בין מה ש"הליכוד" מציע למה ש"ימינה" מציעה, מגיע לנו משהו טוב יותר

תנועת "עומדים ביחד" מציעה תכנית לחילוץ ולשיקום החברה הישראלית בזמן משבר הקורונה ולאחריו. זהו הניסיון הרציני ביותר שנעשה לאחרונה לאתגר את השיח הימני שנע בין הטרלול הליברטיאני ("ימינה") לתערובת המשתקת של ניאו-שמרנות וניאו-ליברליות ("הליכוד")

מאת: ק.טוכולסקי

 בין מה שהליכוד מציע למה שימינה מציעה, מגיע לנו משהו טוב יותר

הסקרים בחודש האחרון די ברורים, גוש הימין מצליח לשמור על רוב בסקרים שאמור לאפשר לראש מפלגת הימין הגדולה ביותר להקים ממשלת ימין בלי להזדקק למפלגות הימין מרכז. 65 מנדטים יש לגוש הימין ברוב הסקרים. 50 וקצת מנדטים שמתחלקים בין הליכוד וימינה ועוד 14-16 מנדטים למפלגות החרדיות. בגוש הימין מרכז (כחולבן, יש-עתיד תלם וישראל ביתנו) חברות שלוש מפלגות שאין ביניהן הבדל. גוש זה מונה כ-35 מנדטים. גוש השמאל עמד על 20 מנדטים, (הרשימה המשותפת ומרצ). הבשורה הזו די מדכדכת, אבל צריך לזכור שבשלוש מערכות הבחירות האחרונות גוש הימין-חרדים קיבל פחות ממה שהוא היה אמור לקבל לפי הסקרים. הבעיה האמיתית היא לא איך יתחלקו 100 המנדטים שמקבל גוש הימין-מרכז ימין-חרדים. הבעיה האמיתית היא העובדה שגוש שנכשל פעם אחר פעם, ממשיך לקבל את האמון של רוב ציבור המצביעים בישראל. הבשורה המדכדכת באמת היא שבצד "הליכוד", מפלגת "ימינה" היא אלטרנטיבה שמושכת כרגע קולות צפים רבים ומתחזקת בסקרים. זה מדכא כי מה שמציעה "ימינה" לחברה הישראלית גרוע יותר מכל מה ש"הליכוד" מציע.

תקשורת המיינסטרים מחזקת מגמה זו: על בימת הדיון הציבורי לא מוצעות אלטרנטיבות אחרות. זה מעגל קסמים שמזין את עצמו, מעצבי דעת-הקהל מציגים את "הליכוד" ו"ימינה" כאלטרנטיבות השלטוניות, הקהל מגיב בבחירה שמתחלקת בין בחירה שבטית לבין תנועה בין שתי מפלגות אלו.

מה שחורה כאן הוא שהאלטרנטיבות בין המודל הקיים של שלטון "הליכוד", למודל של "ימינה", הוא בין חברה שמידרדרת לאיטה תוך הזנחה של מערכות הרווחה, הדרדרות איטית של המעמד הבינוני העובד ושחיקה של הסולידריות החברתית כמו שמציע לנו "הליכוד", לחברה שתאיץ את ההליכים לחורבן אקטיבי של מדינת הרווחה, ריסוק המעמד הבינוני העובד ושבירה מוחלטת של הסולידריות החברתית והחלפתה בתערובת של כפייה דתית מוגברת והעמקה של הכיבוש. שום אלטרנטיבה אחרת לא מוצגת באופן שבכלל ניתן לראות בה אלטרנטיבה. "הרשימה המשותפת", סיעת השמאל הגדולה, לא העלתה עד היום תכנית להתמודדות עם מצבה של החברה הישראלית כיום. מרצ העלתה כמה תוכניות כלכליות, אבל הן הוצגו בצורה זניחה וגם אבדו בבליל המסרים שמרצ משגרת. בסך הכול השמאל הפרלמנטרי לא אתגר יותר מדי את השיח הציבורי שבו מוצגות שתי חלופות ימניות קיצוניות זו של "הליכוד" וזו של "ימינה".

על רקע זה בולט ניסיונה של תנועת "עומדים ביחד", להציע תכנית שלה לחילוץ, ולשיקום החברה הישראלית בזמן המשבר ולאחריו. זהו הניסיון הרציני ביותר שנעשה לאחרונה לאתגר את השיח הימני שנע בין הטרלול הליברטיאני ("ימינה") לתערובת המשתקת של ניאו-שמרנות וניאו-ליברליות ("הליכוד").

תנועת "עומדים ביחד" מציעה תכנית שמאלית, סוציאליסטית ודמוקרטית, אלטרנטיבה מהותית בונה ומשקמת לכישלון של שלטון הימין בישראל בעשורים האחרונים בכלל ובזמן המגיפה בפרט. בתחילת המשבר הועלתה גם תכנית להתמודדות עם המשבר של ארגון "כוח לעובדים". ניתן לומר שהתוכנית הנוכחית של "עומדים ביחד" הולכת צעד אחד קדימה בהתמודדות ההוליסטית עם ההשלכות של שלטון הימין ארוך השנים והנזק שהם גרמו שהגיע לשיאו כעת במגיפה.

בזמן ש"הליכוד" מציע לנו להתאזר בסבלנות כי הכול פה נפלא, ו"ימינה" אומרים לנו לבחור בהם במקום ב"ליכוד" כי הם יפריטו את הכול וישברו את הוועדים ואז יהיה פה נפלא, והם גם יספחו את השטחים, מציעים ב"עומדים ביחד" אלטרנטיבה של שמאל. ביחס למשבר מוצע בתוכנית לאמץ את המודל האירופאי של סבסוד שכר כדי למנוע פיטורים המוניים. זאת במקביל לתשלום דמי אבטלה לעצמאיים ופרילנסרים. להרחיב את הסיוע באופן מותאם וישיר (לא בטוחות להלוואות מבנקים פרטיים) לעסקים קטנים ולשמור על השוכרים והמשכירים מפני אבדן קורת גג ואבדן הכנסה באמצעות תמיכה ממשלתית.

ברמה הארצית מוצע לקבוע תוכנית תמיכה מקבילה ל"רמזור" שתתן סיוע נוסף לערים אדומות ותבטיח את הקיום בכבוד של אוכלוסייתן בזמן הסגר המתמשך. במקביל לטיפול הנקודתי בסגר התוכנית גם מציעה מקורות מימון, באמצעות הרחבת מסגרות המס הפרוגרסיבי והכבדת נטל המס על האלפיון העליון לצורה שתהפוך את הנטל עליו להוגן (במקום מגוחך היום). עצירת ההפרטות בשירות הציבורי, חיזוק השירות הציבורי והרחבת ההשקעה הציבורית. השקעה באנרגיות מתחדשות כגורם נוסף להנעת הכלכלה. בקיצור, במקום לדבר בסיסמאות פומפוזיות ולשקר כמקובל על הימין שטוען או שהכול נפלא ותכף גם יהיה בסדר או שהאויב הוא עובדי המדינה שנשאו ועודם נושאים בנטל המשבר בגבורה, מוצעת לנו כאן אלטרנטיבה שמאלית שמציעה הרחבת ההוצאה הציבורית ומקורות, שמציעה פתרונות למצב הנוכחי ובניית עתיד טוב יותר המתבסס על עקרונות של צדק חלוקתי, סולידריות חברתית וחיזוק חוסנה של מדינת הרווחה. בלי שנאה והסתה, בלי התעלמות מהמציאות ובלי רהב, אלטרנטיבה שסוציאליסטית ודמוקרטית לשיגעון של הימין שהביא אותנו לשוקת השבורה של המשבר הנוכחי לא מוכנים ולא מוגנים.

תנועת "עומדים ביחד" זיהתה חלל בשיח, והציעה תוכנית שמהווה אלטרנטיבה מהותית, לא רק את החלפת פרצופו של ביבי בפרצופו של בנט בראש ממשלת הימין הבאה. שמציעה תקווה צמיחה, ריפוי פצעי החברה הישראלית, שיקום מדינת הרווחה, צמצום פערים, מיסוי פרוגרסיבי ומדיניות סביבתית ירוקה. התוכנית אינה רוויה בשנאת האחר, היא לא תרגום של רעיונות רפובליקניים וליברטיאניים מאנגלית בשירות שלטון ההון, אלא תכנית לשיקום סוציאליסטי, דמוקרטי וירוק של החברה הישראלית והפיכת מדינת ישראל ממדינה מוכת טרלול ומתפוררת למדינה ברוח המודל הסקנדינבי.

זאת אלטרנטיבה אמיתית למה שמציע לנו הימין, ואם אנחנו כישראליות וישראלים, חושבים, מאמינים ומקווים שמגיע לנו משהו טוב יותר, אז הגיע הזמן שנפסיק לאכול את מה שמכתיבים לנו, כמו הקשקוש שהבחירה היא בין ימין ומרכז ימין או ימין קיצוני, ונבחר בדרך אחרת, כמו זו שמוצעת בתוכנית של "עומדים ביחד".

Tags: , , , ,

One Response to “ בין מה ש"הליכוד" מציע למה ש"ימינה" מציעה, מגיע לנו משהו טוב יותר”

  1. מיה פאול הגיב:

    אני חברה בתנועה והיא בהחלט משב רוח מרענן, אני רק לא בטוחה שתנועה חוץ פרלמנטרית תספיק.

Leave a Reply