postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מה אפשר ללמוד ממשבר האנרגיה של טקסס

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מה אפשר ללמוד ממשבר האנרגיה של טקסס

נושאים כלכלת בית, פוליטי, רווחה ושירותים חברתיים ב 28.02.21 0:01

לא מעט אנשים בטקסס מתו מקור לאחרונה. זה קורה שם כי המדיניות הקפיטליסטית הפרועה של דה-רגולציה ושוק חופשי זוכה שם ליישום. כדי שזה לא יקרה בישראל, על המצביעים בבחירות להגיד לא למפלגות שמקדשות את ההבלים של הקפיטליזם בן זמננו

מאת: ק. טוכולסקי

בשבועות האחרונים מתפתח במדינה האמריקאית טקסס משבר אנרגיה מחזורי. פעם בעשור בערך, פוקד את המדינה חורף קר במיוחד במהלכו לא מצליחות חברות האנרגיה הפרטיות, חברות שפועלות למטרות רווח בלבד, לספק את צרכי האנרגיה של המדינה. פעם בכמה שנים, אין מספיק חשמל ומחירו של החשמל שיש עולה משמעותית. כתוצאה מכך, פעם בכמה שנים אוכלוסיות חלשות יותר נאלצות לבחור בין לא לחמם לבין הגדלת ההוצאה שלהם על חימום. שיקול זה גורם לכך שמדי כמה שנים, לא מעט אנשים פשוט מתים מקור. זה לא קורה סתם, זה קורה כי המדיניות הקפיטליסטית הפרועה של דה-רגולציה ושוק חופשי, פשוט זוכה ליישום.

וזה לא שאין מודעות בטקסס לכך שמה שהם עושים לא בסדר. זה אולי לא זוכה לכותרות משמעותיות בתקשורת, אבל הנושא נבחן בידי גורמים רגולטוריים ברמה הפדראלית כבר מספר פעמים. הרשויות הפדראליות המליצו למדינת טקסס מספר פעמים בעשור האחרון, בעקבות גל הקור של שנת 2011, להגביר את הרגולציה על חברות החשמל. למשל, להבטיח בתקן בידוד וחימום לתחנות כבר לפני עשור. אבל הממשל בטקסס, בתמיכת חברות האנרגיה המקומיות, מנע כל חקיקה שתחייב את חברות האנרגיה לנקוט בצעדים הנדרשים. הממשל המקומי, רפובליקני וממומן היטב בידי תורמים מחברות האנרגיה מאמין בדה-רגולציה ובשוק החופשי וכוחו. רק שדה-רגולציה ואמונה בכוחו של השוק החופשי הביאו למשבר שכולל לא רק מחסור בחשמל, אלא גם עלייה של מאות אחוזים במחיר החשמל בטקסס, בה מחיר החשמל אינו נתון לפיקוח. וכל ניסיון להגביר את הרגולציה נכשל בבתי המחוקקים של המדינה.

מבחינת חברות האנרגיה זה לא משתלם לבודד את התחנות והצנרת כי הכסף שהן עושות בזמן המשבר גדול מתיקון נזקי המשבר. כך בחסות הדה-רגולציה וחוסר יכולתו של הממשלה המקומי לאכוף את המלצותיו להשקעה בתשתית החשמל, חברות האנרגיה מרוויחות סכומי עתק בזמן שאנשים נאלצים לשלם מחירים מופקעים, או להתנתק מרשת החשמל בעיצומו של חורף.

חברות האנרגיה משלמות מדי שנה שוחד חוקי של תרומות למפלגה הרפובליקנית של טקסט ולבכיריה המכהנים. הן לא עושות זאת מטעמים פילנתרופיים, אלא כדי להשפיע על הממשל והחלטותיו כפי שקורה בדה-רגולציה של תחזוקת רשת החשמל ומחיר החשמל. הכוח המשחית של כסף בפוליטיקה, השפעתם של טייקוני וחברות אנרגיה על הפוליטיקה הביא למצב הנוכחי שבו המדינה לא מספקת את הרגולציה הנדרשת בתחום של אספקת מוצר יסוד בסיסי והכרחי לחיים כמו חשמל. וכך גם נראה היישום בפועל של תיאוריות קפיטליסטיות, ניאו-ליבראליות וליברטיאניות. חברות האנרגיה משקיעות לא מספיק בתחזוקה, המדינה לא מפקחת, ובבוא המשבר הצרכנים משלמים את המחיר של החשמל המתייקר.

ולמה זה רלבנטי לנו, פה במדינת ישראל? זה רלבנטי לנו כי המסר הקפיטליסטי הדורסני, הניאו- ליברלי ואפילו הליברטיאני של דה-רגולציה ושוק חופשי נמכר פה כאילו אין מציאות שמוכיחה את כישלונו פעם אחר פעם. הוא נמכר על-ידי מפלגות מרכזיות, שצפויות לגרוף חלק לא מבוטל מקולות הציבור: "הליכוד", "תקווה לישראל", "יש עתיד", "ימינה". מפלגות אלה הולכות לקבל לפי הסקרים בסביבות 70-80 מנדטים. מפלגות אלה תומכות בדיוק בתפיסה שהביאה במקרה הזה את טקסס למשבר מוחלט.

בניגוד לטקסנים שבחרו שוב להוותם את אותם הפוליטיקאים שימשיכו לשרת את חברות האנרגיה וטייקוני האנרגיה על חשבונם, לנו יש הזדמנות להראות לכל חסידי הקפיטליזם הניאו- ליבראלי וליברטיאני את הדלת. להגיד לא למפלגות שמקדשות את ההבלים הסמי-דתיים של הקפיטליזם בן זמננו.

במקום לתת את הכוח למפלגות שמתחבאות מאחורי ההגדרה של ליברליזם, אנחנו יכולים לבחור במפלגות שלא יחסלו את העבודה המאורגנת ואת הרגולציה אלא יחזקו את הרגולציה באופן שיאפשר לה להיות יעילה ומגינה ויחזקו את המגזר הציבורי ואתו את העבודה המאורגנת. כרגיל הכל תלוי בנו, האם נבחר במשיחי השקר של הניאו-ליברליזם החזירי ונמצא את עצמנו, לדוגמא, מאבדים את חברת החשמל שמספקת לנו ביעילות חשמל זול או שלא. הצבעה למפלגות ימין ומרכז ימין תביא עלינו עוד משבר, נוכל להימנע ממנו רק אם נתמוך במפלגות השמאל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.