חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מלחמת שלום הבחירות

נושאים מדיני-בטחוני, פותחים שבוע ב 4.01.09 6:10

קשה מאד לכתוב במוצאי שבת לקראת פתיחתו של שבוע חדש שיהיה ככל הנראה השבוע המכריע במלחמת עזה. בעת כתיבת הדברים התחושה שלי היתה שמתקרב והולך המהלך הקרקעי. ואכן עוד בטרם סיימתי לכתוב היא כבר החלה והייתי צריך לתקן פה ושם, אך לא הרבה. כתבתי לפני שנודע לי על פתיחת המבצע הקרקעי כי "אנו טרם יודעים כיצד יתחיל ובוודאי שלא כיצד ייגמר". החלק הראשון של המשפט ידוע, השני עוד לא

מאת: דניאל בלוך

יש להודות כי היו כבר במערכה כמה הישגים, אך מלווה אותי גם תחושה של היעדר יעד ברור. נכון, נלמדו לקחים מדו"ח ועדת וינוגרד. המערכת המדינית והביטחונית מתפקדת טוב יותר. יש הבנה רבה בעולם למניעים שלנו, אם כי לא תמיד בשיטות. העולם אינו כולו נגדינו, ואף בעולם הערבי המתון יש ביקורת רבה על החמאס ותקווה לא בלתי מוסתרת להצלחתה של ישראל במערכה הזאת.

השאלה ההיא האם ישנה הבנה בהנהגה כיצד תסתיים המערכה מבחינה מדינית ואיך נבטיח שקט ליישובי הדרום בהמשך הדרך? האם ההפצצות המסיביות נבעו מתכלית ברורה או רק להפחדה והרתעה, בבחינת "בעל הבית השתגע?", בתקווה של שר הביטחון והרמטכ"ל שאפשר יהיה להימנע מפעילות קרקעית רצינית.

עד עתה הצד השני לא נרתע מן ה"שיגעון" והמשיך להשיב, בתקווה שאחת התגובות תגרום אצלנו הרג רב ותסיסה ציבורית להפסקת המערכה. הפעם הוא טעה בחישוביו והביא עליו את צבא היבשה. ואולי, זה מה שהחמאס רצה? ימים יגידו.

בינתיים, אי אפשר להימנע מניתוח השלכות המערכה בעזה על הבחירות המתקרבות, עד שציניקנים הציעו להכתירה כ"מלחמת שלום הבחירות". נראה לי כי אם המלחמה לא תיפסק השבוע תתחדש הדרישה לדחיית הבחירות. איך אפשר לקיים בחירות כהלכתן כאשר שטחים נרחבים בארץ משותקים למדי מאימת הירי הצפוי?

כל המפלגות והמועמדים מגלגלים עיניים לשמיים ואומרים שאין לעסוק בתעמולת בחירות בעת הזאת, אך איש לא מאמין להם. מטות הבחירות, הארגון, התעמולה והתדמית עוסקים בבחירות, תוך התאמה מעודנת למתחייב בעת הזאת.

ראיתי אתמול ריאיון עם ציפי לבני בערוץ 2. היא נתנה הופעה מרשימה למדי, כאשר המראיינות הניחו לה לומר משהו בין השאלות שלהן. לא התייחסתי ברצינות להכחשותיה הרפות כאילו אינה עוסקת בענייני הבחירות. הרי אם לא היינו בעונת הבחירות ייתכן ולא היתה מופיעה כל בריאיון טלוויזיוני. אבל היא ידעה כי אם תסרב יימצא מישהו אחר שיקפוץ על המציאה.

בשלב זה כמעט כל הסקרים מראים על עליה משמעותית לעבודה, בזכות ברק, ירידה קלה לליכוד ולקדימה ועל תיקו בין גוש ליכוד – ימין לבין גוש קדימה – עבודה – שמאל. עליית העבודה היא בעיקרה על חשבון הגמלאים והרשימות הקטנות שאינן עוברות את אחוז החסימה ורק במעט על חשבון קדימה.

רק סקר אחד של מכון גיאוקרטוגרפיה המתפרסם בגלובס מראה על תמונה הפוכה ומעניק ניצחון סוחף לליכוד ולגוש הימין. מי צודק? קשה לדעת. כבר ציינתי ברשימות קודמות את הסתייגותי מסקרים בתקופה הנוכחית.

אני מניח שרבים יקבעו עמדה סופית רק סמוך מאד ליום הבחירות ויושפעו מתוצאות המערכה בעזה כפי שייראו לקראת ה- 10 בפברואר. גם מי שאומר היום כי הוא בטוח לחלוטין בהצבעתו עשוי או עלול לשנותה אם המערכה תסתיים שלא בהתאם לרצונו או הערכתו.

בנסיבות אלו אינני מאמין שהמנהיגים אינם מביאים בחשבון את הגורם הפוליטי הפנימי בתהליך קבלת ההחלטות. המסקנה המתבקשת היא שהם יעשו כל מאמץ כדי להגיע לסיום המערכה הצבאית השבוע כדי שעד הבחירות ניתן יהיה להציג בפני הבוחר השג משמעותי וברור. במקרה זה האינטרס הממלכתי והפוליטי אינם מנוגדים.

ביום הכיפורים 1973 טלפנו אלי חברים בדרכם למילואים ואמרו לי:"אם זה תרגיל בחירות של המערך – אנחנו נשחט אתכם!" כידוע זה לא היה תרגיל אלא מחדל אבל לציבור נדרשו כמה שנים להבין זאת ולשלוח את המערך לאופוזיציה. גם הפעם המערכה כשלעצמה היתה חיונית. אין זה תרגיל בחירות. אבל, אי אפשר להתעלם מאווירת הבחירות, מן הרצון להראות כי נלמדו לקחי מלחמת לבנון השנייה וכי כל מה שהליכוד יכול לעשות, קדימה והעבודה יכולים לעשות לא פחות טוב ועם אופק מדיני. מי ישנע טוב יותר את הציבור ביכולת הנהגתו? זאת נדע רק ב- 11 בפברואר.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. מרים224 :

  היחידים שאינם מבינים את יעד המבצע/מלחמה זה אתם – היעד ברור ונאמר חזור ושוב: להפסיק את ירי הטילים על שדרות, עוטף עזה ועכשיו גם בירת הנגב. עקב התעקשותכם "לא להבין את מטרת המלחמה" אתם חוזרים למנטרות של מלחמת בחירות. כנראה שאין גבול לרוע של מתנגדי ברק ומוכנים להקריב את תושבי הנגב המערבי,ואת הציבור הישראלי בכללו רק כדי להטיל פקפוק בברק. אני מקווה שמטרתכם לא תצלח- וברק יצליח להוביל את המבצע/מלחמה למטרתה ואם גם יכבוש את כס ראשות הממשלה בהמשך – מה טוב!

 2. נדב פרץ :

  מרים, 'אתם' כנראה כולל גם את ברק, לבני, אולמרט ואשכנזי שמצהירים מעל כל במה אפשרית שהמבצע לא יעצור את הרקטות.

 3. מתן :

  מרים – מי שפועל בעיקר נגד שדרות, עוטף עזה, "בירת הנגב", אשקלון, אשדוד וכל מה שביניהם הם שרי הממשלה שהצביעו בעד תכנית הזויה של צבא, שכמו אחרון הטוקבקיסטים "נכנס" בהם" כדי "להראות להם", כאשר, וכאן אני מסכים עם נדב, לכולם (אולי לא לך) ברור שגם המלחמה הזאת (עוד מלחמה אחת) לא תביא שלום, לא ביטחון, לא הפסקת טילים ולא שום דבר חיובי. אולי רק דבר אחד, לא חיובי במיוחד – שוב את ברק לכס ראש הממשלה (או שר הביטחון של ביבי).

 4. יהושע בן משה :

  איתכן שהמלחמה הזו תפסיק את הטילים כרגע,בטוח לא תסיים את סיכסוך אם הפלסטיניים, ולא תפטור את בעיות המדינה. לכן במידה שהבחירות מושפעות מתוצאות המלחמה,
  אפשר לראות בהשפעה הזו נסיגה, והתרחקות מיעדים חברתיים.
  מה באמת הושג במלחמה אפשר יהיה להבין רק לאחר המהלך המדיני,וכמו בלבנון השניה, רק לאחר מעשה,ולאחר זמן.
  נחוץ סקר דעת קהל על הצורך במלחמה כפתרון לבעיות.אני מצביע נגד!

 5. עמית-ה :

  המלחמה הזאת תמומן ע"י קיצוץ נוסף בתקציבי הבריאות החינוך והרווחה.
  המלחמה הזאת לא תשיג יותר מהפסקת האש שקדמה לה, מפני שעד שהפרנו את הפסקת האש החמאס שמר עליה למרות התגרויות של הג'יהד.
  יש לנו הישראלים נטיה להקל ראש בהפרות שאנחנו מפרים הסכמים, את הפסקת האש הזאת הפרנו ב 4 לנובמבר.

  עם תחילת המלחמה הבטיחו מנהיגנו שהפעם נלמד הלקח והעורף לא יסמך על ידי מתנדבים ובעלי ממון, אנשי עוטף עזה, שאני פוגש כאן בצפון הוזמנו ע"י אנשים פרטיים עמותות ורשויות מקומיות לא ע"י המדינה.
  הטיעון שלמדנו ממלחמת לבנון-II נכון, למדנו לכתוב פקודות ופרוטוקולים כך שאפשר יהיה לעשות קט+פייסט ישר לרובריקות הנכונות בדו"ח וינוגרד הבא.
  לא למדנו, להפסיק לעשות שטויות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.