תקשורת מקצועית, ביקורתית ונושכת יכולה להוביל לתיקון המצב

התקשורת מדבררת את השלטון בלי לערער על מדיניות הממשלה. עיתונאי ביקורתי הופך נרדף ונפלט מהמערכת. כך מסייעת התקשורת לשלטון להציג תמונה מסולפת של מציאות טובה בשעה שמשאבי המדינה נשדדים לטובת טייקונים

מאת: ק. טוכולסקי

נחום ברנע כתב בגיליון סוף השבוע האחרון של "ידיעות אחרונות": "היו לנו שנים טובות שנגמרו באביב של הקורונה" וזו במשפט אחד הבעיה עם התקשורת הישראלית. לא היו לנו שנים טובות. היו לנו שנים של שוד. לא צברנו חסכונות ולא אגרנו עתודות כלכליות לימים רעים, אלא חיינו מהיד לפה, בזמן שהמדינה העבירה את טובה של הארץ לקומץ טייקונים ותאגידים. וכך הגענו למשבר בלי שום יכולת להתמודד אתו. שלטון רע כושל ומושחת שנהנה מגאות עולמית עשה כל טעות אפשרית. ותקשורת חסרת אחריות שמחויבת רק לבעלים טייקונים ומפרסמים הציגה את השלטון ששרת את בעליה בצורה טובה, למרות שלא הייתה לכך שום סיבה.

מעצבי התודעה שיקרו לנו בשירות ביבי ובעלי ההון במשך שנים ארוכות. התקשורת ה"חופשית" שנשלטת בידי בעלי הון תווכה לנו את המציאות באופן ששרת את האינטרסים של בעלי העיתונים, ערוצי הטלוויזיה, אתרי האקטואליה באינטרנט ותחנות הרדיו. זה לא התחיל ונגמר בסיקור אוהד לביבי. זה הרבה יותר עמוק: מההסתה הפרועה נגד העבודה המאורגנת, לדברור של כל ספין של השלטון. זה הגיע לשיאו במשבר הקורונה, במסיבות עיתונאים בהן עיתונאים לא הורשו לשאול שאלות. ערוצי האקטואליה פשוט אפשרו למנהיג כושל ומושחת להציג את גרסתו לגבי המציאות בלי פרשנות או תהיה לגבי גרסתו.

הציבור הורגל לחשוב שיש הבדל מהותי בין "ישראל היום" ל"ידיעות אחרונות", בין ערוץ 10 לערוץ 2 ובין קול ישראל לרדיו 103 FM. אין הבדל. כל ערוצי התקשורת האלה ורבים נוספים העבירו את אותם מסרים ובנו את אותם נרטיבים שאפשרו לשלטון הליכוד להימשך. הציבור הישראלי ישן במטריקס בעשור האחרון. בין טיסה זולה לחופשה בחו"ל לרכישת עוד מכשיר חשמלי, שקענו בשינה ולא שמנו לב שמשאבי המדינה נשדדים לטובת קומץ טייקונים כושלים. הם מבריחים מכאן את ההון בו נמצאים חסכונותינו וביטוחינו לטווח ארוך. נשדדנו והשלטון אפשר את זה ועודד את זה. ובזמן שנשדדנו מהביטחון הסוציאלי האישי, מהביטחון הסוציאלי הפנסיוני, מהביטחון התעסוקתי והחלפנו כל אפשרות לחסוך בחובות הולכים וגדלים של משקי הבית, השלטון טרח במשך 11 שנים רצופות (2009-2020) לדרדר את יכולת המדינה לתת מענה לצרכים בסיסיים כמו חינוך ובריאות, רווחה ותרבות, תעסוקה ותשתיות.

ה"שנים הטובות" היו באמת יכולות היו להיות שנים טובות, אך הן הפכו לשנים של שוד. לשנים בהן במקום להשקיע בתשתיות, במדיניות מרחיבה, בצמצום פערים וחובות, בחיזוק החברה הישראלית, כל מה שנוצר בישראל נשדד. השלטון הבטיח לנו שלא נגמור כמו יוון, אלא שכיום מדינה כמו ניגריה נראית כמו מדינה מתוקנת לידינו. הגענו למשבר הקורונה ללא חסכונות וללא ביטחון ועם ממשלה שקופתה שדודה ומרוקנת. והיא עצמה מורכבת מאנשים מושחתים, חסרי יכולות ניהול וביצוע וחסרי חזון.

כל זה התאפשר בזכות התקשורת שעזרה לשלטון הכושל למכור את התעמולה שלו. בכל תקשורת המיינסטרים לא נשמעו מי שמערערים על מדיניות הממשלה. המעטים שמתחו ביקורת עניינית נרדפו, נפלטו מהמערכת או הסתגרו בנישות חשובות, אבל גם כאלו שלא מאיימות על הסדר הקיים. המושג "תכנון" נהיה מילה גסה והממשלה חדלה לתכנן. דו"חות מבקר המדינה בישראל זוכים להתעלמות גורפת של הכנסת והממשלה כבר שנים ארוכות. איפה שהוא בזמן כהונת ביבי הראשונה חדלה הממשלה לדווח לכנסת למשל, על ביצוע תיקונים לפי הערות וועדת הביקורת של הכנסת לדו"ח המבקר. התקשורת הישראלית יצרה מצג שווא בין מה שאמורות להיות אלטרנטיבות כאשר החלה למקם בפאנלים דוברים של ימין מול דוברים של מרכז ימין ולטעון שאלו האלטרנטיבות. רוב הציבור הורדם על ידי התקשורת וניזון מהאשליה שהכול היה  טוב ממש עד לפני שהקורונה פרצה. מיעוטו של הציבור שהעמיק במידע קלט את גודל המחדל והבין שבמשבר הבא ישראל לא תעמוד.

מדינת ישראל תחת ביבי היא מדינה לא מוכנה. היא הגיעה לא מוכנה לשריפה בכרמל ועד היום אין בה שירותי כיבוי אש שהולמים מדינה מאוכלסת כמו ישראל שמתיימרת להיות מודרנית. היא הגיעה לא מוכנה לתגליות הגז ונשדדה עד תום. היא הגיעה לא מוכנה ל"צוק איתן" וספגה מפלה צבאית צורבת במלחמה מיותרת. מדינת ישראל לא מוכנה לריבוי האוכלוסין שלה, מדינת ישראל לא מוכנה לתחרות הגוברת בעולם על הגירת בעלי מקצועות נדרשים. התשתיות פה לא מוכנות לא למגיפה ולא לרעידת אדמה. בקיצור אנחנו לא מוכנים לכלום.

מה שהכי גרוע הוא שעד לפני עשר דקות חשבנו שאנחנו כן מוכנים. אחרת אי אפשר להסביר איך ב-11 השנים האחרונות אנחנו נכשלים פעם אחר פעם בקלפי בבחירת האנשים בהם אנחנו נותנים אמון. לא הגענו מוכנים לקורונה. ועד שלא תהיה לנו תקשורת ביקורתית ונושכת, תקשורת של אנשי מקצוע ששואלים שאלות ומצביעים על בעיות, ולא רק מדבררים את השלטון ומשתפים אתו פעולה בכל ספין, זה לא ישתנה כי התודעה הציבורית לא תשתנה. לא הגענו מוכנים לקורונה, אם נישאר תחת שלטונם הרקוב של אותם כושלים משרתי הון מושחתים מהמרכז והימין אתם חושבים שנהיה מוכנים טוב יותר כשהאדמה תרעד? במלחמה הבאה? במגפה הבאה? ביום שנגלה שמבחינת אוכלוסייה אנחנו חנוקים כמו מצריים? אנחנו צריכים להתעורר, עם או בלי תקשורת שתאתגר אותנו, תעורר אותנו ותגרום לנו לחשוב.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

Leave a Reply