משבר הקורונה הוא עוד משבר של הקפיטליזם. יש מקום לשינוי

משבר הקורונה הוא עוד משבר של הקפיטליזם. שינוי השיטה יוביל לביטול משברים שהקפיטליזם גורם

מאת: ק. טוכולסקי

משבר הקורונה הוא עוד משבר של הקפיטליזם. רק השמאל רוצה לשנות את המציאות הזו

עושה רושם שהשוק העולמי צועד שוב לקראת משבר. יכול להיות שהקורונה היא רק תירוץ יכול להיות שלא, אבל בכל מקרה אפשר ללמוד כמה לקפיטליזם אין לא חוסן ולא תוחלת. שבועיים של השבתת טיסות וזעקות שבר על הפסדים ופיטורים בחברות התעופה הן כבר מסר סטנדרטי. הבורסות צונחות, הכתבים הכלכליים פועים כעדר "מיתון-מיתון". רק שכל ה"טוב" הזה נוחת עלינו בגלל התעקשותנו לדבוק בשיטה כלכלית כושלת, שיטה כלכלית נצלנית, מזהמת, חסרת קיימות. "משבר הקורונה" מדגים שוב, כמה הקפיטליזם הוא שיטה רעועה.

לחברות התעופה אין עמידות למשבר, כי אין להן עתודות. ולמה אין להן עתודות? כי כל הון שהן צוברות מועבר בצורת דיבידנדים לבעלים. המיסוי על הון ועל דיבידנדים הוא נמוך. הבעלים שודדים את החברות. היות שלכסף אין ערך, גם הלוו לרוב, לקחו דיבידנדים ולחברות יש חובות שאי אפשר להחזיר אם יש בעיות בשוטף. אם הרגולציה הייתה קיימת היא הייתה ממתנת את החזירות של השוק החופשי. המינוף הגבוה בשל ערך מטבע השואף לאפס והאמונה בכך שהעסק הזה עובד הביאו אותנו לאותה נקודה משברית קבועה של הקפיטליזם. פעם זה הקורונה, פעם זה בצורת, פעם זה מה שתרצו. כל אמצעי כשר כדי לנקות את שולחן הרולטה ממהמרים ולהתחיל סיבוב חדש בקזינו של הבורסות. השאלה היא רק איך אנחנו קיבענו את עצמנו לשטות הזו והאם לא הגיע הזמן להפנים שאי אפשר להמשיך ככה.

ולמה אין תרופות למחלות בשלב שהן עוד נדירות? כי חברות התרופות הפרטיות לא משקיעות במחקר מונע או במחקר במחלות שאין להן תפוצה רחבה כי זה לא רווחי. עוד "כשל שוק", אחד מני רבים, שמרכיב את הקפיטליזם. אם המונופול על המחקר והפצת התרופות היה ממשלתי, אולי תרופות חדשות לא היו יקרות כל כך. ואולי, במקום לדאוג בראש ובראשונה לרווחים, חברות התרופות היו דואגות לקידום המדע ולהתפתחות הרפואה. אבל כך פועל הקפיטליזם שקידשנו והוא יביא עלינו שוב סבל, נזק, הרס וחורבן.

ממשבר למשבר קומץ קטן של פלוטוקרטים הולך ומתעשר,ואילו אנחנו ה-99% הולכים ומתרוששים. וזה לא ישתנה אם לא נדע לעמוד מול תעמולת השקרים הממומנת היטב ומדובררת היטב בידי התקשורת של ההון ונסרב לשתף פעולה עם מערכות הניצול והשעבוד.

מה שאנחנו צריכים מול הקורונה זאת חברה סולידרית, חברה ללא עוני וניכור, חברה עם ביטוח בריאות ציבורי אוניברסאלי ומערכת רפואה מונעת חזקה ומתפקדת. אנחנו צריכים מחקר ופיתוח ממשלתיים שנקודת המוצא שלהם היא שאין מחלה או מצב רפואי שלא צריך למצוא לו את המענה הנכון, גם אם מחקר יקר יוביל לשיפור או הצלת חייהם של בודדים. אנחנו צריכים חברה עם רגולציה חזקה שמפקחת ביעילות על בריאות, על איכות המזון שאנחנו צורכים ועל חומרי הגלם שלו. אנחנו צריכים להיות חברה שזיהום בה הוא מילה גסה ולא תוצר לוואי של הזנחה פושעת, דה רגולציה והפקרת החיים עצמם לרולטה הדורסנית של כוחות השוק.

המגפה הזו שעוברת ממקום למקום במטוסים מזוהמים כי זה לא מספיק כלכלי לנקות אותם כמו שצריך, היא עוד כישלון של הקפיטליזם. העולם נהיה גלובלי בכל הקשור למיצוי האפשרויות של קומץ להתעשר. גם מגיפת השפעת הקודמת, השפעת הספרדית של סוף העשור השני במאה הקודמת, לא הייתה יכולה לפרוח בעולם שבו לאנשים היה מספיק מזון ומגורים יבשים ומוסקים היטב. השפעת ההיא פרחה במקביל למלחמה איומה ומיותרת שהעשירה סוחרי נשק וספקים צבאיים ורוששה את המעמד הבינוני שלא נהרג בלחימה עצמה. היא השתוללה במצב שבו מים נקיים, מזון מזין ואפילו מגורים יבשים וחמים היו מותרות. היא הייתה תוצאה ישירה של הקפיטליזם וכך גם הפעם.

השיטה הכלכלית הקיימת, על המשברים שלה, על תודעת ההיסטריה שלה, על ההזנחה הנפשעת של התשתיות, שלא מאפשרות קיום בכבוד וביטחון במוסדות המדינה, היא תוצאה של שיטה כלכלית דורסנית וכושלת, שמעשירה קומץ ומרוששת את הרוב המוחלט.

לא חייבים להיכנע למשברים של השיטה הזו. אפשר להיאבק למען החלפתה. אחד האמצעים העיקריים הוא החלפת השלטון. הימין הישראלי מ"כחול לבן" ועד "עוצמה לישראל" מאמין בשיטה הקיימת. מי שיפעל להחלפתה זה רק השמאל. השמאל יפעל לחיזוק מדינת הרווחה, לחיזוק מנגנוני הפיקוח והבקרה שלה, לחיזוק השירותים שהיא נותנת ולפיתוח תשתיות העתיד שלה. מי שמצביע למפלגה שאינה "הרשימה המשותפת" או "העבודהגשרמרצ", תומך בהמשך המציאות הקיימת על קלקוליה, משבריה וחוסר התוחלת שבה. אנחנו לא חייבים להמשיך ככה, רק להאמין שאפשר וצריך לשנות ולהצביע לא מתוך אדישות, זחיחות או ייאוש, אלא מתוך תקווה ואמונה שיהיה פה יותר טוב.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

8 Responses to “משבר הקורונה הוא עוד משבר של הקפיטליזם. יש מקום לשינוי”

 1. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  בפייסבוק, המאמר הזה זוכה עד כה ל-772 כניסות. נראה שהמאמר הצליח להרגיז ליברטיאנים רבים. הם מתעלמים מתפיסת סוציאל דמוקרטיה שיש בה חופש ביטוי.

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  קראתי כמה תגובות של ליברטיאנים ואני לא בטוח שלא מדובר במחולל שטויות.
  כמות הטמטום שליברטיאנים מסוגלים לכתוב אם היה אפשר לייצר ממנה אנרגיה חלופית היתה מסיימת את השימוש באנרגיות מתכלות.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  קרנות הפנסיה היו במצב איום, אבל רובן לא היו על סף קריסה מידית, 'ויכלו להמשיך להתקיים עוד עשרות שנים באותה מתכונת'. הסכנה לא הייתה קריסה, אבל ההזדמנות הייתה ליצור שוק אג"ח בישראל שפותח פתח לשוק הון אמיתי. 'המבנה שהיה קיים שאב את כל האשראי במשק ומנע אשראי ממשקי הבית ועסקים קטנים'".
  ההזדמנות היתה (מיתון האינתיפאדה השניה)

  http://on-the-left-side.org.il/%d7%93%d7%95%d7%a7%d7%98%d7%a8%d7%99%d7%a0%d7%aa-%d7%94%d7%94%d7%9c%d7%9d-%d7%9c%d7%a4%d7%99-%d7%a0%d7%a2%d7%9e%d7%99-%d7%a7%d7%9c%d7%99%d7%99%d7%9f/

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  הציטוט מדברי ביבי בראיון לדה-מרקר 2007

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  טוב, זה היה צפוי.
  אליבא טוכולסקי ה"קפיטליזם" הוא הוא האשם האמיתי בקורונה.
  ×”× ×” למשל סין ואיראן, שתי המדינות עם מקרי המוות הרבים ביותר ועם הטיפול הכושל ביותר, הן פאר היצירה הקפיטליסטית ונושאות את דגל הקפיטליזם בעולם כולו …
  בעצם כל הסיפור של הקורונה זה מזימה מכוונת של ה"הון" לדכא את העמלים בעולם.
  הזוי.

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  הכלכלה בסין היא קפיטליסטית, גם באיראן, הניצול המטורף שנוצר בשילוב של קפיטליזם בלי דמוקרטיה הביא להתפתחות התנאים המתאימים להתפרצות מגפה.
  אבל זה עדיין לא קשור לטענה שלי והיא שהשוק החופשי לא מסוגל להתמודד, ולא בסין/ונצואלה/צפון קוראה וכל שאר מדינות השטות שליברטיאנים נוהגים ללרלר, אלא בארצות הברית ובריטניה.

 7. החגב עמד יציב הגיב:

  "מאמר" מביך, הכותב פשוט פולט גיבוב שטויות בנושאים בהם אינו מבין דבר. בשביל לטעון שהתפרצות מחלה כתוצאה מוירוס קשורה לשיטה הכלכלית הנהוגה צריך להיות כסיל או שקרן.

  הקפיטליזם ושיטת השוק החופשי היא השיטה הכלכלית המוצלחת בהיסטוריה אשר חילצה מיליארדים מעוני, בניגוד לאג'נדה האדומה-שודדת-בוזזת של הכותב וחבריו לאתר, אם טוכולסקי אינו מרוצה כדאי שיעבור מקומות בהם דרכו יושמה- קובה\ צפון קוריאה\ ונצואלה וכדומה.

  מיהו ג'ון גאלט?!

 8. ק. טוכולסקי הגיב:

  חגב יקר
  ככל שתרבה במילות תואר, כך נדע שטיעוניך חלשים.
  הבורסות צונחות, חברות פושטות את הרגל, היסטריה ופאניקה בכל מקום.
  תוצאה של כלכלה קפיטליסטית נאו ליברלית חזירית ברמה הגלובלית.
  כלכלה של שוד שבה "בעלים" חולבים עסקים בלי להשאיר להם שום גב ובסיס לעבור ימים קשים. זה הכל

Leave a Reply