אמנסטי וארגון "גישה" על מניעת כניסת חברות הקונגרס האמריקניות

אמנסטי: ביקורת על ישראל איננה אנטישמיות. ישראל אוסרת על כניסה על בסיס דעות פוליטיות של מי שמותחים עליה ביקורת. "גישה": ישראל מגבילה את חופש הגישה למעט מטעמים הומינטאריים

בתגובה להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הפנים אריה דרעי לאסור על כניסתן של שתי חברות הקונגרס האמריקניות ובעקבות ציוציו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ שהתייחס אליהן כאל אנטשימיות, אמנסטי אינטרנשיונל ישראל ואמנסטי אינטרנשיונל ארצות הברית פרסמו הודעה משותפת, שבה מזכירה תנועת זכויות האדם כי ביקורת על ממשלת ישראל היא יישום של חופש הביטוי, לא שנאת ישראל ולא אנטישמיות.

מנכ"לית אמנסטי אינטרנשיונל ישראל, מולי מלקאר, אמרה: "ממשלת ישראל מאפשרת את כניסתם החופשית של מנהיגים מהעולם החשודים בהפרות חמורות של זכויות אדם, פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות כגון דוטרטה נשיא הפיליפינים ובכירים בצבא מיאנמר, מחבקת בגאווה מנהיגים המזוהים עם התמיכה בקבוצות ניאו-נאציות כגון אורבן מהונגריה או בולסנרו מברזיל, אבל מצמידה את התואר 'אנטישמים' ככינוי גנאי אוטומטי לכל מי שמבקר אותה. ישראל אוסרת על כניסה על בסיס דעות פוליטיות של מי שמותחים עליה ביקורת. מתיחת ביקורת על מדיניותה של ישראל ועל הפרות זכויות אדם אינה אלימות".

פיליפ נאסיף, מנהל המדיניות לאזור המזרח התיכון וצפון אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל ארצות הברית, הוסיף: "דונלד טראמפ ממשיך בדפוס הרטוריקה הפלגנית שגורמת לנזק אדיר לאלו שעומדים על זכויותיהם הבסיסיות. חופש הביטוי הוא זכות אדם בסיסית. ההתנגדות למדיניות של ממשלה או ביטויי תיעוב כלפי הפרות זכויות אדם אינם אנטישמיות ואינם שנאה כלפי מדינה מסוימת או עם מסוים. אנחנו מצפים מכל מי שתומכים בזכויות האדם להשמיע קול ברור נגדן בכל מקום בעולם".

שני הסניפים של אמנסטי חזרו וקראו לעצירת ההתנחלויות הבלתי חוקיות, לעצירת המעצרים הבלתי מוצדקים של אקטיביסטים פלסטינים לרבות ילדים ולכיבוד זכויות חופש התנועה והביטוי בישראל ובשטחים הפלסטיניים הכבושים. (עד כאן דברי אמנסטי מאת גיל נווה)

לקראת סוף השבוע שעבר פורסם כי ישראל לא תאפשר את כניסתן של חברות הקונגרס האמריקאי, רשידה טליב ואילהאן עומאר. לאחר מכן הודיע משרד הפנים כי יאפשר רק לטליב להיכנס ל"ביקור הומניטארי" אצל סבתה, המתגוררת בגדה המערבית, וזאת בתנאי שתימנע מכל אמירה פומבית פוליטית בעת הביקור. טליב ויתרה על הנסיעה.

במכתב פתוח לחברות הקונגרס, מסבירה מנכ"לית גישה, תניה הרי, שאמורה הייתה לפגוש אותן בעת ביקורן, כי ההצעה לטליב לא שונה מהמדיניות שמנהיגה ישראל כלפי כלל תושבי עזה, כאשר ישראל מתכחשת לאחריות הנובעת מהשליטה שלה בחיי הפלסטינים ומגבילה את חופש התנועה שלהם, למעט "טעמים הומניטאריים". לקריאת המאמר (באנגלית) לחצו כאן.(הודעה מארגון גישה)

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

4 Responses to “אמנסטי וארגון "גישה" על מניעת כניסת חברות הקונגרס האמריקניות”

 1. רפי לאופרט הגיב:

  הניסיון לצייר את חברות הקונגרס שהן פעילות BDS מוכרות ושותפות למהלכים אנטי-ישראליים של אירגונים עויינים נוספים, לבד מהתבטאויותיהן האנטישמיות, הופכת מחאה זו לחסרת ערך וחסרת תכלית.
  שום מדינה נורמלית אינה מתירה כניסת גורמים החותרים נגדה ופועלים לגרום לה נזק. השאלה אם הם חברי קונגרס או בעלי תפקידים אחרים, היא בלתי רלוונטית.
  מעשיהם ולא מחשבותיהם או אפילו דבריהם, אם אינם הסתה לשמה מכתיבים את ההתייחסות אליהם, וטוב שכך.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  מדינה נורמאלית אינה בודקת דעות של אדם ואם יש לו ביקורת לא מאפשרת לו להיכנס אליה. זכותם של אנשים לחשוב אחרת. לא צריך למנוע מהם כניסה למדינה. חברות הקונגרס אינן טרוריסטיות ואינן פועלות. יש להן דעות. ועובדה שנתניהו אישר את כניסתן, אך לפי בקשת טראמפ חזר בו ומנע את כניסתן.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  חוץ מזה סתימת הפיות היא לא רק בגבולות ישראל

 4. לוני הגיב:

  "מדינה נורמאלית אינה בודקת דעות של אדם" ?
  כנראה ארה"ב אינה "מדינה נורמלית"
  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5577230,00.html
  *** בגלל פוסטים: פלסטיני שהתקבל להרווארד לא ייכנס לארה"ב ***
  אם כבר, "מדינה נורמלית" אינה מכניסה לתחומיה אזרחים זרים שמטיפים הלכה למעשה לחיסולה באופן בו היא מוגדרת וקיימת.

Leave a Reply