postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הימין לא לוקח אחריות ומאשים אחרים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הימין לא לוקח אחריות ומאשים אחרים

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 3.12.19 0:03

הדפוס של שלטון ימין שנאחז בקרנות המזבח גם במחיר של אסון, חוזר על עצמו. ההיסטוריה מראה שמדובר באליטה שמגנה על זכויותיה באמצעות הפצת הזיות לאומניות,´ מסרבת לקחת אחריות ומפיצה תיאוריות קונספירציה

מאת: ק. טוכולסקי

 הימין לעולם לא ייקח אחריות על כלום ויאשים את כל העולם

1870, הקיסרות הצרפתית השנייה מובסת בקרב אחד ונופלת. הקיסר יוצא לגולה, גרמניה מכריזה בוורסאי על איחודה והקמת הקיסרות השנייה שלה. הצרפתים מבולבלים, מבוהלים ומוכים, בפריז מוקמת קומונה, ניסוי חברתי רדיקלי ומתקדם. כוחות השמרנות שזה עתה הביאו על צרפת מפלה, מתאחדים כדי לנצח את הקומונה. גנרלים כושלים מול אויב מבחוץ, מצליחים להטביע את פריז בדם. הרפובליקה המבולבלת השלישית קמה, ולאורך כל ימיה ינסו לכרסם בה גורמי ימין, שיאמצו כל תיאוריית קונספירציה העיקר לא להכיר במציאות. הימין הצרפתי יאבק ברפובליקה עד שינצח אותה במפלה הבאה של צרפת ב-1940 ויצליח להקים לעצמו מדינת חסות גרמנית בה יוכל להגשים לשנים בודדות את מאווייו ההזויים. איך זה נגמר – כולנו יודעים.

1918, הקיסרות הגרמנית השנייה נופלת. לאחר מלחמה ארוכה ומיותרת שהייתה מעל לכוחה. היהירות של הקייזר והמעמד השליט הביאה את גרמניה, למרות ניצחונות לא מעטים, למפלה מוחלטת. כמובן שגם כאן, מי שלא מקבל אחריות זה הימין שהביא את האסון על גרמניה. במקום להתמודד עם המציאות: לברית מעצמות המרכז לא היה שום סיכוי מול מעצמות ההסכמה, ודאי לא מהרגע שגרמניה דחפה את ארצות-הברית להצטרף למלחמה נגדה. במקום להודות למעמד הפועלים שנשא בעול המלחמה נגד כל הסיכויים במשך 4 שנים ארוכות, הימין הגרמני טווה תיאוריית קונספירציה מסובכת שמסירה כמובן כל אחריות מהגנרלים הכושלים, בכירי הפוליטיקאים הימניים, האצולה וכל שאר פושעי המלחמה המיותרת והנוראה הזו. לאן חוסר האחריות הזה הוביל ואיך זה נגמר אנחנו יודעים.

נחזור אחורה, 1865 ארה"ב. הדרום השמרני חסיד העבדות מובס במלחמת האזרחים. עד היום הגזענים בארצות-הברית לא שכחו ולא סלחו. לקחת אחריות על חוסר המוסר בהפיכת בני אנוש לחפצים, הם לא לקחו. עד היום הם שטופים בתיאוריות קונספירציה והנחות ילדותיות, גזעני ארצות הברית נושאים בגאון את דגל הקונפדרציה הכושלת שנולדה מתה. זה עוד לא ממש נגמר, אבל האסונות שזה הוביל להם ידועים.

לכל המקרים האלה יש דפוסים דומים. שלטון ימני, שניסה לשמור על מטרות ימניות, הביא אסון על מי שהלכו אחריו. זאת משום שבשום נקודה האנשים שהיו אחראיים לאסון לא לקחו אחריות, לא אמרו אנחנו אשמים, לא אמרו "טעינו" או "אינני יכול עוד" שלא לדבר על "כשלתי" או "האחריות כולה שלי". הדפוס הזה של שלטון ימין שנאחז בקרנות המזבח גם במחיר של אסון למדינה/תנועה/רעיון חוזר על עצמו כי ככה הימין עובד. בכל אחד מהמקרים, מדובר באליטה שמגינה על הפריבילגיות שלה באמצעות הפצה של הזיות לאומניות ומשמרת את קיומה וכוחה אחרי הכישלונות שלה באמצעות סירוב מוחלט לקחת אחריות והפצה של תיאוריות קונספירציה.

היות שהימין לא מסוגל להגשים את החזון המופרך שלו והיות שרוב הפוליטיקאים הימנים הם נוכלים שמפיצים תיאוריות כזב רק בשביל להמשיך ולשרת את בעלי ההון שמפעילים אותם כמו בובות על חוט, הדרך היחידה של הימין לשמר את האמונה באשליות שהוא מפיץ זה להמשיך לפנות לרגשות ילדותיים, חסרי אחריות, הזויים. אנחנו רואים את זה בארצות-הברית, ברוסיה, בטורקיה, בהונגריה וגם אצלנו בישראל.

פוליטיקאי ימני לא ייקח אחריות. הוא יאשים את כולם. הוא ידביק דימוי שלילי לתארים מסוימים ואז ידביק אותם לכולם. הוא ישקר, הוא לעולם לא יודה שהוא טעה או שיקר. זה עובד להם לא רע בשנים האחרונות. הרבה יותר נוח למכור חוסר אחריות, נרדפות ומסכנות של בריונים מאשר לקחת אחריות ולאלץ את הציבור להתמודד עם המציאות.

כולם יודעים שלביבי אין שום דרך להתמודד עם המצב ברצועת עזה כי הוא לא מוכן לעשות שלום. אבל לכולם נוח לחיות עם המציאות שהוא יצר, ולא לעשות את המעשה האחראי. הרי למעשה האחראי יהיה מחיר שנצטרך לשלם בהווה. אז מאפשרים לפוליטיקאים כושלים ונוכלים כמוהו להמשיך לכהן ולדחוק את הקץ, להונות ולשקר, לא לטפל בבעיות מביטחון ועד סיעוד, מזיהום אוויר ועד רווחה. במקום להתמודד עם המציאות נוח יותר להאמין לתיאוריות קונספירציה.

בסופו של יום יש מחיר לנהיה העיוורת אחרי פוליטיקאים נוכלים שמשמיעים סיסמאות קליטות ולא מבקשים מאיתנו לכאורה לקחת אחריות כי גם הם לא לוקחים אחריות. אפשר ללכת אחרי מנהיגים שלא הכינו שיעורים כי הכלב אכל להם את המחברת, ולכן הם נרדפים בידי מורות שדורשות מהם להציג שיעורים. אפשר גם להבין שיהיה לזה מחיר כבד. לאורך כל ההיסטוריה ראינו שלהפקרת מדינות בידי פוליטיקאים מהסוג הנאלח ששולט בישראל של העשור האחרון יש מחיר כבד. לכן עדיף לא לחכות, כמו הגרמנים או הצרפתים, לרגע שצריך להתמודד עם התוצאות של הזנחה ילדותית וחוסר התמודדות עם המציאות.המציאות הלא נוחה דורשת מאיתנו להכיר באחריות של עצמנו. כל יום שעובר הוא יום מיותר. כל יום שעובר במציאות הנוכחית זה עוד לתקן כשיגיע המחר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.