"כחול לבן" –מפלגת ימין מרכז לאומית ליברלית בלי ביבי ובלי שחיתות

"כחול לבן" היא מפלגת ימין מרכז לאומית ליברלית עם סופרמרקט רעיוני שמתחיל במרכז הליברלי ומסתיים בימין הלאומני. היא בדיוק מה שהליכוד היה בתקופתו של מנחם בגין

מאת: ק. טוכולסקי

כחול לבן זה ליכוד בלי ביבי ובלי ביביזם

אם ישאלו את דובר הליכוד מה הוא חושב על מזג האוויר, או על מפלס המים בים המלח, על מצב בתי החולים, או על סבב האש הנוכחי בגבול עזה, התשובה תהיה: "'כחול לבן' היא מפלגת רק לא ביבי". הוא צודק המידה מסוימת. "כחול לבן" היא מפלגה שכל תכליתה היא החלפת ראש ממשלת ישראל ויו"ר הליכוד ביבי. "כחול לבן" לא מתכוונת להחליף את מדיניות הליכוד בצורה משמעותית, אלא להחזיר אותה לימים שהליכוד הייתה מפלגת מרכז ימין לאומית ליברלית, ולא סתם מפלגה שכל מהותה היא "דווקא ביבי" או "רק ביבי".

אני בהחלט מבין את הצורך של זרם לאומי ליברלי (מיותר ככל שיהיה) לתקן את עצמו. הליכוד היום הוא לא הליכוד שנבנה מאז שנות ×”-60 בסדרה של איחודים וחזיתות של מפלגות ימין וימין מרכז. הליכוד היום הוא מפלגת "ביבי" וכל תכליתה – הבטחת המשך כהונתו של ראש-ממשלה מושחת וכושל.

"כחול לבן" לעומת זאת, היא מפלגת ימין מרכז לאומית ליברלית עם סופרמרקט רעיוני שמתחיל במרכז הליברלי ומסתיים בימין הלאומני. היא בדיוק מה שהליכוד היה כשעל ספסלי הסיעה ישבו זה בצד זה בנימין לוי ומנחם בגין, יוחנן בדר והנס קלינגהופר, אריאל שרון ועקיבא נוף, יוסף תמיר ומרים תעסה גלזר, דויד לוי ויצחק שריר, לימור לבנת ומשה נסים. במשך עשרות שנים ישבו בליכוד זה בצד זה אנשים עם דעות מגוונות על הספקטרום הלאומי ליברלי, ושירתו יחדיו את ההון הגדול. למעשה הליכוד התנהל כך עד 2005, אז התפצל הליכוד בין הפלג משרת ההון הניצי שנותר בליכוד, ופלג משרתי ההון הפרגמטי שעבר ל"קדימה".

אז "כחול לבן" היא הליכוד שרוצה לחזור לעצמו לא רק מבחינת מגוון הדעות או הרכב הרשימה לכנסת כחיבור בין מפלגות מרכז-ימין וימין, אלא גם מבחינת הכבוד לערכים לאומיים-ליברלים המתגלמים במדינת הלאום כמו הכבוד לבית-המשפט ומוסדות המדינה.

בליכוד עד ביבי לא היתה עולה על הדעת הפגנת חוסר כבוד כלפי רשויות החוק. שחיתות אישית אפיינה גם את הליכוד בעבר, א. הירשזון, א. שרון, נ. בלומנטל למשל. אבל הליכוד כמפלגת שלטון כיבדה את מוסדות המדינה שהיא מעצבת במידה רבה כבר 52 שנים.

להגיד "רק לא ביבי" זאת לא אמירה ריקה. האמירה "רק לא ביבי" היא אמירה מהותית. מי שמצביע "כחול לבן" אומר: אני איש ימין לאומי ליברלי שמתנגד לשחיתות אישית של ביבי ולאופן שבו הוא מתנהל. במקום לקחת אחריות הוא נמלט ממנה, תוך ערעור היסודות של מדינת הלאום הישראלית וערעור הרעיונות הלאומיים-ליברליים.

"כחול לבן" לא צריכה לברוח מהתיוג "רק לא ביבי" שמדביקים לה. היא צריכה לומר בקול רם וברור "רק לא ביבי!, כן לשותפות עם הליכוד, כן ללאומיות הליברלית של המרכז ימין, זה הליכוד כמו שליכוד צריך להיות, מפלגת מרכז ימין". "כחול לבן", כמו הליכוד, לא תגיד שהיא מפלגת משרתי-הון שמקדשת כלכלה ניאו-ליברלית הרסנית תוך שימוש ברטוריקה לאומנית וניצול תקשורת אוהדת. זה בסדר, גם הליכוד לא אומר את זה.

אז אנשי מרכז ימין, שרוצים מפלגת מרכז ימין גדולה שבראשה לא עומד אשם שלקח שוחד המנהל בצורה כושלת מדינה, ועוסק בצורה מוצלחת בהסתה במקום בדאגה למדינה – שיבחרו "כחול לבן. אם "כחול לבן" תוכל להקים ממשלה, היא תעשה זאת עם הליכוד ועם "ישראל ביתנו". "כחול לבן"  לפחות לא תהיה מושחתת מהיסוד גם ברמה האישית.

מי שדרך הימין הלאומי הליברלי נוסח בגין אינה דרכו. והוא אינו מאמין בהון הגדול שאותו משרת הימין הזה, שיצביע למפלגות שרואות לנגד עיניהן את האינטרס הציבורי ומעוניינות לדאוג לרווחת האזרחים במסגרת מדינת רווחה.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

6 Responses to “"כחול לבן" –מפלגת ימין מרכז לאומית ליברלית בלי ביבי ובלי שחיתות”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  המערכת משום מה טורחת בעקביות להוציא את הקריאה המפורשת להצביע או לעבודהגשרמרצ או לרשימה המשותפת מהטורים שלי.
  אז אני אקרא לכך פה, דואגים לעתידכם, הצביעו עבודהגשרמרצ או הרשימה המשותפת.

 2. מיה פאול הגיב:

  עכשו כשאתה מציין את ×–×” אני שמה לב שגם אצלי ×–×” ×›×›×”… כנראה שאסור להמליץ על מפלגות השמאל גם בעבודה שחורה 🙁

 3. נטע הגיב:

  ברצינות?

  שמתי לב שגם בני גבין לא קורא להצביע לכחול לבן.
  אבל אם אמר שלא יצביע לליכוד – למי יצביע?
  בדיוק למפלגה שמבטיחה להחזיר את הליכוד "של פעם" רק איננה אומרת זאת במפורש
  כלומר – כחול לבן..

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  אני לא מתעניין בלמי מצביעים משה נסים או בני בגין לימור לבנת או מיקי איתן, כחול לבן היא הליכוד ומי שמצביע לה מצביע לליכוד בלי ביבי. זה הכל

 5. החגב עמד יציב הגיב:

  "כחול לבן" לעומת זאת, היא מפלגת ימין מרכז לאומית ליברלית עם סופרמרקט רעיוני שמתחיל במרכז הליברלי ומסתיים בימין הלאומני"- ומה אתה?
  ברון-שודד-אדום שמקדם אידאולוגיה אלימה ודכאנית מהמאה ה 19, אתה לא מסתובב במדפי הסופרמרקט של הרעיונות?

  מיהו ג'ון גאלט?!

 6. ק. טוכולסקי הגיב:

  אז אני מבין שאתה לא מתווכח עם מה שאני אומר, אלא פשוט משרבט משהו כי משלמים לך לפי שורה?

Leave a Reply