חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לבחור במפלגות הפועלות לקידום מדינת רווחה לטובת כלל האזרחים

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 15.01.20 1:20

מי שרוצה לחסל את השחיתות השלטונית, לא יכול לעצור בחיסול השחיתות של ביבי. הוא צריך לעצור את המצב בו ה-99% משלמים את מחיר המדיניות שהיטיבה עם האלפיון העליון, עם העשירים, עם הטייקונים ובעלי התאגידים

מאת: ק. טוכולסקי

כשנותנים לעשירים, החובות גדלים

בבסיסה של מדינת הרווחה המודרנית עמדה התפיסה שבזמן משבר על הממשלה להרחיב את ההוצאה כדי לצמצם את השפעת המשבר. לעומת זאת, בשנים טובות על הממשלה להגדיל את הכנסותיה. הרבה לפני שהתפיסה הזו קיבלה את השם המודרני "כלכלה קינסיאנית", פירש יוסף בעל החלומות את חלומו של פרעה מלך מצרים בצורה דומה: בשנים טובות חוסכים ומתכוננים לשנים רעות. בשנים רעות פותחים את המחסנים. כמובן שכל הרעיון ההגיוני הזה לא טוב לפוליטיקאים משרתי-הון ומושחתים שודדים. וכך קיבלנו בשנים האחרונות את שיטת השוד הבאה: כשיש משבר מקצצים ל-99% ונותנים לעשירים. וכאשר המשבר נגמר, מחלקים לעשירים עוד ולשאר זורקים קצת פירורים.

כתוצאה מכך, בכל מקום שהכלכלה הניאו ליברלית שלטת, אנחנו, ה-99%, האנשים העובדים והנתמכים, נמצאים באותו מצב. אנחנו חסרי ביטחון כלכלי וחברתי, אנחנו מקבלים מהמדינה פחות שירותים והחוב הפרטי שלנו גדל. אנחנו רואים איך המדינה מחלקת את "טובה" לקומץ של טייקונים ובעלי תאגידים ששולטים בפוליטיקאים ובתקשורת, ומחריבים באמצעות הפוליטיקאים שהם מממנים את המדינות שלנו. ולא משנה אם שם המדינה הוא בריטניה, ישראל, ארצות הברית, ארגנטינה, דרום אפריקה או יוון,

מאז 2009, כבר כמעט 11, שנה במדינת ישראל מכהן אותו ראש הממשלה. פוליטיקאי מושחת וכושל בכל מה שקשור לאחריותו לשלום הציבור ורווחתו, ומשרת נאמן של קומץ בעלי הון מושחתים שמפעילים אותו כמו מריונטה לקידום אג'נדות פסולות. במשך כל שנות שלטונו הכושל, עסק ביבי בנחישות ויעילות בדיוק בדבר אחד: העברת עשרות מיליארדים מדי שנה מהמדינה והציבור הרחב לכיסיהם של קומץ טייקונים ובעלי תאגידים ישראלים וזרים. במשך כל השנים האלו, הוא ושרי האוצר הכושלים לא פחות שמינה (שטייניץ, לפיד, כחלון) הסבירו לנו שאפשר להוריד מסים (פירורים לנו, הון עתק לתאגידים וטייקונים) כי יש המון כסף והורדת מסים על תאגידים וטייקונים יוצרת עוד כסף.

שרי האוצר הסבירו והדוברים שלהם בתקשורת הכלכלית ובכלל, ביומונים, בערוצי הטלוויזיה והרדיו ובעיתונות הכתובה מ"הארץ", בקצה של המרכז הליברלי, ועד "בשבע", בקצה של הימין הסהרורי, הם הסבירו כמה טוב זה עובד. שירת ההלל של התקשורת למדיניות הכלכלית של הקוסם לא פסקה. אולי לפעמים הופיעו דרישות לקצת גזירות על הציבור הכללי בצד ההלל להפחתות המס לעשירים. והנה גילינו שזה לא עובד.

כי זה לא עובד. זה לא עובד בשום מקום. זה לא עבד תחת רייגן בארצות הברית בשנות ה-80, ולא תחת תאצ'ר בבריטניה. במקביל, זה לא עבד בהפרטה המטורפת של העידן הפוסט סובייטי ולא בעסקת החבילה של התכנית הכלכלית של 1985 בישראל. זה לא עבד בצ'ילה בשנות ה-70, ולא בשום מקום אחר אי פעם מאז.

מבחינה כלכלית, הניאו ליברליזם הוא כישלון חברתי שיצר פערים, משברים כלכליים, חובות של מדינות וחובות של משקי-בית, במקביל לצבירת עושר אדירה מאי פעם בידיהם של מעטים.

הנה מתפרסמים נתוני הגרעון של ישראל אחרי עשור וקצת, שבו הופחתו המסים על האלפיון העליון והתאגידים בכל דרך אפשרית, שבו תכנוני מס קיבלו לגיטימציה, שבו רשות המסים נתנה הנחות מס מטורפות (בעיקר תחת שר האוצר י. לפיד, אבל גם תחת שטייניץ וכחלון). אחרי עשור, שבו לפי השיטה הניאו ליברלית כלכלת ישראל הייתה צריכה לפרוח כי העשירים והחזקים שילמו כל כך פחות שכבר כמעט לא נשאר מה להוריד, גילינו שהקופה ריקה.

700 מיליארד ש"ח ניתנו בהטבות מס/הנחות מס/פטורים ממס לתאגידים וטייקונים, לאנשי האלפיון העליון והחברות שלהם. במקום להשתמש בכסף זה כדי לחסל את החוב החיצוני של מדינת ישראל, להקטין את החוב הפנימי (כ-400 מיליארד ₪) ולהשקיע בתשתיות נדרשות במטרה לשמור על רמת החיים של אזרחי המדינה ואולי אף לשפרה מעט (300 מיליארד ₪), ממשלות הימין של ביבי עם שותפיו שדדו את הציבור והעבירו את כל ההון הזה לכיסיהם של תאגידים וטייקונים על חשבון הציבור. בשעה שהעשירים והחזקים, התאגידים והטייקונים התעשרו על חשבון הציבור. החוב הלאומי גדל במקביל, החוב הפרטי של משקי הבית גדל, הקופה ריקה ועכשיו נשאר רק לקבוע מי ישלם.

חברות וחברים, קוראות וקוראים, אל תטעו. הבחירות הקרבות הן לא על החסינות של ביבי וגם לא על איראן. הן לא  על ממשלת אחדות חילונית ליברלית, או על ממשלת ימין קיצוני פשיסטית.  הבחירות הן על מי ישלם. כי דקה אחרי הבחירות ולנוכח השוקת השבורה, הקופה הריקה ודירוגי האשראי השליליים, יופיעו פוליטיקאי המריונטה של ההון, יישירו מבט רציני ונוקב ובערוצי התקשורת של בעלי ההון יספרו לנו שהמצב קשה ואין ברירה והשעה מחייבת.

אם לא נשכיל שלא לחזור על הטעות האיומה שעשינו בשתי מערכות הבחירות האחרונות בהן בחרנו כנסת של 85%-80% ימין, אנחנו נשלם את המחיר. מי שרוצה לחסל את השחיתות השלטונית, לא יכול לעצור בחיסול השחיתות של ביבי. הוא צריך לעצור את השחיתות במסגרתה הציבור משלם את מחיר השוד של בעלי ההון. לעצור את המצב בו ה-99% משלמים את מחיר המדיניות שהיטיבה עם האלפיון העליון ומשרתיו הקרובים, עם העשירים, עם הטייקונים ובעלי התאגידים.

אם אחרי הבחירות תקום ממשלת אחדות ליברלית של משרתי הון בראשות "כחול לבן" ועם "הליכוד" ו"ישראל ביתנו", או שתקום ממשלת ימין צרה, כולנו, אנחנו, עובדים ונתמכים, ה-99% נשלם את מחיר המשבר. השוד יימשך ויילווה בקיצוצים של מדינת הרווחה. אין הבדל בין לפיד לביבי מבחינה כלכלית חברתית. אין הבדל בין יעלון לכחלון מבחינת מי הם חושבים צריך לשלם ומי ימשיך לקבל הטבות/הנחות/פטורים ומענקים.

כשתוקם ממשלה אחרי הבחירות, מישהו יצטרך לשלם את מחיר הגירעון. את רוב הכסף שאבד אני לא מאמין שנצליח להחזיר. אבל אין סיבה שנמשיך לשלם את מחיר המשבר. רק בחירה במפלגות השמאל, מפלגות שתדרושנה את עצירת הפגיעה במדינת הרווחה ושיקומה ובמקביל את חלוקת הנטל ההוגנת, רק הן תוכלנה לשנות את המציאות.

הניאו ליברלים משקרים לנו כבר יותר מ-40 שנה. דרכם נכשלה, אבל הם לא יודו בכך לעולם. רק אם נבעט אותם מהשלטון, רק אם נגרש אותם ממוקדי הכוח בקלפי, נוכל לשנות את המציאות. רק אם נבחר נכון, בשמאל כלכלי מהותי, נוכל לשנות באמת.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. מיכאל לינדנבאום :

    לטוכולסקי.נכון שכבר 42 שנה הכנופייה הניאו-ליבראלית מערך ליכוד,עושה צחוק מהמעמד העובד בארץ.

    לטוכולסקי.נכון שכבר 42 שנה הכנופייה הניאו-ליבראלית מערך-ליכוד,עושה צחוק מהמעמד העובד בארץ.
    אבל הייאוש הגדול הוא מי כן סוציאל-דמוקראט בארץ מוכת הטימטום והערצת הטייקונים הזאת?!.

  2. ק. טוכולסקי :

    האמת הפעם יש בחירה קלה, הפתק "אמת" או הפתק "ודעם".

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.