הממשלה נכשלה (כרגיל) גם בטיפול בקורונה

מערכת הבריאות הוזנחה במשך שנים. את תוצאות ההזנחה חש הציבור בימים אלה של משבר הקורונה

מאת: ק. טוכולסקי

ממשלת הימין נכשלה (כרגיל) גם בטיפול בקורונה

מערכת הבריאות הציבורית שמתפקדת באופן מדהים, לא הגיעה מוכנה למשבר. לעובדי מערכת הבריאות לא היה מספיק ציוד מגן ולא מספיק ערכות בדיקה. וכך מצאו עצמם עובדים רבים במערכת בבידוד וחלקם גם חלו. למערכת הבריאות יש מעבדות ויש עובדים שיכולים לבצע בדיקות. אבל ישראל לא התארגנה בזמן. וכמובן אין מספיק מיטות וגם אין מספיק מכונות הנשמה, למקרה של החמרה במצב. כל זה כי מערכת הבריאות הוזנחה במתכוון, בצורה נפשעת ולא אחראית בידי הממשלות של ביבי.

עד השבוע הנוכחי ממשלת ישראל הכניסה לתחומה חולים ממדינות אחרות. כמו כן, התירה הבאת גופות של חולים לקבורה בישראל.  ולא רק זה, המדינה לא טרחה לדאוג שאנשים שהורשו לחזור למדינה ישהו בבידוד או ייבדקו. שוב, כישלון מוחלט שנובע ממדיניות חסרת אחריות של ראש הממשלה.

בתחום הכלכלי הממשלה לא הקפיאה את שרשרת גביית החובות. הממשלה לא ערבה למקומות העבודה ולא הבטיחה לשלם חלק משכר העובדים במקביל לאיסור מוחלט לפטר בגלל ההשבתה הכפויה.

בתחום החינוך שנת הלימודים הופסקה ואז התחילה מחדש באינטרנט. ועכשיו שוב מושהית. ולך תדע מה יקרה. שוב, זה לא מקרה שהמערכת נתפסה לא מוכנה. לראש הממשלה, לשר הבריאות או החינוך, האוצר או הכלכלה לא באמת אכפת ממה שקורה פה. ביבי הוא משרת הון. שר הבריאות שלו הוא גבאי של רב עשיר. שר החינוך הוא תוצר של נאמנות לרבנים ותפיסה כלכלית פרוטסטנטית. שר האוצר הוא משרת הון של שני בעלי הון ספציפיים.

הטיפול במשבר הקורונה הוא עוד כישלון בשורת הכישלונות של ממשלת ישראל. שלא השכילה להתמודד עם השרפה בכרמל, ולא עם שוד הגז, לא עם משבר הדיור ולא בסכסוך מול הפלסטינים. המערכות קורסות, התשתיות מתבלות והקיסר דואג לתחזק את הנאמנות של התקשורת  כלפיו כדי שהנתינים יחשבו שהכול טוב.

המשבר רק חשף כמה רעוע מצב הכלכלה הישראלית עוד מאז הרפורמות האיומות של שנת 2003. לימין אין מה להציע במשבר הזה. לא יהיה לה מה להציע גם במקרה  של רעידת אדמה רצינית (שצפויה להתרחש בעשור הנוכחי) . הימין מציע לנו להסתדר לבד כי הממשלה קטנה ואין חברה. את המחיר של התפיסה הזו אנחנו משלמים בכל משבר מחדש ועד שלא נשכיל להחליף את השיטה, ונתמוך בהקמת ממשלה שפועלת לטובת האינטרס הציבורי ולא לטובת בעלי-הון, נמשיך לסבול ממשברים ומתוצאותיהם.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

4 Responses to “הממשלה נכשלה (כרגיל) גם בטיפול בקורונה”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  אף מדינה לא הגיעה מוכנה למשבר העולמי של הקורונה. האף מדינה לא ידעה מראש על בואו ולא התכוננה לו מראש. מדינות שמערכות הבריאות שלהן מצויידות טוב יותר או הציבור שלהן ממושע יותר נערכו מהר וטוב יותר לשלבים המוקדמים.
  הטיעון הרלוונטי היחיד הוא שניתן ×”×™×” להתכונן טוב יותר אילו הובן מראש שהמשבר הבא ×™×”×™×” וריאציה על המבר הקודם של ×”-SARS. רק 2 – 3מדינות במזרח הרחוק שחוו את ×” SARS ב- 2013, והפנימו חלקית את לקחיו, הצליחו להערך מהר יחסית לקורונה. עם זאת, ביצועיהם אינם עולים משמעותית על אלה של ישראל (יחסית, כמובן).
  מערכת הבריאות הישראלית, כפי שהסביר זאת רמון שהיה מופקד על עיצובה המקורי, אינה מנוהלת ואינה מתוקצבת כראוי מאז אמצע שנות ה- 90.זה בהחלט כשלון של כל ממשלות ישראל מאז ועד היום, לרבות אלה שבהן היה השמאל המוביל או שותף בכיר.
  הנסיון לברוח מהעובדות, הוא דרך מקובלת בשמאל להוליך את הציבור שולל, אבל מצבו הפוליטי מוכיח שדרך זו פשטה את הרגל, וככל שינסה השמאל להמשיך בה, יקבור עצמו בדעת הקהל עוד יותר.

 2. נטע הגיב:

  אולי הגיעו ימות המשיח?

  ורק מספר שאלות קטנות.

  מה פירוש "מאז שנות התשעים"?
  לשם מה מחליפים ממשלות אם לא בכדי לתקן?
  ואיזו הצדקה יש להחמרת מצב רע בטיעון "מאז שנות ה-90"?
  ומי הוא החיים הרמון הזה שיסביר לנו מה קורה? מה פירוש "מאז שנות ה-90, שהרי הוא שעשה את המהפכה, עכשיו הוא לא שייך ומתפקד על תקן של הסטוריוו?
  מה "דפקו" לו את הרפורמה?

  וגם – אין ספק שהניאו-ליברליזם שהפך למטה הקסם הגלובלי השפיע על "אי המוכנות".

  על מה מדבר פה לאופר – מערכת הבריאות הישראלית באופן שיטתי ואפילו נגד תפיסות ימניות מסורתיות – חתכה וקצצה עד כדי אי יכולת לעמוד בדרישות של ימים כתיקונם.
  אז מאיפה תבוא לה המוכנות גם אם היתה מבינה מראש….וגו'.
  הרי חיים רמון ביצמו אמרר את זה.

  אבל הרפלקס לענות בלי להרגיש שהתשובה מחזקת את הנטען במאמר , לא יאה לר. לאופרט

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  זה שפותחים פוסט באף מדינה לא
  זה קשקוש ושקר שלא מכבד את הטוען
  פינלנד למשל הגיע מוכנה
  במחסני החריום שלה יש מספיק ציוד
  ישראל הגיע לא מוכנה
  פינלנד גם כשהיא נשלטה בידי ממשלות ימין לא נשלטה בידי נוכלים כושלים
  זה לב ההבדל.
  ביבי הוא כשלון מוחלט
  בעיית התקצוב של מערכת הבריאות נובעת בחלקה הקטן מהחקיקה שרמון הוביל שלא הייתה מספיק מהוקצעת ומביטול המס המקביל בידי ביבי בכהונתו הראשונה
  אבל בעיותיה העמוקות הוזנחתה בשניםה אחרונות הם באחריות הממשלה שכבר 11 שנים עומד בראשה אותו נוכל כושל.

 4. שושי הגיב:

  הטיעון של "אף מדינה…", מגיב 1, לא סותרת את הדברים.
  במדינות רבות כיום המדיניות היא לרוקן את הציבורי, לחזק את הפרטים ולכן התוצאה היא אותה תוצאה.
  היתרון ההיסטורי שלנו הוא שקיימת מערכת בריאות, כולל קופות החולים.

Leave a Reply