חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ברוכים הבאים לשוק החופשי – המודל הישראלי

נושאים כלכלה ותקציב, עלו ברשת ב 1.01.09 6:03

הכלכלה הישראלית עוברת תהליכים של הפרטה ושל צמצום היצרנות, אבל מה המשמעויות החברתיות של תהליכים אלו? בספרה החדש, "ברוכים הבאים לשוק החופשי", עונה הכלכלנית תמר בן-יוסף על השאלה הזו

מה מטרתו של הסיקור החברתי ברוב אמצעי התקשורת? מה התועלת בחקיקה חברתית שאינה מגובה בתשתית כלכלית מתאימה? האם הדילמה האמיתית של המשק הישראלי היא פתיחה מוחלטת ליבוא לעומת סגירה מוחלטת? האם באמת נמצא שימוש מועיל יותר לכספי התקציב ש"שוחררו" מהעידוד להשקעות הון ולמו"פ?

 

שאלות אלה ואחרות נדונות בספרי ברוכים הבאים לשוק החופשי, שיצא לאור בהוצאת צבעונים. הספר מתאר את המעבר לשוק חופשי וגלובליזציה בישראל, תוך הדגשת המרוץ המהיר של שנות ה-90 וה-2000. מרוץ שהוצג כבלתי-נמנע כיוון שהושתת על תפישה של אפס או אחד – שוק חופשי לגמרי או שוק לא-חופשי. תפישה זו של היעדר אמצע וניואנסים אינה מתארת נאמנה שום כלכלה מציאותית, ומכאן החריקות שמתחילות להישמע במשבר עכשיו וקולן עוד יגבר.

 

ברוכים הבאים לשוק החופשי ממחיש כיצד החלטות כלכליות רבות שנעשו בעשרים השנה האחרונות הפריחו את המגזר הפיננסי ודיכאו את כלכלת הייצור. תוצאת פיטורי העובדים במגזר הייצור היא האבטלה שהופכת לתופעת קבע. בתשע מאחת-עשרה השנים 1998-2008 נע שיעור האבטלה בישראל בין 8% ל-10% ויותר. לאחר הפוגה ב-2007 וב-2008, שוב עומד שיעור האבטלה לזנק.

 

זניחת הכלכלה היצרנית – התעשייה, החקלאות והתיירות – מתבטאת בהמעטת מספרם של מקומות העבודה שמחויבים ליציבות תעסוקתית, לשכר נאות ולתנאי עבודה הוגנים. זניחה זו מוצאת את הצדקתה ביצירת תדמית מעוותת של הענפים היצרניים, והסתרת תרומתם הישירה והעקיפה לכלכלה ולחברה בישראל. לצד זה, מוסתרת מהציבור התמיכה הרבה שניתנת למגזר היצרני במדינות מפותחות רבות.

 

כל הנושאים האלה, שבשנים האחרונות נדחקו מהדיון הפומבי, עולים עכשיו למרכז הבמה עם התפשטות המשבר במגזר הפיננסי. ברוכים הבאים לשוק החופשי מתאר בפרטי פרטים את אימוץ דפוסי השוק החופשי בישראל. מהצגת הדברים מתברר שישנה דרך אמצע – כלכלת שוק המעורבת בהצגת יעדים ממשלתית וחתירה להגשמתם בעזרת בקרה ואיסורים מצד אחד ועידוד תמיכה מהצד האחר.

 

ברוכים הבאים לשוק החופשי יגיע לחנויות הספרים לקראת סוף השבוע הבא. ניתן להשיגו כבר עכשיו באתר AOP.

 

הבלוג של תמר בן-יוסף

 

 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

6 תגובות

 1. אבי :

  נשמע ספר מרתק

 2. האזרח דרור :

  מזל טוב!

 3. שי כהן :

  נתחדש כולנו בספר חשוב.
  תודה

 4. מורה בארופן :

  נכון. מרתק ונוגע לכולנו ובכולנו.

 5. מורה באולפן :

  תיקון השם.

 6. תמר בן-יוסף :

  לכולם,

  תודה על הברכות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.