שר האוצר מנצל את משבר הקורונה כדי לפגוע בעבודה המאורגנת

שר האוצר מתכנן הפחתת שכר לעובדי המדינה. מי שסוחבים את האלונקה בזמן משבר הקורונה, שהממשלה כשלה בניהולו, נקראים שוב לשאת בנטל ולקצץ בשכרם

מאת: ק. טוכולסקי

ואחרי שהאשימו את המובטלים, הממשלה יוצאת בהתקפה על העבודה המאורגנת

.אחרי שהמשלה ודובריה השתלחו במובטלים ה"עצלנים, שלא רוצים לעבוד", הגיע תורה של העבודה המאורגנת. מהמובטלים אין מה לקחת, הממשלה יודעת שאין עבודה ושגם לא תהיה בקרוב עקב כישלונותיה. אז הממשלה מנצלת את המשבר, את אווירת ההלם, להפעלת דוקטרינת ההלם. את הכסף שחסר אחרי שנים של ניהול שערורייתי, של הפקרת האינטרס הציבורי הרחב וחוסנה של המדינה לטובת העשרת קומץ בעלי הון בעוד הון, מתכוונת ממשלת הימין הנוכחית לפגוע בעבודה המאורגנת.

את מחיר המשבר אמורים לשלם מי שסחבו את האלונקה במשך המשבר ולמעשה עד עכשיו: עובדי המדינה. הם נקראים שוב לשאת בנטל כדי שהעשירים ביותר יוכלו להמשיך להתעשר. זה מה ששר האוצר ישראל כץ מציע לנו. הממשלה יוצאת למלחמה בעבודה המאורגנת, במשרתי הציבור, בנותני השירותים שבלעדיהם אין לנו חיים, במערכת הבריאות, בחינוך וברווחה, בכוחות הביטחון ובהצלה, בנותני השירותים, ברגולטורים, בכל מי שמפריע להון לחמוס אותנו עוד ועוד. זה מה שמציעה לנו הממשלה.

ראוי לזכור שעובדי המדינה הם עובדי הרפואה, המורים והגננות במערכת החינוך, העובדים הסוציאליים במערכת הרווחה. במשך כל משבר הקורונה ראינו את השירות המסור שלהם. ראינו את עובדי הצוותים הרפואיים וכוחות העזר בחזית הרפואה בבתי החולים ובקהילה. ראינו את המורות הגננות ושאר עובדי מערכת החינוך נאבקים כדי לתת לילדים שלנו שירותים בתנאים לא תנאים. ראינו את העובדים הסוציאליים מקריבים את עצמם אפילו יותר מהרגיל כדי לתת מענה. ראינו את עובדי הרשויות השונות כמו עובדי הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה שדואגים לקבלת התמיכות. את עובדי הנמלים ורשות שדות התעופה שומרים על כניסת סחורות ומוצרים נדרשים תוך כדי המגפה. כל אלו ועוד רבים אחרים. למרות שנים של הזנחה ממשלתית מכוונת ונפשעת מצדם של שרי הממשלה. עובדי השירות הציבורי ממשיכים גם בתת תנאים לעשות הכול בשביל שכולנו נוכל להמשיך לחיות בצורה נורמאלית ככל הניתן.

גם יש לזכור שהמשבר בעקבות מגיפת הקורונה אינו כישלון פתאומי וחד פעמי. זהו חישופו של המצב המערכתי של ישראל. הכישלון המתמשך בניהול ההתמודדות עם המגפה חושף מדי יום את עומק הכישלון. שכן הכישלון אינו כישלון חד פעמי של ניהול משבר ספציפי. זה לא שהמערכות עבדו פרפקט ופתאום בום משבר. זה החישוף של המצב המערכתי של ישראל: בתי חולים עמוסים מדי, כיתות וגנים עמוסים מדי, מערכת רווחה שביום יום מתקשה להתמודד ופתאום נופל עליה משבר. שנים על גבי שנים של מדיניות כלכלית ימנית ניאו ליברלית שחתכה בבשר החי של השירותים הציבוריים רק בשביל ה קומץ טייקונים הביאו אותנו לשוקת שבורה. אפשר רק לדמיין מה היה קורה אם רעידת אדמה רצינית הייתה פוגעת בארץ

נשאר רק לקוות שההסתדרות בסיוע הארגונים הקטנים יותר, ידעו להשיב מלחמה שערה. הכרזת סכסוך עבודה היא הדבר המתבקש, צעד הכרחי אבל לא מספק. הממשלה הכריזה מלחמה על העבודה המאורגנת וחלק גדול מהאופוזיציה (כמו מפלגות הימין "יש עתיד-תלם", "ישראל ביתנו" ו"ימינה" יתמוך בה בכך). רק העבודה המאורגנת בסיוע מפלגות השמאל והמעמד הרשימה המשותפת ומרצ נמצאות במאבק לצד העובדים המאורגנים. ממשלת הימין רוצה בהרעת המצב בעבודה המאורגנת, ברעת העובדים ברעת הציבור, העיקר שתוכל להמשיך ולהגן על ההון הגדול. נקווה שההסתדרות לא תיכשל במאבק כי המצב היה רע לפני הקורונה ולהרע אותו עוד, לא ממש יסייע עכשיו.

וכרגיל, בפעם הבאה שאתם הולכים לבחור, תזכרו מי הם משרתי ההון, מי הם המטיפים לכלכלה ליברלית, מי רוצים יותר הפרטה ופחות ארגוני עובדים, כי גם באופוזיציה הנוכחית לא חסרה גישה ניאו ליברלית מהסוג שיושב בממשלה. אם נמשיך לבחור לכנסת כ-100 מנדטים של אנשי ימין, הם גם ימשיכו לדפוק אותנו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

One Response to “שר האוצר מנצל את משבר הקורונה כדי לפגוע בעבודה המאורגנת”

  1. דליה הגיב:

    שר האוצר ישראל כץ הוא ניאו ליברל קיצוני הפועל ללא חמלה לשבירת העבודה המאורגנת. כך עשה בנמלי חיפה ואשדוד. כך הוא מתכוון לעשות בשירות הציבורי.ארה"ב התריעה מפני הענקת בעלות וזכיונות לסין בנמל חיפה. זה לא הפריע לכץ להמשיך להתעקש על הרס העבודה המאורגנת בניגוד לביטחון המדינה בהעברת הבעלות לסין, כפי שהזהירה ארה"ב. נראה כי העשרת העשירים וערך הכסף חשובים יותר מבטחון המדינה.

Leave a Reply