הבחירות בארה"ב – הדמוקרטים עושים הכל כדי לא לנצח בבחירות

במקום להצביע על הצביעות של ממשל טראמפ הרפובליקני בסוגיות מהותיות, ולהציע אלטרנטיבה למדיניות הממשל הימני, הממסד הדמוקרטי מתמקד בהערות על הסמנטיקה של הנשיא ומסרב להציע אלטרנטיבה מהותית לשלטון

מאת: ק. טוכולסקי

הדמוקרטים בארצות הברית, עושים הכל כדי לא לנצח בבחירות

בשבוע שעבר התפרסמו נתונים מעניינים על התנהלות ממשל טראמפ בנוגע לתכניות פדרליות ותקצובן, מהפרסומים התברר שכרגיל, מאחורי מיסוך של רטוריקה לאומנית ממשל טראמפ פוגע בזכויות המשרתים בכוחות הביטחון וההצלה. למשל הוא פוגע בקיצוץ תקציב משרד ההגנה בכל הנוגע לטיפול בווטרנים בתחומי הבריאות והרווחה. או למשל, הוא פוגע בהוצאת כסף מהקרנות שנועדו להבטיח ביטוח בריאות לאנשי כוחות ההצלה שנענו לקריאה הראשונה אחרי ה-11 בספטמבר. במקביל ודי כרגיל, במקום להצביע בצורה נוקבת על הצביעות של ממשל טראמפ הרפובליקני בסוגיות מהותיות, ולהציע אלטרנטיבה למדיניות הממשל הימני, הממסד הדמוקרטי מתמקד בהערות נרפות על הסמנטיקה של הנשיא ומסרב להציע אלטרנטיבה מהותית לשלטון,

אחרי שהדמוקרטים נכשלו ב-2016 כישלון מחפיר, ואיבדו את השליטה בכל מוקדי השלטון הפדראליים, עושה רושם ששוב, המנהיגות הדמוקרטית עושה הכל בשביל לא לנצח בבחירות. לפי כל הפרמטרים האובייקטיביים הבחירות ב-2020 אמורות היו להיות בכיס שלהם. אך זה לא כך. כי במקום להתמודד עם הסוגיות ולהציע אלטרנטיבה, הדמוקרטים חוזרים על הטעות של להגיד "רק לא טראמפ". זאת במקום להגיד לציבור האמריקאי במה בדיוק הדמוקרטים הם אלטרנטיבה. התפיסה הזו עלתה להם בשלטון ב-2016 ועשויה לגרום לכך שנשיא כושל ומושחת ימשיך לקבל את אמון הבוחר ויישאר בשלטון.

הרפובליקנים נכשלו, זה לא התחיל בטראמפ. ואם הוא יישאר בשלטון, גם לא יגמר בטראמפ. זה הרבה יותר עמוק מהליך המעבר משמרנות לפופוליזם ימני. אבל הרפובליקנים נכשלו. הפערים בארצות הברית אדירים והיא המדינה המפותחת היחידה שאנשים לא נגישים בה לשירותי בריאות אוניברסאליים. היכולת שלהם לקבל מענה מהמדינה בכל תחום: מחינוך ציבורי דרך ביטוח לאומי ועד תשתיות, הולכת ונמצאת בנסיגה משמעותית. אבל למרות כישלונם הברור, הרפובליקנים עדיין מהווים מפלגת שלטון ואלטרנטיבה לגיטימית בזכות היכולת שלהם להתמודד עם ה"אין אלטרנטיבה" שמציע הממסד הדמוקרטי.

בזמן שהדמוקרטים מתרחקים משיח עובדתי והצעת אלטרנטיבה, הם נכשלים בהתמודדות עם הרפובליקנים במה שהימין חזק בו. הרפובליקנים חזקים במחוות סמליות ,בשליטה בנרטיב, ביצירת האקסיומות השליטות בשיח.

מושלים רפובליקנים, כמו מושלי טקסט או טנסי, מעבירים כסף פדרלי שנועד למאבק בקורונה לכוחות המשטרה. כי המגפה אולי משתוללת, אבל נרטיב הבחירות הרפובליקני לפרוורים הוא הפחדה מפני אלימות של מיעוטים. התקשורת נשלטת בידי בעלי הון שמעצבים את דעת הקהל הציבורית באופן שמשרת אותם ומאפשרת את השיח בין הטירוף הרפובליקני לחידלון של המיינסטרים הממסדי תוך התעלמות מהאלטרנטיבה הפרוגרסיבית. זאת רק בשביל להבטיח ששום דבר לא ישתנה.

הדמוקרטים, שכבר נפלו ב-2016, מסרבים להפנים שדבר אחד הוא לנצח בחירות אמצע נגד נשיא שנוי במחלוקת, ודבר אחר הוא להציג אלטרנטיבה מהותית לשלטון בבחירות לנשיאות. המסורת היא שבבחירות אמצע יש יתרון לעמדה נגדית. ולעומת זאת נשיאים לא פופולאריים במיוחד, שעשו דברים שנויים במחלוקת, הצליחו להיבחר מחדש. המפלגה הדמוקרטית שהייתה אמורה לאתגר את שלטון טראמפ מתמקדת בהצגת המועמד שלה כ"רק לא הנשיא המכהן"  במקום בהצגת אלטרנטיבה מהותית לשלטון.

הציבור האמריקאי לא ישנה דפוסי הצבעה בגלל הפה המלוכלך שלטראמפ יש. גם לא כיון שהוא אמר משהו מעליב או שיקר. אם הדמוקרטים לא הבינו את זה עד עכשיו, הם עשויים למצוא את עצמם במקרה הטוב עם שני בתי הקונגרס ובלי הנשיאות. במקרה הרע רק עם בית הנבחרים או אפילו בלעדיו.

לביידן יש סיכוי סביר להיות נשיא ארצות הברית הבא, הרבה יותר להערכתי משהיה בזמנו להילרי קלינטון, אבל הדמוקרטים שאננים והקמפיין שלהם איום ונורא. בבחירות בהן יש להם סיכוי אמיתי להפוך את הסנאט ולנצח במרוץ לנשיאות, הם עושים כל טעות אפשרית. אמירות ברורות, הבדלות מטראמפ, הצבת אלטרנטיבה מהותית, עניינית נושאית, בנושאים הבוערים שעל הפרק, כמו: חוק וסדר, ביטחון אישי, משבר האקלים, מגפת הקורונה, אבטלה, פערים חברתיים, תשתיות מתפוררות, תעסוקה. כל ההצגות שטראמפ עושה עכשיו עם חתימות ריקות מתוכן על הסכמי שלום פומפוזיים לא יעזרו לו אם הדמוקרטים יתעוררו ויציבו מולו אלטרנטיבה עניינית. אחרת הוא עוד ישלים 8 שנות כהונה. העובדה שלימין נוח במגרש הסימבולי ובמגרש הרטורי לא צריכה לחייב את השמאל לשחק את המשחק הזה. זה נכון בישראל כמו בארצות הברית ובכל מקום אחר, הצבת אלטרנטיבה תוביל גם לשינוי השיח.

Tags: , ,

Leave a Reply