postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » "כחול לבן", החליפי את יו"ר הכנסת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"כחול לבן", החליפי את יו"ר הכנסת

נושאים בחירות 2020, כלכלת בית ב 5.03.20 12:40

יו"ר כנסת חדש מגוש ה"אין חסינות" יבטיח שהפרלמנט לא יהווה גורם שמשרת את הישרדותו של ביבי. מרגע שגוש ה"אין חסינות" ישלוט בכנסת, הוא יוכל להקים וועדות בראשות אנשיו. בלי שליטה בכנסת, ביבי יהיה מוגבל, ואפשר יהיה לקדם חקיקה שתמנע את המשך כהונתו המושחתת

מאת: ק. טוכולסקי

קל מאוד לבחון מי ניצח

יוני 2015, בבחירות לפרלמנט הטורקי ארע מאורע לא צפוי. בניגוד לתוכניתו של נשיא טורקיה החדש יחסית ארדואן לקבל רוב שיאפשר לו לשנות את שיטת השלטון לנשיאותית, מפלגתו איבדה את הרוב המוחלט. רק מה, שלוש מפלגות האופוזיציה שזכו לרוב קטן ומפתיע, לא היו מסוגלות לשתף פעולה. הפרלמנט התפזר לאחר שלושה חודשים ובבחירות נובמבר 2015, זכתה מפלגתו של ארדואן ברוב מוחלט. מפלגות האופוזיציה, מפלגת הימין הלאומנית החילונית (המקבילה הטורקית של "ישראל ביתנו"), מפלגת המרכז ימין החילונית (המקבילה הטורקית של "כחול לבן") ומפלגת העמים הכורדית (המקבילה הטורקית של "הרשימה המשותפת") החמיצו הזדמנות להציל את הדמוקרטיה הפרלמנטרית הטורקית ואת ההמשך כולנו מכירים.

נובמבר 2019, בחירות בספרד. מפלגות גוש השמאל בספרד, מאבדות מכוחן בבחירות הקודמות שנערכו כמה חודשים לפני אבל מצליחות הפעם, חבולות מהירידה ומבורכות בעצם הישמרותו של רוב שברירי להרכיב ממשלה מול התחזקות הימין. היהירות של ראש הממשלה סנשז בסיבוב הקודם נעלמה. להם היה יותר מזל ושכל מאשר ליריביו של ארדואן בטורקיה, לא לשמוט בפעם השנייה את מה שניתן להן.

מארס 2020, ישראל, בבחירות השלישיות תוך פחות משנה, גוש הימין מתחזק קלות על חשבון גושי השמאל והימין מרכז, אבל לא מספיק בשביל רוב מוחלט בכנסת. כשהאבק מתפזר, והדהודי דברור הניצחון של גוש הימין בכל כלי-התקשורת מתפוגגים, מסתבר שה"קוסם" עומד בראש גוש של 58/59 מנדטים בלבד. ואילו יריביו, לפחות עד רגע זה, מחזיקים ברוב לעומתי שברירי של 61/62 מנדטים.

כעת נשאלת השאלה, האם המציאות הזו תחזיק מעמד ומהי בעצם המציאות. די ברור ש"גוש החסינות" של ראש הממשלה לא ניצח, וכל ניסיונותיו כרגע מבוססים על שיטות מאפיה של סחיטה באיומים והבטחות שוחד. אבל עוד לפני שנעסוק ברכילות הצהובה האהובה על מי שמתקראים בישראל בטעות עיתונאים ולא רכילאים, צריך לשאול שאלה אחת, האם באמת מול גוש "החסינות" ניצב גוש "אין חסינות".

חוסר היכולת של מי שאמורים להימנות על גוש ה"אין חסינות" הביא את הגוש הזה לירידה של 3/4 מנדטים בין ספטמבר למארס. עם זאת, כל להטוטיו של ביבי, ספיניו, איומיו, לא הביאו לו את הרוב המוחלט. עכשיו נשאר לבחון כמה רציניים הם אנשי המפלגות שמתיימרות לא לתמוך בביבי ובחסינותו. בימין מרכז ("ישראל ביתנו" ו"כחול לבן") ובשמאל ("המשותפת" ו"העבודהגשרמרצ"), האם מפלגות אלו מוכנות לקדם באמצעות הרוב הפרלמנטארי שלהן את קץ דרכו הפוליטית של ביבי, השליט המושחת, המזיק והכושל ביותר בתולדות תקומת ישראל?

אם כן עליהן לנקוט מספר צעדים פשוטים, שאפילו לא יחייבו אותן להקים ממשלה מהסוג שהם כנראה לא מסוגלים להקים. ראשית על המפלגות האלה להביא לבחירת יו"ר כנסת חדש מאחת ממפלגות גוש ההתנגדות לחסינות. יו"ר כנסת חדש מגוש זה יבטיח שהפרלמנט לא יהווה יותר מכשול וגורם מעכב שמשרת את הישרדותו של ביבי. גוש ה"אין חסינות" ואין ראש ממשלה מושחת, מרגע שישלוט בכנסת יוכל להקים וועדות בראשות אנשיו, כנסת, חוץ וביטחון, חוקה, וכספים בתור התחלה, ומשם להמשיך.

בלי שליטה בכנסת, ביבי יהיה מוגבל מאוד. וחקיקה שתמנע את המשך כהונתו המושחתת תוכל להיות מקודמת. גם אם גוש ה"אין חסינות" לשחיתות לא יוכל לקדם צעדים נוספים, הוא יוכל להבטיח את קץ החסינות לשחיתות. אם זה לא יבוצע, נדע שאין באמת גוש נגד שחיתות ונוכל גם להניח מה הממשלה שתקום. על הטעות של מתן אמון במריונטה של ביבי על כס יו"ר הכנסת כמו בכנסת ה-21, וכן הימנעות מחזרה על אי החלפתו של יו"ר הכנסת, זה הצעד המשמעותי הראשון הבסיסי ואולי אפילו היחיד שאנשי גוש ה"אין חסינות" לשחיתות יכולים לבצע בשלב הזה.

בחירת יו"ר כנסת חדש, שלא משורות גוש החסינות של ביבי, תוכיח שיש מנצחים בבחירות והם לא אנשי גוש החסינות לשחיתות. הימנעות מכך, תוכיח שוב שסדרי העדיפויות של מי שיכולים להרכיב רוב אקטיבי לצרכים מסוימים גם אם לא ממשלה, מונעים מהם להצליח מול שלטון מושחת וכושל.

אם אכן יש גוש אנטי שחיתות  שמוכן לנקוט בצעדים מסוימים כדי להביא לקץ שלטונו של ביבי, זה מה שהם צריכים לעשות. מה יהיה אחר כך, ממשלת מיעוט של המרכז ימין ושרידי השמאל הציוני, ממשלת אחדות של הימין מרכז והמרכז ימין, בחירות חדשות, ממשלת ימין-עריקים צרה, את זה כבר נראה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. מיה פאול :

  אני באמת מקווה שהפעם הם ישכילו. הם לא חייבים אפיו להקים ממשלה ביחד, אבל בהחלט, לחלץ את הכנסת והשליטה בה מידי ביבי והמריונטה שלו זה מבורך.

 2. נטע :

  נמאסה עלי השותפות בין ביבי למשותפת. אין מה לצפות מהאחרונים.

  תשמע טוכולסקי – העובדה שאינני מקבלת פסילה אוטומטית של מפלגה לא יהודית,
  איננה מקנה לה חסינות מביקורת.,

  בחינת המספרים והההתנהגות של מרכיבי המשותפת (ביחד ולחוד)
  מביאה למסקנה אחת –
  הם נהנים מביבי והוא לא חסר…

  כאשר פוזרה במחטף הכנסת שזה עתה נבחרה באפריל 2019, יכלו החברים המכובדים לפחות להימנע.
  אבל לא – הם הצביעו עם ביבי וליברמן בעד הפיזור..
  שני האחרונים ד.א. אפילו לא מצמצו.

 3. נטע :

  ובעוד אני מגיבה כאן
  גווטה ויחימוביץ ברשת ב' לא מצליחים להתגבר על אמסלם.
  פשוט.
  גווטה מנסה להסביר: "המונח ה"עם בחר" איננו נכון".
  יחימוביץ: "לא שמעתי שהיו בחירות בעם היהודי".
  לא עוזר.
  הם בקושי השחילו את 2 המשפטים האלה ואמסלם בשלו..

  ככה לא בונים חומה.

 4. ק. טוכולסקי :

  המשותפת היא לא סיידקיק של הימין מרכז
  היא רוצה להיות שותפה
  ההצבעה שלהם בעד פיזור הכנסת נבעה מהאינטרס שלהם, הם הבינו שהם טעו
  והם גם הבינו שגנץ לא ירכיב ממשלה כי לימין יש 60
  אם רוצים בהם כשותפים צריך להתייחס אליהם כאל שותפים

 5. נטע :

  ט. אתה מפספס את הפואנטה.

  ביבי יודע יפה מאוד גם לשתף פעולה עם הערבים כשזה נוח לו (ולהם) ובמקביל לעשות להם דה-לגיטמציה (שבסופו של דבר הגדילה את כוחם).
  מי שנופל בפח הזה לא יכול להיות אלטרנטיבה.

  ובינתיים גם הבת של דוד לוי ממשיכה את מורשת אביה.

 6. נטע - :

  יש נתונים על הצבעת צעירים לגוש אנטי- ביבי?

  יש נתונים על הצבעת צעירים לגוש אנטי- ביבי?

 7. נטע האם זה יתכן? מי בטוח שלא - שיקום :

  במי פוגעת יותר הדה-לגיטמציה שעושה ביבי לערבים?

  המשותפת – רק מרוויחה.
  מי מפסיד יותר כשהיא מרויחה – מחנה ביבי או מחנה לא ביבי?

  האם יתכן שביבי ששיתף פעולה עם המשותפ הרבה פעמים,
  עושה חשבון שעלייתהמשותפת מקטיה את המפלגות הציוניות שמולו?

  האם יתכן שכל הדה-לגיטימציה מחושבת לכיוון הזה?

  מי שבטוח שלא – שיקום.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.