כלכלת שלטון הימין – החגיגה נגמרה

במסווה של "כלכלה חזקה" ו"משק איתן" תחת שלטון הימין בראשות נתניהו מצב השכירים הורע, מחירי הדירות האמירו, המגזר הציבורי רוסק, השירות לאזרחים צומצם, המס לטייקונים הופחת. משבר הקורונה ייאלץ את הממשלה להוביל שינוי כיוון בכלכלה

מאת: א. קוריאל

מוצאי שבת כבר כאן

"לכל שבת יש מוצאי שבת", משפט שמוכר לכל מי שעשה שירות צבאי. כך מזהירים המפקדים את חייליהם הלא-ממושמעים כי כל שבת של בטלה ומנוחה יכולה להיגמר בלילה של תיזוזים בלתי פוסקים. הפתגם הזה כבר יצא מתוך השפה הצבאית וקנה לו אחיזה בשפה האזרחית במשמעות של "החגיגה עומדת להיגמר".

ובכן, מבחינה כלכלית אנחנו דקה לפני אותם מוצאי שבת מאיימים, שבהם נגלה פתאום כי המסיבה נגמרה, ואנחנו מתרוצצים סביב הזנב של עצמנו בדרך לשום מקום. כבר שנים מספרים לנו שיש לנו "כלכלה חזקה" ו"משק איתן",  שאנחנו מעצמת סייבר ודוגמה ומופת לכל העולם בהתנהלות תקציבית אחראית. כל מי שמנסה לדבר על מצבם הקשה של השכירים במשק שמשכורותיהם הריאליות לא עלו כבר שנים, על יוקר המחיה, על מחירי הדירות המאמירים ועל עוד בעיות מבניות במשק הישראלי מושתק בטענות שבתי הקפה והקניונים מלאים, סוכנויות הרכב עובדות סביב השעון ונתב"ג לא עומד בעומס. עוד מזכירים לנו חסידי "הכלכלה החזקה" שלנו שיחס החוב-תוצר שלנו נמוך מאוד ודירוג האשראי גבוה וכל מדינות העולם מקנאות בנו.

אלא שכל חגיגת הקניות הזו, הקניונים, בתי הקפה, מאות אלפי המכוניות החדשות, הטיסות לחו"ל הקניות ברשת ועוד – כל אלה ממומנים באשראי זול ובהלוואות חדשות שמכסות על הלוואות ישנות, ומעל כולם מרחפות משכנתאות ברבית משתנה. זו תוצאה ישירה של שלטון הימין בראשות נתניהו וחבורת המזדנבים שלו: צמצום וריסוק המגזר הציבורי תוך הפחתה תמידית של השירות לאזרחים. הפחתות מס תכופות לטייקונים ולחברות הגדולות במשק, והיעדר רגולציה שתחייב תחרות אמתית על כיסו של הצרכן.

בזמן שממשלת ישראל טרחה כל-כך לצמצם את החוב הממשלתי כדי לעמוד ביעדי הגירעון ולשרת את המולך הקרוי "יחס חוב-תוצר" היא העבירה את נטל החובות אל האזרחים. החוב של משקי הבית הולך ותופח, וכולו נשען על אשראי זול שהבנקים וחברות האשראי שמחים לספק. חגיגת הצרכנות לא מעידה אצלנו על שפע אמתי שנובע מיצרנות, פוריות וחדשנות, אלא על חובות הולכים וגדלים. כל עוד אנשים עובדים ומקבלים משכורות ותשלומים הם מגלגלים את החובות הלאה, והמסיבה נדמה שתימשך לנצח.

משבר הקורונה מסיים את החגיגה. עכשיו כולם עדיין בהלם, אבל בקרוב אנשים שפוטרו, או יצאו לחל"ת מאונס, או סגרו עסקים וכו' יתחילו לקבל מכתבים מהבנקים ומחברות האשראי בדרישה לשלם את חובותיהם. מאחר שאין להם איך לשלם, והם לא יקבלו עוד הלוואות חדשות לכסות את הישנות, ובהיעדר סיוע ממשלתי משמעותי הם פשוט ידרדרו לעוני.

החגיגה נגמרה, מוצאי שבת כבר כאן וכולנו נרגיש את זה היטב על בשרנו. תפקידנו להזכיר לכולם שמה שעומד לקרות הוא לא תקלה ולא טעות, אלא תוצאה של מדיניות כלכלית מכוונת של שלטון הימין, וכי יש חלופות אמתיות וזמינות: הרחבה תקציבית וסיוע ישיר לאזרחים בטווח המיידי; הרחבת גביית המסים והרחבת השירותים לאזרחים בטווח הקצר ושיקום מדינת הרווחה הישראלית בטווח הבינוני והארוך.

קריאה מומלצת:

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

9 Responses to “כלכלת שלטון הימין – ×”×—×’×™×’×” נגמרה”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  נראה שבית הספר ל- FAKE NEWS עובד שעות נוספות וממציא סיפורי בדים בסרט נע.
  אחרי הפסקה של מספר חודשים, קיוויתי למצוא משהו חדש, איזו רעננות מחשבתית או ניתוח רציונלי מושתת על עובדות.
  שהרי לא מדובר במאמר פילוסופי על העתיד, אלא על התייחסות לעברף, וכאן, למשל בטבלאות הלמ"ס, יש שפע עובדות ונתונים שניתן לעשות בהם שימוש משכיל.
  לא מפתיע, אבל בהחלט מאכזב.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  צריך ממשלה אחרת כדי ללכת בכיוון אחר. אם רק ינתן לביבי עוד צאמס הממשלה של פינושה בצילה עם מילטון פרידמן כיועץ תראה כמו שבדיה ליד מה שהמושחת הזה יעשה.

 3. א. קוריאל הגיב:

  אני מניח שהקורא רפי לאופרט לא עיין בנתון של חובות משקי הבית והתפתחותם לאורך השנים האחרונות.
  צריך להיות עיוור מוחלט כדי לא לראות לאן העסק הולך. נראה שלניאוליברליזם יש אפקט מסמא.

 4. נטע הגיב:

  https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3734554,00.html
  נתונים על האשראי.

  וכאן – מאיפה הוא מגיע ועל חשבון מה
  http://on-the-left-side.org.il/%d7%93%d7%95%d7%a7%d7%98%d7%a8%d7%99%d7%a0%d7%aa-%d7%94%d7%94%d7%9c%d7%9d-%d7%9c%d7%a4%d7%99-%d7%a0%d7%a2%d7%9e%d7%99-%d7%a7%d7%9c%d7%99%d7%99%d7%9f/

 5. מיכאל לינדנבאום הגיב:

  לקוריאל.
  הניאו-ליבראל וחובב הטייקונים לא שווה התייחסות.ידע שור קונו וחמור אבוס בעליו.

 6. א. קוריאל הגיב:

  התחלנו
  https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001323143

 7. פיני הגיב:

  ה"שינוי" הצפוי היחיד בחודשים הקרובים הוא קיצוצים עמוקים בכל משרדי הממשלה וההוצאה הציבורית כדי לממן את דמי האבטלה וחבילות הסיוע למשק.
  יש כבר הדלפות חוזרות ונשנות ממשרד האוצר ש"לא תהיה העלאת מיסים" וגם לא "פריצת מסגרת הגירעון".
  מה שממתין לנו הוא טיפול בהלם ע"י קיצוצים ואין זמן טוב יותר לבצע אותו מאשר בימי משבר.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  החגיגה של מי נגמרה ?
  לא של ההון …
  בחסות המשבר וגל האבטלה במשק וועדי עובדים נאלצים וייאלצו להסכים לפיטורי עובדים קבועים וקיצוצים בהטבות.
  מה שקורה היום באל על (הוועד כבר הסכים לפיטורים של מאות עובדים קבועים ! בנוסף לפיטורי מאות זמניים. ואפילו זה אינו מקובל עדין על האוצר בתמורה לסיוע) יקרה במקומות עבודה מאוגדים רבים נוספים.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  כותב המאמר כותב מהירהורי ליבו ותו לא.
  כעת, אחרי ההכרזה של הצטרפותו הצפוייה של גנץ לביבי, עומדת לקום (שוב) ממשלת ימין כלכלי.
  ישראל כץ עומד להיות שר האוצר ובעוד כחלון כשר אוצר היה פופוליסט שנמנע מלהתעמת עם ההסתדרות ועם ארגוני עובדים חזקים במשק, כץ ישוש לעימות כזה.
  מה עוד שיהיה לו משת"פ פנימי בדמות ניסקורן.
  בתיאבון קוריאל … בניגוד למה שרשמת, אלא ימים טובים מאוד לימין.

Leave a Reply