postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מפלגת "ימינה" – פרודיה על הציונות הדתית וגם הבוחר הציוני דתי כבר מבין את זה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת "ימינה" – פרודיה על הציונות הדתית וגם הבוחר הציוני דתי כבר מבין את זה

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 12.02.20 0:18

לציונות הדתית יש יותר סיבות להצביע ל"ליכוד" או ל"כחול לבן" מאשר למפלגת "ימינה", שמשרתת מצד אחד בעלי הון, ומהצד השני – רבנים חרדליים, אבל עושה כלום בשביל הציונות הדתית

מאת: ק. טוכולסקי

ימינה היא פרודיה על הציונות הדתית וגם הבוחר הציוני דתי כבר מבין את זה

בשבועות האחרונים לא שמענו הרבה על בכירי הפוליטיקאים של "ימינה", המפלגה שאוחדה לה יחדיו לסיעה קטנה. סיעה שאוחזת במשרדי הביטחון, החינוך והתחבורה עתירי התקציבים והשפעתה חורגת מגודלה רק כיון שביבי חלש ופוחד, מצד אחד, ומצד שני מספיק חכם כדי להרחיק את עצמו מאחריות על הכשלים בביטחון, בתשתיות התחבורה ובמערכת החינוך.

כבר כמה שבועות שאנחנו לא שומעים את איילת שקד. נראה שהיא נמלטת מהתקשורת ככל שהשחיתות שפשטה במערכת המשפט במשמרת שלה הולכת ומתבררת. לא שומעים את שר הביטחון הלא מתאים לתפקידו. שר שנכשל בעבר  כשר חינוך וגם כשר כלכלה. השר בנט, שלמעט רהב וצלצולים אין לו שום בשורה. וזאת בזמן שהביטחון האישי והלאומי מידרדרים כרגיל. גם שר התחבורה ושר החינוך היהירים שלנו, ואפילו הח"כ שונא האיגודים כהנא נדמו.

בסך הכול הפארסה הולכת ומתבררת והפרנקנשטיין שנבנה מחלקי הגופות של מה שהיה פעם הציונות הדתית, נראה מפלצתי גם לרוב המגזר שאמור לבחור בו. כל הרהב והפומפוזיות של בנט, פרץ, שקד וסמוטריץ, שלא לדבר על שאר הקישוטים שמעטרים את המקומות הריאליים ההולכים ופוחתים של הרשימה הזו, לא נוצצים לאף אחד. לציונות הדתית יש יותר סיבות להצביע ל"ליכוד" או ל"כחול לבן" מאשר לחבורה האופורטוניסטית הזו, שמשרתת מצד אחד בעלי הון, ומהצד השני – רבנים חרדליים, אבל עושה כלום בשביל הציונות הדתית.

מה אמורה להרגיש מורה או עובדת סוציאלית דתייה, שלא לדבר על מהנדס דתי בחברה ממשלתית, שיודעים שהאיגוד שלהם עושה בשבילם יותר מהמפלגה שלהם לנוכח הרטוריקה האנטי איגודית ההרסנית של ימינה?

מה אמור להרגיש איש המגזר מאחת מערי השינה של מרכז הארץ במקום שגרים רוב בניה של הציונות הדתית לנוכח העובדה שמי שמתיימרים להנהיג אותו הם תערובת מוזרה של משרתי רבנים סהרוריים? משרתים שעוסקים רק בטיפוח מפעל ההתנחלות ומשרתי הון ציניים שמשתמשים ב"מסורת ישראל" כפוחלץ חלול שהם עוטים בזמן שהם מקדמים תפיסה כלכלית פרוטסטנטית? האמת שלא הרבה.

הרבה מפלגות עברו טרנספורמציה בישראל, ובאמת אין מה להשוות בין ה"ליכוד" של ביבי, ארדן וסער ל"ליכוד" של בגין, שמיר ודויד לוי. גם אין מה להשוות בין מפלגת "העבודה" של אשכול וגולדה למפלגת "העבודה" שהכרנו, עד שעמיר פרץ התחיל להחזיר אותה למה שהיא הייתה אמורה להיות. כך גם אין מה להשוות בין "ימינה", על כל הפלגים הקטנים שמתכנסים בה, ומנסים לתפס האחד על גרונו של השני למקומות הריאליים ההולכים ופוחתים, ובין "מפד'"ל ההיסטורית. כי המפדל, למרות שורה של שינויים אידיאולוגיים ביחס לדוגמא לשלמות הארץ, הייתה ונותרה מפלגה של המעמד הבינוני, של בעלי עסקים קטנים ועובדים, של דיירי שכונות במרכזי ערים, בעיירות הפיתוח ובהתיישבות העובדת. ואילו עכשיו, לכל האנשים האלה אין כתובת ב"ימינה", שהיא מפלגה שמשרתת טייקונים ובעלי-הון, רבנים קיצוניים ומאחזים בגדה, ולא את הציבור הדתי לאומי.

והנה השבוע זכינו לשמוע את איילת שקד, לא חס וחלילה לוקחת אחריות על השחתת מערכת המשפט בידי שותפיה, לא על המצב הביטחוני המידרדר תחת האחריות של שותפה לדרך הפוליטית. זכינו לשמעו אותה בהסתה נגד בית המשפט העליון שהחליט, שומו שמיים, לחייב את המדינה לתת מעמד של פליטים למשפחה מחוף השנהב. משפחה שיש לה רק בנות והגישה בקשה למקלט מחשש שאם יחזרו למדינתם, הבנות יצטרכו לעבור מילת נשים. מילת נשים מוכרת בעולם כסיבה למקלט. למעשה גם משרד הפנים הכיר בכך כעילה למעמד פליט, אלא שהמשרד חשב שהמשפחה תוכל לחזור לאזור אחר בחוף השנהב שבו אין מילת נשים. אבל בשביל איילת שקד זה לא מספיק. אין לה שום השג להציג. היא מסובכת מעל הראש עם כוכבים של שורת פרשיות פליליות. ערכה האלקטוראלי הוכח כלא מספק באפריל ובספטמבר. אז מה נשאר לה חוץ מלהסית? כלום. אבל זה כבר לא עובד. אנשים מבינים שכשאיילת שקד מסיתה נגד נרדפים וחלשים, נגד פליטות מסכנה של מוהל הנשים, היא רק מחפשת לעצמה מגן מהביקורת על מה שהיא עושה.

ככל שאין לי הערכה לא ל"כחול לבן" ולא ל"ליכוד", אני בהחלט יכול להבין למה אדם שכיפה סרוגה לראשו יעדיף להצביע לאחת משתי המפלגות האלו ולא ל"ימינה". מקרב חברי הדתיים, בעיקר חברה מהמילואים והעבודה די ברור שכל מי שאינו חרד"לי גם ככה מצביע ל"ליכוד" או ל"כחול לבן". ואם הם שמאלנים (כן כן יש כאלה, לא בנרטיב שמשווק לנו אבל יש), הם יצביעו הפעם ל"עבודהגשרמרצ". חוץ ממתנחלים-חרד"לניקים וקומץ ליברטיאנים, אף אחד לא יצביע ל"ימינה". אז אני יודע שזה לא מדגם מייצג, אבל אני כן יודע של"ימינה" על הרכביה השונים יש היסטוריה של ירידה בסקרים. ירידה מהאיחוד והלאה, ואחר כך ירידה משמעותית נוספת בין סקרי סוף השבוע של לפני הבחירות ובקלפי.

הציונות הדתית צריכה לשאול את עצמה איך הייצוג הפוליטי שלה התגלגל בבדיחה העצובה הזו, לתת לו למות ולמצוא את עצמה מחדש.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

9 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אני מבין טוכולסקי שעכשיו אתה גם מומחה למפלגות ימין ולהעדפות קהל המצביעים הפוטנציאלי שלהן ?
  להזכירך, הייתה מפלגה דתית עם אוריינטציה לשמאל בשם מימ"ד בראשות הרב-טרמפיסט-פוליקטאי הכושל יהודה עמיטל.
  בכל הפעמים שניסו לרוץ עצמאית לכנסת הם כשלו וזה עוד בתקופה שאחוז החסימה היה שליש מהיום ולפני שהשמאל הלא ערבי ניגף כמעט לחלוטין כמו היום.
  מציע לך להישאר במרחבים שאתה יותר מתמחה בהם כמו הרשימה המשותפת וכו'.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תיקון קצר – הכוונה ב"טרמפיסט" הייתה לרב מיכאל מלכיאור. הרב עמיטל לפחות לא התבזה בכניסה לממשלתו הכושלת של ברק.

 3. ק. טוכולסקי :

  אנונימי היקר
  אני מבין שנגעתי בנקודה רגישה
  אני לא טוען שהציונות הדתית נעשתה שמאלנית ברובה, הימים האלה של הציונות הדתית עד 1970 בערך לא חוזרים בקרוב בדיוק כמוש הציונות הדתית לא תחזור להיות בעלת אוריינטציה סוציאלית בקרוב.
  אבל הציונות הדתית ברובה אינה טייקונים נוצצים עורכי דין ממולחים או חסידיהם ההזויים של רבנים מגוכחים. רוב הציונותה דתית לא גרה לא במאחזים בגדה ולא במגדלי יקורה בתל אביב.
  הציונות הדתית רובה ימנית והיא תשאר כזאת ויש לה הרבה יותר משותף עם הימין של הליכוד וכחול לבן מאשר עם הטרלול הבלתי אפשרי הגיונית שניתן להסביר רק באמצעות שחיתות וחוסר מוסריות של מה שמכנה עצמו ימינה.

 4. מיה פאול :

  כל החברות והחברים שלי שמזדהים כדתיות/כיפות סרוגות, מצביעים כבר שנים למפלגות ימין וימין מרכז אחרות. ליכוד, יש עתיד ועכשו כחול לבן, כולנו כשהיתה קיימת.

 5. ק. טוכולסקי :

  העובדה שגמדים קטנים מושחתים ומגוחכים שמנופחים בידי תקשורת היסטרית הרבה מעבר למידותיהם הכושלות כמו בנט, שקד, פרץ וסמוטריץ יושבים על כסאותיהם של י. בורג ז. ורהפטיג מ. ח. שפירא וזבולון המר אולי משרתת את האינטרס של הציבור החילוני שנרתע מהבדיחה הזו ונזהר יותר לא להצביע ל"מפדל" ונגזרותיה בשביל "חינוך יהודי" (_האדיוטים היחידים ש הכרתי שהיו נוהגים כך חדלו לעשות כך זה מכבר, אפילו הם לא כל כך מטומטמים) אבל באמת, לפחות במעגלים שסביבי, עבודה, מילואים, שכונה, הכיפות הסרוגות חתכו לליכוד וכחול לבן, אף אחד לא נשאר במה שנראה יותר ויותר כמו תצוגת פריקים.

 6. החגב עמד יציב :

  נחמד שטוכולסקי מחלק ציונים

  נחמד שטוכולסקי מחלק ציונים למפלגות ימין אבל המציאות היא שהשמאל הישראלי הכושל והמפוחד כבר לא יודע היכן ניתן למצוא קהלים חדשים, עכשיו משהגיע לתחתית החבית מנסים לייצר חיבורים עם מפלגות לאומניות ערביות אשר שוללות את הציונות- ללא ספק אסטרטגיה שיכולה להצליח בקלפי 🙂

  מיהו ג'ון גאלט?!

 7. ק. טוכולסקי :

  חזרו לשלם לך הבוט כתב רק כשמשלמים?
  יאללה תגן על המפלגה שלך, לידרטיאניםחרדלים.

 8. החגב עמד יציב :

  טוכולסקי, טוכולסקי, טוכולסקי

  טוכולסקי, כבר סיכמנו את הנושא בדיון קודם- "ההון" רואה בך ובכתיבתך סיכון, אתה כמו החלילן מהמלין והמוני העם נוהרים אחריך ובדרך משילים מעליהם את תודעתם המעמדית הכוזבת…
  מישהו צריך לעצור אותך!… 🙂

  לסיכום-יש מוקיונים אשר מרקדים בכיכר ומכים בתוף
  מיהו ג'ון גאלט?!

 9. ק. טוכולסקי :

  אני באמת לא מבין למה אתה חי פה במדינה הקומוניסטית הזו כשסומליה כמעיין המתגבר אין לה שלטון מרכזי כבר שנים, אין מסים, אין חיסונים, גן העדן של כל קוראי איאן ראנד,
  אז או שתהגר לשם לחיות את החלום או שאתה סתם שכיר במשרת טרול
  .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.