postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הר הבית כקללה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הר הבית כקללה

נושאים דו-קיום, פוליטי ב 19.08.19 0:34

הר הבית הוא קללה בגלל התכניות שחוגים במחנה הדתי-לאומי שלנו רוקחים לו. המאבק על הר הבית המובל על ידי חרדים לאומיים משיחיים עלול להצית תבערה פוליטית – צבאית. הר הבית נועד במורשתנו להיות מוקד לערכים אוניברסאליים, לא אתר של קנאות ואלימות, אך המתרחש בו מרחיק את "חזון אחרית הימים"

 מאת: גבי אנדי

כן,  קראתם נכון: לא ברכה אלא קללה. קללה.

ומדוע קללה? לא מעצם מהותו, מחישובי מקובלים  או מגזרות של פוסקי הלכה –  אלא בגלל התכניות שחוגים במחנה הדתי-לאומי שלנו רוקחים לו.

כן, יש להר  עבר יהודי עשיר. כן, הר המוריה המקורי – מקום בית המקדש מאז המאה העשירית לפסה"נ – הורחב על ידי מלך יהודי לממדיו הנוכחיים יותר משש מאות וחמישים שנה לפני הופעת האסלאם בארצנו. וכן, עשרות אם לא מאות אלפי עולי רגל יהודיים פקדו אותו בימי חג ומועד…. אז מה???האם  יש בכך הצדקה למדיניות  המסכנת  את ערכינו ואת עתידנו?

"קללת הר הבית" בימים אלה מבוססת על שלושה גורמים:

1.אנחנו נגררים בנחירינו למלחמת גוג ומגוג עם העולם המוסלמי – על אף עברו היהודי המובהק , הר הבית מוחזק בידי העולם המוסלמי יותר מ – 1200 שנה כמתחם דתי משלהם– והמאבק בינינו העצים את חשיבותו עבורם עשרת מונים והפך אותו לאתר נפיץ בריבוע . אם לא נתעשת, הפרובוקציות סביבו לא יניבו בעתיד רק טרור אישי אלא תבערה פוליטית-צבאית הרבה יותר חמורה. לכן ביבי, עם כל הדו-פרצופיות שלו בנושא, מתחנן מהמשטרה שוב ושוב לווסת באופן היסטרי את עליית יהודים להר. החרד"לים – אדוני הארץ האמיתיים – מגחכים מטעמים אינטרסנטיים על האזהרות החמורות של מערכת הביטחון ודוחפים את עגלת העימות קדימה. לא אני ולא הרוב הגדול של הציבור מעוניין להיות שותף למצעד האיוולת הזה – ולכן עבורנו הפך הר הבית לקללה.

2.התכניות של "נאמני ההר" חורגות כבר עכשיו הרבה מעבר לביקורי מולדת – יש דינאמיקה לענייני הר הבית. חלק מיורשיהם של אלה שדרשו "רק לבקר בהר" עברו מלחשושים לדיבורים גלויים על "הצורך" לערוך בו תפילה בציבור ואף להניח יסודות להקמת בית המקדש השלישי, כולל מזבח להקרבת קרבנות. באיזשהו ישוב ממתינה "פרה אדומה תמימה" לגורלה האומלל. יותר מפעם אחת עצרו כוחות הביטחון מטורפים שהובילו שה לזבח בהר. כלי הקודש כבר מוכנים בחסות חב"ד – ולבבות רבים כבר הוכשרו בחסות מחנכים רבים במערכת החינוך הדתית, המעמידים את "אהבת בית המקדש" במרכז יעדיהם הפדגוגיים. אבל מה ש"ערכי" ו"קדוש" בעיניהם מזעזע בצדק רבים וטובים.

היהדות שלאחר חורבן הבית השני התפתחה והתעדנה מאד על בסיס דברי יוחנן בן-זכאי שתפקיד הקרבנות הומר בגמילות חסדים, ברוח דברי הנביא  הושע "כי חסד חפצתי ולא זבח". פולחן  המבוסס על שחיטת בעלי החיים  והתזת דמם – שלא לדבר על שריפת הפרה האדומה, דחיפת ה"שעיר לעזאזל" למותו והקפדה יתרה בענייני טומאה וטהרה בניצוחה של כת כוהנית רבת עוצמה, הוחלף על ידי הווי יהודי המושתת על ערכי מוסר, הלכות השואפות לכינון חברה מתוקנת, תפילה ולימוד תורה .והנה באים הפונדמנטליסטים הפולחניים האלה ומנסים לגרור אותנו אחורה ליהדות בעלת אופי מפוקפק, כך שאם נשרוד את מלחמת הדת עם המוסלמים ,ניטמע  בדת יהודית הזויה.

" מי רוצה להרחיק עד כדי כך?", ייתממו ברוך דוברי שדולת המקדש . אבל הם אלה שלימדו אותנו במעשיהם את תורת הדינאמיקה שלהם…

3.הר הבית נועד במורשתנו להיות מוקד לערכי אדם אוניברסליים , לא אתר של קנאות, אלימות וזוועות – החיזיון הקלסי של הר הבית העתידי מתואר בפרק ב' בספר ישעיהו. אחרי שנאמר בו "ונהרו אליו כל הגויים" ו"כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים", מצויה ההשלמה של "לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה". זוהי תמונת העתיד האידילית של ההר. זו התפיסה שריתקה והרטיטה את ליבותיהם של דורות רבים של בני עמנו כאשר חלמו על בית המקדש – לא עבודת הקרבנות ושפיכות דמים בין שבטים מתקוטטים אלא "וכיתתו חרבותיהם לאתים וחנינותיהם למזמרות".

"יופי", יאמרו חברי "שדולת הר הבית" כמו יהודה גליק. נתחיל במלאכה ונשכנע בו בזמן את המוסלמים ברוח הנביא ישעיהו שהקמת בית המקדש תשרת את טובת הכלל. אני לא מחשיד בכך את יהודה ההומניסט, אבל זה דומה מאד לאידיאולוגיה הפוליטית החדשה שמשתלטת  על העולם החרד"לי, השקפה המבליטה את הצורך של הפלסטינים בשלטון יהודי מיטיב, בנוסח "עולו של האדם הלבן" של קיפלינג. אבל אפילו אנשי ימין מובהקים חייבים להודות שהמציאות בהר הבית לא מקרבת אלא מרחיקה את "חזון אחרית הימים". וככל שניתן לחרד"לים המשיחיים להוביל אותנו, המציאות תיעשה עוד יותר עגומה.

הר הבית בימים אלה הוא קללה לעם היושב בציון – ואם בציבור הרחב ימשיכו לעודד את הפירומנים על ידי הצנעת ההתנגדות למעשיהם, המצב ילך ויחמיר.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.