postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מען – משרד הפנים הפסיק לנכות דמי טיפול משכרם של עובדים פלסטינים בעקבות עתירה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מען – משרד הפנים הפסיק לנכות דמי טיפול משכרם של עובדים פלסטינים בעקבות עתירה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, משפט ופלילים ב 2.12.20 23:00

בפברואר 2020, הגישו מען – ארגון עובדים, בשיתוף עם עמותת קו לעובד, עתירה לבית הדין הארצי לעבודה נגד מדור התשלומים (מת"ש) במשרד הפנים, בדרישה להפסיק נוהג לפיו נוכו דמי טיפול להסתדרות משכרם של עובדים פלסטינים שלא כדין

בפברואר 2020, הגישו מען – ארגון עובדים, בשיתוף עם עמותת קו לעובד, עתירה לבית הדין הארצי לעבודה נגד מדור התשלומים (מת"ש) במשרד הפנים, בדרישה להפסיק נוהג שהיה קיים 50 שנה לפיו נוכו דמי טיפול להסתדרות משכרם של עובדים פלסטינים, במקרים רבים שלא כדין. העתירה דרשה גם לשים קץ לאפליה בין ארגוני העובדים בכל הנוגע לניכוי דמי חבר מהעובדים. בעקבות העתירה הודיע מת"ש על הפסקת כל הניכויים מעובדים פלסטינים, ולבקשת מען, נמחקה העתירה שהתייתרה.

מאז החלטת הממשלה ב- 1970 נוכו משכרו של כל עובד פלסטיני בישראל עשרות שקלים מדי חודש (0.75% מהשכר ברוטו) והועברו להסתדרות הכללית. רבים מעובדים אלה הועסקו במקומות עבודה בהם לא חל הסכם קיבוצי, ולא היה כל בסיס חוקי לניכוי. בחישוב גס, הסכום שהועבר מכיסם של כ-70 אלף עובדים פלסטינים להסתדרות  מדי חודש הגיע בשנים האחרונות ל-3.5 מיליון ₪, ובחישוב שנתי – מעל ל- 40 מיליון ₪.

מאז הסכם אוסלו הגיעה ההסתדרות להסכם עם איגוד העובדים הפלסטיני PGFTU והעבירה חלק מהסכום אליו, אבל בשורה התחתונה, העובדים הפלסטינים שילמו סכומי כסף משמעותיים לטובת הגנה איגוד מקצועית ולא קיבלו שום תמורה: האיגודים הפלסטינים הם חסרי מעמד לייצג עובדים בישראל, ואילו ההסתדרות כלל לא איפשרה עד לאחרונה לעובדים פלסטינים להיות חברים בה. זה בלט גם בשנים האחרונות באופן קיצוני עם החשיפה של תאונות העבודה הקשות שפוגעות בעובדי בניין פלסטינים, מבלי שהם זוכים להגנה או אפילו לטיפול רפואי ראוי.

הסדר זה הורחב בפברואר 2019 כאשר מת"ש אפשר לנכות משכרם של עובדים פלסטינים דמי חבר למי שהודיע על הצטרפות וולונטרית להסתדרות הלאומית. בעקבות שינוי זה פנה מען בדרישה שמת"ש יכיר בו כארגון עובדים שווה זכויות ויכבד את רצון העובדים שהצטרפו אליו במספר מפעלים באזור התעשייה עטרות ויעביר את דמי החבר שלהם למען. מת"ש התעלם והמשיך לנכות מעובדים אלו דמי טיפול להסתדרות הכללית – בניגוד לדין.

בעקבות סירוב זה של מת"ש, המהווה אפליה ברורה בין ארגוני עובדים כמו גם פגיעה בזכות העובדים שנוכו מהם דמי טיפול שלא כדין, הוגשה בפברואר 2020  העתירה לבית הדין הארצי. לעתירה היו שני מרכיבים: האחד, לאפשר לעובדים שהצטרפו למען לשלם דמי חבר לארגון המייצג אותם. השני להפסיק ניכוי של דמי טיפול לטובת ההסתדרות הכללית משכרם של עובדים שאין בסיס חוקי לניכוי מהם. לעתירה צורפו ההסתדרות הכללית, ההסתדרות הלאומית וכוח לעובדים כמשיבים פורמליים.

בתגובה לעתירה ועוד קודם לדיון בביה"ד הודיע מת"ש במאי 2020 שהוא משהה זמנית את הניכוי מכלל העובדים הפלסטינים. בדיון שהתקיים בתיק ביולי 2020 הציע ביה"ד כי הצדדים יקיימו היוועצות בניסיון למצוא פתרון שיהיה מוסכם על הארגונים השונים ועל מת"ש. בהיוועצות שהתקיימה לאחר מכן העלו נציגי הסתדרות הכללית והלאומית הצעה לפיה ניכוי דמי הטיפול מכלל העובדים יועבר במרוכז להסתדרות הכללית, וזו תעביר את הכספים שנגבו לארגוני עובדים האחרים ככל שאלו יודיעו על הצטרפות עובדים אליהם. מען דחה את ההצעה, מפני שזו נותנת חותמת כשרות לנוהג הפסול של ניכוי דמי טיפול מאלפי עובדים שלא כדין.

בהיעדר הסכמות בין הצדדים, הודיע מת"ש בספטמבר 2020 שהוא מפסיק לגבות את הכספים סופית. בנסיבות אלה הודיע מען כי העתירה התייתרה וביקש למחוק אותה, ובדיון מה-30.11 נענתה נשאית ביה"ד הארצי לעבודה, השופטת ורדה וירט לבנה, לבקשת מען ומחקה את התביעה.

כך נקבר הסדר פסול שהיה קיים חמישים שנה, וטוב שכך. זהו הישג גדול למאבק של מען להפוך את עשרות אלפי העובדים הפלסטינים המועסקים בישראל מאנשים שקופים חסרי זכויות לעובדים שווים שזכויותיהם נשמרות, כולל הזכות להצטרף לארגון עובדים לפי בחירתם.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. full hd tek parça izle :

    I like the valuable information you provide in ylur articles. Meridel Giffie Woodman

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.