postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האם מנהל התכנון הפך את הוועדה לשמירה על הסביבה החופית לכלי לקידום תעשייה פטרוכימית?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם מנהל התכנון הפך את הוועדה לשמירה על הסביבה החופית לכלי לקידום תעשייה פטרוכימית?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 14.08.19 1:28

הוועדה לשמירה על הסביבה החופית ממליצה לאשר את "מסמך מדיניות המרחב הימי". בשמורות הימיות שיקודמו, לפי המסמך, ניתן יהיה להעביר קווי גז ודלק במהירות, בלי להוציא היתרי בנייה, בלי תסקיר סביבתי של המשרד להגנת הסביבה, בלי סקר סיכונים

מאת: חנה קופרמן

נראה כי מנהל התכנון הפך את הועדה לשמירה על הסביבה החופית (ולחוף)–לכלי לקידום תעשייה פטרוכימית במים הריבוניים, בהליכים מזורזים עבור בעלי ההון.

החלטת הולחוף במסמך החלטות – מדיניות המרחב הימי- מליאת הולחוף מס' 148 מ- 31.7.19 ממליצה לאשר את "מסמך מדיניות המרחב הימי" ובין היתר: מתקני הנזלה לייצוא גז טבעי (תחת הגדרה של "מתקנים ניסויים"),פלטפורמות זיקוק ואחסון נפט (קונדנסט), צנרת דלקים ותזקיקים, נמלים ומעגנות לשרות התעשייה הזו, ועוד ועוד.

במהלך הדיון, בעקבות דרישת נציגת הפורום לבטל את הפלטפורמות- תוך מחאה על כך שוועדה שהוקמה מכוח חוק השמירה על הסביבה החופית היא זו שהופכת את החופים לאזור תעשייה פטרוכימי – הסכימה הוועדה להוריד את ההגדרה של היעוד "גז ונפט", רק כדי להרגיע את הציבור. אבל הקמת הפלטפורמות נשארה כשהייתה תוך הכרזה ש"עדיין לא ידוע" מה הייעוד שלהן. זו נראית הסתרה בשיטת הסלאמי שמטרתה רק כדי להקטין התנגדויות…

עוד לא יבש הדיו על ההמלצה לאשר את המסמך וכבר היום, יום רביעי 14.08.19- יתקיים דין פנימי, סגור לציבור בתכנית תמימה למראה: "שמורת טבע ים אבטח- הרחבה" (תכנית מס 699-0611491 בין אשדוד לאשקלון), המגדילה את שטח השמורה שתוכננה בטווח 400 מ' לתוך הים עד 300 מ' ביבשה, ומגדילה אותן לעומק 7 ק"מ בתןך הים! – לכאורה כדי לשמור על הים…

מדוע הוועדה קבעה שזה יהיה "דיון פנימי" סגור לציבור"? מדוע סירבה לבקשתנו להשתתף מחר בדיון? מה יש לוועדה להסתיר בדיון על הגדלת שמורה "ירוקה?

מה שמסתתר בתוך התכנית היא העובדה, שבשמורה באשקלון ובאשדוד, כמו בכל השמורות הימיות האחרות שיקודמו לפי מסמך מדיניות המרחב הימי, ניתן יהיה להעביר קווי גז ודלק במהירות, בלי להוציא היתרי בנייה, בלי תסקיר סביבתי של המשרד להגנת הסביבה, בלי סקר סיכונים. כל מה שצריך זה לתאם עם רשות הטבע והגנים (הרט"ג) ועם רשות העתיקות כפי שכתוב בעמ' 119 סעיף 2.5ג במסמך המדיניות: "תכנון וביצוע העברת קווי תשתית ומתקנים קטנים הנלווים להם בתחום גן מלאומי ימי תיערך בתיאום עם רט"ג ורשות העתיקות"

רשות הטבע והגנים תגדיל את כוחה בשטחים שבשליטתה. אבל אין מתנות חינם.. כשמשרד האנרגיה ירצה להעביר קווי גז ודלק במהירות, ללא תכנית, ללא היתר, ללא "הפרעות" של נציגי ציבור שיתריעו על פגיעה באינטרס הציבורי— הרט"ג תשלם באמצעות "דמי שתיקה" ובמיוחד שהיא תמכה לאורך כל הליך תמ"א 37/ח בהקמת אסדות הגז קרוב לחוף ופיתוח תעשיית הנפט החדשה של הקונדנסט.

כך גם נציגי ארגוני הסביבה הגדולים שיושבים בולחוף אשר תמכו ועדיין תומכים במיקום האסדות ובתעשייה הפטרוכימית הנלווית בממדי ענק- אסון סביבתי בממדים שטרם הכרנו בסדרי גודל הכורתים את הענף עליו יושבים אותם ארגונים.

מסמך "מדיניות המרחב הימי" נכתב לפי הוראת פרק ו בהצעת "חוק האזורים הימיים"- חוק שקידומו נעצר בהכנה לקריאה שנייה ושלישית בוועדת הכלכלה בנובמבר 2018. במסמך הצעה שבאה להסדיר את הפעילות במים הכלכליים של ישראל שכיום מתבצעים בהם קידוחי אנרגיה ללא כל הסדרה חוקית ראויה. החוק מציע בין היתר כי קבלת ההחלטות בנושא פיתוח בדגש על הפקת אנרגיה במים הכלכליים תהיה בידיו הבלעדיות של משרד האנרגיה.

הארגונים הירוקים התנגדו לחוק ובצדק- בדרישה ליישם רגולציה נאותה בעומק הים (זו המלחמה שבחרו תוך פתיחת הדלת לתשתיות במים הריבוניים)—אבל, מנהל התכנון ומשרד האנרגיה עשו להם תרגיל: בדיון האחרון ב- 310719– הוחלט שהגוף הניהולי יהיה ועדה בינמשרדית בשיתוף עם הולחוף, ללא נציגי ציבור בניגוד למה שהוטעו לחשוב עד הרגע האחרון.

במצב שנוצר– הולחוף, מנהל התכנון ומשרד האנרגיה יכולים לשלוט בארגונים המוחלשים ההולכים בין הטיפות- בגלל "החטא הקדמון"- תמיכתם באסדות הקרובות והתעשייה הפטרוכימית הנלווית בים וביבשה.

כרגע, רק כוח ציבורי שיפעל מלמטה יכול לעצור את התכנית המאיימת להפוך את כל רצועת החוף של ישראל הקטנה והצפופה ל"מפרץ חיפה 2" – זאת בנוסף לאסדות הגז, להרחבת התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה, הקמת מתחמים חדשים מול זיכרון יעקב, חגית, עמק חפר, מבוא כרמל, חבר, אלון תבור ועוד, כמו גם עשרות תחנות כוח רב דלקיות "על גז", המיועדות ברובן עבור פיתוח תעשיית הנפט מהמאגרים בהן יאוחסנו סולר וגפ"ם (תזקיקים של קונדנסט) בכמויות אדירות – כחלק בלתי נפרד מתעשיית הייצוא של הנפט ממאגרי הגז בים וביבשה, תעשייה מזהמת הלוקחת את ישראל 50 שנה אחורה.

ניתן לייצא את הגז והקונדנסט מאסדות צפות מעל המאגרים, להכניס רק גז יבש ונקי לתצרוכת המשק בלי להפוך את ישראל וחופיה למדינת עולם שלישי מזוהמת.

  1. מסמך החלטות- מיום 310719
    https://drive.google.com/…/1LIamOi7wo1F31ws4gWPp4Re5L…/view…
  2. מסמך מדיניות המרחב הימי

https://drive.google.com/…/1Lnhtu7fZ4K_m929o9vNlQHcvQ…/view…

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

    במקום לעסוק בדברים לא חשובים, מן הראוי היה שהתקשורת תתייחס לנושאים של איכות הסביבה. הרשות המבצעת פועלת במחשכים והתקשורת אינה ממלאת את תפקידה לחשוף ולבקר. אזרחי ישראל יעמדו בפני שוקת שבורה לאחר שקווי צנרת ותזקיקים מסוכנים ומזהמים יותקנו בשמורות ימיות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.