במקום הטבות לעשירים, אפשר היה לעשות לטובת הציבור

אם היינו לוקחים את ההטבות של 700 מיליארד לעשירים, העשירים היו נשארים עשירים, אבל החוב הציבורי היה נגוז ומדינת ישראל הייתה יכולה מדי שנה להגדיל ב-10% את ההשקעה שלה באזרח ובתשתיות כדי לשפר את איכות החיים של כולנו

מאת: ק. טוכולסקי

אז מה היה אפשר לעשות עם 700 מיליארד ₪ שביבי חילק לטייקונים ותאגידים?

בלא מעט מטורי אני חוזר על הנתון שממשלות ביבי חילקו בעשור האחרון כ-700 מיליארד ₪ בהטבות מס, הנחות מס ופטורים ממס לאלפיון העליון. לא מעט אנשים שאלו אותי מאיפה הנתון או מה המשמעות או האם חלוקת הטבות מס כמו תוספת נקודות זכות להורים עובדים או עידוד תאגידים בין לאומיים באמצעות הטבות מס אינן לגיטימיות. שאלות בהחלט טובות, רק שה-700 מיליארד שחולקו לא כוללות הטבות מס למעמד הבינוני, גם רוב מוחלט של הטבות המס התאגידיות לא נכלל בהן, לפחות לא כשמדובר בתאגידים שהיה להן לאן ללכת במקום לישראל. 700 מיליארד הש"ח שחולקו בחזירות מוחלטת בעשור האחרון (2009-2019) ניתנו לאלפיון העליון אם במהלך פרשיות גלויות לציבור כמו פרשת הרווחים הכלואים במסגרתה קיבלו תאגידים הנחה של 975 בשיעור שומת המס שלהם, על רווחים שכבר זכו לכל פטור יצירתי ואפשרי אחר בספר, רק בכדי שייאותו לממש את הרווחים. רק באותה שנה ניתנה הנחת מס לתאגידים ורק לנושא הזה בשווי של 97 מיליארד ₪ כדי שהם ייאותו לשלם 3 מיליארד ₪. זה לא כולל כמובן באותה שנה, שומות מופחתות שמשרד האוצר הטיל על סרבני מס או כופר שהוטל על עברייני מס בשיעור נמוך משמעותית מהעבירות שביצעו שלא לדבר על שוד הגז הגדול במסגרתו מדינת ישראל ויתרה לטייקוני ותאגידי הגז על מאות מיליארדים רק בשביל לאפשר להם למכור לנו את הגז שלנו במחיר מופקע מבלי ששילמו עד היום כלום.

למען האמת ככל שאני חושב על מה שקורה פה, על הורדת מס החברות, על הגדלת הפטורים ממס במסגרת עידוד השקעות הון, על הפטור שניתן לעולים בעלי הון מתשלום מס והפך את ישראל למקלט מס בסגנון מדינות איי בהמה, על סכומי המס האפסיים שמשלמים תאגידים בין לאומיים ומקומיים תמורת משאבי הארץ ונוכחותם בניצולם כאן, אני מתחיל לחשוב שההערכה שלי די שמרנית. אבל אצמד אליה, כי את המספר הזה של 700 מיליארד ניתן ללמוד ממקורות גלויים ולא צריך להוסיף לו חישובים מחישובים שונים.

עכשיו דמיינו לכם שמדינת ישראל הייתה גובה רק כמחצית מהסכום הזה, רק 350 מיליארד ₪ מתוך ה-700. אתם מבינים שזה היה מספיק כדי לשלם את מחצית החובות הכוללים של ישראל (788 מיליארד ₪ ב-2018) ואת כל החוב החיצוני במט"ח של מדינת ישראל (113 מיליארד ₪)?  אתם מבינים שתשלומי הריבית על החובות היו יכולים לרדת במחצית כתוצאה מכך ואולי אף יותר? שבמקום לשלם מדי שנה 10% מתקציב המדינה על תשלומי ריבית והחזרי חובות היינו יכולים לשלם רק 55 מהתקציב ובשאר להשתמש לצורך הגדלת ההוצאה הציבורית, שיפור השירות הציבורי והשירותים לאזרח וצמצום פערים. וזה עוד רק אם היינו מאפשרים לאוליגרכיה המושחתת לקבל בלי סיבה רק חצי מההטבות שניתנו לה בלי הצדקה. אם היינו לוקחים את כל ההטבות האלה, העשירים היו נשארים עשירים, אבל החוב הציבורי היה נגוז ומדינת ישראל הייתה יכולה מדי שנה להגדיל ב-10% את ההשקעה שלה באזרח ובתשתיות כדי לשפר את איכות החיים של כולנו.

במקום לעשות את זה, בחרו 3 ממשלות ביבי על שותפיו המגוונים להעניק הטבות מס מופרעות לאלפיון העליון, ליצור בישראל אוליגרכיה, לזרוק פירורים עלובים ל-99% ולהעשיר תאגידים וטייקונים. זה לא שלפני הטבות והנחות מס אלו, כולם פה היו עניים או ששיעור המס בישראל היה גבוה במיוחד. בעת כניסתה של ישראל לארגון המדינות המפותחות (OECD) ציין הארגון בדוחותיו שנטל המס בישראל נמוך, על עבודה במידת מה ועל רכוש והון בצורה קיצונית. אי אפשר לחשוד בארגון זה באהדה לסוציאליזם אבל זה לא הפריע לממשלות ישראל לנקוט במדיניות כלכלית הרסנית אף יותר מזו שהייתה מקובלת בישראל בין השנים 1977-2009.

הטבות המס האחרונות באו על חשבון תשתיות בסיסיות, פיתוח בסיסי, ואחרי העשור האחרון הפערים בישראל, החוב הציבורי וכן החוב הפרטי צמחו במידה מבהילה. כל זה נובע מההקצנה הפרועה במדיניות הטבות המס בשנים 2009-2019, שוד הגז, שחרור הרווחים הכלואים, מבצעי תשלום שומה מופחתת לעברייני מס שהועילו להסדיר שומה, כופר מופחת למי שנתפסו, הפיכת ישראל למקלט מס, כל אלו רוקנו את הקופה הציבורית בצורה איומה והרסנית.

אז יכול להיות שבלי המדיניות הכלכלית המופקרת של השנים 1978-1985, התכנית הכלכלית של 1985, ההפרטות הפרועות בשנים 1990-2005, התכנית הכלכלית של 2003, אולי מדינת ישראל הייתה עוד מסוגלת להתמודד עם השוד של 700 מיליארד בעשור החולף. אבל היא כבר לא. הקופה ריקה, התשתיות רעועות, החובות של המדינה ומשקי הבית הולכים וגדלים, הכנסות לא נוצרו באמת ממתן המתנות לאלפיון העליון וכל מה שיכולים הינו לעשות בעשור האחרון אם רק הינו משכילים לבחור במפלגות שהונהגו בידי שלי יחימוביץ (2013) עמיר פרץ (2019) איימן עודה (2015, 2019), תמר זנדברג וניצן הורוביץ (2019), לא קרה. במקום זה נשדדנו בידי ממשלות הימין ושותפיו במרכז שמאל (אהוד ברק 2009-2013) ובמרכז ימין (יאיר לפיד 2013, משה כחלון 2015). הייתה יכולה להיות לנו היום מדינה לגמרי אחרת. מתפקדת, ראויה לאזרחיה ותושביה, אור לגוים ומופת לעולם, במקום זה בחרנו הנהגה שהעשירה את העשירים על חשבון העתיד של כולנו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

4 Responses to “במקום הטבות לעשירים, אפשר ×”×™×” לעשות לטובת הציבור”

 1. מערכת עבודה שחורה הגיב:

  בפייסבוק מופיעות תגובות למאמר זה. חלק ניכר מהן של אלה הדוגלים בכלכלה חופשית. יש לקרוא את התגובות מלמטה למעלה:
  • a Dolner יש לזכור שגם בישראל מס החברות היה גבוה יותר בעבר. למרות זאת, הכלכלה הישראלית צמחה. עד אמצע שנות השמונים היה מס החברות בישראל 61% בין 1986 ל-1196 מס החברות ירד ל-36%. בין 2003 ל-2010 המס ירד עד 25%. כיום המס הוא 23%.
  o לייק
  o • השיבי
  o • 4 דקות
  • Dafna Dolner מי שטוען שהעלאת מסים לחברות ולתאגידים יבריחו אותן למדינות אחרות לא בהכרח צודק. בגרמניה למשל מס החברות גבוה, אך זה לא גרם להן לעזוב לארה"ב.
  o לייק
  o • השיבי
  o • 6 דקות
  • Yaron Benezri ובכן, היה נחמד לו היה לינק במאמר לפירוט אותן הטבות מס.
  למגיבים פה, ממש תגובות לעניין. מדובר על הטבות מס. הטבות מס על מיסוי שנמוך גם ככה. אם התמה הכלכלית שלכם היא שישראל תהפוך למקלט לחברות שמחפשות מיסוי נמוך, כדאי שתצביעו על המדינות שמרוויחות מהשיטה הזו, במקום להזכיר את ונצואלה שאין לה קשר לעניין.
  o לייק
  o • השיבי
  o • 30 דקות
  • Michael Vain מה זה כל הדפים הסוציאליסטים שנפתחים כפטריות אחרי הגשם?
  הדף "האדומים", עכשיו הדף ההזייתי הזה.…ראי עוד
  o לייק
  o • השיבי
  o • 54 דקות
  o • נערך
  • Aharon Robert אין לי מושג מה תרויח מזה שכל המגזר היצרני שלך יעבור למדינות אחרות שבהן רמת המיסוי יותר נמוכה…
  לפעמים על מזבח ה"אבטלה הנמוכה" פוליטיקאים ורגולטורים יקריבו את המס לעשירים
  o • השיבי
  o • 10 שעות

  • Raz Blizovsky שתלתם כבר את עצי הכסף?
  5לייק
  o • השיבי
  o • 3 שעות
  • Yair Belzer כשנתוני האמת מפרעים לתמונה שהסוציאליסט מנסה לצייר, אפשר פשוט לשקר ולצייר איזה תמונה שרוצים
  5לייק
  o • השיבי
  o • 5 שעות
  • Raz Blizovsky תמיד אפשר להעלות מיסים, להבריח את החברות הגדולות ולהגדיל את האבטלה. ואז לעשות כמו וונצואלה
  4 David Kawaz Shalita להגיד שהוצאה ציבורית זה להשקיע בנו זה כמו להציע שנשב בתוך דלי ונרים את עצמנו מהידית, מיסוי זה לא הוקוס פוקוס שמגדיל רווחה, זה רק מעביר אותה מאנשים יצרניים לעובדי מדינה פרזיטים

 2. ק. טוכולסקי הגיב:

  לא מבין למה צריך להאכיל את הטרולים גם פה.
  אני עדיין לא בטוח אם כל הליברטיאנים האלה הם מחולל שעובד לפי אלגוריתם או פסיכופטים אמתיים בשר ודם תוצר לוואי של מדינת הרווחה שלא משאירה אף אחד בצד. אבל לא שווה התייחסות, לא הם ולא השטויות שהם אומרים.

 3. ליברטיאן הגיב:

  צודק טוכולסקי.
  לברנטי בריה לא היה אומר את זה טוב יותר.
  צריך להשתיק ומייד את מי שלא תומך בהמונים העמלים.
  נו, לפחות יצא המרצע מן השק.

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  למה להשתיק?
  להגו כאוות נפשכם
  אבל לא לכל שטות צריך להגיב
  ליברטיאן אמתי כבר מזמן היה מפסיק להטריל ברשת ועובר לסומליה המדינה הליברטיאנית היחידה לחיות את החלום.

Leave a Reply