המאבק של המורים, השוטרים, המתמחים הוא על קיום השירות ולא רק על שכר

מדיניות הייבוש שממשלות ישראל התוו הגיעה לליבת המגזר הציבורי. אז הם מיבשים את החינוך, את המשטרה, את הבריאות ואת הרווחה. ממשלת ישראל ושריה, משרד האוצר, השר העומד בראשו ופקידיו הם מי שמונע מאיתנו לקבל שירותים טובים

מאת: ק. טוכולסקי

המאבק במגזר הציבורי הוא לא רק על שכר אלא על עצם השירותים שאנו אמורים לקבל

המשבר בין הסתדרות המורים ומשרד האוצר עשוי בסבירות גבוהה להוביל אותנו לשביתה כללית במערכת החינוך מיד עם פתיחת שנת הלימודים זהו לא המשבר היחיד, הוא פשוט משבר שהתקשורת נאותה לסקר בהרחבה מתוך מחשבה של מעצבי דעת הקהל שלנו שאחרי חודשיים חופש, רוב ההורים יתמכו בשבירת השביתה ויצדדו במשרד האוצר.

זה לא מה שקורה. וזה לא מה שקורה כי גם להורים העייפים ביותר, שמוחם נשטף כבר שנים בתעמולה קפיטליסטית על "חוקי השוק החופשי" או "ביקוש והצע", ברור שהמערכת קורסת. והם דווקא היו מעוניינים שבית הספר יהיה יותר מבייביסיטר. זה די ברור שאי אפשר להכריח אנשים לעבוד בעבודה שלא משתלמת להם, רק כי יש להם אמונה בתפקיד שהם עושים ונכונות להקריב. ההורה הממוצע יודע את זה כי יותר מדי פעמים הוא היה בצד שמקריב ותורם בעצמו למדינה שלו, וראה אותה מתנכרת אליו ואל צרכיו ומקדישה את טובה לקומץ טייקונים. גם לציבור הרחב כבר ברור, שהמורים לא עומדים יותר בנטל, לא בכיתות העמוסות ביותר מדי תלמידים, לא בחורים ההולכים וגדלים שמונעים ממערכת החינוך להצליח וללמד את הילדים בתכנים המינימליים הנדרשים כדי לסיים את לימודיהם בהצלחה, לא בהעדר אנשי המקצוע, המכשור, הציוד, הכיתות.

הציבור הישראלי הצליח עד כה לא לראות את העדרם של אנשי ביטחון מבתי חולים, בשל התעקשות משרד האוצר שלא לשפר את תנאי מאבטחי בתי החולים. הוא מצליח לא לראות את ההתפטרות הלא כל כך שקטה של שוטרים במספרים הולכים וגדלים, לנוכח העדר היכולת של המשטרה לתת שכר הוגן ומפצה על עבודה קשה ושוחקת. הציבור אינו רואה את חוסר היכולת למלא תקנים של פיקוח על תנאי בטיחות וגהות במשרד הכלכלה בשל תנאי משרה מגוחכים. הוא גם אינו רואה את הקריסה של השירות הדיפלומטי שקורסי הצוערים שלו כבר לא ממש מושכים מתעניינים. ועושה רושם שאפילו התפטרות המתמחים והמחסור האדיר בבעלי מקצוע פארא-רפואיים עוד לא נתפס בציבור כבעיה.

אבל המודעות למאבק המורים היא הזדמנות פז להביא לתודעה הציבורית את הפשע רב השנים שממשלות ישראל מבצעות במגזר הציבורי ובשוק העבודה. עשרים שנה מלאו לתוכנית הכלכלית ההרסנית של שנת 2003, לקיצוצים הגדולים, לנומרטור, לבניית המבנה בו מדינת ישראל כלואה. ככה מדינת ישראל גם נראית. המדיניות שממשלות ישראל התוו ופקידי האוצר ביצעו, של ייבוש חברות ממשלתיות ואז הפרטתן בטענה שהן לא יעילות, הגיעה לליבת המגזר הציבורי. אז הם מיבשים את המשטרה ואת מערכות החינוך, הבריאות הרווחה. מדינת ישראל היא מדינה ענייה שמעניקה שירותים לא מספקים, בזמן שהעושר שמתרכז בה הולך וגדל משנה לשנה בקצב מסחרר. מדיניות שמעשירה קומץ של עשירים, ופוגעת בכולנו הביאה אותנו גם למשבר הנוכחי במערכת החינוך.

המורים צודקים, וכמוהם גם המתמחים, השוטרים, המאבטחים בבתי החולים, פקחי הבטיחות והגהות, כל העובדים ואלו שכבר לא עובדים או עברו מכרז ואז העדיפו לעבוד במקום אחר. מדינת ישראל אינה משלמת כמו שצריך למי שנושאים בנטל היום יום שלנו, למי שבזכותם אנחנו יכולים לחיות בבטחה ורווחה, למי שאמונים על שלומם של ילדינו, על בריאותנו ועל ביטחוננו. גנים וצהרונים לא ייפתחו כי אין מספיק גננות ואין מספיק סייעות. התחבורה הציבורית מקרטעת כי חסרים נהגים. יותר בוגרי לימודי רפואה בחול לא חוזרים לארץ אלא נשארים בחול בזמן שבבתי החולים פה חסרים רופאים. אי אפשר להשיג תור לרופאים מומחים בקהילה או לבעלי מקצועות פרא-רפואיים כי אנשים מעדיפים לעבוד בפרטי או לפנות לתחום עיסוק אחר. כל זה נובע רק מדבר אחד, מהמדיניות הקמצנית והמייבשת של חיסול השירות הציבורי שממשלות ישראל מאשרות והדרג הביצועי במשרד האוצר מבצע.

אם אנחנו רוצים מסגרות חינוך ובהם מספיק אנשי צוות, בעלי ההכשרה והיכולות הנדרשות בשביל לתת לילדינו את הטוב ביותר צריך יותר השקעה ממשלתית, יותר כסף ויותר תקנים. אם אנחנו רוצים מספיק שוטרים טובים ומיומנים, מספיק נהגי אוטובוס בתחבורה הציבורית, מספיק אנשי צוותים רפואיים בכל מחלקה, מספיק עובדים סוציאליים, מספיק מפקחים על בטיחות וגהות, בכל התחומים האלה צריך תקציב גדול יותר, שיאפשר יותר תקנים לעובדים בעלי שכר ראוי ומכבד.

כל זה לא יקרה אם נמשיך לבחור פוליטיקאים משרתי הון שימשיכו להורות לפקידי האוצר לקיים מדיניות של צנע להמונים, ועושר לטייקונים.

אם אנחנו רוצים מגזר ציבורי חזק ויעיל שישרת אותנו בצורה הטובה ביותר, אנחנו צריכים לבחור אחרת לכנסת, והופה, יש לנו הזדמנות בדיוק לזה. אנחנו צריכים להתעניין במי ידאג להגדיל את תקציבי הבריאות והחינוך, ידאג לשכר ראוי לעובדים שימשוך וישמר במערכת עובדים טובים ולמספיק עובדים כדי שבכל תחום בו אנו מקבלים שירות נדע שאנחנו מקבלים את השירות הטוב ביותר.

ממשלת ישראל ושריה, משרד האוצר, השר העומד בראשו ופקידיו הם מי שמונע מאיתנו לקבל שירותים טובים, לחיות ברווחה, שלוה וביטחון. אם אנחנו באמת רוצים שזה ישתנה, אנחנו צריכים להצביע אחרת. להצביע למי שיחזק את השירות הציבורי ויגבה מס מהעשירים ביותר כדי לממן את שיפור השירותים שכולנו צריכים. מאבק המורים, מאבק הסתדרות וארגון המורים, הם מאבקים מוצדקים ואני מאחל לנאבקים הצלחה במאבקם הצודק. אם גם נדע לבחור נכון, נוכל להיות במצב שבו מראש ממשלת ישראל, שר האוצר שלה והפקידים שהם מנחים על ביצוע מדיניות, יישמו מדיניות שתחסוך לנו משברים. בהצלחה למורות ולמורים, למתמחות ולמתמחים, לעובדות הצהרונים (שגם נמצאות בסכסוך עבודה) ולכל שאר משרתי הציבור שנאבקים בצדק על שכר ותנאים ראויים.

Tags: , , , , , ,

One Response to “המאבק של המורים, השוטרים, המתמחים הוא על קיום השירות ולא רק על שכר”

  1. לקסי הגיב:

    סתם סיפור, אנקדוטה.
    שאלתי את הרופאה הצעירה שטיפלה בי, אם היא מתמחה, "סטג'רית", השיבה. בעוד חדשיים מתחילה התמחות.
    "משמרות של 26 שעות", אמרתי. "כבר מתחילה לדאוג", השיבה

Leave a Reply