חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלוש מפלגות שמאל נגד הימין: "העבודה-גשר", "המחנה הדמוקרטי-מרצ", "הרשימה המשותפת"

נושאים כלכלת בית, פוליטי ב 28.07.19 0:04

כל אחת משלוש המפלגות הללו פונה לקהל בוחרים שונה. כך יוצא שהן  לא צריכות להתחרות ביניהן על בוחרים ומסוגלות כל אחת להביא בוחרים מגוש הימין

מאת: ק. טוכולסקי

כולנו ביחד וכל אחד לחוד נגד הימין

להגיד שאני מרוצה מהמציאות הפוליטית זאת תהיה הגזמה, אבל חיים עם מה שיש. בסך הכול מה שיש כרגע בשמאל ומה שמסתמן אם הערביות תתאחדנה זה שלוש 3 אופציות שיש בהן היגיון מסוים, ויש להן יתרונות מסוימים אבל לכל אחת גם יש קוץ בקצה האליה. אבל זה כבר לא משנה. כשהרשימות ייסגרו יהיו לכל איש שמאל עם הכרה מעמדית, שלוש אופציות לבחירות: "העבודה-גשר", "המחנה הדמוקרטי- מרצ", ו"הרשימה משותפת", כל אחת על יתרונותיה וחסרונותיה. את החסרונות כולם מכירים. ברשתות החברתיות השמאלנים עשו בימים האחרונים את מה שהם אוהבים וזה לריב האחד עם השני ולא עם האויב שמימין, אז אין טעם לעסוק בזה. יום אחד, התהליך שעובר על תנועה כמו "עומדים ביחד" יסתיים, ואז יהיה לנו שמאל עממי עם מנהיגות אלטרנטיבית הרבה יותר טובה ממה שמציעות לנו היום המפלגות. אך עד שזה יקרה כדאי להתמקד ביתרונות המצב הקיים.

"הרשימה המשותפת", אם וכאשר תקום, היא הדרך היחידה להרים את שיעור ההצבעה במגזר הערבי בצורה משמעותית. הבוחר הערבי ילדותי לא פחות מהבוחר השמאלני בכל הקשור להחרמת הבחירות כי זה לא מספיק טוב. רק שהוא דורש מנבחריו בדיוק הפוך ממה שהטהרן השמאלני המצוי דורש, כלומר להתאחד עם השונה במקום להתפצל על כל שטות. אם וכאשר תקום במהרה "הרשימה המשותפת" מחדש, היא תוכל לתת מאבק שטח רציני על הרמת שיעורי ההצבעה במגזר הערבי ולהחזיר לגוש ה"לא ימין" בישראל עוד 2-4 מנדטים. אני מקווה ש"המשותפת" הזו גם תשכיל לחתום הסכם עודפים, עם אחת ממפלגות המחנה האחרות.

"המחנה הדמוקרטי-מרצ", איחוד שיכול לתת פייט גם מול הימין-מרכז ולקרוץ לבוחרים מסורתיים של השמאל שנוהגים לסבסד מפלגות ימין-מרכז. "המחנה הדמוקרטי-מרצ" תאבק על האלקטורט הזה ב"כחול לבן" וב"ישראל ביתנו", וכן תאבק על מצביעי פעם ראשונה ועל אנשים שלא הלכו להצביע. האיחוד הזה יכול להביא 4-8 מנדטים נוספים, רובם מהמרכז-ימין שמתנגד לביבי, אבל חלקם הקטן גם מתחרות על הקול החילוני מול "ישראל ביתנו".

"העבודה-גשר" הולכת ראש בראש מול הימין הקשה, מול "הליכוד" ומה שהיה "כולנו". המסר שלה לא מכוון למעמד הבינוני לבן הצווארון שברח לימין- מרכז, אלא חד וחלק לבוחרי ימין ה"הארדקור". כמו כן היא הולכת על הקולות שהלכו לפח כש"גשר" הלכה עד הסוף.  ביום טוב מדובר בתוספת אפשרית של 4-9 מנדטים, רובם ככולם מחוץ לגוש ה"לא ביבי/לא ימין".

בקיצור, נוצר מצב שבו שלוש מפלגות גוש ה"לא ימין" בישראל לא מתחרות האחת בשנייה על בוחרים בצורה משמעותית ומסוגלות כל אחת להביא בוחרים מגוש הימין, מ"כחול לבן" בימין-מרכז, דרך "ישראל ביתנו" ועד "הליכוד".

אם "כחול לבן" תשכיל לצאת ימינה בקמפיין ולהיאבק ב"ימין החדש" וב"ליכוד" גם על קולות רכים, זה עוד יגמר  בירידה משמעותית אף יותר לגוש הימין. כרגע נראה ש"כחול לבן" תתמקד במה שהיא וקודמותיה במשבצת של ימין-מרכז עושות הכי טוב, קניבליזם של מחנה השמאל, שמתנדב לסבסד את הימין.

מפלגות השמאל במצב הנוכחי משלימות זו את זו ולא מתחרות זו בזו. יותר מכך, אם בעבר השמאל המעמדי/חברתי/סוציאליסטי היה זניח בכל מפלגות השמאל, מיעוט חסר השפעה גם במרצ וגם ב"עבודה" ומרכיב משמעותי אבל לא דומיננטי ב"משותפת", עושה רושם שהשמאל המהותי הפך למרכיב דומיננטי בכל אחת מהרשימות. "העבודה-גשר" סוציאל-דמוקרטית, מרצ אדומה משמעותית מבעבר ב"מחנה הדמוקרטי-מרצ", ואפילו האופי החברתי/סוציאלי יותר של הרשימה האסלאמית השותפה המרכזית של "חד"ש" הקומוניסטית בתוך "המשותפת".

יש לנו שמאל שמחולק בצורה יותר מובהקת מול קהלים שונים בתחרות ישירה מול מפלגות ימין מרכז וימין, יש לנו שמאל חברתי יותר וברור יותר. אז למרות הסתייגויות ואכזבות שונות שיש מאופי האיחודים, בסך הכול היה יכול להיות הרבה יותר גרוע, ויש מספיק ממה לשאוב אופטימיות כי מחכה לנו מאבק קשה. גם אם כל מרכיבי השמאל יצליחו לגדול לאופטימום, הם עדיין לא יגיעו יחדיו ל-61 מנדטים. גם אם התחזיות הכי ורודות של גוש ה"לא ימין" בישראל יתגשמו, מדובר על סדר גודל של 41 מנדטים במקרה הטוב, וככל הנראה תוצאה כוללת של 30-35 מנדטים היא ריאלית יותר. כל תוצאה של יותר מ-20 כמו שיש היום תהיה שיפור. אבל כדי להיות אופוזיציה משמעותית או חלק משמעותי משלטון צריך לשאוף ל-35 מנדטים ומעלה לשלוש מפלגות הגוש.

כי אחרי הבחירות הגרעון שנוצר אחרי עשור אבוד של כלכלת שוד, שבו ממשלות ביבי חילקו בממוצע 70 מיליארד ₪ בשנה בהטבות/הנחות ופטורים ממס לאלפיון העליון, לתאגידים וטייקונים, הקופה ריקה ומישהו יצטרך לשלם.

אם יהיה פה גוש שמאל חזק כחלק מאלטרנטיבה שלטונית או באופוזיציה, הוא יוכל להיאבק על כך שה-95% לא ישלמו שוב את מחיר המשבר שנוצר בגלל זכויות היתר שנתנו פה ממשלות הימין למאיון העליון.

הבחירה כרגיל בידנו והמאבק אליו אנחנו יוצאים הוא המאבק על מי ישלם ואיזה מדינה תהיה פה. יש לנו שלוש אלטרנטיבות סבירות במאבק הזה. שלוש מפלגות לחזק כדי שתוכלנה אחרי הבחירות להיאבק בימין מהאופוזיציה או השלטון. עשורים של שלטון ימין גובים מאיתנו מחיר אדיר שילך ויחמיר עם כל שנה נוספת של הימין בשלטון. הגיע הזמן לשים לזה סוף וכל אחת מהמפלגות, "העבודה-גשר", "המשותפת" ו"המחנה הדמוקרטי-מרצ", הן חלק מהאלטרנטיבה. הגיע הזמן שכולנו, לא משנה במי מהן אנחנו תומכים, נתחיל להיאבק באויב שנמצא כרגיל, בימין, מ"כחול לבן" בימין- מרכז ועד "עוצמה לישראל", "זהות" ו"נועם" בימין הקיצוני.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. נטע :

    לפי היקף ההשתנות לתוך האוהל - שלוש המפלגות לא רואות את מה שאפשר לראות מבחוץ, כפי שהוצג כאן בניתוח.

    זה נראה קצת כמו מחזה של שלום חנוך, או אולי הגששים?
    מה קורה לאנשים האלה?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.