לשעבר (שבטח לא הלך להפגין עם חד"ש בתל אביב).

תגובה כזו, אם תנוסח בחוכמה, לא תהפוך את מימ"ד-התנועה הירוקה לחד"ש ב', ולא תבריח מצביעים אלא להיפך – תביא להם קולות. רוב הציבור תומך בדיאלוג עם החמאס, אלא שהמועמדים לראשות הממשלה עדיין שבויים בקלישאות של פעם (הם גם חושבים שלדבר על חלוקת ירושלים זה לא אלקטורלי – שיקראו את זה…).

רוצה התערבות? דרוש אותה

בדבריך באתר טענת להפרות חמורות של זכויות אזרחים ערבים בישראל על רקע המלחמה בעזה. אתה מציין גם את הכעס שלך על מפלגות העבודה ומרצ בהקשר זה. מכיוון שהדברים כמעט אינם זוכים לסיקור תקשורתי ולכן להתייחסות הפוליטיקאים, אני ממליץ לך לפנות עם המידע בנושא לחה"כ מלכיאור, הידוע בקשריו עם עבדאללה נמר דרויש ומנהיגים מוסלמים נוספים. פרסום הפנייה באתר זה יקדם את הדיון הציבורי בנושא. כדאי לכולנו ללמוד לקח מהפניה החשובה של אנשי יסו"ד לח"כים בנושא סכסוך העובדים בגן המדע, דרך אתר עבודה שחורה. מכתב אחד קטן כבר הניב התערבות של מספר ח"כים, חלקם (קולט אביטל ואופיר פינס) ממש אינם מזוהים כ"אנשינו" בקרב המחנה הס"ד במפלגת העבודה. האם זה קשור לבחירות? סביר. אז בוא ננצל את זה למטרה טובה.

לפני הבחירות – זה הזמן להשפיע

אפשר להסתובב כלקוחות פסיביים בחנות המכולת הפוליטית ולבחור בסוף בהצבעת "סותמים את האף", בהצבעת מחאה, או ללכת עם הטרנד החזק ביותר של השנים האחרונות – החרמת הבחירות. אני חושב שזכותנו וחובתנו לעשות יותר.

עכשיו הזמן שלנו לעצב את הפוליטיקה והפוליטיקאים לכיוון הרצוי לנו.

נכון, זה לא יהיה מושלם – אבל מחובתנו ללחוץ ולנסות להשפיע.

איתי

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

32 תגובות

 1. עמי וטורי :

  איתי כשאמרתי שאני מקווה שמימד- התנועה הירוקה יהיו בכנסת לא היתה זו אמירה מהשפה אל החוץ.
  יש דרך אגב כמה חברי "כוח לעובדים" שבחרו בימים האחרונים להיות פעילים מרכזיים ביותר בתנועה הירוקה-מימד למשל באיזור הצפון. לגבי התמודדות לכנסת אמרתי לא לא רק למימד אלא גם לרשימות נוספות. המקום שלי להבנתי הוא ב"כוח לעובדים" ולא במקום אחר. אני באמת מאמין בשלב זה בעבודה השחורה מלמטה ולא "בכיבוש מיפלגה מסוימת" או הקמת מפלגה חדשה. טרם בשלו לכך התנאים והמלחמה האחרונה רק מוכיחה זאת. חלק מהשמאל החברתי הישראלי חושב שהוא צריך להתחבב על דעת הקהל הלאומנית דווקא מישום שאין לו ביטחון בכך שמעמד העובדים הישראלי יזהה אותו כאחד משלהם. זה היה יתרונו המובנה של פרץ וזה יהיה יתרונה של תנועה שתיתבסס על כוחם של ארגוני עובדים הפועלים באופן ראוי. כרגע הכוחות הללו טרם נוצרו או טרם הגיעו לכוח משמעותי. זה תהליך קשה אבל אין בו לדעתי קיצורי דרך.

 2. אריה :

  איתי, אני חולק עליך לגבי נקיטת עמדה ביחס למלחמה לא רק כטקטיקה אלא בעיניי גם כהבטחה, התנועה הירוקה – מימד לא צריכה להתחייב לדעה אחת בקשר למלחמה ולחמאס, הדעות בקרב תומכיה וחבריה מגוונים מאוד ומייצגים לדעתי בדיוק את המחלוקות שהיו כאן באתר ובכל קב' ס"ד אחרת ביחס למלחמה, מתמיכה מוחלטת במהלך ועד התנגדות ודרישה למו"מ עם החמאס. המורכבות הזאת (שמובנית גם במציאות) דורשת החלטה אסטרטגית של לא להחליט החלטות חד משמעיות ביחס לזה, בעיקר כשאין השפעה אמיתית לעמדות שנציג. כפרטים (לדוג' מלכיאור וקשריו האישיים עם אישי דת בכירים גם בחמאס) יכולים הנבחרים לקדם את מה שיכול לשפר את המצב.
  לצערי אנחנו עוד לא בעמדה שיכולה לקבוע את ההתנהלות בכנסת הבאה, אני מקווה שכבר בבחירות הבאות נידרש להביע עמדות גם בנושא המדיני (אני מקוה שלא שיחתם כבר הסכם!) בגלל שנהיה הכח המשמעותי הגדול במרכז המפה הפוליטית בישראל, ולא נוכל שלא להחליט בנושא זה.

  לעמי – אני חושש שעד שתיבנה מלמטה, כבר לא יהיה על מה להשפיע מדינת אפרטהייד יכולה כבר לקום, חוז האוכ' שאליה אתה פונה ילך ויקטן, חייבים להיות כבר עכשיו בעמדת השפעה על החברה החרדית והדתית, כבר בעוד שנתיים שליש מילדי כיתה א' בישראל יהיו חרדים. חייבים לפעול עכשיו, הקרקע פשוט בוערת כבר.

 3. נדב פרץ :

  איתי, אתה בעצם מציע לעמי את הרע בשני העולמות.
  מצד אחד, אתה מציע לו לפעול לקידום האג'נדה שלו בתוך תנועה קיימת, בדיוק כמו שמנסים לעשות ס"ד בעבודה ובמרצ. נכון, התנועה הירוקה פחות ממוסדת ולכן נוחה יותר להשפעה, אבל עדיין – יש לה אג'נדה ברורה, והיא ירוקה.
  אפשר להעמיד פנים מהיום עד מחרתיים שסוציאל-דמוקרטיה ואיכות סביבה תמיד הולכים יד-ביד ושורקים שירים עליזים. בפועל, גם אם הם לא מתנגשים ישירות (ולפעמים הם כן), סדרי העדיפויות של התנועה הירוקה ברורים. אם הם יצטרכו לבחור בין השר לאיכות הסביבה לשר הרווחה; אם הם יצטרכו להעמיד כתנאי במו"מ הקואליציוני רפורמות ירוקות מול אדומות; בכל אלה, אין לי ספק בכלל במה הם יבחרו (ועוד לא דיברנו בכלל על הציר הניצי-יוני, ששם עמדתם מטושטשת לגמרי).

  מצד שני, אתה מציע לו לא לדחוק את עצמו לנקודת החוסר-השפעה של חד"ש. אבל איפה בדיוק ההשפעה של התנועה הירוקה? נניח שהבלתי סביר יקרה, והם יעברו את אחוז החסימה ויזכו בשלושה מנדטים. לאיזה הישגים הם יכולים לצפות? אני לא מדבר כרגע על הישגים פרלמנטריים, כי כאלה חד"ש הוכיחה שגם היא יכולה להשיג. מה הם ישיגו אם יכנסו לקואליציה?
  אני אזכיר לך את מקרה עם אחד – נכנסו לקואליציה פעם אחת, וקיבלו את חוק עובדי חברות כוח אדם. ברגע שפרשו, החוק הוקפא. אני לא צריך להזכיר לך מה המהלך שהוציא אותו, בסופו של דבר, מהקפאה.
  עם שלושה מנדטים, התנועה הירוקה לא תשיג כלום שחד"ש לא יכולה להשיג. נקודה. עוד שלושה מנדטים לחד"ש – או שווה הערך של שלושה מנדטים של מתפקדים ס"ד לעבודה – יהיו אפקטיביים בהרבה.

 4. צ'יקי :

  גם אני ציינתי בבלוג שלי את מימד-הירוקה כאפשרות סבירה להצבעה, אבל לא אוכל להצביע למפלגה שתומכת במלחמה מיותרת ורצחנית שבסופו של דבר לא תביא לתועלת לישראל.
  זו הסיבה שלא אצביע לרשימה של מרצ-החדשה שגם היא אטרקטיבית למדי מבחינה פרסונלית, אבל התמיכה שלה הופכת אותה למפלגה עם דם על הידיים.
  המלחמה הזו היא חזרה של מלחמת לבנון השניה, לא צריך להיות גאון, או שמאל-סהרורי, להבין שהיא תתגלה ככשלון גמור וכמלחמה פוליטית. זו מלחמה שהיציאה אליה היא הזויה וסהרורית. הרצחנות שלה חסרת תקדים – מעל מאתיים ילדים ומאה נשים נרצחו כבר. היחסים עם ירדן, מצרים ותורכיה מתעררים, הדרום נכתש. יש גם אנשי צבא בכירים מאוד שחושבים שהכניסה לבוץ העזתי היא טעות, אולי מסיבות אחרות, אבל אין להם גישה למדיה.
  כרגע, כמי שהצביע כמו אידיוט לעבודה, הטנקים יורים גם בשמי. אני לא רוצה שזה יקרה שוב. אשמח להצביע למרצ או למימד-הירוקה, אבל אני לא רואה איך זה קורה כשהם תומכים במלחמה כזו, למרות שמדובר באנשים טובים הפעם.

  http://notes.co.il/roy/51015.asp

 5. עומר כרמון :

  קשה לי להאמין שאני כותב את זה, אבל בעקבות "קלפי יצוקה", אני חושב שאצביע חד"ש.

  התנועה הירוקה לא נראית לי בשלה להתמודדות לכנסת. יש יותר מדי חורים שחורים הקשורים לקשריה עם התנועה הקיבוצית ומשפטים עמומים על חלוקת כספים למקורבים ללא קריטריונים ברורים. כמו: "חצי אחוז מהתל"ג יוזרם לתרבות". (למי? מי יקבע" וכו'. שאלתי, אף אחד לא ענה לי)

 6. לנדב :

  אני לא מוכר לך לוקשים ואני אומר בכנות שהרשימה כרגע והמצע כרגע אינם מה שהייתי רוצה ממפלגה ס"ד.
  ונכון, ההשפעה בכנסת הבאה תהיה קטנה, ואולי לא עם סדרי העדיפויות שהייתי רוצה.

  גם אם יבחרו לתעדף חוקים סביבתיים על שכר מינימום ומלחמה בהפרטות זה עדיין לא מזיק כמו להצביע פרץ בעד שלום ושכר מינימום ונגד הפרטה ולקבל את ברק עם מלחמה, הקפאת שכר מינימום וקידום הפרטות.

  הצבעה עבור תי"מ היא לא הצבעה עבור מפלגה טובה אלא עבור פוטנציאל לשינוי: 3 מנדטים ב-2009 ו-10 מנדטים ב-2012. זהו הימור כפול – גם שייכנסו כעת וגם שלא יעשו את השגיאות האיומות של עם אחד.

  איתי

 7. דני בלוך :

  אפשר להתווכח מפה עד הודעה חדשה אבל דבר אחד ברור לי: אין סיכוי למימ"ד התנועה הירוקה לעבור את אחוז החסימה אם לא תאמר אמירה ברורה בעניין המדיני- ביטחוני. לכל הפחות היא חייבת לומר מה תעשה אם תיכנס לכנסת ותהיה לשון המאזניים במי תתמוך ומה יהיו הקווים האדומים שלה בנוסף לנושאים הירוקים.

 8. נדב פרץ :

  איתי: את זה אפשר להגיד גם על מרצ. או על חד"ש. רק שהן בטוח יעברו את אחוז החסימה, והקול שלך לא ילך לפח.

  ובוא נניח שאכן התנועה הירוקה תקבל 10 מנדטים בבחירות הבאות. ממי הם יבואו? ממרצ, מחד"ש, מהעבודה. בקיצור, במקום 'שלום בכל מחיר, עם עלה תאנה סוציאל דמוקרטי' של מרצ, נקבל 'סביבה בכל מחיר, עם עלה תאנה סוציאל דמוקרטי' של התנועה הירוקה.
  אין לי שום דבר נגד שלום או נגד סביבה – הם חשובים מאוד – אבל אם אנחנו חושבים שמה שחשוב זה הסוציאל דמוקרטיה, לא זו ולא זו הדרך.

  או במילים אחרות: אם המטרה האולטימטיבית שלנו היא, בלשונו של דני גוטווין, 'לפצל את השמאל, לאחד את הסוציאל דמוקרטים', הצבעה לתנועה הירוקה היא צעד בכיוון ההפוך.

 9. לנדב :

  1. קודם כל אני מסכים מאוד עם דני – בלי אמירה מדינית בטחונית ברורה אין לתי"מ סיכוי. אני בספק אם יקבלו גם את קולי.
  הנה דוגמה לפספוס – מאמר עדכני של הרב מלכיאור על רקע המלחמה שמדבר אך ורק על הזנחת החינוך והנושאים הסביבתיים.
  http://elections.walla.co.il/?w=/2665/1414057

  2. אני אכן רוצה לשבור את השמאל ולאחד את הסוציאל-דמוקרטים הציונים, למפלגה שבה הם הרוב המכריע (ולא כפי שקורה כיום בעבודה, במרצ ובחד"ש – שמונעות מהפך ס"ד אמיתי בצורה מרשימה מאוד). בשלוש המפלגות האלה נדונו הסוציאל-דמוקרטים להיות תמיד עלה תאנה.

  3. ברשימת מימ"ד-התנועה הירוקה, יש לס"ד *פוטנציאל* להוביל ולהנהיג.

  נקודת המוצא שלי היא שהשילוב בין מימ"ד לתנועה הירוקה *יכול להיות* הגרעין שסביבו יתגבשו הסוציאל-דמוקרטים בכנסת הבאה. כדי לקדם את השבירה צריכה להיות נקודת התגבשות (פרישות של שמאלנים מהעבודה למרצ לא שינו הרבה, פרישות מהעבודה אל המדבר נדונו לכישלון).

  דווקא במגרש הניטרלי של מלכיאור יוכלו פורשי העבודה (כששרונברק יתמנה לשר אצל ביבי) למחול על האגו המנופח שלהם (ברוורמן, פרץ, יחימוביץ' – לא יודע למי האגו גדול יותר) ולמצוא בית סוציאל דמוקרטי.

  הצבעה אחרת היא הצבעה עבור חיזוק הסדר הקיים, אך היתרון הוא שאין בעיית בזבוז הקול, ולכן החלטתי תלויה מאוד במצב בסקרים.

  4. אני לא מקבל את הטענה שמנדטים לתי"מ יבואו מהעבודה-מרצ-חד"ש בלבד. אני טוען שגוף שיציב בראש מצעו נושאים ס"ד מהותיים כמו שכר המינימום, זכויות עובדי קבלן, שכר לימוד בגיל הרך ובאוניב' וכן הלאה (וגם יתן אמירה מדינית משמעותית ורעננה – למשל לקחת את האמירות של איילנד ואפרים הלוי ולתרגם למסר פוליטי) יזכה לקולות רבים שלא יגיעו בהכרח מן העבודה והשמאל.

  המטרות הכלכליות של הסוציאל-דמוקרטים מקובלות על רוב הציבור או שניתן להפוך אותן למקובלות בהסברה לא בשמיים.

  מה שלא ניתן לעשות הוא לגרום ל-30 מנדטים לעבור להצביע לעבודה (מפלגה סמרטוטית ולא אמינה בנושאי כלכלה ובנושאי קידום השלום), לחד"ש (מפלגה לא ציונית ונתפסת ע"י רוב הציבור היהודי כמפלגה ערבית) או למרצ שנמצאת איפשהוא בתווך, וגם היא "מחוץ לתחום" עבור רוב המגזר היהודי, בייחוד הדתי-מסורתי.

  לדוגמה, התמיכה בהעלאת שכר מינימום גבוהה בהרבה מהתמיכה בעמיר פרץ ובמפלגת העבודה – כי האיש והמפלגה איבדו אמינותם.

  לקחת את המצע הכלכלי של העבודה 2006, לעדכן מעט ולהריץ עם אנשים מוערכים – זה שילוב מנצח כדי להיכנס לכנסת הפעם, ולגדול בעזרת פורשי העבודה בהמשך.

 10. לאריה :

  המינימום שבמינימום הוא שאנשי הרשימה יציגו בפני הציבור את דעותיהם ואת המנגנון לקבלת החלטה בסיעה בנושאים מדיניים.

  אני זכאי לדעת אם כשאני שם פתק "ה" אני מצביע בעד חלוקת ירושלים או נגד, ואם המועמדים חלוקים – כמה יצביעו בעד וכמה נגד. כנ"ל לגבי סוגיות בנושא מיסוי או סוגיות כלכליות אחרות הנעדרות מן המצע.

  אם אבין שעמדתי האישית בנושאים שהם עקרוניים מבחינתי נוגדת את עמדתם של רוב המובילים ברשימה – לא אצביע בעדה. לא יעלה על הדעת שהרשימה תחליט בשבילי על מה היא מדברת ועל מה היא שותקת ותרצה ממני יחס רציני ומכבד.

  עשרות אלפים שהצביעו למפלגת הגמלאים לא הבינו שהם מצביעים למפלגה שעמדותיה (בממוצע) בתחום המדיני דומות לאלו של הליכוד וימינה מכך. הם היו טיפשים שלא שאלו מראש, אני טורח כבר עכשיו לבקש תשובה, ומבחינתי גם תשובה של "בממוצע בתחום המדיני אנחנו כמו מרצ, עם פיזור שמקביל לפיזור בין נצי העבודה לאנשי חד"ש" היא קבילה.

 11. גליה :

  על מנת שהצבעתי תהיה חיובית ולא שלילית (ברירת מחדל), בחרתי (כבר בבחירות הקודמות) מועמדים כלבבי אותם אני רציתי לראות בכנסת. בפעם הקודמת הצבעתי ליולי תמיר וטעיתי בבחירה (בהעדר תשתית ראייתית). זה הזמן לעשות תיקון.
  אילן גילאון יכנס לכנסת גם ללא עזרתי. ואילו את מלכיאור אני עלולה לאבד.
  המהפכה הס"ד לא תבוא ממפלגה כזו או אחרת, אלא מקואליציות שיבנו לצורך העברת חוקים או חסימתם. זה עבד לא רע בכנסת הזו. ואם נכניס את האנשים הנכונים לכנסת אולי השיטה תתפוס תאוצה.

 12. ד"ר אוֹרי אמיתי :

  גם אני מתכנן להצביע למימד-הירוקה, ולא רק להצביע, אלא להצטרף למערכת הבחירות (בשש אחרי המלחמה).

  הרבה מאד דיון כבר התנהל, ולפיכך אתייחס רק לנקודה אחת: אחוז החסימה.
  ראשית, ממש לא אכפת לי אם הקול שלי "ילך לפח". מדובר באשליה שחובבי משטר הנציגים אוהבים למכור לעצמם שוב ושוב. הסיכוי הסטטיסטי שקול בודד ישנה משהו – אפסי.
  שנית, זו לא רק אשליה, אלא הדרך של השמרנים שכבר בכנסת לשמר את מקומם. למה להצביע למפלגה חדשנית פורצת דרך, כשאפשר שוב להתקע עם מרצ?
  שלישית – שמעתם על הגמלאים?

 13. ד”ר אורי אמיתי על אחוז החסימה : הירוקה בתנועה :

  […] איתי אשר מסביר בעבודה שחורה מדוע הוא מתכוון להצביע לתנועה הירוקה-מימד. תומך מרצ משיב לו בתגובות: בשביל מה להצביע להם כשאינני יודע שיעברו את אחוז החסימה? ד"ר אורי אמיתי עונה בתגובה משלו: […]

 14. שרון AAA :

  השאלה היא אם חד"ש היא סוציאל דמוקרטית בכלל או מפלגה לאומית ערבית שחנין הוא רק עלה התאנה שלה. אין ספק שהמלחמה גרמה לרבים המתנגדים לה כולל אני למחשבות שניות על הבחירה במרצ או בתנועה הירוקה אבל נראה לי שבסופו של דבר אצביע למרצ למרות הכל, למרות שחד"ש לא נראית בחירה כל כך תלושה מהמציאות. לצערי, התנועה הירוקה פשוט לא תעבור את אחוז החסימה ולהצביע לה יהיה בזבוז קול

 15. אופיר :

  אני סוציאליסט, מתנגד למלחמה ותומך בתנועה הירוקה- מימד. למה?
  1. אחוז החסימה: התנועה הירוקה- מימד תעבור את אחוז החסימה, אני בטוח בכך. אפשר לראות אר לפי ההתרחשות סביב התנועה שזה יקרה, אם לא יותר מזה.
  2. הלחימה בעזה: הרב מלכיאור וערן בן ימיני אמרו את דעותיהם ואת עמדת התנועה. והיא: יש צורך מיידי לצאת מעזה ולהתחיל בתוכנית אסטרטגית אקטיבית לשלום, כמו הדרישות שלנו לצדק חברתי. לא סוד שהדגל המרכזי שלנו הוא לא בטחוני אלא חברתי אבל יש לנו עמדה ברורה והיא תמיכה בהסכם שלום.
  3. התנועה הירוקה מימד לא מתמקדת רק בלעבור את אחוז החסימה. יכול להיות שעם 3 מנדטים לא נצליח עדיין לשנות את המדינה לחלוטין, אנחנו רוצים לבנות תנועה לשנים- שתעשה שינוי בתרבות הפוליטית ובסדרי העדיפויות במדינה. זה ייקח זמן.
  אני מקווה שיותר ויותר "אדומים" יצטרפו אלינו לתנועה

 16. אריה :

  כשקולם של שלושת המפלגות הגדולות בנושא המדיני הוא אחד, ואל תמכרו לי על העבודה השמאלנית, אני שמעתי במו אוזניי את אהוד ברק מצהיר הצהרות מדיניות ימינה מביבי (אין עם מי לדבר בשנים הקרובות, הבטחה שמומשה למלחמה בעזה וכד').
  כשכל המרכז הפוליטי מדבר בקול פחות או יותר אחיד בנושא המדיני, ברור שאין השפעה למפלגות השוליים על המציאות בפועל. כשביבי לצערי יהיה ראש ממשלה, אם הוא ילך על תהליך מדיני (וארה"ב תלחץ מאוד) תהיה לתהליך תמיכה של 80-90 חכי"ם הימין לא יוכל לעשות כלום. קולם השמאלני של מרצ וחד"ש לא ישפיע כהוא זה במקרה ההפוך, לפי התיאוריה שבאופוזיציה אפשר לפתח אלטרנטיבה, למר"צ היו אמורים להיות 20 מנדטים. אם רוצים לחבר את הציבור (המאוד ימני) בחברה הישראלית לסוציאל דמוקרטיה, חייבים ליצור אלטרנטיבה שמודעת לחוסר היכולת להשפיע בנושא המדיני, שמאלית חברתית ברורה.

  לגבי חד"ש במפלגה הזאת יש ס"ד אחד דב חנין שכולם פה מרבים להלל אותו (וגם אני), שפעל בעיקר בנושא הסביבתי. התנועה הירוקה – מימד מביאה עשרה דב חנינים כאלה לא רק בנושא הסביבתי אלה בעיקר בנושא החברתי. האפשרות להשפיע מבחוץ (כמו חנין) מוכיחה כמה שעוד 4-5 חכי"ם שפועלים כמו חנין רק בנושאים החברתיים – סביבתיים – חינוכיים יכולים להשפיע.
  לגבי אחוז החסימה.
  המלחמה אכן דפקה קצת את הקמפיין, (לראיה המפלגות הגדולות שמתוך "אחריות לאומית" החליטו שאין לדחות את הבחירות) אך בשבוע הבא נצא לקמפיין בכל הכח, אלפי הפעילים שיגיעו לכנס ביום ראשון יוכיחו לכאן ולכאן, כמה מנדטים התנועה תקבל. מה שבטוח הקולות האלה בקושי יגיעו מהעבודה וממרצ (ולדעתי חבל שכך) אלא מציבור המצביעים העצום כ-15 מנדטים שנמצאים במרכז הפוליטי (ואגב תומכים כמעט כאחד במלחמה) ואין להם למי להצביע, בסיטואציה מתאימה התי"מ יכולה לקבל 8 מנדטים אך יכולה גם לא לעבור את אחוז החסימה, לצערנו זה קצת תלוי בעיתונות שתחליט האם המפלגה עוברת או לא, אני מאמין שכבר מהשטח נקבל את הפידבק, כולם מוזמנים להצטרף.

 17. אופיר :

  צ'יקי, התנועה הירוקה מימד לא תמכה במלחמה, להפך.
  זה נכון שהיא גם לא צעקה התנגדות מהרגע הראשון, גם בגלל שקולנו, מה לעשות, עדיין לא מזיז הרים. כוחנו מרגע ההתחלה הוא באג'נדה חברתית חדשה.
  מה שאנחנו צריכים להבין זה שדרך הנושאים הסביבתיים והחברתיים אפשר לשכנע את הציבור בזה שיש תקווה לשלום.

 18. שי כהן :

  המאמר איתי מצויין. בניסוח ובטיעונים

  לפעמים ככה- צריך פשוט לפרגן…

 19. דני בלוך :

  תומכי הירוקה שהתבטאו כאן: אני בשום מקום לא שמעתי הכרזה ברורה של הירוקה בעניין עזה או בענייני תהליך השלום. במצע אין פרק מדיני-ביטחוני ובאתר אין שום הכרזה בעניין.
  אשר לאחוז החסימה – נכון, יכולות להיות הפתעות, אבל הן יכולות להיות גם בכיוונים אחרים. ואשר לזלזול בחשיבות 3 מנדטים: במצב האיזון העדין כל קול יכול להכריע לאן פני הממשלה הבאה ומי יעמוד בראשה. מפלגה רצינית אינה יכולה להתעלם מן השאלה ולומר למי ששוקל להצביע בעדה כיצד תפעל אם ההכרעה תהיה בידה. וכבר היו דברים מעולם. עזר ויצמן עמד בפני ההכרעה ב- 1984 כאשר היו לו 3 מנדטים והוא העדיף לתמוך ברוטציה.
  קול אחד הכריע בעניין הסכם אוסלו ב' ומספר קולות הכריעו בשעתו בעניין הסכמי קמפ דיוויד או אוסלו.
  מי שלא מתייחס לכך, בנוסף לאג'נדה הייחודית שלו עלול להוליך שולל את הבוחרים ואינו ראוי להיות מיוצג בכנסת.
  הייתי מכבד את התנועה הירוקה אם היתה מכריזה שתצטרף לכל ממשלה מימין או משמאל אם תקבל את מצעה הירוק. גם זו גישה לגיטימית, אבל שיאמרו זאת ושיהיה הדבר ידוע מראש.

 20. לדני :

  שאלות מצוינות וביקורת לעניין
  מה דעתך לראיין (בשנית) את מלכיאור עם כל השאלות הקשות?

 21. דני בלוך :

  אם מישהו מאנשי מימ"ד – התנועה הירוקה יארגן לי שיחה טלפונית עם מלכיאור – אשמח.
  ניתן לפנות אלי במייל: [email protected]ion.net.il

 22. רמי הוד :

  הביקורת פה על חד"ש, במיוחד זו שנכתבה על-ידי אריה, נובעת כך נראה לי מחוסר היכרות עם התנועה ועם עשייתה החברתית. לומר שיש רק ח"כ סוציאליסט אחד מחד"ש זו התעלמות מהמציאות ומהחקיקה הענפה של מוחמד ברכה לאורך השנים וחנא סוויד בקדנציה הנוכחית. גם ערבים יכולים להיות סוציאליסטים ולפעול לטובת כלל אזרחי ישראל, מה לעשות שזה לא מסתדר עם התדמיות והלוקשים שמוכרים לנו.
  אפשר להיכנס לאתר חד"ש http://hadash2009.org.il/ ולקרוא בתור התחלה

 23. פחות דיבורים ויותר מעשים :

  ועדת הבחירות המרכזית החליטה היום (שני) לפסול את הרשימות הערביות בל"ד ורע"מ-תע"ל לכנסת ה-18. נגד ההחלטה לפסול את רשימת בל"ד הצביעו נציגי מרצ ומימ"ד. נציגי מפלגת העבודה התנגדו להחלטה לפסול את רע"מ-תע"ל, אך תמכו בפסילת בל"ד.
  http://news.walla.co.il/?w=/22/1416062

 24. הבלוג של מלכיאור » ארכיון הבלוג » בלוגרים כותבים: למה אנחנו תומכים בתנועה הירוקה-מימד :

  […] אשר כותב ב“עבודה שחורה“: “עכשיו הזמן שלנו לעצב את הפוליטיקה […]

 25. ניר בר :

  איתי שלום,
  אתה כותב:
  "עלינו לבחור כבר היום בין שלוש אפשרויות – מאבק לכיבושו של גוף קיים מידי אנשי ההון-שלטון (העבודה או מרצ), הצבעת “אנחנו בסדר אבל לא נסחוף אחרינו אף אחד” למפלגה רדיקלית (חד”ש או דע”מ), ובין הקמת גוף פוליטי כמעט מאפס."

  – אני רואה רק שתי אופציות – האופציה של הקמת גוף פוליטי מאפס כמוה כהצבעת מחאה-אנחנו בסדר לא נסחוף אף אחד-רדיקלית, אלא אם זהו גוף פוליטי חדש שקם בתוך גוף קיים עם כח פוליטי ריאלי ע"מ לשנותו.
  לאורך זמן, אולי, יש מקום להקמת גוף חדש שיצמח באמת מתנועה רחבה אבל חודש חודשיים לפני בחירות?!

  "האירועים במפלגת העבודה, מרצ-התנועה החדשה וגם בחד”ש הראו עד כמה קשה להוציא גוף קיים מקונספציות מאובנות ולחולל שינוי פרסונלי משמעותי בהנהגה."

  – בתור אחד שנמצא באחד מלא מעט גופים שקיימים כיום במפלגת העבודה המנסים לשנות אותה בחזרה למפלגה סוציאל-דמוקרטית אמיתית, אחד הקשיים הוא ההרגשה של מיעוט כוחות ועוד יותר של פיזורם – ההרגשה שכל שותפיך הרעיוניים אינם משתפים פעולה בפעילויות ריאל-פוליטיות שמטרתן היא גם צבירת כוחות פוליטיים. בין אם זה בני גילך שנוהים אחרי אופנות כמו חד"ש,מרצ,ירוקים וכו'.. או חברי כנסת כגון עמי איילון ומלכיאור שנוטשים את המפלגה, מחלישים אותה ומחזקים את גוש ביבי-ש"ס. לא ההתפלגויות וההקמות של גופים חדשים – אשר, יהיו טובים ופעילים ואדומים ככל שיהיו, עדיין לא יהיו מספיק חזקים ויקחו כוחות וקולות רק מהעבודה ומרצ – הן שיגאלו אותנו אלא רק איחוד כוחות ונסיון לשנות מבפנים את המפלגות החזקות הקיימות.

  "לפני הבחירות – זה הזמן להשפיע

  אפשר להסתובב כלקוחות פסיביים בחנות המכולת הפוליטית ולבחור בסוף בהצבעת “סותמים את האף”, בהצבעת מחאה, או ללכת עם הטרנד החזק ביותר של השנים האחרונות – החרמת הבחירות. אני חושב שזכותנו וחובתנו לעשות יותר.

  עכשיו הזמן שלנו לעצב את הפוליטיקה והפוליטיקאים לכיוון הרצוי לנו.

  נכון, זה לא יהיה מושלם – אבל מחובתנו ללחוץ ולנסות להשפיע."

  – אני מסכים עם כל מילה אבל אנחנו חייבים להפסיק לעשות את הטעות הקלאסית של חוגי השמאל ההומני – להפסיק להיות רק צודקים ולהתחיל להיות גם חכמים. וכן להיות חכמים זה אומר מחשבה ריאל-פוליטית טקטית כוחנית "מגעילה ומלכלכת" וזה אומר לא לשבור את המחנה ולפזר אותו.

 26. לניר בר :

  שאלת שאלות קשות וחשובות, אני אצטרך לענות עליהן בפירוט במסגרת אחרת.

  שני תיקונים עובדתיים:
  1. מלכיאור אינו חבר עבודה שנטש (בניגוד לסנה ואילון) אלא חבר מימד. הברית בין העבודה ומימד פורקה ביוזמת ברק כדי לדאוג למחוזות הכבדים של מפלגת העבודה לייצוג בכנסת (אורית נוקד, שלום שמחון, ע'אלב מג'אדלה – כולם קודמו ברשימה ביחס ל-2006, בין השאר ע"י היפטרות ממימ"ד).
  2. התנועה הירוקה התארגנה לריצה לכנסת הרבה יותר מחודשיים לפני הבחירות. לדוגמה טקסט שפורסם בע"ש
  מחודש יוני 2008 הרבה לפני הקדמת הבחירות http://www.blacklabor.org/?p=3046
  וברור שטקסט כזה אינו יכול להיכתב חמש דקות אחרי שמחליטים לרוץ לכנסת. מה שחדש הוא החיבור עם מימד (שהוא מאוד טבעי, לאור העשייה הסביבתית של הרב מלכיאור, אבל אינו מושלם, בגלל חוסר הגיבוש בתנועה הירוקה בציר הקפיטליסטי-סוציאליסטי).

  לגבי איחוד כוחות לשם השפעה מבפנים: נאמר – "אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר". אם מנהיגי הזרם הס"ד לא מרימים את נס המאבק, ולא מקיימים הלכה למעשה את עצותיך היפות – לנוכחות שלי כחבר מפלגה אין כמעט משמעות.

  הסבר – ב-2005 נכנסו להנהגת מפלגת העבודה מנהיגים חדשים בעלי אג'נדה יונית ו/או ס"ד: פרץ, ברוורמן, אילון יחימוביץ'. ביחד איתם בעשיריה הראשונה 2 וותיקים מוערכים בציבור שמתחברים לא רע להליכה שמאלה בציר המדיני והכלכלי – תמיר ופינס. תחבר לזה את הרב מלכיאור ממימד במקום עשירי, ועוד 2 ס"ד (סנה וחילו) בעשיריה השנייה ותקבל באמת נבחרת אחרת מרוח פוז'י (פואד+בוז'י) שהשתלטה על מפלגת העבודה מאז רצח רבין.

  אלא שרגע לאחר הבחירות התנהלו המנהיגים הללו בדיוק הפוך ממה שציווה המצפן האידיאולוגי שלהם, ובייחוד עשו את מה שאתה מקונן עליו – פיצול במקום שיתוף פעולה, כריתת בריתות לרגע וכן הלאה. האם ניתן לצפות ממני, או ממך, או מיסו"ד להוביל מהפך ס"ד במפלגת העבודה כאשר יולי תמיר מאמצת את עמדת פקידי האוצר, עמיר פרץ כורת בריתות עם פואד (שמפריט את חברת החשמל), ברוורמן שותק כדי לא להסתבך (וזה עובד!) ויחימוביץ' ופינס מכתירים את ראש המחנה היריב למלך ישראל?

  בוודאי שזה גדול עלינו ולכן זה מאבק חסר תוחלת.

  ביום בו תיכון ברית אנטי-פוז'ית בין ברוורמן-פרץ-יחימוביץ' תהיה משמעות למושג "המחנה הס"ד במפלגת העבודה" – כיום זו פנטזיה.

  ברמה הטקטית, הדבר היחיד שיכול לקדם מהלך כזה לכיבוש העבודה מידי הפוז'ים הוא כישלון צורב לעבודה בראשות ברק ב-2009, והדבקת הכישלון לא רק לברק אלא ליורשו המיועד בוז'י הרצוג.

  אז ביקשת ריאל-פוליטיקה ולכלוכים? הנה קיבלת. מה שעושים אנשים טובים כמוך אינו ריאל פוליטיקה, אלא תמימות, שהיא תמימות הרבה יותר גדולה מזו של אנשי התנועה הירוקה מימד.

  איתי

 27. מפלגת העבודה ומימד - סיומו של רומן, אבל מי אשם? : הירוקה בתנועה :

  […] מפלגת העבודה מאשימים את הרב מלכיאור (למשל כאן) בהחלשת כוחה של מפלגת העבודה משום ש"נטש את הספינה". קצת […]

 28. ניר בר :

  היי איתי, אני אגיב לך לפי הנקודות שהעלית:

  1. אני מקבל את התיקון אבל בכל אופן מלכיאור היהי יכול (אלא אם יש איסור או בעיה טכנית שאני לא מודע לה שהיתה מונעת ממנו) לעשות את המעבר לעבודה ולהתמודד בתוכה שכן לדעתי אני מייצג כאן את רוב הציבור שגם ככה תופס אותו כחבר העבודה ואני די בטוח שהיה יכול להתברג למקום ריאלי – סביר להניח שיותר ריאלי מאשר ריצה בתנועה הירוקה מימד.

  2. לא התכוונתי להגיד שהתנועה הירוקה התארגנה לריצה לכנסת רק חודשיים לפני הבחירות. הכוונה שלי היא שכיום התנועה הירוקה היא לא גוף רחב שיכול להביא את השינוי מלמטה, כך שלאורך זמן ובשגרה אולי יש מקום להרחיב את פעולותיה, לגייס לה חברים ופעילים, להקים חוגים ופעילויות שלה לנוער וכו' וכך להרחיב אותה, אבל דבר כזה לוקח המון זמן – הרבה יותר מעשור סביר להניח ולכן בינתיים בזמן הקצר בבחירות צריך לבחור במפלגות יותר גדולות שבאמת יכולות להשפיע ובשטח עצמו להמשיך לפתח את התנועה (גם כאן אני הייתי מעדיף פעולה שכזו מהשטח במסגרת תנועת העבודה – אם יש עוד בכלל משהו כזה, ולא במסגרת תנועה ירוקה אבל זה נובע מהתפיסה שלי לגבי הארגונים הירוקים ותומכיהם שלא שייכים לדיון הזה.

  לגבי ההסבר שלך על מפלגת העבודה. אח"כ אני אתייחס לגופו של ההסבר אבל באופן כללי, מה שיש לי להגיד זה – מה לעשות? (אתה יודע עם התנועת ידיים וההבעה שמתלווה לזה) או אם תרצה – מה אכפת לי?
  כלומר אוקי היו המון בעיות בעבודה ויהיו עוד הרבה, מה שיש לנו לעשות זה או להתיאש או לנסות להיאבק על מה וכמה שאפשר. אולי כאן יושב הדבר הכי עיקרי שאותו לשמחתי קלטתי לאחרונה, אני מקוה שאצליח להעביר אותו במילים:
  עצם זה שיש כוחות ראויים וס"ד במפלגה לצד כוחות מושחתים/ניאו ליברלים במסווה (בזה אנחנו מסכימים למרות שאנחנו חלוקים על מי הוא מה) זאת סיבה מספיק טובה או יותר נכון זאת ה-סיבה להיכנס ולפעול במפלגה. אם כל מפ' העב' היתה באמת פועלת למען ס"ד לא היתה לי שום סיבה להיות חבר בה – הייתי מצביע בה ופועל בתוך מפ' אחרת שהיא לא ס"ד. אתה מדבר על כך שהתנאים כיום לא מאפשרים לנו לפעול מבפנים ולקדם ס"ד. למה זה ככה? למה עלו, לשיטתך, שבעה ח"כים ס"ד בעשירייה הראשונה אבל לא הצליחו באמת לפעול לפי דרכם וצו מצפונם; ויותר חשוב מאשר למה הם לא הצליחו – מה היה צריך להיות שונה כדי שכן היו מצליחים? אולי יותר כח של פעילי שטח וחברי מרכז וכו? אולי יותר כוחות צעירים וערים במפלגה שיתמכו בהם ויבקרו פעולות שהן לא ס"ד, אולי משהו אחר.
  מה שבטוח זה שמדובר כאן בביצה ותרנגולת, אבל עד שיהיו מספיק גופים ס"ד בתוך המפ', היא לא תשתנה וכך אתה תמשיך לחכות לנצח למצב שיאפשר לך לפעול במקום ללכת ולשנות את המצב כך שהפעולה תתאפשר. תחשוב מה היה קורה בכלל בלי גופים ס"ד וצעירים במפלגה – האם אותם ח"כים היו עולים לעשיריה הראשונה כשעלו? והאם אותם ח"כים על אף שסרחו לפי שיטתך האם לא הביאו הרבה עשיה מאוד טובה בתוך המפלגה ובכנסת?
  זה מזכיר לי קצת דיון שהיה לי הבוקר אגב חלוקת פלאיירים של המפלגה עם בחור שאמר שהוא לא מתכוון להצביע כי המצב חרא וכולם דרעקים. התגובה העיקרית שלי היתה – ומה היה קורה אם לא היינו מצביעים במשך כל השנים – האם המצב לא היה הרבה יותר גרוע?
  כך גם לגבי מפלגת העבודה. העבודה כרגע היא האופציה הכי ריאלית שלנו לקדם מהלכים ס"ד, היא בעצמה לא מספיק ס"ד ונכון שיהיה הרבה יותר קל להפוך את ירוקה-מימד לס"ד מאשר את העבודה, אבל מבחינת כוחות פוליטיים עדיף לנו בהרבה את העבודה חצי ס"ד מאשר את ירוקה-מימד ס"ד לגמרי. ולכן עד שתנועות כמו התנועה הירוקה או תנועות נוער למיניהן או כל תנועה שיש לה גוף חינוכי, לא יהפכו להיות שוב נחלת הכלל ומתוך זה גם יכנסו לפוליטיקה, אין לנו אופציה יותר טובה מהעבודה. החלק העצוב הוא שגופים כאלו רק יהפכו להיות פחות ופחות פופולאריים וטרנדיים בדיוק בגלל שהם לא כאלה והציבור רק יותר ויותר מחפש דברים טרנדיים – הציבור ימשיך לחפש כל עוד הפעולות הכלכליות בפוליטיקה הן כמו שהן בזמן האחרון ולכן אין ברירה אלא להיכנס לעבודה, וע"י קידום האנשים הנכונים שם ולחץ פוליטי על האחרים, לנסות לשנות כמה שאפשר את הגזירות הניאו-ליברליות, את זה יש לעשות עכשיו ולא לחכות למתי שיהיה במפלגה יותר טוב ויותר קל לעשות את זה –
  אל תגידו יום יבוא, הביאו את היום!

 29. לניר :

  א. קיימת נקודה שבה ארגון מפסיק לשרת את המטרות המוצהרות שלו והופך למזיק יותר ממועיל, כמו תא שהפך לגידול סרטני.
  ב. בין אם מדובר במצב הפיך ובין אם מדובר במצב בלתי הפיך, הדבר הנכון בשלב הזה הוא לא לחזק אותו אלא להחליש אותו (שכן לחזק אותו אומר שהוא יוכל לעשות יותר נזק) או לכל הפחות לאתגר אותו ולגרום לעצם התחרות (סליחה על המונח הקפיטליסטי) לשפר אותו.
  ג. למה בחרו עמי וטורי וחבריו (שרבים מהם חברי מפלגת העבודה) לא לרוץ כסיעה בהסתדרות אלא להקים ארגון קטן לצידה? כי הם חשבו שההסתדרות נמצאת במצב הזה, שתחרות מבחוץ תגרום לה לשינוי הרבה יותר ממאבק פנימי שסופו ידוע מראש.

  הדרך שלך לגיטימית ויפה, שנינו יוצאים לדרך ארוכה ומפותלת, רוב הסיכויים ששנינו ניכשל. ניפגש עוד 10 שנים כדי לראות מי צדק.

 30. אלעד :

  אני מוכן לשים עכשיו כל סכום של כסף בהתערבות שלא רק שהמפלגה הזו לא תעבור את אחוז החסימה, היא אפילו לא תתקרב לשם.
  יש בועה של בלוגרים שחושבים שהם משפיעים על הציבור, אבל בפועל מייצרים באזזז בעיקר בינה לבין עצמם.

  נפגשתי אתמול עם ידידה טובה שלי, בחורה אינטליגנטית, מ”הקולות הצפים”. היא אמנם לא מנויה לעיתון “הארץ” ולא קוראת בלוגים, אבל משתדלת להיות מעורה בפוליטיקה, ללכת לאסיפות בחירות, לשמוע ולהתייעץ.

  היא אמרה לי אתמול שהיא מתלבטת בין קדימה לבין “הירוקים”. היא הגיבה בהלם מוחלט למשמע דבריי ש”הירוקים” אינם באמת ירוקים, ושהבחירה הירוקה האמיתית היא “התנועה הירוקה”.

  העניין הוא, שהיא מייצגת את הרוב, שאינו מודע להבדלים בין שתי התנועות. הקולות של אותם אנשים ירוקים יפוצלו במקרה הטוב בשיעור של 80% ל”ירוקים” ו-20% ל”תנועה הירוקה”, מה שימנע משתי התנועות לעבור את אחוז החסימה.

  שורה תחתונה: במקום להצביע לתנועה הירוקה, עדיף לקחת פתק לבן, לכתוב עליו “מלכיאור” ולהוריד אותו באסלה של השירותים. מי שבאמת רוצה ייצוג ירוק בכנסת, יצביע מרצ (ניתן הורוביץ, מוסי רז) או חד”ש (דב חנין).

 31. עבודה שחורה » קריאה לציבור המורים ולמי שנושא החינוך עומד לנגד עיניו :

  […] כותב איתי אשר:  “עזבתי לאחרונה את מפלגת העבודה והצטרפתי למימ”ד, כדי לקדם את בחירתו המחודשת של הרב מלכיאור לכנסת. הרב מלכיאור הוא ח”כ מצטיין ,אך לצערי פעילותו הברוכה אינה זוכה להערכה מספקת בציבור ולסיקור הולם, אולי משום שאינו חיית תקשורת וגימיקים” […]

 32. רשימת הבלוגרים שתמכו בבחירות בתנועה. « ירוק אדום כחול לבן :

  […] איתי אשר […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.