postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » קורונה – על הממשלה לסייע לגופים כלכליים פרטיים במשבר רק בצורת השקעה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קורונה – על הממשלה לסייע לגופים כלכליים פרטיים במשבר רק בצורת השקעה

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 11.03.20 0:01

מגיפת הקורונה גורמת למשבר כלכלי שמוביל לבקשות סיוע ממשלתי. על הממשלה להעניק סיוע כספי לגופים כלכליים גדולים פרטיים במשבר רק בצורה של קניית שליטה בהן.  אם השוק הפרטי לא מסוגל להתקיים בלי סיוע ממשלתי, הגיע הזמן שהממשלה תהיה שותפה בזכות השליטה שהיא תקבל תמורת הסיוע שהיא תיתן

מאת: ק. טוכולסקי

סיוע לחברות פרטיות במשבר רק בצורת השקעה

המשבר הכלכלי שמגיפת הקורונה מתדלקת, מוכיח לנו שוב שהמגזר הפרטי אינו בר קיימא. לא משנה אם מדובר בתאגידי ענק בינלאומיים, בחברות גדולות ברמה מקומית, או בעסקים קטנים, כולם במצוקה. כולם מאיימים בפיטורי עובדים, וכולם פונים לממשלה בבקשת עזרה. לא מעט מאלו שמטיפים יום יום נגד השקעה ממשלתית מוכנים כמו לדרוש יישום של "סוציאליזם לעשירים בלבד".

לפי ההיגיון הכלכלי הקפיטליסטי, אין שום סיבה בעולם שהמדינה תזרים כספים לעסק פרטי שלא מסוגל לעמוד במשבר של כמה שבועות. אין סיבה שמנהלים, שאפשרו לבעלים לחלוב את החברות שלהן כך שהן לא מסוגלות להתמודד עם משבר של חודש, ייהנו מהזרמה חופשית של כסף ממשלתי דל שנותר כתוצאה מסירובם המתמשך של אנשי האלפיון העליון לשלם מיסים הוגנים.

על הממשלה להעניק סיוע לעצמאים קטנים- בעלי עסקים קטנים, פרילנסרים, עוסקים זעירים ומורשים שמוצאים עצמם – שמטה לחמם נשבר, אך לא להעניק סיוע לגופים כלכליים גדולים – חברות גדולות, ציבוריות ופרטיות, ותאגידים – ללא קבלת תמורה. סיוע צריך להינתן על ידי הממשלה רק בצורה של קניית שליטה בחברות הגדולות המבקשות סיוע. ממשלת-שראל לא צריכה לפזר את הכסף הדל שנותר לה לתאגידים וחברות שמשלמים מיסים מגוחכים בעליבותם גם כך. למשל חברות תעופה זקוקות לסיוע בזמן שהמניה שלהם מתרסקת. הממשלה יכולה לקנות את המניות וכך להזרים לחברות כאלה ערך. בחברות פרטיות אפשר לעשות זאת תמורת שליטה. הגיע הזמן שהכסף הציבורי יביא לציבור תמורה. אם הבעלים הפרטיים של "אל-על" או "בזק", או כל חברה אחרת, לא מסוגלים לנהל את העסק שלהם בצורה שתאפשר להם לשרוד גם חודש-חודשיים כשהמצב קשה, נראה שהם צריכים שותפות של הממשלה. ובכל מקרה אין טעם לפזר עליהם כסף. כסף ממשלתי צריך להינתן כהשקעה ממשלתית. זה לא חכם שהממשלה תשקיע כשמדובר במפעל שנקלע לקשיים והממשלה משחדת את הבעלים בהטבות לא לסגור. ואת רק כדי לגלות כמה שנים אחרי כן שהמפעל בכל זאת נסגר.

גם להסתדרות, שנזעקת לדרוש מהממשלה לתת כסף, צריך להיות כבר שכל להבין שהתגייסות עבדותית לצידם של אדונים לא מוצלחים לא צריכה להיות פאבלובית. תפקידה של ההסתדרות הוא להגן על מקומות העבודה, וגם ההסתדרות יכולה להציע לחברות כמו "אל-על" תשלום חלקי במניות לעובדים במקום לפטר את העובדים. ההסתדרות לא אמורה לתווך בין המעסיקים לממשלה ולא אמורה להתייצב לצידם של המעסיקים שדורשים כסף בלי תנאים. ההסתדרות צריכה להגן על מקומות-העבודה ולחתור לשיתוף של עובדים בשליטה על חברות. בעלי-החברות בישראל נהנים גם ככה משיעורי מס נמוכים להחריד, שפוגעים ביכולתה של המדינה לספק שירותים נאותים לאזרחים. הענקת סיוע ממשלתי תגרום לניוון חברות שלא מתייעלות בשום צורה ונהנות מרגולציה חלשה, תקנים לא מחמירים ומדיניות מס של מקלט מס. אין שום סיבה לפתוח את ברז הכסף הממשלתי כדי להרוות את תאוות הממון של בעלי-ההון.

בסיכומו של דבר, מדינת ישראל צריכה להירתם לסיוע לעסקים, בכל הגדלים ובכל המסגרות אם אכן הם נפגעים ממשברים. עם זאת בזמן שלבעלי עסקים קטנים, עצמאיים, עוסקים זעירים ומורשים, המדינה צריכה לסייע באמצעות מענקים והלוואות, אין סיבה שהמדינה תיתן מענקים והלוואות זולות לעסקים גדולים, לחברות שנסחרות בבורסה, או לחברות פרטיות גדולות ולתאגידים. להם המדינה צריכה לסייע תמורת שליטה, תמורת נתח בחברה, תמורת שותפות, תמורת הבטחת זכויות-העובדים בחברות וצמצום הפגיעה של פעולתם במה ששייך לציבור כמו איכות האוויר, הקרקע והמים. המדינה היא של כולנו והכסף הממשלתי הוא קודש. אם השוק הפרטי לא מסוגל להתקיים בלי סיוע ממשלתי, הגיע הזמן שהממשלה תהיה שותפה בזכות השליטה שהיא תקבל תמורת הסיוע שהיא תיתן.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  אמת טוכולסקי.יש לתת סיוע לעסקים קטנים ופרילנסרים,איש לדרוש שיתוף שיתוף כספי הציבור בשליטה על על ההחברות הגדולות והנצלניות.

  אמת טוכולסקי.
  יש לתת סיוע לעסקים קטנים ופרילנסרים שמאויימים באיבוד פרנסתם.
  מצד שני,יש לדרוש שליטה על החברות הגדולות והנצלניות תמורת שיתוף כספי הציבור בהבראתן הכלכלית.
  יש לשים קץ לחליבת הציבור על ידי הטייקונים .

 2. ק. טוכולסקי :

  כן
  כל חברה שהציבור יתבקש לחלץ צריכה לעבור לשליטה ציבורית כגובה החילוץ.
  לדוגמא אל על מבקשת סיוע ששווה שליש מעל אל, יש לתת אותו תמורת שליש מהמניות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.