חוף המבצר בעתלית נמסר למוש בן ארי. ואז יצא מכרז

פעילי סביבה מתנגדים למסירת חוף המבצר בעתלית לזמר מוש בן ארי. זאת לאחר שנודע להם על כך מרשומה שפורסמה בפייסבוק של מועצה אזורית חוף כרמל. החופים שייכים לציבור. תחקיר של אבנר הופשטיין ועומר שרביט ב"זמן ישראל"

בתמונה: ראש מועצת חוף כרמל והזמר מוש בן ארי

מתוך הפייסבוק של מועצה אזורית חוף כרמל

חוף המבצר בעתלית נמסר למוש בן ארי. ואז יצא מכרז

"חוף הכרמל מגייסת את מוש לבניית כלכלה מקיימת בנופים שלנו", הכריז לפני חצי שנה  ראש המועצה האזורית חוף הכרמל. מכרז להפעלת החוף הבתולי לא פורסם, ורק בלחץ התושבים ירדה המועצה ממסלול הספק היחיד שקיבל מוש בן ארי, ופרסמה מכרז. אבל אז התגלה שהזכיין של חוף המבצר יקבל את השילוש הקדוש: גם הפעלה של "משאיות מזון" בתקופת הביניים, גם את הזכות לתכנן את החוף העתידי, וגם את המפתח להפעלתו המלאה בהמשך. "למה היזם צריך גם לתכנן את החוף וגם להפעיל אותו? זה כמו שהחתול יתכנן את מפעל השמנת"

בוקר אחד, בשלהי הקיץ הקודם, כשרוחות הסתיו רק החלו לנשב והקורונה הייתה עדיין בירה צהבהבה ששותים עם פלח של לימון, גילו תושבי עתלית שהיישוב שלהם בדרך להפוך לעיר אילת, ושאיש לא עדכן אותם בכך.

ללא כל דיון מקדים, מכרז או אפילו התרעה, הודיע במפתיע ראש המועצה האזורית חוף כרמל, כי החוף הבתולי המכונה "המבצר" שנמצא מצפון לעתלית ונחשב לאחד החופים היפים בישראל, עומד לעבור לשליטתו של הזמר מוש בן ארי, שמפעיל של "החוף של מוש" בעיר הדרומית.

"חוף הכרמל מגייסת את מוש בבניית כלכלה מקיימת בחופים שלנו", הצהיר ראש המועצה, אסיף איזק, בפוסט חגיגי. לצד תמונה שבה הוא מצולם מחובק עם הזמר על רקע החוף היפהפה, ובלוויית אימוג'ים של דג ותמנון, כתב: "מוש ידוע כמי שעשה שינוי בחופי אילת ובעל ניסיון רב בניהול חוף מקיים וכלכלי. אנחנו שמחים על התגייסותו לסייע לחוף הכרמל".

"עצוב לי, ממש ממש עצוב לי", הגיבה לפוסט פעילת הסביבה וחברת ועדת איכות הסביבה במועצה, גנית פרחן. "שעות על גבי שעות בישיבות עם צוות חופים, התכנסויות של הוועדה, והנה אני מגלה דרך הפייסבוק על צעדים שנעשים ללא ידיעתי וללא ידיעת חברי הצוות".

איזק מיהר להרגיע וכתב בתגובה כי "זאת רק ראשיתו של התהליך", ואף הבטיח כי אופיו הירוק, הבתולי והחינמי של החוף, יישאר כך גם בעתיד.

אלא שאז התברר שראשיתו של התהליך היא גם סוג של אחריתו.

 

התקשרות בצ׳ק צ׳ק

כאשר איזק כתב בפייסבוק על גיוסו של מוש בן ארי לחוף הכרמל, הוא בעצם התכוון לכך שחתם על הסכם עם החברה שנמצאת בבעלותו של בן ארי, לצורך הפעלת החוף "במתכונת סביבתית-אקולוגית", וזאת ללא מכרז, ללא קול קורא ואפילו ללא דיון ציבורי משמעותי.

בשפה המשפטית קוראים לזה "הליך של ספק יחיד", ששמור בדרך כלל לסוג של שירות או מוצר ייחודי, שאפשר למצוא רק אצל ספק אחד ויחיד, למשל כמו פטנט, מכשיר חדשני או תרופה. במקרה המדובר נראה כי "התקשרות בצ'יק צ'ק" תהיה הגדרה מדויקת יותר.

המשאיות פרקו אדמה והקרוונים השתלטו

תכנון והפעלה של חוף אקולוגי הם עניין רגיש, במיוחד כשמדובר באחד החופים הבלתי-מפותחים האחרונים באזור הצפון, ועל אחת כמה וכמה כשהאזור הזה כבר ידע שורה לא מבוטלת של מאבקי סביבה קשים מול השלטון המקומי בקדנציות קודמות. לאורך השנים נחשפו בעיתונות כמה ניסיונות של יזמים להשתלט על פארקים, מחטפים תמוהים ויוזמות נוספות שחלקן נעצרו בזכות תושבים ערניים ולוחמניים.

גם "חוף המבצר", כפי שמכונה רצועת החוף הנקייה והחולית מצפון למבצר עתלית, ספג ניסיונות לרתום את החולות הזהובים למטרות מפוקפקות. כך, למשל, כוסו לפתע בשלהי 2015 שמונה דונמים של חולות, באדמה שפרקו משאיות, כנראה במטרה לנצל את השטח הטבעי לצורך הצבת מכולות אשפה.

המחטף הזה פגע גם בצמחייה הטבעית ובבתי הגידול של בעלי החיים, וברשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הוציאו צו הפסקת עבודה. המועצה האזורית שהייתה אז בראשותו של ראש המועצה הקודם, כרמל סלע, הסבירה אז שמדובר בפעולה שנעשתה "בטעות". טעות או לא, בפועל הפך השטח החרוש לחניון שעליו השתלטו בהמשך קרוונים

להמשך קריאה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply