שביתה במפעל "מיה תעשיות מזון" – לאפשר את זכות ההתארגנות ב"מען" ולא בהסתדרות הלאומית

העובדים הפלסטינים במפעל "מיה תעשיות מזון" במישור אדומים פותחים בשביתה בדרישה להפסיק את הפגיעה בהתארגנות ולנהל מו"מ קיבוצי עם ארגון העובדים מען

ביה"ד לעבודה בירושלים קבע ביום 5.9.19 שעל הנהלת החברה לבטל פיטורים והשעיה של מנהיגי העובדים. השופט מתח ביקורת על הניסיון של ההנהלה  לכפות על העובדים ארגון עובדים אחר

היום יום א' 8.9.19, ישבתו עובדי הייצור במפעל "מיה תעשיות מזון" במישור אדומים.  ארגון העובדים מען ועובדי "מיה תעשיות מזון" תובעים מהנהלת המפעל לעצור באופן מיידי את האיומים והפגיעה בעובדים המאורגנים ובוועד העובדים, ולפתוח במו"מ על הסכם קיבוצי עם ארגון העובדים מען.

מען מחזיק בידיו טפסי הצטרפות של 120 עובדים מתוך 220 עובדי החברה – הרבה מעבר לשליש הדרוש להוכחת יציגות. אלא שהנהלת המפעל עשתה הכול למנוע את ההכרה במען כולל הפרה ברורה של האיסור לפגוע או לפטר עובדים שמתאגדים. בתגובה פנה מען לבית הדין לעבודה וזה החליט ביום 5.9 להחזיר ביה"ד האזורי לעבודה בירושלים  5 עובדים שפוטרו או הושעו בימים האחרונים, ביניהם יוזמי ההתאגדות במען, והסתמך על אמירה מפורשת של מנהל המפעל באחד השימועים, לפיה הוא "רוצה לעשות כאן דמוקרטיה ולהביא ועד אחר" – אמירה שכלל לא הוכחשה על-ידי החברה.

השופט דניאל גולדברג מתח ביקורת נוקבת על התנהלות המפעל מאז הודיע לו מען  שהוא הארגון היציג,  שופט ביה"ד לעבודה בירושלים, דניאל גולדברג, וקבע שהחברה פעלה שלא כדין ועליה לחדול מכל לחץ או השפעה או ארגון אסיפות עובדים בכל הנוגע להתאגדות במען (ס"ק 58053-08-19).

העובדים ומען אינם מסתפקים בחזרת המפוטרים לעבודה ודורשים לשים קץ לניסיונות החוזרים של מנהלים בחברה לכפות עליהם חתימה על טפסי הצטרפות להסתדרות הלאומית בהבטחות ואיומים, וכך למעשה לכפות עליהם ייצוג של ארגון עובדים שהם אינם מכירים. העובדים בחרו בארגון העובדים מען, לאור ניסיונו המוצלח באיגוד עובדים פלסטינים במפעלים באזור מישור אדומים, והיותו ידוע כאיגוד שיעמוד בקפדנות על זכויותיהם.

השביתה ממחישה כי התאגדות העובדים במען היא התאגדות אותנטית שמשקפת את רצון העובדים הפלסטינים לשפר את מצבם, לאחר שבמשך יותר מעשרים שנה הם מועסקים במקום ללא תלושי שכר, ללא תנאים סוציאליים וללא תגמול חוקי על שעות נוספות, מחלה, חגים וחופשות.

רקע עובדתי 

בתאריך 14.8 הודיע ארגון העובדים מען להנהלת מיה תעשיות כי הוא הפך לארגון יציג בחברה. בימים שלאחר מכן נקטה החברה במסכת של צעדים שכללו פיטורי עובדים והשעית מנהיגי ההתאגדות, עריכת כינוסים של עובדים על ידי מנהליהם הישירים ותביעה מהם לחתום על טפסים של ההסתדרות הלאומית. ב-28.8 פנה ארגון העובדים מען לביה"ד האזורי לעבודה בירושלים, בבקשה להוצאת צו מניעה נגד ההתנכלות, ההשעיה, והפיטורים של עובדים, ובתביעה להכיר בו כארגון העובדים היציג. כאמור, ביום 5.9 הורה ביה"ד על ביטול הפיטורים וההשעיות.

יש לציין כי ביום 2.9. הודיעה ההסתדרות הלאומית כי היא הארגון היציג במפעל, וכבר למחרת הודיעה הנהלת החברה שבכוונתה לפתוח במו"מ עם ההסתדרות הלאומית, ובכך אישרה באופן ברור את טענות מען להעדפת החברה את ההסתדרות הלאומית.

עשרות מבין העובדים הפלסטינים במפעל מיה תעשיות שהצטרפו בימים האחרונים לארגון, הודיעו למען כי הם אולצו על ידי מנהליהם לחתום על טפסים של ההסתדרות הלאומית, וביקשו לציין בטופס ההצטרפות למען כי הם מבטלים את חברותם הכפויה בהסתדרות הלאומית. הם וחבריהם שיזמו את ההתאגדות ישבתו מחר כדי להדגיש את דבקותם בארגון מען שפעיל באזור מישור אדומים מזה יותר מעשור. העובדים סומכים על מען שייצג אותם נאמנה ויפעל יחד איתם להשיג את זכויותיהם, ומבקשים לממש את זכותם זאת להתאגד בארגון לבחירתם.

מאת יואב טמיר, מען

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

One Response to “ שביתה במפעל "מיה תעשיות מזון" – לאפשר את זכות ההתארגנות ב"מען" ולא בהסתדרות הלאומית”

  1. ק.טוכולסקי הגיב:

    עוד שערוריה של מעסיקים שפוגעים בעובדים חלשים. המון בהצלחה למען העושים מלאכת קודש באיגוד עובדים במישור אדומים!

Leave a Reply