האסון במירון – בין אסונות, צפיפות אוכלוסין ושלטון הימין

גידול האוכלוסייה בישראל עלול להפוך אותה לאחת המדינות הצפופים בעולם. אירועי דחק ועומס שמסתיימים באסון הם תוצאה צפויה במיוחד כשהשלטון ימני שמטבעו עוסק בהזנחת המדינה וממעט להשקיע בתשתיות

מאת: ק. טוכולסקי

האסון במירון, ותמונות הדוחק האדיר שעל ההר גרמו לי לחפש ברשת סרטון קצר של תאגיד "כאן" בנוגע למצרים, ובעיית גידול האוכלוסין שלה. בסרטון הזה תוארה הבעיה כיצד במדינה כמו מצרים האוכלוסייה עברה את רף מאה מיליון בני האדם והמדינה מתקשה להתמודד עם גידול האוכלוסייה. בסרטון הוזכרה ישראל רק בהקשר להפיכתה האפשרית של מצרים למעצמת אנרגיה אזורית בזכות מאגרי הגז שהתגלו לחופיה, אבל גם אנשי האקטואליה הנשכנים והביקורתיים בדרך כלל של התאגיד לא העזו לדבר על הפיל שבחדר.

ישראל לא דומה למצרים רק בגילוי משאבי גז לחופיה. ישראל דומה למצרים גם בגידול האוכלוסין ההולך ומחריף שלה שהולך והופך לפיצוץ אוכלוסין. בשנת 2020 חצתה ישראל את רף 9 מיליון בעלי האזרחות הישראלית. כשתחגוג ישראל 100 שנים, תגיע אוכלוסייתה ל-15 מיליון. בשנת 2065 תגיע ל-20 מיליון.

היות ששטחה של מדינת ישראל לא צפוי לגדול משמעותית (וסביר להניח שאף יקטן אם תסתיים השליטה הישראלית בשטחים הכבושים), מדינת ישראל הריבונית צפויה להיות אחת המדינות הצפופות בעולם. אירועים כמו האירוע במירון, אירועים של דחק ועומס שמסתיימים באסון הם תוצאה צפויה, במיוחד כשהשלטון הוא שלטון ימני שמטבעו עוסק בהזנחת המדינה והפקרתה לאינטרסים זרים ואסונות/תאונות שנובעות מההזנחה.

למדינת ישראל יש היום שתי בעיות שעושה רושם שלישראלים לא דחוף לפתור: המשך שלטון התפיסה הימנית של המדינה וגידול האוכלוסייה. שתי הבעיות מזינות זו את זו ונובעות מאותו מקור אידיאולוגי. מצב התשתיות במדינת ישראל רעוע, שכן לא רק בהר מרון, התשתיות לא עומדות בעומס. אין בישראל מספיק גני ילדים ואין בישראל מספיק בתי אבות. אין בישראל שירותים בסיסיים ברמה סבירה לנפש בכל אחת מהתחנות שבין תחילת הינקות ועד סוף הזקנה.

הבחירה של אזרחי ישראל, פעם אחר פעם במפלגות שמאמינות במעורבות ממשלתית מצומצמת ובשוק החופשי, תורמות לא רק לגידול הפרוע באוכלוסייה, אלא גם ובעיקר להזנחה שלה. זה לא סתם שבישראל נהרגים כל שנה עשרות אנשים בתאונות עבודה, בתאונות דרכים, נמצאים מתים מוזנחים בביתם, נרצחים ברחובות ובבית. ההזנחה המכוונת הזו של אוכלוסייה הולכת וגדלה, העדר ההתאמה של התשתיות, המישטור של האוכלוסייה באמצעות הפרד ומשול של הזנחות ופריבילגיות, הוביל אותנו לאסון הנוכחי וימשיך להוביל אותנו מאסון לאסון.

תחשבו על מגדלים שיוקמו בחיפזון לספק את הצורך של אוכלוסייה הולכת וגדלה במגורים. מגדלים שיוקמו בלי פיקוח מהותי כי "ביורוקרטיה ופיקוח זה רע" ו"השוק החופשי יודע הכי טוב לבד". מגדלים שיוקמו בלי תכניות אב, בלי תכנון מהותי, אלא רק באמצעות השיטה החביבה על שלטון הימין, קבלנים שמשיגים באמצעות מאכערים היתרים לכמה שיותר בנייה תמורת כמה שפחות תכנון וחשיבה על ההשלכות (וזה במקרה הטוב כשלא מדובר בפשוט שוחד). כל מגדל כזה שיקרוס יהיה אסון גדול ממירון.

המחיר שאנחנו כחברה משלמים כבר שנים על שלטון הימין האין סופי שבין אסון השריפה בכרמל ועד אסון ההילולה במירון, דרך אסונות יום יומיים כמו הרוגי תאונות דרכים ועבודה, דרך משבר הקורונה, דרך עשרות החללים של מפלת "צוק איתן", דרך כל הצורות שבהן שלטון אדיש ואכזר, נוגס בנו, בוחריו. אז הפעם המחיר מרוכז וכואב בהר מירון המוזנח, שנוהל בידי עסקנים לאחר שהמדינה התקפלה מלקחת אחריות. האסון נגרם בשל לחץ פוליטי על הדרג הביצועי שבשטח ולרוב הוא אינו מרוכז וכואב כי פועל שנפל מבניין לא באמת מפריע לאף אחד ו-50 פועלים בשנה לא מפריעים לאף אחד. אבל האסונות האלה, יום-יומיים או חד-פעמיים, ילכו ויגברו, כי הם תוצאה הגיונית של השילוב שבין גידול אוכלוסייה קיצוני ושלטון ימין מזניח.

מדינת ישראל הולכת ומדרדרת ממשבר למשבר. תשתיותיה מוזנחות, השירותים הבסיסיים שהמדינה אמורה לספק מטיפות חלב ועד מחלקות גריאטריות, לא עומדים בעומס שמוטל עליהם. אין מספיק מקומות שנותנים שירות ואין מספיק נותני שירות. בשנת 2065, עם הגעת האוכלוסייה ל-20 מיליון, גם המגדול ההולך ורווח לא יעזור כדי להציל שטחים פתוחים כי המקום פשוט נגמר.

עוד לפני שנגע בבעיות גלובליות כמו התחממות כדור הארץ, אנחנו צריכים להבין שההזנחה הזו, ההימנעות מלקיחת האחריות, התפיסה של השליט ושריו שהם גוזרים סרטים ולוקחים קרדיט כשיש הצלחות בלבד, אבל נמנעים מלקחת אחריות כשהכישלונות שלהם מתפוצצים על כולנו, עולה לנו ביוקר רב.

השילוב הזה בין שלטון ימני מזניח וגידול אוכלוסייה שיצא משליטה, הוא שילוב הרסני שיהפוך אירועים כמו האסון במירון למשהו שאנחנו עשויים להתרגל אליו. אנחנו לא צריכים עוד וועדת חקירה, אנחנו צריכים לסיים את שלטון הימין. אנחנו צריכים שלטון של שמאל סוציאליסט ודמוקרטי, קונסטרוקטיבי ואחראי שיתכנן ויבנה, שיידע לעשות מה שצריך ולקחת אחריות, אלטרנטיבה לשלטון ההזנחה וההפקרה של הימין.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

10 Responses to “האסון במירון – בין אסונות, צפיפות אוכלוסין ושלטון הימין”

 1. מכאל לינדנבאום הגיב:

  מצטער ,גם האנטישמים הפולנים אומרים שיש יותר מידי יהודים,בשמחתם על ההרג ההמוני בהר מירון הוא הר המוות.

  הבעיה שיש בארץ יותר מידי פושעי הפרטה וטייקונים.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  פיצוץ אוכלוסין זאת בעיה עולמית, לא רק ישראלית. עם זאת אין בינינו מחלוקת בנקודה שגם פיצוץ אוכלוסין מצריך ניהול של ממשלת שמאל סוציאליסטית שתדאג לצרכי האוכלוסיה.
  האתר במירון צריך להיות מנוהל בידי רשות הטבע והגנים כמו נבי סמואל או בידי משרד הדתות כמו הכותל.

 3. נטע הגיב:

  הצפיפות גבתה את קרבנותיה בהיקפים מבהילים עוד בטרם המחדל המירון. כן – מחדל.
  לא אסון.
  שכחנו את הקורונה? ומה היה ההסבר של החרדים? זוכרים? צפיפות המגורים.
  ואכן היום ההנהגה החרדית מעודדת ילודה מוגברת. על משפחה עם פחות מעשרה ילדים מסתכלים בעין עקומה. המהדרין מגיעים גם לחמישה עשר ילדים ויותר וכל המרבה "הרי זה משובח".
  את הבניה הזולה שנראית כמו סלאמס עוד לפני שאוכלסה אפשר לראות במקומות רבים בירושלים.
  למערכת הבריאות אין סיכוי להשתקם המצב הזה.
  מספר הנפטרים בשנה מזיהומים בבתי חחולים – מבהיל והוא תוצאה ישירה של צפיפות יתר ומערכת מורעבת.
  את הילדים שלחו ללמוד למרות שבתי הספר היו אמורים להשאר סגורים בגלי הקורונה. הנימוק – קדושת הלימוד.
  נו.הבעיה האמיתית – הצפיפות הבלתי נסבלת בבתים.
  הדוגמאות עוד רבות – אבל אסור חלילה להוציא ×”×’×” מהפה.
  האמת אייננה הילך חוקקי במקומותינו.

 4. נטע הגיב:

  אם היהודים רוצים לחסל את עצמם במדינת ישראל – צפיפות האוכלוסין היא היא אחת הדרכים לשם.

 5. לוני הגיב:

  לינדנבאום אתה עוד חי ?
  מה הקשר בין "פושעי הפרטה וטייקונים" לאסון הזה ?
  לא שמעתי שיותר מדי "טייקונים" מתעניינים במקום העלוב והמוזנח הזה בו קרה האסון.
  נראה שהאובסיה שלך בנושא העבירה אותך על דעתך.

 6. נטע הגיב:

  ואם, מיכאל, הצפיפות הזו מושגת על ידי החרדים – קו"×— – הם מבריחים מפה ישראלים רבים, מרחיקים עלייה איכותית מודרנית.
  לא משאירים מקום, תרתי משמע, לשום דבר אחר.
  את השמאל היהודי אתה מוצא באוניברסיטאות בארה"ב לא בישראל. בישראל הוא מת!
  עם מי תקים כאן שמאל?
  איפה יש לך כאן ברני סנדרס שיושב בסנוטהאמריקאי – לא כאן?
  איזה קשר יכול להיות לך אתם בכלל – כשאתה בונה את הקיום שלך על התרבות החרדים?

 7. ק. טוכולסקי הגיב:

  אין פה מגזר אחד שלא עושה יותר מדי ילדים (חוץ מערבים נוצרים)
  ההפרטה של ההר שלא הולאם ונמסר לרשות המקומות הקדושים היא פשע של הפרטה

 8. לוני הגיב:

  שום חלק באתר מירון לא "הופרט" אלא נמסר (יותר נכון נלקח) בידי בליל הקדשים ועמותות חרדיות שהן מלכ"רים.
  המדינה נכנעה לגמחות החרדים והנה התוצאה.
  אם המקום היה "מופרט" ומנוהל בידי גורם יחיד הוא בוודאי לא היה נראה כך.
  אבל אם יש משהו אחד שאפשר להסכים עם טוכולסקי זה שאתרים מהסוג של מירון צריכים להיות מנוהלים ומפוקחים על ידי המדינה.

 9. ק. טוכולסקי הגיב:

  זה נכון ש\ה לא הפרטה במובן הקלאסי
  אבל גם במירון שכבר שנים ברור שהמדינה צריכה לקחת אחריות, בחישה של אינטרסים זרים מונעת את זה.
  אין שום סיבה שהקדשים ינהלו מקומות כמו מירון.

 10. נטע הגיב:

  "אין פה מגזר אחד שלא עושה יותר מדי ילדים (חוץ מערבים נוצרים)"
  ?????

Leave a Reply